Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 73 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

alex, anticorpii sunt toti negativi...doar anticoag lupic e pozitiv, fara o valoare exacta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Anticoagulantul lupic poate creste de la o carie sau ceva nisip pe care il elimini de la rinichi, fara sa simti. Nu ai SAFL.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

multumesc
poate sa-mi trimita cineva pe PM e-mailul d-nei dr. Uscatescu?
multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ramonika, ai PM.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

Alex,nici eu nu am facut factorul XIII.nu era in lista data de dr albu.asta ce mai face ?

sora mea e plecata in alta tara si la fel dr i-au spus ca nu s-a demonstrat ca daca face clexane nu pierde sarcina.ei nu pun pret pe mutatii.ea are aceleasi mutatii ca mine.si acum cand s-au dus ai mei la ea,i-au dus 30 de penuri de clexane.nu a ramas nici ea insarcinata.dar sa fie acolo pt cand va ramane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Da, nu s-a demonstrat inseamna ca nu sunt studii pe loturi mari de paciente...dar sunt studii pe loturi mici. Nu stiu cum ar putea sa ii convinga...Atentie ca trebuie tinute penurile la temperatura sub 24 sau 25 de grade.
Mutatia Factorului XIII actioneaza invers, favorizeaza hemoragia in sarcina si se infrateste des cu mutatia de gena PAI.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

mersi de raspuns,alexasta e singura pe care n-am facut-ooricum ma gandesc ca tot clexane trebuie.ma mir ca nu a fost in listada,a citit pe ele,sa le tina la mai putin de 25 de grade.sunt in tara acolo femei cu 11 pierderi de sarcina.asa le lasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mealex - multumesc.

stiti cumva ce fete cu trombofilie care scriu aici sunt din Iasi? sa le trimit PM pt. a vedea la ce ginecologi merg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

uffff, alex ce veste buna...n-am apucat sa caut informatii
Azi o sa incerc sa-i trimit si dr U. analizele cu mutatiile sa vedem ce zice si dansa...oricum nu ma risc fara clexane...apropo..parca se da in functie de greutate...la 92 kg cat ar trebui sa fac (asta asa de info)
Ce greu mai trece prima zi de munca dupa o sapt. de pauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Velvet si ANI.G va multumesc mult
M-am hotarat sa fac si AMH(recomandat deja de dra) si homocisteina( hiperhomocisteina creeaza probleme ca ale mele in sarcina) . Luni ma duc la laborator , pe la 13.30-14.00 (sper sa rezist nemancata )

Eu , la Personal Genetics, pentru MTHFR (C667T si A1298), factorul II si factorul V Leiden, am platit 4 milioane (e o oferta la pachet!)

Va si va urez ... racoare si


Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput