Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 73 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

homocisteina nu are legtura cu ciclul menstrual, insa ca orice alta analiza(nehormonala) nu se face in timpul menstruatiei, atat

Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Elly_me

Eu pot sa-ti spun ca la cele doua mutatii MTHFR hetrozigote am luat:
-Aspenter 75 mg/zi
-Acid folic 5 mg/zi
-Clexane 0.4/zi
-Elevit 1 tb/zi
Toate astea de la inceputul protocolului de FIV.
Dupa ce mi s-a confirmat sarcina, in plus:
- Medyn Forte 1 tb/zi (contine B6, B9, B12) (nu se gasea Femibion in tara si m-a ajutat o prietena cu Medyn Forte din Germania)
- Folowise (asta contine omega 3 si ulei de peste)
- Cand sarcina a avansat si aveam carcei mi s-a recomandat Magne B6/ 1-2 tb/zi.
Aspenterul l-am luat pana in saptamana 28 de sarcina.
Singura diferenta fata de AspirinCardio e concentratia, poate te pot ajuta celelalte fete, care au primit un astfel de tratament in sarcina. La mine 75 mg/zi a fost bine, copiii sunt sanatosi.
Cu 100 mg/zi nu stiu ce sa zic.
Clexane de 0,4 am facut pana la 6 saptamani dupa nastere.
Cand am intrerupt mi s-a dat Detralex 1 tb seara dupa ultima alaptare pentru circulatie la nivelul picioarelor (erau umflate si cu vinisoare sparte).
Am inteles ca Femibionul este un Elevit mai destept.
Cam atat stiu.
Medicul tau ginecolog in primul rand poate sa-ti confirme daca doza de 100 mg/zi de aspirina e OK in sarcina mai ales.
Toate cele bune,
Eliza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Eliza - multumesc ff mult pentru ajutor

Am comunicat dr. ginec cu care fac fiv sugestiile d-nei dr si a spus ca va tine cont de ele ... nu mi-a spus nici ca-i ok .. nici ca nu-s ok ..

A spus ca protocolul fiv se va face cu Clexane si cu ce mi-a recomandat dr hemetolog ..
Asa ca astept schema de trat.



Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
-Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

este cineva din Iasi pe aici? m-ar interesa ce dr. din Iasi se pricepe la trombofilie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Elly_me

Cu mult drag!
Ce e important si am uitat sa scriu in mesajul anterior trebuie sa vorbesti cu medicul ginecolog care face FIV-ul cand sa intrerupi aspirina si cand Clexane-ul inainte de punctie si cand le reiei pe fiecare in parte.
Ca pe Aspenter scrie in prospect ca se intrerupe cam cu 8 zile inainte de o interventie chirurgicala ca sa nu existe risc de sangerare.
Asa ca ginecologul spune ce si cum sa faci.
Eu am mai luat si Cetebe 1 - 2 tb/zi in perioada rece cand eram insarcinata, tot la recomandarea hematologului.
Folowise am luat o tableta pe zi. Merita sa citesti prospectul.
Imi amintesc ca era folositor in special in sarcina pentru ochisorii fatului.
Sunt obosita cu canicula asta prelungita si tot uit.
Sper sa se mai racoreasca un pic...
Multa sanatate!

Cu drag,
Eliza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu dupa 2 sarcini oprite din evol. in primul trimestru, sunt suspecta de trombofilie.
puteti sa-mi spuneti care din analizele de mai jos ar trebui sa le fac? sau cate, in ce ordine?

Anticoagulant lupic
150 Lei

Antitrombina III
52 Lei

Profil trombofilie ereditara (I): Antitrombina III, Proteina C, Proteina S, Mutatia factorului V Leiden, Mutatia factorului II
520 Lei

Profil trombofilie ereditara (II): Profil trombofilie ereditara (I) + Gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C)
770 Lei

Profil trombofilie-screening: Anticoagulant lupic, Antitrombina III, Proteina C, Proteina S, Homocisteina
490 Lei

Proteina C
59 Lei

Proteina S (activitate)
69 Lei

Proteina S libera (antigen)
80 Lei

Rezistenta la proteina C activata (APCR)
92 Lei

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

ramonika ,eu le-am facut pe toate in afara de APCR.si n-am pierdut nici o sarcina din cate stiu.succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

buna fetelor,

am revenit si noi din concediu...a fost asa de bine, dar asa de scurt

Nu cred c-am apucat sa va zic recomandarea dr Avram (m-a sunat chiar inainte sa plecam in vacanta)...deci, recomandarea ei: aspenter+acid folic+vitaminele...astea de la ovulatie pana vedem daca am ramas ori ba...si continuam asa pana raman. Zicea ca la ultimul simpozion la care a fost nici macar nu se vorbea ca aceste mutatii ar duce la pierderi de sracina...mi-a dat de inteles ca nu sunt mare branza...zicea ca nici nu va fi cazul de aspenter toata viata si nici de clexane...
Problema mea e urmatoarea; la screening anticoag lupic a iesit negativ, iar acum la SAFL e pozitiv (prima data era usor sub limita max, iar acum usor peste limita)..anticorpii sunt buni...deci nu stiu ce sa cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ramonika, eu am facut asa:
- Profil trombofilie ereditara (II): Profil trombofilie ereditara (I) + Gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C)
770 Lei

- Profil trombofilie-screening: Anticoagulant lupic, Antitrombina III, Proteina C, Proteina S, Homocisteina
490 Lei

In plus, am mai facut:
- Mutatia genei PAI:
http://www.synevo.ro/gena-inhibitorului-activatorilor-plasminogenului-pai-polimorfism-675-4g5g-risc-trombofilie/

Si as vrea sa fac si mutatia Factorului XIII:
http://www.synevo.ro/mutatia-factorului-xiii-g102t-risc-trombofile/



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Myhadavid, cine ti-a pus diagnostic de SAFL? Screeningul pt SAFL contine 3 analize, printre care si anticoagulantul lupic. Poti sa il ai negativ si sa ai pozitive pe celelalte doua.
Legat de tratamentul dr. Avram, ma abtin sa comentez mai mult, consider ca minimizeaza importanta mutatiilor si in sarcina, dar si dupa.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput