Si mame doar cu numele

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Diferenta dintre copilul propriu si cel adoptat este, in primul rand, faptul ca in al doilea caz poti, si se pretinde asta, sa alegi.
Stiu o familie care a adoptat o fetita, li s-a spus ca ar fi mai bine sa nu scrie ca vor fetita/baiat si ce varsta si sa se multumeasca cu ce primesc. Suna groaznic, dar nu-i la fel cand ramai insarcinata? Nu stii daca va fi fata/baiat sau cat de sanatos va fi. Ei "au primit" o fetita de 5ani si este super, o iubesc nemaipomenit si daca ii vezi pe strada nu stii ca nu-i nascuta din ei.
Verisoara mea vrea sa adopte un copil, dar are o lista de pretentii. Cred ca vor mai trece ani buni pana chiar va ajunge sa aiba un copil in casa. Motivele sunt multiple ...
Si da, stiu o familie, care cred eu, ca nu stiu sigur, au dat ceva spaga, si au infiat o fetita de cateva luni, blonda cu ochi albastri, exact ca mama ei adoptiva. Dar zau daca pot fii rea pe ei ptr ca din pdv al meu ei erau caz special: tineri frumosi, sub 30ani, au descoperit ca ea are menopauza precoce, fara solutii. Si fetita o duce super-bine si este super-iubita.

Dar ptr abandon nu este alta solutie decat educarea. Din cele mai mici clase, chiar. Si cred ca si biserica ar trebui/putea sa se implice mai mult. Sa ajute, nu sa infiereze.
Avortul nu este o masura contraceptiva.
Iar abandonul in camp/ghena/sant este crima.

Iar educatia de planning familial nu este doar apanajul celor educati in scoala/familii bune. Prietena mea/fosta, parinti profesori, maritata cu un profesor, a facut 5 avorturi intr-un an! Si-mi spune foarte senina: sunt gravida anului! Si daca am luat-o la rost s-a suparat si nu mi-a mai vorbit. Si dr aceea, o fi avut si altele pe cap, nu-zic-nu, dar i-a facut 5avorturi/1an si apoi s-a gandit sa-i ofere anticonceptionale.

Ma inflamez prea tare, dar abandonul ma doare mai tare decat avortul.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Citat:
citat din mesajul lui dana vio


Plus ca sunt copii in centrele de plasament care nu sunt adoptabili, adica parintii naturali i-au klasat acolo sa-i creasca altcineva, dar nu permit sa fie adoptati, ca-s ai lor! Si la batranete vii sa ma ingrijesti ca io te-am facut!
Edit. plus ca daca are rude, acestora li se spune exact cum te cheama, unde stai, unde lucrezi, poate si cat castigi, ca de! trebuie sa stie unde e copilul in caz ca ...

Oricum, nu stim exact cat de mic era copilul acela, ptr ca e totusi altceva sa-l abandoneze nou-nascut si alta la cateva luni. Nu spun ca nu-i mai grav, stati bland!, zic doar ca poate ceva s-a "rupt" dintr-o data acolo, nu putem stii.

Alexandra Maria
14.12.2007



Serioooos ??? Uite,eu asta nu o stiam.Am pe cineva in familie,care a abandonat(din prostie-deci nu a semnat niciodata vreun act de adoptie sau mai stiu eu ce!!!) un copilas si apoi a incercat de nenumarate ori sa il caute,sa il ia inapoi,chiar dupa cateva saptamani.Singura informatie care a primit-o a fost ca e in grija unui asistent maternal(refuzand sa dea nume)si sa nu 'indrazneasca' sa il caute,a fost amenintata cu politia..
De cate ori mergea la centru de plasament i se spunea ca ar fi mai bine sa semneze un act de adoptie,ca cel mic e foarte dragalas(blond cu carlionti si scump din cale-afara)si ca sigur isi va gasi repede o familie care sa il creasca,ca nu se uita la ea ca nu are cum sa il creasca(tatal copilului o parasisise si locuia la rude,pe unde apuca) si dupa ceva timp au convins-o sa semneze acel act.
Apoi dupa cateva luni i s-a spus ca cel mic,a fost adoptat de o familie din Bucuresti/Ploiesti,ca e o familie buna,ca unul dintre soti e avocat si celalalt medic,ca va fi bine.Dar la fel,sa nu il caute,ca ii va face rau.
Anul acesta in decembrie baiatul face 15 ani.Mamei lui ii e dor de el in fiecare zi,in fiecare an ii sarbatoreste ziua.Dar,asta e-fiecare suporta consecintele faptelor sale.
Deci ceea ce ai spus,se aplica doar copiilor neadoptabili sau si celor adoptabili??

Cea mai fericita mamica de Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!


Depinde de felul in care l-a adondonat, la nastere lasat cu nume fals, de ex. ? Ca daca l-a lasat cu numele ei si n-a semnat acte de adoptie nu putea fi adoptat, mai ales daca l-a cautat dupa cateva saptamani.

A doua fraza colorata este edificatoare.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat
Minunata mea fetita ar fi putut sa fie si ea un numar in sistem. Ma uit in fiecare zi la ea cat e de frumoasa, cat e de inteligenta, cat e de iubitoare, cat e de inocenta si nu ma pot opri sa ma intreb si ceilalti? Ceilalti multi si nestiuti de nimeni... Ceilalti care in loc de un pupic primesc o palma, ceilalti care in loc sa faca mofturi ca nu vor ciocolatica kinder, vor outz kinder, se bucura de un colt de paine si le chioraie matele. Ceilalti? Ceilalti care asteapta sa vina mama sa ii ia acasa? care isi doresc cu toata fiinta lor de pui mici sa ii salveze cineva din iadul in care traiesc? Ceilalti? Ce se intampla cu ceilalti?
M-ai facut sa plang...Un brat de pentru ce ai facut si cum gandesti...si tot ar fi putine.

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Iata un articol de ieri dupamasa: http://www.libertatea.ro/detalii/articol/bebelus-gasit-mort-intr-o-punga-intr-un-rau-din-judetu-arges-406419.html

Ce ar fi de facut ca asemenea orori sa nu se mai intample?




"Educatie"...

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

RAZA DE SOARE, dar ce urat te-ai exprimat :(

Aia cu ´´cracii in sus´´ este o gaselnitza misogina si jignitoare. Si imi aduce aminte de multele povesti auzite, cand o femeie tanara mergea la avort si daca indraznea saraca sa zica un ´´au´´ imediat o punea asistenta la punct cu cu vocabular de ferentari, care facea referire fix la ce zici tu mai sus.
Pe bune acum, e urat , mai ales ca femeie educata, sa scoti perle din astea.


Si pe buna dreptate!

Sunt mii de femei care merg sa avorteze cum merg eu la cumparaturi. Aaa, le doare?

Dar pe puiul mic pe care tocmai il ucid, oare nu-l doare? Cand ii smulge doctorul o manuta, crezi ca nu il doare? Dar ingerasul pe care "mama" il strange de gat?

Eu pentru astea nu am nici cea mai mica mila, dimpotriva.

Si nu imi pasa daca esti sensibila la exprimarea mea, vis-a-vis de asemenea persoane. Nu le spun altfel, dar sigur intuiesti cuvantul...

Dar te-as intreba: pe cuvantul tau ca niciodata nu ai scos vreo perla, cuvant urat, injuratura sau ceva de genul? Niciodata, niciodata?

Cat despre asocierea cu zona Ferentari... Tin sa specific ca expresia "cu cracii-n sus" e neaosa, pe tot teritoriul Romaniei, iar asta inseamna ca se foloseste si in cartierul in care locuiesti tu. Daca nu crezi, intreaba in stanga-dreapta, sigur a auzit-o cineva. Dar poate s-a ferit omu' s-o foloseasca, de teama sa nu-i spui ca e needucat.







Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.



Bine. Asocierea cu zona ferentari nu iti place. OK, am vrut sa fiu blanda, sa stii!
Modul in care vorbim nu spune nimic despre cei despre care vorbim ci despre noi insine.

Este irelevant ce explicatii dau tu mai sus. Faptul ca unele femei fac 10 avorturi, nu da dreptul unei asistente sau unei persoane care a trecut prin niste scoli sa foloseasca expresii de genul amintit mai sus. Aka cum sa zic, in orice context le-ar folosi, nu fac decat sa isi dezvaluie propriile limite, intelegi? E irelevanta parerea asitentei despre modul in care si-a tinut pacienta cracii sau cat de mult i-a placut sa se ....

Ma gandeam sincer ca expresia aia a fost o scapare de-a ta. Nu vad ce mai e de discutat pe marginea acestui subiect daca tu consideri ca-i ok ca cele care fac avort(nu conteaza la al catelea sunt) sa fie nevoite sa asculte cum o femeie frigida si nefericita(aka asistenta din povestea naostra) jubileaza la ideea ca ceva ceva le doare in acele momente, ca doar de, destul le-a placut(organ genital masculin) si destul au stat cu ´´cracii in sus´´

Parca suntem intr-un film prost



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Baietelul avea deja un an si cateva luni cand l-a dus la centru si le-a spus celor de acolo ca nu se mai poate descurca momentan cu cel mic.I s-a spus ca nu e nici o problema,ca il poate lasa acolo si il poate vizita oricand.
Apoi dupa ceva timp i s-a spus ca cel mic a fost dat in grija unui asistent maternal si ca e mai bine sa nu il viziteze ca il va bulversa,ca ce face asistentul maternal daca cel mic o recunoaste pe mama?
Cu toate astea,mama copilului mergea des la acel centru sa se intereseze de cel mic si doamnele de acolo i spuneau mereu ca ar fi mai bine sa semneze un act de adoptie,ca nu are cu ce sa il creasca,sa se gandeasca la binele copilului,sa i acorde sansa sa fie crescut de o familie frumoasa,sa mearga la o scoala buna,sa aiba o copilarie frumoasa,sa aiba hrana,educatie buna,etc.
Si dupa cateva luni in care i se repeta aceeasi placa mereu,si nevazand copilul in tot acest timp s-a gandit ca decat sa creasca din asistent maternal in asistent maternal(pentru ca ea sigur nu isi facea un rost curand,ca sa il poata lua inapoi) ,mai bine ar avea un camin adevarat si pentru totdeauna,mai bine i-ar fi sa aiba parinti,evetual frati/surori.Asa ca a semnat acel act de adoptie.
I s-a spus apoi ca baietelul a ajuns la o familie instarita,care nu aveau alti copii,ca unul din parinti e medic si celalalt avocat,ca locuiesc in Bucuresti/Ploiesti(nu mai tin minte exact) si sa nu il caute niciodata,sa il lase sa creasca frumos impreuna cu noii parinti.
Voi ce ziceti,ar putea sa il caute? Poate dupa ce face 18 ani? Sau.. ?
Nu ar vrea sa il ia de unde e,nu ar vrea sa ii supere parintii,doar sa il vada,doar sa stie ca ii e bine,ca e fericit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Educatie si legislatie.
Stiu ca era vorba la un moment dat mai prin primavara de o adoptare tacita a unei legi care prevedea pedepsirea abandonului cu 10 ani de inchisoare. nu s-a mai auzit nimic de legea cu pricina apoi.
In momentul ala la asta m-am gandit, ca se vor reduce cazurile de copii abandonati, dar vor creste cele de prunci ucisi.
De ce nu s-o putea si la noi, ca il alte tari, sa asigure o clapeta la primarie si/sau biserica unde, cele care au nascut cum au nascut si chiar nu vor copilasii aia sa ii lase sub protectia anonimatului?
Nu spun ca e bine sa il abandonezi, Doamne fereste. Dar e mai rau sa il omori. Moartea e definitiva. Abandonul nu. Unii din ei pot avea o sansa la o viata normala.
Ma tot gandesc si ma tot gandesc si la alternativa copilasului sufocat intr-o punga, zau ca tare as fi vrut sa il lase pe treptele bisericii sau primariei.
Si sa se simplifice naibii legea asta a adoptiei!!! Simplificare reala! Ca multi si-ar gasi o familie. Sunt convinsa de asta.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

La noi la tv merge de cateva sezoane o emisiune "Pe urme" se numeste, unde copii adoptati de familii suedeze isi cauta familiile de sange. Nu au nicio data despre acestea, doar cei care realizeaza emisiunea, impreuna cu copilul adoptat(adult acum) si eventual parintii adoptivi, merg pe urme in tarile de unde sunt adoptati copiii.

A fost intr-o emisiune un baiat roman. Au umblat foarte mult pana au reusit sa dea de urma familiei, erau gata sa nici nu o gaseasca, copilul fusese adoptat prin anii '90 imediat dupa revolutie...mama murise cu cateva saptamani in urma de a-i regasi, traia numai tatal intr-o cocioaba cu inca vreo 5-6 copii, toti stateau in aceeasi camera...mai dadusera cativa spre adoptie, avusesera multi copii impreuna, parca 12 sau 14, nu imi amintesc. Din copiii astia unii plecasera de acasa si aveau familii. Cei care erau acasa erau aproape toti bolnavi mintal, nici tatal nu era tocmai OK, era si betiv. Traiau din ce muncea el cu ziua si din pensiile copiilor...mai erau vreo doi mai mici la scoala inca, astia erau normali. Mi-a fost atat de mila de el, de ei toti...nici nu se puteau intelege, iar tatal isi amintea cu greu care copil era, uitase cati daduse spre adoptie...tanarul a fost fericit ca si-a gasit familia de origine, ca stie de unde se trage. Din cand in cand le mai trimite bani...

Si eu pledez pentru educatie, e singura sansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Din pacate oricat am dezbate noi subiectul nimic nu se schimba.
Cineva spunea ca avortul e preferabil abandonului. E crud dar nu pot sa nu fiu de acord.
Mai era cineva care folosea un limbaj neadecvat la adresa femeilor care isi parasesc copiii. Sunt o persoana educata si desi stiu ca asta nu rezolva nimic nici eu nu pot sa folosesc termeni decenti cu privire la... (nici macar animale nu pot sa le numesc) fiintele astea fara suflet.
As vrea sa adopt dar sotul meu nu e de acord pentru ca avem un copil si nu i se pare o situatie fireasca sa avem un copil natural si unul adoptat. Nu ar putea sa puna semnul = intre ei.
Deocamdata nu pot decat sa mi-l iau pe al meu in brate si sa mi-l iubesc cat pentru toti copiii aceia care n-or sa simta niciodata caldura unei mame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Parca suntem intr-un film prost





...unde tu, cu jignirile tale (ascunse, de doamna), joci rolul principal.

Apropos, sa stii ca nu toti oamenii care locuiesc in cartiere marginase, sunt prosti sau needucati, cum ii vezi tu.

Eu am incheiat orice discutie cu tine, e clar ca avem puncte de vedere diferite.




Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput