Prietene la bine si la greu - 167

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Licu,mie de multi ani nu-mi mai place balciul,nici nu mai stiu de cand nu am mai fost,refuzam sa-mi pierd timpul cu asa ceva. Dar am fost pt Alexa,si ei i-a placut,nici nu mai stia unde sa se uite,mai ales ca am mers seara, si nu mai stia unde sa se mai dea...
Tot ca pe vremea copilariei este...Doamne, ce mai plangeam la mama sa ma duca
Cu gradi....nu stiu cum mai este la gradinitele de stat,dar tin minte ca eu ceream voie sa merg la baie, nu trebuia sa astept pauza....asta ar fi chiar culmea! Si copiii care nu se descurcau singuri,erau ajutati de educatoare.

Monica,sa-ti traiasca dolofanul,e foarte frumusel!
Si Mariuta m-a terminat cu alaptatul,e dementiala fotografia!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Stanucel,imi pare rau ca a picat bacul fiul tau, dar e bine ca doar la un obiect, ii va fi mai usor in toamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neata

Licu la gradi la grupa mica nu se tine cont doar de pauze ca sa mearga copilul la baie. pentru cei mici e voi e oricand, in principiu, depinde si de educatoare. oricum "lectiile" lor tin 5-10 minute si inainte de lectie si dupa sunt oricum dusi copilasii la baie. nu ar strica sa lasi la gradi niste schimburi, pt. ca accidente se pot intampla oricand. ai dat-o la program prelungit?

stanucel bafta baiatului in sesiunea urmatoare.

monica superbe pozele mi-au dat lacrimile la privirea celui mic cand ma gandesc ca eram la Lumi acasa asta toamna si tu de-abia aflasesi ca esti gravi, iar eu deja aveam 2 luni
mi-a placut cum dadea Mariuta papusei sa suga, asa ne da Sandra noua, de cate ori se dezbraca ne pune sa sugem.

dankutza azi te asteptam cu vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Laura la noi la gradi, porfele, asistentele si d-nele de la bucatarie sunt printre ei. Nu mananca toata gradinita o data ci in ture. Cam la ficera masa e cate un adult, care ii ajuta cu taiatul, etc. La cei mai nemancaciosi, le da si in gurita, mai ales la aia mici mici de 2,5-3 ani. De asta si pe mine ma tenteaza sa o dau la noi, dar pe de alta parte, niciodata nu se va obisnui sa manance singura. Tot o sa depinda de cineva.
Nu stiu daca numai la gradinitele particulare, le da cineva sa manance la cei nemancaciosi, dar eu cred ca si cele de la stat, li se face mila de aia care nu stiu sa manance. In definitiv, sunt copii si sunt dulci toti.
Zbuciumix este un mare nemancacios. Sa stii ca la gradi a invatat sa manance fara mofturi. Il vezi ca mananca ca vine patat pe bluzita. Macar sa chinuie sa pape. De cand se duce la grdi, cere dimineta sa manance sandvis cu ceai sau lapte. Pai el, nu mananca dimineata nici sa-l pici cu ceara si acum mananca. Iar, a inceput sa manance banane. El care nu le putea suferi. DAr deh, le da grdi, si mananca si el cu ceilalti. Asa ca la comun, va invata multe lucruri sa faca.
Copii se duc la toaleta cand le vine si nu sunt tinuti pana la pauza. Nu ii tin eu, pe ai mei si sunt de cls a patra, d'apai sa tii unul mic? Stai linistita, ca nici o educatoare nu vrea "accidente mirositoare". LA noi, la gradi, ii duce la toaleta inainte de ora. Toti incolonati si se duc sa-si faca nevoile, asta ca sa poata sa faca si ele lectii cu ei.
A mea nu mananca singura, decat daca poate tine in mana bucatica de carne sau altceva si sa muste ea cand si cat are chef. Ciorba? SIngura? No way... Uneori ne ia lingura din mana si mai papa singura mancare gatita, dar f multa. Inca mananca ca un purcel si se plictiseste repede daca mananca singura, Prefer sa-i dau eu ca altfel, mai slabeste nitel...

Stanucel sunt convinsa ca Paul va lua bacul data viitoare. Ai incredere in el. Oricum matematica de liceu e afurisita rau. Bleah!

Monica ce poze frumoase!!!! Nu-mi vine sa cred ca asa va fi si la mine din februarie. Imi place rau de tot cu Mariuta "alapteaza" si cum Victoras e fan Connecte-R si vara nu doarme.

Ramonika imi pare rau ca ti-ai adus aminte de momente acelea. Cu incredere in Dumnezeu a doau minune va veni in viata ta.

13 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Am intrat in trimestrul 2.
Am fost azi la dublu test. Bebelusul e ok. E foarte bine, sanatos si f incapatanat. A iesit bine la toate masuratorile. Pare un pic mai mare cu 3-4 zile. Are 83g si 7,5cm de la cap la fundulet.
Nu a cooperat deloc, desi i-am dat inainte. Asa imi zicea dr, sa beau niste inainte de eco, ca sa-l prindem treaz. Desi a primit, nu a vrut sa coopereze. Nu statea nici cu fata in sus si nici cu fata in jos. L-a inghiontit bine de ma doare si acum burta. M-a pus sa tusesc ca sa se lovesca de placenta si sa se intoarca. Nimic. Dupa o 1/2 h, dr mi-a spus sa ma dau jos de pe masa sa controleze urmatoarea pacienta si apoi sa intru din nou, ca poate o sa stea cuminte la masuratori.
Cand "a auzit" amenintarea s-a razgandit si s-a intors frumos la poza. Deh, aflase ca nu o sa mai fie vedeta pe ecran. Asa ca a putut masura transparenta nucala, sa vada piramida nazala.
Dar, a tinut piciorusele stranse si nu a vrut sa arate nimic. La un moment dat si-a pus manuta intre picoruse si dr mi spus razand " e posibil sa fie baiat ca asta e gest de barbati".
Iar a spus ca parca i s-a parut ca a zarit o tepusa pe acolo, dar nu poate fi sigura. I-am zis ca oricum nu e important pt noi, ca noi nu avem pretenti.
Asteptam urmatoarea eco sa vedem daca aflam sexul. Poate o sa tina secret ca puiul lui Ramox cat mai mult timp posibil.

AM uitat sa spun de co-autor. Ca un adevarat repezentat al sexului tare, a stat pe scaun, fara sa scoata un cuvant cu ochii lipiti de ecran si apoi s-a asezat langa mine la biroul dr fara sa scoata un cuvant. Cand am iesit afara, a zis ca a ramas fara cuvinte cand a vazut ce am eu in burtica. Daca ii faceam bau in ureche, il omoram cu siguranta.

13 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Dankutza felicitari, oricea ar fi sanatos sa fie.
Draguta co-autoarea ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

felicitari dankutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Multumesc frumos!

13 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Dankutza, ma bucur tare mult sa aud ca bebita e bine, sa creasca mare si sanatos in burtica, si tu sa fii fara stres de acum inainte!! Ma bucur tare tare sa te stiu cu burtica si sanatosi amandoi! Meriti la cat ati tras sa il faceti si pe al doilea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Buna seara

Monica super pozele! Ce mare pare (este? ) MAriuta comparativ cu Victor . Sa-ti traiasca!

Dankutza felicitari pentru bebelus mic . Sa stii ca ce povestesti tu e congruent cu ce a inceput sa se recunoasca despre ecografii, ca bebelusii se simt agresati de ele si se feresc .

Lumi, Licu spor la gradinite, tinem pumnii!

Stanucel bafta in sesiunea urmatoare!


eu nu stiu cand mai intru, dar sper ca pana atunci sa dispara reclama aia la ce-o fi ea, care ma scoate din minti!

pana atunci multa racoare va doresc. eu am pus azi pe net poza cu cele 46 de grade care erau prin tot orasul, probabil ca pe asfalt erau 50+... In casa am refuzat sa ma uit la termometru..




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput