Strugurasi de Sept-Oct 2011 *64*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza.

merci, fetele
cred ca am un copil care nu face urat la dintisori. cel din drapta e iesit deja varful. am dat intamplator de el.
si n-a plans sau ceva.

alayna, sa nu ii dai antibiotic ca face diaree si mai rau.
banuiesc ca nu-i prieste apa Nourei.
eventual fa-i laptele cu apa plata.
si continua cu smecta, orez etc.
bineinteles hidratare la greu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare fetelor!

Noi ne.am mutat de 2 zile, totul este super! Suntem insa fff obositi, mie nu imi mai ajunge somnul, nici nu ma pot odihni de caldura.
Acum astept bona, este prima ei zi. Asa cum zicea si Anca, am aceleasi dificultati in a ma acomoda cu cineva strain in casa, nu stiu cum sa ma comport, ce sa fac...va fi clar o perioada de stanjeneala.

Anca - felicitari ca ati gasit bona si voi. Ne vedem cu placere in Bazilescu oricand doriti. Ieri am iesit pt prima oara in recunoastere pe jos cu caruciorul, parca eram de pe alta planeta...este o zona pe care nu o stiu deloc. Am fost in parc, este f frumos.

Mariana- asteptam sa ne scoateti la curte ;-):-*

Pinky - ti.am dat msj, ai tel inchis. Va pupam.

Jade - sa va fie de bine concediul! Pupici pt baiat frumos.

Sei - tare haioasa Ela! Mi.o si inchipuiam cum povesteai.

Oana - din ce spui de Eca este exact ca fata mea cea mare: mananca cu placere atat timp cat vede alimentul simplu in farfurie. Daca ii dau orez, pai sa fie simplu, fara alta leguma, pastele- simple, goale. Mancaruri gen ghiveci sau sarmalute, ardei umpluti unde e amestecatura nici sa guste nu vrea...E ceva bataie de cap, dar ma gandesc ca e mai sanayos sa manance simplu, fara tot felul de amestecuri.

Voiam sa scriu mai multe, dar deja incep sa ma agit ca trebuie sa vina doamna si simt ca trebuie sa o primesc ca pe un musafir, ma duc sa dau o tua prin casa sa nu fi lasat ceva in dezordine....

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Alayna, bine ai revenit
Afinele sunt foarte eficiente in diaree.
Neaparat o coprocultura

Nanna, asteptam poze cu casuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

buna fetele

may , Bea , felicitari pt dintisor
a iesit cel de jos ? asa sunt cei de jos , nu prea sunt durerosi
si T are 3 jos si nu a avut reactii , i am gasit in gura intamplator
stai sa i vezi pe cei de sus in schimb

klau ati vizitat si salina ? cum a fost ?

nanna sa fie cu mult noroc mutarea !
succes cu bona , parerea mea este sa nu o tratezi ca pe un musafir mult timp sa nu se invete si sa i se urce la cap

alayna ma bucur sa te revad , ce rau imi pare ca aveti probleme
neaparat analiza la caca
laptele sa l faci eventual cu zeama de orez ,sa pape orez , morcov
sunt si niste saruri care ajuta
sper sa auzim vesti bune in curand
of , dar ghinioniste mai sunteti :((

seidana multumim
pe mica 'tero' nu o mai arati si tu ? imi e dor de ea

fetele care dati cereale , de care dati , ce marca ? ce compozitie au ?

_


de T 11+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

jade noi mancam faina integrala de spelta(de bebelusi, marca Hero) si/sau faina de orez cand face caca mult/imprastiat.

Noi mancam cereale, cam 5-6 masuri pe zi.Si Dani primea tot asa, putin mai mult chiar. are 5,5 ani si inca nu m-a trimis nimeni la analize cu el

may felicitari pt dintisor!

nanna acomodare usoara

alayna in nici un caz antibiotic, ca-i irita si mai tare stomacelul. ceva saruri de rehidratare pt bebelusi nu aveti pe-acolo¿






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Cantareata in devenire:
http://www.youtube.com/watch?v=unVTvDcDerY&list=HL1343812771&feature=mh_lolz


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

jade eu ii dau cereale de la hummana, care au si lapte in compozitie.Lui ii plac cel mai mult astea, de aici am ales si ce lapte sa ii iau cand am decis sa trecem pe lapte praf si nu am avut probleme.Si adevarul ca ma gustat si sunt chiar bune la gust.
Acum are cu capsuni, i-am mai luat si cu banane,dar cam tot timpul iau ceva nou(toate sunt bune).
eu ii dau cam o data pe saptamana cereale, atunci cand nu reusesc sa il fac sa manance la pranz repede fac cereale si au succes.

nanna sa ai bafta cu bona, astept sfaturi dupa acomodare.

Ieri Iancu a refuzat pestele total nici nu a vrut sa guste.Voi cum le faceti pestele?

Mie imi ies dintii, eu si Iancu .am o masea de minte care ma omoara de vreo 2 ani(si nu glumesc) are perioade cand creste si cred ca nu are pe unde si ma streseaza pe mine, azi ma duc la dentist sa vad ce poate face, poate imi face o incizie sa iasa odata doamna.Deci acum in inteleg pe asta micu, si suntem amandoi ciufutei din cauza dintilor, taicasu a zis ca se muta , unul mai putin .

May bravo pt dintisor, sper sa iasa asa toti.Ducetiva in concediu ca aveti nevoie, acusi trece vremea frumoasa si o sa va para rau.Banii vin si se duc. Sa nu credeti ca daca nu va duceti in concediu strangeti banii, ii cheltuiti pe altceva(o spun din proprie experienta)

Hayat ce mai face Razvanel? mai punene niste poze cu el, cred ca a crescut enorm.Poate ne vedem, mergem sa vedem parcul nou al lui Inez

Intrebare : voi cum ii invatati sa nu mai manance pasat? Iancu mananca singur biscuiti, fructe, legume, scoate singur samburii la prune , da coaja jos la nectarine, deci clar stie sa mestece.Dar daca ii pasez mancarea la furculita nu mai pune gura deloc . vrea doar la blender.
Mi-a zis pediatra sa ii dau lui sa manance mazare si alte alea asa intregi, dar sincer pana mananca el un castron de mazare bob cu bob ma apuca primavara.

pup fug sa strang prin casa ca acusica fug la dentist si scap de neastamparata asta de masea(auzi tu minte imi mai trebuia mie)



anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Dbunny vezi ca se fac preselectii la romanii au talent.e superba mai ales ca am vazut sa stie si sa citeasca

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Buna.

Alayna imi pare rau pentru pitika, eu as face imediat o analiza la kaka, ca sa exluzi orice apoi mergi pe tratament chiar si cu acel smekta. Nu ii da antibiotic ca o sa faca mai rau. Si bine inteles fr multa hidratare acum are nevoie, pentru ca ea perde fr multe lichide o data cu kk apos

Nana sa va fie de bine in casa noua, si cu bona noua.
Noi din septembrie vom avea bona si menajera...asa ca voi scapa de curat, spalat etc prin casa iar cu fetita voi sta atit cit imi va permite timpul.

Dbunny sunt deacord cu tine in privinta cerealelor, si eu ii dau cereale fetitei cam de la 8 luni jumate, ca ea nimik nu minca in afara de lapte sin, si am inceput cu doua masuri, una dimineata si alta seara si incet incet am ajuns la 3 masuri pe zi ...si totusi nu cred absolut delok ca ar influneta cumva abosirbtia de fer, noi lunar facem analizele si fer este in norma cu toate ca papa cereale de tot felul, mei, orez, hrisca, ovas, porumb chiar i le fac combinate acasa singurica le fac praf si le combin, ii plac fr mult.

Jade eu daca nu am cumparate de la HIPP sau Nestle ii dau ce am in casa, le fac praf la risnita, apoi i le pregatesc cu apa fiarta le papa bine oricum ar fi ele, maruntite sau nemaruntite, de ex. hrisca care o fierb si o dau asa sa pape, sau orezul.

Noi suntem ceva mai bine, ne revenim in cet in cet, de ieri am reinceput diversificarea dupa aproape 3 saptamini de intrerupere, merge mai bine ca prima data. Eruptiile de pe piele au trecut, insa acum ne chinuim cu bubitele de caldura, din pacate nu pot folosi nici un gel, emulsie, crema etc...asa ca doar baile de contrast ne ajuta sub dus, cald- rece. Pitika a inceput sa mearga, vorbeste cu toata lumea, ii place sa cinte si sa danseze, zice -ham, miau- mac, mu-mu, au, mi-ha-ha etc cind scapa cartea pe jos...ca doar aceste sunt jucariile noastre acum ..face o-o-o si arata cu degetul inspre carte.
Cind se rezeste din somn, ridica minile in sus si imi arata cit de mare a crescut si bate din palme ca e bravo

May jade are dreptate referitor la dinti, cei de jos nu fac probleme, cei de sus e aoleu....noi ne trezim noaptea plingind din ora in ora, avem deja o saptamina, cei de sus stau iaka sa iasa...si tare greu e ca pitika musca tot ce gaseste in cale, musca cu forta ca uneori mii teama sa nu isi rupa dintisorii de jos...asa ca relax momy, cine stie poate nici cei de sus nu va vor da bataie de cap.


Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Noi am plnas si ne-am smiorcait la fiecare dintisor.Asa ca May esti norocoasa.

Alayna cel mai bine e sa duci proba si de urina si de caca la laborator.Si de la o infectie urinara poate sa aiba scaune proaste.
In rest stiu ca trebuie oprit laptele.Eventual ii dai muciulagiu, orez, morcov.Cam astea. Hidratarea e fff importanta.........mancarea mai putin.

Vorbeati pe aici de anemie.Acum la 1 an vreau sa-i fac neaparat analizele Evei.Offf.Am oroare de intepatura, dar trebuie. Daca ii iese hemoglobina mica sigur ii voi da fier.Nu ma joc cu anemia la copii asa mici. Nepoatei mele la 7,8 hemoglobina i-au facut transfuzie.

Mergi la inceput