Strugurasi de Sept-Oct 2011 *64*

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

http://www.cristianmargarit.ro/2009/01/suplimente-nutritive/vitamina-d

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

neata

bravo fetelor ca v ati distrat la munte ! pozele sunt minunate !!! copilasii sunt dulci rau de tot

zubi voi ce mai faceti ?

seidana da ai avut spor la shoping , nu gluma te a cam mancat palma
am aflat si eu ca pleaca Kiabi din Romania...oare de ce ?...pacat
T ce mai face ? ce sa faca ? figuri si fitze :))
mai , pana sa am copil , dadeam ochii peste cap cand vedeam copii care se tavalesc prin magazine :D eeee asta o sa ma astepte si pe mine :))
T face crize , crize de nervi si asta una doua
face crize cand il imbrac , cand il dezbrac , cand il spal , cand vede biberonul , cand vrea sa faca ceva si nu i reuseste , cand vrea ceva si nu ajunge acolo , adica din orice
si nu plange ci urlaaaa , mai da urlaaa urlaaa urlaaa
chiar sunt curioasa , mai este vreun struguras care face asa ?
in schimb a prins tupeu (era tare timid) , se duce la copilasi si nu mai plange la toti strainii care il baga in seama pe strada
cu mancarea , el mananca in continuare piureurile lui super pasate dar i am dat de cateva ori si ciorba de la noi , cu sare cu de toate
ce sa zic , a mancat ca disperatu si avea o privire de 'mama ce bunaciune mancati voi si mie imi dati fierturile alea' :))

may multumim
asa fac si eu cu carnea cum zici si tu (dar nu o tin mai mult de doua sapt la congelator)
eu ii dau de 4 ori pe saptamana

camady la T incisivii de sus au fost umflati din iunie si abia zilele trecute i a iesit unul...

rach nici T nu mai zice cuvintele care le zicea bine si des
acum vorbeste chineza si japoneza
nu inteleg nimic :D

fetelor , voi le dati peste ? de care ?





_


de T 11+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Jade, aici despre pesti oceanici si continutul de mercur:

http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=dailytip&dbid=116

Eu mai astept cu pestele. e fff alergizant.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza...

Lena.. 6 lingurite cu carne hmm.. cred ca ajungem la 5 .. (de asta nu i-am dat eu FE), manaca carne bine..
ptiu sa nu o docheci pe MAIA

Oana.. porc cand vom avea de casa ( desi ii dau biscuiti si pufuleti n din comert, ma uit la carne ).. nici eu nu i-am dat vita , nici peste ..
Socoteala de acasa nu se potrivest cu cea din targ, m-am invatat ca nu intotdeauna fac ce zic cand e vb de Ela , doar e in continua miscare si transformare.. si de papat trebuie sa pape..prietenul ei , care inca nu mananca mai nimik nu a crescut in greutate inaltime de 3 luni mai deloc.. poate 2 cm, la 9 luni era mai mare ca Ela , acu Ela e mai mare cu 3 degete

JADE.. stiu comp asta.. numai ca ea sta la imbracat dezbracat, dar in magazine e terorista: tipa eeeee, de nu ii dau ce vrea... bu hu hu ...

Rach.. iesire usoara a dintilor.. sigur sunt canini? cati dinti avti voi?>

tineti-ne pumnii..mergem la vaccin .. sio avem muci


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata dragele mele!
tare dor mi-a fost de voi. am avut o absenta motivata de niste chestiuni personale (nimic grav, nimic neplacut, doar ca mi-au ocupat timp) dar de acum nu mai scapati de mine. regret enorm ca nu am ajuns cu voi la munte! sper sa recuperez data viitoare. asta e, anul asta ratat si intanirea cu lali la munte .... trebuie sa ma adun cu alte cuvinte.
nanna, felicitari pentru mutarea in casa noua. draga mea, trebuie sa iti fac o marturisire, eram la munca cand m-ai sunat tu si nu aveam nr. tau de tel tau salvat. intamplator seamana un pic alaturarea de cifre cu un telefon al unui sefut de pe aici. cum eu eram deja cu capsa pusa ca imi petrec concediul pe aici, ma uitam la tel si il boscorodeam pe individ ca iar ma suna... si de fapt, erai tu . in alta ordine de idei, vineri vreau sa duc copii la plimbare in parcul bazilescu. daca sunteti pe langa casa, mi-ar face mare placere sa ne cunoastem in sfarsit!
lali cu intarziere sper sa primesti si urarile mele de la multi si fericiti ani!
bunny cum mai este paco? felicitari pentru dintisor! ce face dani, pe cat incepe scoala la voi? eu am inceput sa am emotii la capitolul asta!
jade pentru T, sa treaca mai repede de greva! peste ii dau pastrav sau salau. el prefera pastravul.
mikka ce mai faceti? ce face dulcea Mariuca?
lena, suna bine meniul vostru iar despre meniurile lui may, ce sa mai spun, cred ca o declaram Master Chef-ul odiseii!
oana, rach voi aveti fetele surori!
clau mai sunteti maraiti sau s-a mai linstit?
sei eu ii fac mancarea ca si pentru noi, mai putina sare si cantitativ mai putine condimente. albus o sa ii dau undeva dupa un an, la fel si porc.
camady , ce bine ca te-ai relaxat la mare! si eu imi doresc un week*end doar cu sotul! poate in septembrie ...
hayat ce mai faceti voi? va asteptam cu vesti!
creola, atoshik, bujo imi e tare dor de postarile voastre!
andreea ce mai faceti? asa de tare m-am intristat cand am citit despre problemele voastre!
ancaroro ce mai face primul plimbaret al gastii?
kora pe unde esti, ce mai fac baietii?
alexvoi parca urmeaza sa veniti in tara, la sfarsit de august?
marryan sper ca v-ati revenit dupa trauma suferita. Doamne, ce se poate intampla de la niste "jucarii". sper sa intri si sa ne spui ca Valeria a trecut cu bine peste incercare.
cu siguranta am uitat cateva mamici, la fel de dragi mie dar recuperez pe parcurs. intru sa vad si poze cu copilasii. in plus, e cazul sa mai pun si eu ceva poze noi!
va pup pe toate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, apropos de mancare din comert eu m am linistit mult si incep usor sa ma resemnez gandindu ma ca va veni vremea gradinitei cand nu o sa pot controla ce mananca. o sa pot face asta doar acasa...nepotului meu la gradinita ii dadeau snitel cu catofi prajiti, cremvursti sau snitel cu pangasius..cred ca stie toata lumea cu ce e injectat asta, nu?

So...incerc sa mentin un echilibru si sa nu iau junk food din magazin ...imsa: peste cand nu o sa a de dunare ,de la mama , voi lua din magazin, vita si porc la fel pentru ca natur nu am mari sanse sa gasesc. voiam sa iau de la un nene curcan si cand am vazut cu ce il hraneste am renuntat. cu concentrate cu hormoni si antibiotice...deci, unde o dai cred ca tot pe acolo ajunge. doar d te apuci sa cresti tu niscaiva oratanii..si chiar si asa ...ti se acreste tie doar de pui..d apai la astia mici...greu domne..greu...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare!

Anca - trebuie sa imi trimiti si mie pozele ;)

Michella - chiar ma gandeam la voi@ Sper ca nu a fost nimic grav si acum sunteti bin cu totii. Ce fac copilutii? Ref la telfon, stai linistita, mi-a imaginat ca nu poti raspunde...si mi mi se intampla de multe ori asa. Pai daca veniti in parc, vom fi pe faza, cu siguranta! Doar sa imi spui cam pe la ce ora!
Anca, veniti si voi?

Ftelor, eu sunt in urma cu carnita, ficatel nu i-am dat pana acum deloc 9 defapt si uitasem de el :D ), cu pestle mai astept pana dupa 1 an jumate, cu vita la fel...de porc nici nu imi trece prin cap sa ii dau. Suntem pe curcan si pui f rar, cand nu gasesc curcan sa arat ok.

Voi le faceti analizele la 1 an? Noi ne-am programat vizita la pediatru si ii voi cere parrea ref la analize.

Sei - ati venit de la vaccin> Cum e Ela?

Jade - m-am mai gandit si nu cred ca l voi lua cadou nasilor. nu sunt convinsa, dar asa cred.
Mergem sa vedem cum e la Taverna Sarbului si daca se preteaza sa ii facem ziua acolo.

S-a trezit picea, va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

da oana, e chestiune de echilibru.
in alta ordine de idei voi ati mancat vreodata novac? ma bate gandul sa incerc, am gasit o reteta simpla.
sunt asa de bucuroasa, azi imi coace soacra vinete si ardei pentru iarna, cand plec acasa trec pe la ea sa iau pungutele! ma gandesc ca-s tare norocoasa ca face ea asta in locul meu!
nanna nu a fost nimic grav, totul e ok, pur si simplu am avut multe de organizat. noi de obicei mergem dupa-amiaza in parc, undeva dupa ora 16,00. vinerea oricum dimineata Teodora are pian. vorbim!
eu Teodorei nu i-am facut niciodata analize pana acum (si are 6 ani). nu am vazut de ce sa ii fac, sincer, nici la Stefan nu as incerca cat timp nu apar semne de intrebare.
sei cum a fost vaccinul?
am vazut poze cu strugurasi! asa copii frumosi avem! cra! cra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Olla!
Michella noi tot maraiti suntem. ne trezim noaptea plangand... papa foarte putin, eu cu nervii la pamant. orice as face nu ii convine. m-a terminat
sei gata vaccinul? Cum a fost? Pupam copanelul sa treaca repede bubuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna fetelor

Sei, Oana, pai gingiile de sus sunt umflate si rosii.De asta cred ca-i dau caninii.Asa a avut si la incisivi.Nu-mi amintesc cine m-a intrebat cati dinti are....avem 4 incisivi sus si 2 jos.


Jade, pastravul este preferatul ei si ii dau o data pe saptamana.Mananca peste de rupe... dar cand vrea ea si este bine dispusa.


Eu ii dau o data pe saptamana peste, ficacior, galbenus si in restul zileleor carnita de pui de tara.oricum nu mananca mai mult de 5 lingurite.

Ieri a papat mai bine.
Azi sa vedem ca suntem cu toane




Mergi la inceput