Cat e darul la o nunta in Italia

Cat e darul la o nunta in Italia | Autor: paulinio

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Sunt din Bucuresti si urmeaza sa merg la o nunta in Italia (zona Roma)la sfarsitul lunii august: suntem din partea mirelui care e roman, mireasa fiind italianca.
Am tot insistat sa aflam cat e "tacamul" si ni s-a spus ca 300euro... de persoana...
600 de euro e un efort imens pentru bugetul familiei mele ( ca sa nu mai zic de avion, cazare... dar pe astea mi le-am asumat); m-a surprins ca e atat de mare.
Atat e costul unei nunti in Italia? (300eur/pers) Pe criza asta?
Ati mai mers la nunti in strainatate? Cat ati daruit sau in ce a constat darul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

daca e o nunta in sud, nu ma mira deloc; tocmai unde e saracia mai mare nunta e un fel de "trambulina" pentru proaspetii casatoriti.

depinde si gradul de rudenie pe care il ai cu mirele, daca e "de treaba" si te intelege, va puneti de acord pt un cadou care le poate face placere ori un plic mai slabut.

petrecere placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Depinde foarte mult de locatia nuntii,de gradul de rudenie,de meniu,de cat esti tu dispusa sa oferi/cheltui.
Cel mai simplu ar fi sa intrebi mirele ce si cum se da.In functie de raspunsul lui iti poti cantari bugetul sa vezi daca te poti incadra.
Daca nu se poate,nu trebuie sa fie nici o problema nici de o parte nici de cealalta.Eventual,puteti organiza o calatorie la ei,mai tarziu,in septembrie,octombrie si sa le duceti un cadou simbolic si scuzele de rigoare pentru ca nu ati reusit sa ajungeti la nunta.
Ia legatura si cu alti invitati romani,din partea mirelui si intreaba-i fara rusine cam cat se gandesc ei sa ofere sau ce cadou?
Acum stau si ma gandesc,daca e 300 euro meniul..pff.. inseamna ca va fi o nunta de lux,zic eu.
La nunti in alte tari nu am fost ce-i drept,dar daca te ajuta cu ceva,din cate stiu eu italienii nu ofera bani ci,cadouri la nunti,botezuri,zile de nastere,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Asa stiam eu ca italieniii nu dau bani... Ok, noi suntem romani, nunta va fi jumate-jumate... sunt ok sa dau dar... m-a surprins suma totusi.

Deja am confirmat ca vom merge (e din partea sotului deci eu nu prea am "acces" direct). Singura chestie e sa-i intreb pe ceilalti invitati romani cat vor da ei (dar nu-i cunoastem prea bine, deci ne vom orienta la fata locului).
Acum... daca-i o nunta "de lux"... nici nu stiu daca suntem prezentabili pentru astfel de evenimente...
Multumesc mult pentru raspunsuri. Orice parere e bine venita. Ma voi duce pregatita pentru "orice" ( cu imprumuturi :( )... dar asta imi lasa un gust amar si umbreste un pic din bucuria cu care ma pregatesc pentru plecarea in Italia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulinio
Ati mai mers la nunti in strainatate? Cat ati daruit sau in ce a constat darul?



Aici la nunta mirii pun o lista la un lant de magazine (de exemplu Debenhams) si fiecare invitat cumpara de pe lista ce isi permite.
Poti merge la magazin sau cumpara online, magazinul trimite cadoul si felicitarea pe care tu ai cerut ce sa se scrie.

Edit: Si un cadou costa intre £50 - 100 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Presupun ca poti afla restaurantul/locatia unde va fi nunta ca sa te orientezi putin (tinuta, costuri...). Cine ti-a zis 300 euro? Mirii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Noi am fost la doua nunti dar nu am dat bani , doar un cadou .
Eu zic ca depinde de cat te tin buzunarele -daca toti dau bani trebuie sa te conformezi si tu -, nu toti isi pot permite mai ales ca viata in Ro este asa cum este dar nici in Italia nu se sta pe roze asa ca chestia cu cei din sud vor mai multi bani ca sunt mai saraci este subiectiva .

Cred ca 300 de euro nu este prea mult .
Cand s-a casatorit sora mea in Ro am platit 400 de euro in 2009 si numai tacamul costa in jur de 200 euro pentru 2 persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankylya spune:

buna am sa iti raspund eu si am sa incep asa ca este o mare abureala ca este meniul de 300e/pers eu locuiesc in roma am muncit la restaurant, la noi mai mult de 50e/pers nu era meniul dar restaurantul este langa roma. Au fost cumetri mei la o nunta sau pot sa zic super nunta au avut un meniu super incarcat ordeful era pe baza de peste care este ffff scump la ordef iti alegeai tu ce vrei in fine a fost meniul de 70e/pers eu iti garantez ca nu exista meniu mai mare de 100e/pers, ca miri au nu stiu eu ce fita ca isi aduc pe cine stie cine sa cante sau ca isi fac nu stiu ce aranjamente care costa o gramada de bani asta este strict problema lor invitatii nu platesc fitele mirilor. Si sa iti mai zic ceva cum zici tu ca mireasa este italianca, italienii nu pun bani pe masa ei vin cu cadouri,dar nu te gandi ca cine stie ce cadouri daca ai sa te duci la acea nunta ai sa vezi te crucesti cand vezi ca vin cu o valiza cadou eu m-am crucit cate am vazut.A si uitam sa iti zic ca meniul acela de care iti ziceam la 70e era la o nunta de romani dar daca ea este italianca astea trag de pret ca la piata sper ca ai inteles ce vreau sa zic. Referitor la cati bani sa pui pe masa nu stiu ce sa iti zic nu stiu ce relatii aveti voi cu mirii de exemplu cumetrii mei la acea nunta a pus 250e si erau colegi. Daca mai vrei sa intrebi ceva eu iti raspund cu mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Da, informatia e de la mire. ( nu mai zic ca mi se pare putin... deplasat sa spui cat costa stiind cat sunt salariile in ro; ma simt obligata)
Personal pregatisem 300euro pentru amandoi. El a zis ca de persoana... asta m-a bulversat.
Buna ideea cu restaurantul... sa aflu care e si sa-l caut pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

mi se pare enorm tacamul, 300 Euro de persoana ....

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

daca eu as fi mirele respectiv si as citi framantarile tale, mi-ar parea nespus de rau ca te pun la cheltuieli care iti depasesc bugetul si iti lasa un gust amar.

decat sa te duci acolo din obligatie, fara bucuria de a participa, ba chiar sa simti ca nu esti prezentabil (in comparatie cu restaurantul si participantii), sa dai banii cu regret, sa-ti platesti pe urma datoriile timp de 6-12 luni si undeva in adancul sufletului sa-i poti pica mirelui ca te-a pus la o asa cheltuiala...mai bine spui ca a intervenit ceva in familie si nu poti sa mai participi la nunta. ati apucat sa platiti biletele de avion si cazarea ?

cat de apropiati (ca grad de rudenie) sunteti de mire ?

Mergi la inceput