2 sarcini oprite din evolutie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Are dreptate Mady, du-te si discuta cu un dr pentru ca el e mai in masura sa-ti spuna ce anume sa faci. Mie de exemplu, dr mi-a zis sa fac profilul II de trombofilie, dar repet, dr stie mai bine ce sa te sfatuiasca. Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

da, asa o sa fac, insa acum ma informez ce dr. din Iasi ar putea sa-mi interpreteze rezultatele si sa-mi dea un tratament corect, in caz ca se confirma trombofilia.
oricum mai astept, abia am o sapt. dupa chiuretaj, peste vreo luna-doua ma apuc de analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

ramonika odata facute analizele sunt convinsa ca daca le vei trimite pe mail dr uscatescu le va interpreta si iti va da tratamentul. oricum tratamentul este cam acelasi difera doar dozarea, asa ca ma gandesc ca lunar ii poti transmite rezultatele dr usactescu iar ea iti va face dozarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

irina - am deja mailul d-nei dr. o sa incerc si varianta asta, daca o fi cazul, desi nu mi-ar strica si aici, in Iasi, un medic care sa se priceapa la trombofilie cat de cat.
problema e ca, in caz ca mi se confirma si va trebui sa fac zilnic o injectie in burta, nu stiu daca ma tine psihicul pt. asa ceva, am oroare de ace

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

ramonika ce sa zic acum depinde cat de mult iti mai doresti copil. eu eram genul care lesinam daca mi se recolta sange pentru analize (lesinam pe bune nu e doar o sintagma) cu toate astea am dus sarcina si am facut 9 luni de zile zilnic injectiile in burta, singura, plus analizele lunare la fundeni...asa ca nu e chiar asa de nesuportat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Si eu am oroare de ace, dar injectiile mi le faceam singura in burtica, deci se poate. Daca te gandesti la binele copilului, treci peste toate ororile de ace :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

va admir pt. curaj si ambitie.
am auzit ca majoritatea gravidutelor isi fac singure injectiile, ar fi cam peste mana sa apelezi mereu la cineva pt. injectii.
cand nu ai nici un copil, esti mai motivat, insa cum eu am unul deja, situatia la servici nu e tocmai roz, varsta e cam la limita (implinesc 34 ani, nu vreau sa jignesc gravidutele/mamicile mai mari ca mine, insa principiul meu era al 2-lea copil pana in 35 ani), trebuie sa ne gandim serios daca mai vrem sa incercam sau nu.
probabil analizele mi le voi face, voi cere parerea unui medic si apoi vom decide ce fac mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Ramonika, la amindoua sarcinile ai continuat la job (fara vacanta) ? Ai mers prea mult ? te-ai agitat ?
(am pe cineva in familie in cazul tau si a fost sfatuita ca la primele semne de sarcina si pina dupa luna a 3-a sa stea la pat; e drept ca ea cam avea "mishcurici" si in fiecare week-end isi continua hobby-ul eu foarte obositor fizic).

Ai grija de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Mik ma crezi daca-ti spun ca la sarcina cu fiica-mea (la care n-a fost nici o problema), am facut in primele 5 luni sport intensiv (aerobic si tae bo) cate o ora pe zi si in w-e cate o ora jumate? si n-am avut NIMIC.
la sarcinile urmatoare culmea, n-am facut sport, mai ales ca la a 2-a ma dureau salele, iar la a 3-a pur si simplu asa au fost imrejurarile, sa nu fac sport.
plus ca la prima sarcina pierduta, facusem o eco la care dr. nu vazuse nimic in neregula si nu mi-a dat interdictie la nimic.
la job am mers, oricum nu presupune mare efort sa stau in fatza calculatorului 8 ore.

Mergi la inceput