2 sarcini oprite din evolutie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cauzele de avort spontan sunt multe. Un articol destul de complex mi se pare acesta:

http://www.romedic.ro/avortul-spontan/cauzele-avortului-spontan

Eu m-am gandit la CMV (citomegalovirus) ca ar fi o posibilitate sau tulburari hormonale(estrogen/progesteron).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sinechia uterina:
http://www.obgyn.ro/sinechia-uterina-sindromul-asherman/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am mai gasit ceva, poate te ajuta psihic...

"Dupa avortul spontan

Daca se doreste o noua sarcina se va cere sfatul medicului. Majoritatea medicilor sau a asistentelor-moase recamanda ca dupa avortul spontan sa se astepte instalarea unui nou ciclu menstrual inainte de a se incerca o noua sarcina. Sansa de a ramane insarcinata este mare chiar dupa 2-3 avorturi spontane.
Dupa mai mult de 3 avorturi spontane repetate, trebuie cautate atent cauzele acestora. In 50- 70% din cazuri, nu s-a identificat nici o cauza evidenta in urma testarii. Studiile arata ca 60- 70% din cupluri cu avorturi spontane repetate inexplicabile, continua sa incerce sa aiba un copil fara sa faca tratament special."

De aici: http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/Avortul/avortul-spontan-pierderea-spontana-a-sarcinii_1051#Cauze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

ramonika sinechia de obicei se vede la histero. insa iti poti da si tu seama sau macar e un semnal, daca cmul este mai redus cantitativ. sinechia reprezinta lipirea peretilor uterini in anumite portiuni .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mihaela - multumesc. CMV este pe lista de analize pe care urmeaza sa le fac. dezechilibre hormonale am, le tratez la endocrinolog. si am luat utrogestan de sustinere din prima zi cand am facut testul de sarcina.

irina - nu am obs. modificari semnif. ale CM-ului. sinechia nu s-ar vedea si la eco? poate o sa tin cont si de asta, dupa ce imi fac alte analize de sange mai intai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

la o singura pierdere de sarcina mai merge sa "dai vina" pe anomalii cromozomiale, insa daca se intampla si a doua oara, parca nu mai e valabil...

ma gandeam s-o iau sistematic, sa fac urmatoarele analize:
- toxoplasmoza, listeria, citomegalovirus, Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma. rubeola nu, ca am imunitate.
daca astea imi ies bine, urmeaza:
- analizele pt. trombofilie
daca si astea imi ies bine, Dumnezeu cu mila...

mai aveti si alte sugestii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Si mie tot trombofilia imi vine in minte, cand am vazut ca ai avut avorturi.Si la mine la primul copil a fost sarcina fara probleme, apoi am avut cateva aovrturi spontane in saptamana mica si am fost diagnosticata cu trombofilie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

ramonika eu as incepe cu analizele de trombofilie. eu toxo am avut si am dus sarcina pana pe la 13 sapt. mycoplasma si ureaplasma avut si dalea dus sarcina pana la 34 de sapt...asa ca sincera sa fiu as paria pe trombofilie pentru pierderi in sapt mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

multumesc pt. raspunsuri.
am gasit mai multe analize de trombo. care ar trebui sa le fac? sau cu care sa incep, ca sunt destul de scumpe...


Anticoagulant lupic
150 Lei

Antitrombina III
52 Lei

Profil trombofilie ereditara (I): Antitrombina III, Proteina C, Proteina S, Mutatia factorului V Leiden, Mutatia factorului II
520 Lei

Profil trombofilie ereditara (II): Profil trombofilie ereditara (I) + Gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C)
770 Lei

Profil trombofilie-screening: Anticoagulant lupic, Antitrombina III, Proteina C, Proteina S, Homocisteina
490 Lei

Proteina C
59 Lei

Proteina S (activitate)
69 Lei

Proteina S libera (antigen)
80 Lei

Rezistenta la proteina C activata (APCR)
92 Lei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

parerea mea, stricta si personala, este sa nu te apuci sa le faci de capul tau.
dr. uscatescu raspunde destul de bine la e-mailuri si ai putea sa-i expui situatia. cred ca adresa dansei o gasesti la fetele cu trombofilia. cred ca te poate indruma cel mai bine si iti poate da sfaturi competente.
sunt destui banuti la mijloc si nu are rost sa ii cheltui aiurea.


Editez: eventual scaneaza toate analizele din sarcinile pierdute si ce mai ai tu medical pe acolo...

Mergi la inceput