REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Olympia, as putea fi de acord si cu asta. Principiile nu tin de foame. Pe de alta parte toti ne plangem in stanga si in dreapta ca avem un popor de toata jena si o tara asisderea, ca ce frumos ar fi sa fim sau sa devenim ca nemtii ca uite ce departe am ajuns. Da, dar la nemti in tara nu prea ai tupeu sa zici: care lege? Lasa ma ca merge si asa!

Si apoi copiii...ce ne invatam copiii? Ca a fura, dupa lasare intunericului sau in deplinatatea zilei e ok? Ca e in regula sa minti si sa manipulezi in nestire la televizor ca poate mai sunt 5 naivi care sa muste momeala? Ca e ok sa copieze la BAC fiindca si Premierul a facut-o in lucrarea de doctorat acum zece ani si uite ce bine a ajuns? Pai atunci sa nu ne mai minunam ca suntem unde suntem doar pentru ca dam satisfactie burtii inaintea valorilor.



De acord cu tine. Numai ca exact capacitatea de a vedea o imagine de ansamblu, de a o integra intr-un plan mai mare si de a o proiecta in viitor, lipseste multora, asta nu a fost predata inca. Si daca-s multi cei fara de speranta, legea devine pentru ei vorba goala.
Daca reprosez ceva regimului Basescu(pe langa tarele comune tuturor politicienilor nostri) exact asta e, lipsa solutiilor alternative pentru cei cu mai putine posibilitati, lipsa mecanismelor de compensare, neincurajarea initiativelor. Cand pui un dop brusc la ceva, apoi tre sa ai si niste supape, masuri de siguranta.
Hibele astea-s tipice pentru o conducere cu mentalitate de bugetar pe viata, aici ii dau dreptate lui DD. Avem nevoie de cineva destept din privat, unul care a facut bani fara afaceri cu statul. Exista oare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Da, din pacate categoria "il vreau jos pe basescu, indiferent de pret, legi, democratie" exista si aduna cateva milioane bune de oameni. Am exemple numeroase in jurul meu, de la colegi de munca pana la familie. Socant pentru mine e ca multi sunt oameni cu respect pentru lege, dar cand vine vorba de basescu, parca iau foc. Eu care sa zicem ca-l apar destul de inversunat, sunt mic copil in fata lor care-l ponegresc. Sunt oameni atat de orbiti de ura incat nici nu au rabdare sa asculte o alta explicatie, un alt punct de vedere, cu un limbaj incredbil de agresiv cand vine vorba de politica (si extrem de cumpatati in restul timpului).

copiloi, ingrid, lucia, nu sunt "minoritare" decat aici, pe forum, lumea reala in care ma invart eu e plina de oameni care gandesc ca ele. O raritate sunt cei care gandesc ca mine. Sunt suficient de lucida incat sa vad realitatea si sa nu ma ascund in spatele impresiilor de pe un forum. Evident, asta nu-mi va schimba convingerile politice, insa nu cred ca mai sunt prea multe lucruri ramase care sa ma poata soca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia



E o miza economica.


Din pacate miza este mult mai mare si mai grava: este pielea si libertatea lor in joc!
Asa ca n-au mama n-au tata pana nu-si vor asigura spatele si siguranta.
Pe asta au mers de la bun inceput si nu este nevoie de prea mult interes ca sa-si dea seama oricine ca cei mai vocali si mai activi sunt cei care stau cu sabia DNA deasupra capului!
D'aia a facut Ponta joc de picioare la Bruxelles cu oficialii UE de parca aia sunt prosti si neinformati!A crezut ca-i abureste!
Ce popor, ce lipsuri, ce pensii, ce salarii, la treaba ca sa ne scapati fundul si pe urma mai vedem noi!

Cine s-ar preta la fraude de asemenea proportii decat niste disperati care risca puscaria asa cum au vazut ingroziti ca au patit Nastase si Vantu?
Pacat ca poporul are memorie scurta si se lasa imbrobodit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

mickyyy, subscriu, asa se vede si de la mine. oameni altfel foarte normali, onesti si corecti, devin irationali cand vine vb de basescu. nu conteaza cum si cu ce mijloace, nu conteaza ce se mai intampla dupa, totul e sa pice basescu. nici eu nu inteleg ce-i mana in lupta pe oamenii astia, nu inteleg cum gandesc si stiu din start ca e imposibil sa incepi cu ei o discutie argumentata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

da , eu !
Sa fim seriosi ,afaceri se fac cu statul oriunde nu conteaza ca faci afaceri cu statul conteaza sa nu furi!
Pai sunt zeci de companii in Europa cu capital mixt de stat si privat colosi Enel , GDF Suez , veoilia(sper sa nu dezimformez) si astia de ce fac afaceri cu statul?
Oamanii de afaceri sunt de vina ca fura sau statul e hot prin reprezentantii sai ?
De ce nu zice onor stat- ,,ba te ia mama lu proces verbal si te bag si la puscarie daca lucrarea n-o faci in termen daca n-o faci de calitate .
De ce contractele sunt in favoarea statului si se fac acte aditionale ?
Eu zic ca nu castiga oamenii de afaceri care fura(care mai platesc si ceva ceva la bugetul de stat , cas etc ) cat castiga reprezentantii statului care nu platesc nimic decat semneaza de prezenta .
Off topic-dece mai primeste bani dl. Antonescu daca a chiulit , mie nu-mi da nimeni...De aia si da alora care nu muncesc el stie regula !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Oficialii romani fac presiuni oficiale, in scris, la nivel institutional asupra Curtii Constitutionale, explicandu-le judecatorilor ce decizie ar trebui sa ia si de ce:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12930106-sedinta-ccr-pentru-validarea-referendumului-incepe-ora-14-00.htm

Asta se adauga presiunilor declaratiilor facute de presedintele interimar Crin Antonescu si de Ion Iliescu, ca sa-i enumar doar pe cei mai de seama.

Pe de alta parte Ambasada SUA a cerut ca judecatorii sa fie lasati sa se pronunte fara a fi influentati de politicieni (sau, si mai rau de institutii) " Curtea Constitutionala trebuie lasata sa ia o decizie bazata pe principii, în mod independent, fara niciun amestec din afara". Iliescu a iesit imediat si a catalogat declaratia ambasadei ca neavenita spunand: "Nu avem nevoie de sfaturi intr-un asemenea moment."

Edit: pentru diacritice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

mickyyy, subscriu, asa se vede si de la mine. oameni altfel foarte normali, onesti si corecti, devin irationali cand vine vb de basescu. nu conteaza cum si cu ce mijloace, nu conteaza ce se mai intampla dupa, totul e sa pice basescu. nici eu nu inteleg ce-i mana in lupta pe oamenii astia, nu inteleg cum gandesc si stiu din start ca e imposibil sa incepi cu ei o discutie argumentata.
chiar aseara am avut o discutie cu un membru al familiei, i-am zis sa ne argumentam opinia fiecare iar el a inceput cu vila dante,apoi ca mai bine inflatia decat taierea veniturilor si etc...la sfarsit nervos si iritat ca eu ii demontam argumentele mi-a zis ca nu-l intereseaza nimic din ce as putea sa-i spun,ca el vrea sa-i dea una in bot lui Base si basta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Ligeea, asta n-am inteles nici eu niciodata-de ce Parlamentul Romaniei nu-si ponteaza angajatii ( ca doar nu sunt mai cu mot decat alti angajati din Romania) si de ce daca un angajat - in cazul nostru Crin - a absentat nemotivat nu-i taie leafa? Asa functioneaza peste tot lucrurile, nu? Ce il face pe el deosebit si mai presus de lege?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Ligeea, asta n-am inteles nici eu niciodata-de ce Parlamentul Romaniei nu-si ponteaza angajatii ( ca doar nu sunt mai cu mot decat alti angajati din Romania) si de ce daca un angajat - in cazul nostru Crin - a absentat nemotivat nu-i taie leafa? Asa functioneaza peste tot lucrurile, nu? Ce il face pe el deosebit si mai presus de lege?
eeee,ei sunt alesii neamului,cum sa respecte aceleasi legii ca noi prostimea??...ei muncesc si cand nu fac nimic sau dorm,se gandesc la binele nostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Oficialii romani fac presiuni oficiale, in scris, la nivel institutional asupra Curtii Constitutionale, explicandu-le judecatorilor ce decizie ar trebui sa ia si de ce:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12930106-sedinta-ccr-pentru-validarea-referendumului-incepe-ora-14-00.htm

Asta se adauga presiunilor declaratiilor facute de presedintele interimar Crin Antonescu si de Ion Iliescu, ca sa-i enumar doar pe cei mai de seama.


Este clar ca nu dau 2 bani pe "somatiile" lui Ponta care in aceasta situatie apare ca un caraghios care tipa in gol.

Mergi la inceput