Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Anitta nu pot spune daca e constipat sau nu. Consistenta la kk e asemanatoare cu cea a mustarului, dar partea de inceput e mai groasa decat mustarului, probabil din cauza ca stagneaza in colon. Cantitativ face mult, umple pampersul.
Ce ma deranjeaza e ca se chinuie mult si nu face nimic si atunci il ajut cu termometrul, nici minte nu mai tin de cand nu a mai facut singur. Cred ca m#259; apuc iar de probiotice...

Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC 8 Iunie 2012


Buna!

Scuze ca ma bag, Elena, dar daca nu face kk tare, inseamna ca nu e constipat, de ce il freci cu termometrul??? De ce trebuie sa faca kk in fiecare zi ??? Tu faci in fiecare zi, si asta mincind mincare solida? Atunci el cum sa faca asa des, bind doar laptic?
Ti-a spus cumva pediatrul sa ii bagi termometrul in fund in fiecare zi? Ma scuzi, pediatrul meu a spus ca orice de la trei ori pe zi la o saptamina este normal! Poate copilul are alta problema de se miriie sau se "screme", poate chiar are frica ca iar ii bagi termometrul.
...sa nu ne intrebam ce am facut gresit, atunci cind baiatul aduce acasa un prieten si nu prietena...Doamne fereste.

Dana, mami de Stefan, care face kk o data la trei zile si e un copil sanatos si vesel

Doamne ajuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Anitta, eu sunt f multumita de BiGaia. Luca plangea neconsolat 15-30 min dupa fiecare masa. Mi se rupea sufletul. Imi era groaza cand il alaptam, ca stiam ce urmeaza. Acum suntem si noi fericiti dupa masa, radem, vorbim, gangurim.
Mai are momente cand se chirceste, dar foarte putin si ii rece imediat ce ii atragi atentia cu un leganat, carusel, vorbit. Nici nu se compara!
Se ia fara reteta, asa l-am luat si eu ca nu e platit de casa.
Ely zicea ca BiGaia acelasi lucru cu Protectis .
Uite ce scrie la ingrediente:
Lactobacillus reuteri DSM 17938 (L.reuteri Protectis)
Sunflower oil, refined, rich in oleic acid
Triglycerides oil, mid-
Silicon dioxide
Sucrose
Phosphate tripotassium
E tradus in engleza si pare a fi Protectis.
Costa 15 euro si se dau 5 picaturi amestecate cu lapte.
Eu cred ca se amesteca pt ca se tine la frigider si sa nu fie rece. Dar, cred ca daca le tii un pic in lingurita, sau amestecate cu f putin lapte, poti sa i le picuri direct in gurita.

Aaa...acum face caca mai rar. A facut numai de dimineata, el care facea dupa fiecare masa. Poate e doar coincidenta, sa vedem dupa mai mult timp. Poate acum organizmul asimileaza mai bine, si de-aia. Nu "conte#351;te", eu sunt bucuroasa ca nu se mai chinuie si nu se mai screme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Cryssa, tocmai am vorbit cu sotul, deja e spre casa, in Austria, deci o sa luam Protectis ca fetele de aici. Multumesc mult.
Elena, daca nu face bilute, nu cred ca e nevoie sa il stimulezi cu termometrul, nu e constipat. Mie mi-e tare mila de ea cand i-l mai bag pt temperatura, de aceea nu i-am masurat-o decat de 2 ori pana acum, sa vad si eu cam pe la ce temperatura sta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

buna ziua de la noi
pare ceva mai buna decat ieri... tare am mai plans ieri offf facuse caca si vroiam sa-l schimb, dar de abia dadeam pempersul jos ca incepea sa urle dintr-o data tare tare si de frica ca nu se mai oprste il luam in brate asa gol cum era ... si plimba-l, vorbestei.. doar doar sa se linisteasca... sa oprit din plans fiindca il tineam pe umar ca in poza (din pacate il tin cam des asa :( ) ...dar tot suspina si marait... pana a facut caca tinandu-l asa .. dar un caca asa apos de am crezut ca-i pipi ... e bine daca face asa subtire?
azi e ceva mai bine, nu a plans asa mult, dar caca tot moale e, asa moale ca da pe afara din pempers pe la spate sus...(il tineam culcat in brate si papa)... el nu face mereu asa moale
iar ceva nou... se joaca (zic eu) cu scuipatul.. de ieri a inceput...gasesc balonase la gurita lui
si al meu vomita :( tot asa cand e agitat.. uneri cand papa si incearca sa faca caca in acelas timp.. vomita lapticul tocmai papat...vomita si laptic branzit dar acesta apare dupa ceva timp de cand a papat...


mami Anca de Rares Mihai (12.06.2012)
fotografii Rares http://fotosivideo.blogspot.ro/2012/07/sleepy.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzica85 spune:

Anitta super oferta la vaccinuri. Nu stiam de ea.
Elena si David face cacuta mai rar, ieri de exemplu a facut dupa ce 3 zile nu facuse dar are consistenta si cantitatea potrivita. Doctorul mi-a spus ca decat sa il chinui cu termometrul mai bine folosesc supozitor cu glicerina si sa stau linistita ca nu va deveni dependent. Oricum eu nu prea i-am pus nici supozitor il las pe el sa faca. Se va obisnui el sa faca mai des mai ales cand o sa incepem diversificarea. Momentan este normal sa faca mai rar asa cum e normal sa faca si de mai multe ori pe zi.
Daca este cineva care ia cerazette si stie cat timp dupa inceperea administrarii trebuie folosita protectie suplimentara? Doctorul mi-a spus 1 luna dar mi se pare cam mult. Voi cum stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

A, si m-am mai imbolnavit de ris cu inca o chestie: baitza in fiecare zi. Am intrebat-o pe mama daca chiar e necesar, si mi-a raspuns in stilul ei "Da' ce are fa, o fost la prashit ???" Pence le faceti ph-ul praf de pe acuma? Si apoi va plingeti ca au bubite...Bai baiete, dar voi cind aveti citeodata pielea uscata nu va apar bubite sau cosuri, sau roseata ???
Va rog sa nu uitati ca si acesti bebelusi sunt oameni...
Si ce-i cu atita regurgitat pe aicea? Oare oi fi eu asa de norocoasa, ca nu a mai vomat Stefan de mai mult de trei saptamini, si atunci pentru ca l-am lasat cam brusc pe canapea fiindca a sunat telefonul si era important sa raspund. Daca ii zghihuiti (inseamna a zdruncina pentru ne-moldoveni) imediat dupa masa, sau ii expediati repede la orizontala, este normal ca regurgiteaza. Eu il pun sa stea sprijinit de o pernuta-doua, cam 10 min dupa masa. Am observat ca scuipa putin cind ii este foame sau nu a baut destul - are tabieturi deja, face o pauza de citeva minute si apoi continua sa bea pina se satura, dar cred ca are nevoie de un respiro. Il inteleg, nici eu n-as p[utea sa beau o cana de lapte (150 ml) fara sa fac pauza sa-mi trag sufletu'.

Nu mi-o luti in nume de rau, dar incercati (unele dintre voi) sa fiti mai relaxate si sa va ginditi la puii vostri ca la niste oameni mai mici. Ce nu-mi place mie, nu-i fac nici lui. E doar cel mai important lucru din viata mea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Dana, Anitta am vorbit cu pediatra cand i-am facut vaccinurile si mi-a spus ca daca nu face 3 zile trebuie sa il ajut in unul din modurile: ceai, termometru sau supozitor cu glicerina si in caz ca nu face nici asa sa ii dau Debridat, desi ultima solutie nu ar vrea sa o incercam inainte de 3 luni. Problema este ca se screme f tare dupa fiecare masa si i-a iesit buricul in afara din cauza asta. Daca nu face 2 zile incepe sa nu mai doarma nici noaptea si e ditamai taraboiul. Deocamdata am incercat cu probiotice (si Protectis si Linex), ceai fenicul+musetel si termometru. Supozitor mi-e frica sa folosesc pentru ca stiu ca irita mucoasa unui adult apoi a unui bb asa de mic.
Dana sa stii ca si eu si sotul ne-am gandit exact la ce spui tu cu termometrul, ca ii vin idei ciudate baiatului peste ani, dar nu stiu ce sa-i mai fac. Astazi iar sunt 3 zile de cand nu a mai facut si ma gandesc serios sa il las sa vad dupa cat timp face.
Daca bb ar fi LP ar fi normal sa faca mai rar dar pe LM nu ar trebui sa treaca mai mult de 2-3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

anitta bune sfaturile despre coloana, o sa tin mine... asa si noua dr ortoped ne-a spus sa nu-l infasam cu picioarele drepte cum spun babele, iar despre coloana ne-a spus sa-l tinem cumva mai sus pe umar...eu incerc sa-l tin cumva la un unghi de 45 grade.. in sensul ca vine de pe umar pe san .. si cum sanul e mare nu vine coloana perpedicular pe sol...(sper ca m-am exprimat bine) oricum asa e, nu trebuie tinul ff mult timp pe umar
si da, doar san si asa nu pot sa-l las ingurel deloc (nici nu vreau) sotul ma batea la cap sa-l invatam cu ceai ca sa-l poata scoate el afara fara sa-i fie frica ca va cere de papa... dar eu nu si nu... m-am saturat cat am sterilizat, spalat la biberoare si pompa cat am avut furia laptelui si dupa cat era el mic si sanii explodau... acuma nu-mi mi trebe...cel putin pt o perioada, fiindca stiu ca nu o sa am lapte la infinit :( si tot la biberoane o sa ajung...
+ ca imi e frica sa nu ajunga sa prefere biberonul cu ceai in locul sanului (asa i s-a intamplat cumnatei... asa spune ea)
mi se pare greu sa ai grija tetinelor... biberoanelor...serilizatorului.. periei...incazitorului...de asta cred ca nici o mamica nu ar prefera LP in locul LM daca nu ar avea incotro...eu una am cosmarusi ca o sa ajung intr-o zi sa nu mai am san :( ...din diverse motive...nu toata lumea e fericita (in sensul ca stresul poate scadea productia de lapte) sau un ex bun ar fi, doamne ferste, un tratament cu medicamente pe termen lung si atunci nu e voie alaptat ... sper sa nu fie cazul la nimeni...
ideea e ca toate facem ce credem ca-i mai bine pt puii nostri, sunt sigura de asta ... altfel nu am fi pierdut timpul pe aci sa aflam sfaturi cum sa ducem sarcina la sf cu bine...


mami Anca de Rares Mihai (12.06.2012)
fotografii Rares http://fotosivideo.blogspot.ro/2012/07/sleepy.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Elena, eu as zice sa ceri si o a doua parere...Sa nu ii dai peste cap sistemul digestiv.
Mie cind alaptam si am intrebat moasa de ce face asa de rar kk, mi-a zis ca LM este mult mai usor digerabil decit LP si se asimileaza aproape perfect, adica face aproape doar pipi de la LM. Cam are sens, nu? In laptele de mama nu sunt atitea substante de balast ca in LP, care este fabricat industrial.
Daca face prea des, ori are diaree si se deshidrateaza si atunci se agita ca ii este permamnent sete, ori are alt deranjament.
Eu as zice sa cauti alt pediatru, fiindca din pacatemulti habar n-au si am auzit multe monstruozitati...Si singut=rii care sufera sunt copii, pe mine asta ma doare.
Multa sanatate si sa fie totul bine pina urma!


Dana, mami de Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Cryssa la noi problema cu kk a aparut dupa ce am inceput sa-i dau BioGaia.
Anitta daca Iulia face kk bine eu una nu ti-as recomanda sa-i dai probioticul de la BioGaia, intr-adevar nu se mai strange de burtica asa des si tare, dar si tranzitul este lent.
Anitta exact ce ai scris tu acolo si 2 tipuri de exercitii de stretching ne-a spus si noua ortopedul pt bb, multumim ca ai scris tot sa ramana in caz ca vrea sa mai consulte cineva ulterior.
Nici eu nu il mai pun pe umar pe bb dupa ce suge la regurgitat pentru ca dadea putin aer afara si apoi jet de laptic, il pun incet pe o pernuta sa stea cu capul mai sus decat stomacelul si incerc sa-i distrag atentia de la scremut 20-30 min si nu au mai fost probleme de aruncat laptic. Apoi, daca nu doarme, il pun un pic sa stea pe burtica si scoate singurel gazele pe oricare din evacuari.


Mergi la inceput