Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 12

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Magda, asa e, cand ma relaxez seara si trag linia, la aceeasi concluzie ajung, ca merita fiecare secunda!

Marci, pofta prea mare de lapte, mai ales combinata cu inapetenta, poate fi semn de paraziti. sasa pe langa astea mai avea si prurit pe bust, si dormea tot mai agitat. astea pana s-a declansat criza de la limbrici. 3 zile si 3 nopti, odata la 15 minute racnea de durere de burta (avea cam 2 ani jumate) si ma implora sa il ajut , m-am dus cu el la urgente si n-au stiut unde sa ma indrume, au zis ca o fi o indigestie si sa ii dau algocalmin amestecat cu nurofen. Doar homeopatul a zis ca el crede ca-s paraziti. la copro a iesit din prima limbrici, si dupa prima doza de zentel s-a linistit, in cateva ore. De atunci, periodic ii dau naturiste de deparazitare, nikvorm si/sau sb tablets. el clar, e predispus la asta. daca ii dau alte siropele anti-paraziti, il agita ingrozitor toxinele eliberate de crocobaurii zgandariti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Sovi Vai prin ce ati trecut!M-ai cam speriat.Am sa cer la urmatoarea vizita la dr.sa-i faca lui Oliver o coprocultura.
De crustele pe capul la bebe voi ce stiti?Ca Bianca mai are cateva si numai nu trec.Le dau cu ulei de migdale dar nu vad nici o imbunatatire.Este vreun sampon pt asta?
Pupice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:


Dana, noi anul asta nu plecam in concediu. Am fost un week end la Slanic, Alexia nu a vrut in apa.. deci.. sunt multumita ca am decis asa! Mai plecam week end ul asta sic el viitor.. si in rest.. mai vedem. Dar nu la mare.. poate la anul sa mergem la mare.. sa inteleaga si Alexuta mea ceva!
Legat de kg.. eu le-am dat jos pe cele puse in timpul sarcinii.. dar tot am multe in plus.. si peste asta.. am ramas cu o burta destul de foarte urata. Mai stau putin.. si mai vad.
Marci.. imi pare rau de intamplarea cu Bianca. Sper ca acum e bine.
Ronina, cum iti mai e?
Cu ce plecati la turci? Esti curajoasa sa mergeti asa departe.
azi a dormit pisica mai toata ziua. acum a adormit pe la 19.00 si inca doarme. baie n-a facut.. masa de seara a sarit-o. oare cat doarme? n-a mai adormit niciodata asa devreme. poate ma ia de odihnita pe la 3 dimineata
sa aveti o noapte linistita!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Va mul#539;umim mult pentru gandurile bune si sus#539;inere.
Dara, a#537;a a spus taticul feti#539;ei, dar când am sa vb din nou cu el, am sa cer detalii.
Sovi, am fost la doi medici : dr Culcer si dr Stanciu si concluzia lor a fost aceea#537;i : adenita postvaccinala. Dr Culcer a spus sa a#537;tept#259;m sa se retrag#259; ganglionii ( trei cu diametrul peste un cm) , iar Stanciu a spus tratament cu izoniazida din prima clipa. Medicul nostru curent, dr Mihaela Musetescu, care are si competente homeopate a recomandat tratamentul homeopat si a respins categoric ideea de antibiotice. #536;tiu ca tratamentul homeopat este de durata, dar #537;tiu ca da rezultate, pt ca pe Alex l a vindecat de bronsita astmatiforma cu tratament homeopat. Iar decizia de a nu mai face vaccinuri am luat o împreuna cu medicul si crede#539;i m#259; ca le am pe toate in frigider(nu da#539;i cu ro#537;ii). Si nici lui Alex nu i am mai f#259;cut vaccinurile dupa cel de la doua luni.
Va pup si va doresc o seara racoroasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Multumesc de urarile de insanatosire, acum sunt bine, se pare ca a fost o criza de fiere, dar nasoala rau, nu credeam ca poate fi chiar asa. Cu ocazia asta am aflat exact ce inseamna voma in jet, ca nu pricepeam de ce tot intreaba pediatra cum e cand varsa Bianca Noh ca m-am dumirit.

Bubu: bravo, ai nimerit 2 din 3, am primit sa iau smecta, saruri de rehidratare si debridat. Si regim evident, bleah, sa nu mai vad orez cu morcov
Anca: concediu de vis sa aveti! Vreau sa ne vedem cand ajungeti in TM
Sovi: sunt minunati puiutii tai, pup pt fiecare
Magddalena: of ce patanie cu gaurelele la urechiuse, tanti aia merita batuta pt chinuit bebei
Happy: cu avion mergem, nu m-as incumeta la un drum cu masina asa lung. Sper sa imi ajunga 2 valize pt bagaje Noroc ca patut si prosoape de plaja au ei acolo la hotel, o sa mai pun prosopele doar pt Bianca. O fi ceva in aer? Si Bianca a ratat baita azi ca a adormit mult mai devreme decat de obicei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Neatza fetelor!
Ronina sanatate multa!
Happy si Giulia a dormit ieri ffff mult. poate e ceva in aer.
Bubu ce vaccin ati facut, cel de 4 luni? de la stat sau l-ai cumparat? pentaxin sau infarix? (prea multe intrebari ....stiu) ca la noi e o situatie nasoala cu vaccinul ca nu-l produce sanepidul inca.
O intrebare : cele care aveti carucioare 3 in 1, cand treceti la partea sport? ca de exemplu fetita mea incape cu greu in landou, o vad eu ca nu sta comod, ma refer trecerea la partea sport si lasat caruciorul la ultimul nivel pe spate, eu am carucior asa http://www.strollers.ro/Carucioare_3in1/Set-Carucior-Malibu-11-All-In-One-Trio-Plum_344_codeHAK-142141.aspx
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Mersi frumos monna

sovi vai cate is de facut, la spalat haine/sortat si strans nici nu m-am gandit, la spalat am chiar putine momentan, iar cu restul nu prea e cazul inca. Cu siguranta e greu, dar cred ca merita cand ii vezi impreuna cum se joaca si tin unii la altii.

Mersi de pontul cu reglabil pe inaltime. Mi-am notat. Eu vreau musai sa-l pun din prima in scaun sa se invete asa, pt ca al meu pare stilul ca invatat cu un tabiet greu il mai scot din ale lui. Acum doarme doar in patutul lui. Si nu pot pleca niciunde pt ca nu doarme altundeva (nici in brate) decat cu urlete cand e foarte rupt de somn. Ieri am indraznit sa-l scot afara in carucior in curte 10 min, din care 2 min a scancit putin pana am zis ca il mut in patut si pt asta mi-a urlat jumatate de ora.

Asta e marea mea problema acum, scosul afara. Cred ca in ultimele 2 saptamani l-am scos vre 2 ore in total afara. Nu reusesc nici cum. La masa sta treaz in total 1 ora jumate-doua, cu tot cu masa, schimbat etc. Si dc imi mananca juma de ora (cazul fericit, cand nu se zbate) pana eu mai mulg lapticul pt urmatoarea masa, gimanstica si masajul lui, aproape ii trece timpul si i se face iar somn. Si cum spuneam mai sus, Doamne fereste sa-l pun altundeva in afara de patutul lui
Are cineva vreo sugestie? Am incercat sa-l pun cand doarme.. l-am trezit si evident dupa ce s-a dezmeticit bine, urlete. Cand e treaz nu-i asa fain pt el, ca in casa il tin in leagan si e mai sus, in carucior nu-l pot pune asa, scoica n-o suporta prea mult.. si se plictiseste si iar maraie.

magdalena citisem mai demult ca se fac gauri in urechiuse cu ceva pistol si e mult mai putin traumatizant pt bebeluse.

niko sa-si faca tratamentul efectul cat mai repede, si eu am mare incredere in homeopate, pana acum la noi au functionat.

ronina bine ca ti-ai revenit repede. Trece el si regimul curand. Eu pt fiere am baut ceaiuri care imi faceau foarte bine, dar nu stiu in alaptare care si cat sunt de permise. Luand ceaiuri, nu mai tineam regim

dana si eu il trec in partea sport curand, chiar ieri am montat sa vad cum vine, ca singur nu mai incape in landou prea mult.

Ce fain de cele care mergeti in concediu. Eu inca am un stres dc merg in oras cu mititelul, n-as avea curaj sa plec noaptea de acasa nici macar la bunici, asa fitos are mama.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Landoul ofera protectie unui bebe mic, ceea ce scaunul sport nu ofera. De aceea se foloseste scaunul sport dupa ce bebe are macar 5 luni. Landoul se foloseste pana pe la 9 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

Landoul ofera protectie unui bebe mic, ceea ce scaunul sport nu ofera. De aceea se foloseste scaunul sport dupa ce bebe are macar 5 luni. Landoul se foloseste pana pe la 9 kg.

Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012


sunt perfect de acord cu tine, legat de protectie. Chiar ziceam la inceput, ce bine ca am luat 3 in 1 sa fie si landoul, nu ar fi stat bebe niciunde mai protejat decat in landou, dar al meu curand nu mai incape. Ajunge cu piciorusele jos si se impinge, nu-mi place sa-si tot forteze piciorusele. Noroc ca e vara si partea sport se intinde aproape de tot. Deja are 4 luni, poate poate il mai pot tine vreo cateva saptamani si suntem buni de trecut la cel sport. Al meu nu cred ca va intra in landou pana la 9 kg. Depinde de conformatia fiecaruia

oricum, la cat reusesc eu sa-l tin pe afara, jumatate de ora in carucior sport nu o sa-i dauneze..

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

neata la pranz!

Ronina ma bucur ca sunteti bine! pe debridat nu il aveam pe lista ca nu am folosit niciodata (nici nu stiu sigur pt ce e). metroclopramidul il luam ca sa imi opreasca voma si de aia l-am bagat la inaintare

danaang pe cel de 4 luni cumparat, nu cel de la stat. Infanrix IPV-HiB. noi mergem pe schema cumparata.

sovi Nikvorm se poate da si preventiv? sau musai o copro inainte?

niko snaatate multa! eu sunt in cautare de pediatru homeopat! vreau musai sa o schimb pe pediatra copiilor pt ca nu suntem deloc pe o unda de mijloc macar... o chem doar sa faca vaccinele si atat. nu va zic ce circ a iesit cand sa ii fac ROR-ul baiatului! am intrebat-o pareri despre vaccin si ea m-a luat direct pe un ton de superioritate "ce draga, si tu esti din aia de citeste pe net?"
poti sa imi zici impresii despre Dr. Musetescu? vine acasa? e implicata sau da cu flit la orice "muc"? e disponibila?



Mergi la inceput