Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 12

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Ronina si eu tot Vit D3 ii dau si nu-ti face probleme ca e cam acelasi lucru.
merci fetelor ptr raspunsurile cu caruciorul landou vs partea sport , la noi problema e ca fetita e cam spre 8 kg deja si chiar saraca nu mai prea incape si deja da cu picioarele in el, investitie proasta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

lady vezi ca au cuburi de plus si la noriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Strumfy sanatate multa Motzatei
Ronina felicitari pt ma-ma! Abia astept si eu sa silabiseasca asa . Cand incepeti diversificarea?

Carutul nostru se da de tot pe spate dar piticului nu prea ii mai place sa stea culcat asa ca il mai ridic putin, sta rezemat, cam la fel ca in leagan si bouncer. In scaunul de masa sta la fel, il mai pun acolo si-l plimb prin casa ca are rotile .
De ieri a inceput cu tipatul de ma dor urechile si ma intreb cand or sa vina vecinii sa-mi bocaneasca la usa

pupici

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Danaang: merci ca mi-ai zis
Monna: merci, tare ma unge pe suflet gangureala asta Si-a descoperit Andi vocea? Noi cred ca am sarit peste etapa asta sau nu am remarcat-o ca Bianca tipa de mult deja din cauza refluxului. Inca nu am reusit sa vb cu pediatra din pacate, dar planul meu e sa incep diversificarea in 16 august, la 6 luni fara o saptamana. In 15 e liber de Sf Maria asa ca din 11 pana in 15 avem de gand sa mergem pe la parinti si apoi la socri, si sa ne intoarcem cu tot cu soacra care sa aibe grija de Bianca in 18 cand avem de mers la o nunta. Daca ne ies asa lucrurile, inainte de 16 clar nu are rost sa ma imbulzesc in vreun fel la diversificare, decat cum am zis poate la canita cu apa, chit ca n-am de gand sa car sterilizator cu mine.

Chiar asa fetelor ca acum m-am luminat, se mai sterilizeaza instrumentele de papat, baut apa la varsta asta? Retin ca s-a mai discutat dar zau daca mai tin minte concluzia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ronina vocea si-a descoperit-o mai de mult timp ca mai si gangureste dar acu tipa de-a dreptul de-mi tiuie urechile cand il apuca . Concluzia a fost ca nu se mai sterilizeaza, se spala cu detergent de vase normal, cel putin eu asa am retinut, sper sa nu ma insel .
Si noi cred c-o sa incepem diversificarea din 20 aug, mai vedem... pe de o parte as incepe-o, pe de alta parte parca n-as incepe-o, nu stiu... dar cand il vad cum se uita la noi cand mancam parca mi se face mila de el.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Salutare!
Nici Victoras nu prea mai incape in landoul de la carut, dar la noi landoul se face sport din el insusi. Oricum sunt hotarata sa-i iau un carut sport mult mai usor si sa se stranga umbrela dar sa fie si foarte bun totodata. Pe asta cred ca-l voi vinde sa recuperez ceva sa-i iau altul.

Eu il pun in scaunul de masa, cu spatarul lasat putin si sta cam 15 min. Depinde de cat vrea . Insa acum cam transpira ce-i drept caci nu poate sta singurel in fund sa-si mai miste pozitia si transpira la cap. Dar ii pun un scutec de bumbac si e ok. Momentan pe tavita avem jucarele. Asta ca sa mai pot face si eu ceva mancare.

Am intrebat despre Rotarix si momentan n-am hotarat. Dr zice ca bine e sa nu stricam imunitatea cu vaccinuri multe dar nici nu se opune. A ramas sa vb dupa vaccinul de 4 luni.

Va pup caci Victoras se foieste si vrea afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna seara

Ronina eu ii dau de cand s/a nascut vit d3 asa mi/a dat din spital si fluor doua picaturi pt prevenirea cariilor pana la doi ani.
Eu diversificarea as vrea sa o incep cat mai tarziu cei drept ma cam sperie mi se pare complicata,dar o scoatem noi la capat.

eu nu mai folosesc landoul de vreo luna,de fapt nici nu l/am luat cu mine,ca nu mai incapea in lungime se lovea cu picioarele de margine si maraia,acum folosim scoica care se ataseaza la carucior,daca nu caruciorul lasat cel mai jos sta bine in amanadoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dara, lingurita din aia de la primii pasi cu coada portocalie avem si noi. Am luat-o din cora. Deocamdata nu mananca cu ea. Piureul de fructe il mananca cu una din alea termosensibile.. parca e mai ingusta putin decat cea de silicon. Asa mi s-a parut mie mai ok. Aia de silicon o bagam la supa.. are cupa mai adanca.
Noi carucior sport am luat de la ABC design. Se lasa pe spate complet. 440 ron.
Ronina, la fel am patit si noi. Nu am gasit vigantol si am luat D3. mai folosisem. Are alt gust. Vigantol e ulei.. pe cand asta.. are un gust aromat. Poti incerca.. sa vezi diferenta.
Noi inca nu am trecut la cana de apa.. dar da. O voi steriliza.
Alexia mananca fie in scaunul de masa. Fie in carut daca suntem afara.. si mi-e lene sa aduc scaunul. Caruciorul sport nu il tin culcat de tot.. ci ridicat la prima treapta.. ii place asa.
Gata… ma bag la somnic. Sa aveti o noapte linistita!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Cred ca landoul depinde de firma care il face. Finn a incaput in landou pana la 5 luni si ceva, si avea 9 kg si 70 cm.
Fetele, eu mereu uit sa/i dau vigantolul lui Euan, dar oricum lui ii trebuie doar 1 picatura pe zi si oricum sta afara cel putin 3 ore in fiecare zi. Lui Finn i/am dat pana la 1 an, desi se recomanda pana la 2 ani. Pana acum vad ca e ok. Fluor am decis sa nu/i dau pentru ca sunt niste controverse legate de el. Aici se da zimafluor dupa 4 luni parca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lady_X
Eu vreau musai sa-l pun din prima in scaun sa se invete asa, pt ca al meu pare stilul ca invatat cu un tabiet greu il mai scot din ale lui. Acum doarme doar in patutul lui. Si nu pot pleca niciunde pt ca nu doarme altundeva (nici in brate) decat cu urlete cand e foarte rupt de somn. Ieri am indraznit sa-l scot afara in carucior in curte 10 min, din care 2 min a scancit putin pana am zis ca il mut in patut si pt asta mi-a urlat jumatate de ora.
Mami de Adrian, 31.03.2012

Lady X parca l-ai descris aici pe oliver al meu.Nu a dormit niciodata in carucior sau in brate numai la el in patut.Cand am fost in Romania am dus cu noi inclusiv lenjeria lui de pat si acolo am cumparat un patut asemanator cu al lui.Noi am inceput de la 3 luni sa-l plimbam prin Europa dar nu a fost usor.Are tabieturile lui si acuma si din ce stie nu-l pot scoate.Deci,iti recomand multa rabdare....
Noi mai avem cam 10cm disponibili in landou dar mai repede de 6 luni nu prea vreau sa o pun in fundulet.Oliver la 5 luni jumate statea foarte bine in fundulet dar dr a spus ca,cateva minute pe zi e ok dar mai mult sa nu-l lasam sa stea asa.
Ronina noi am inceput cu Vit.D si apoi ne-a dat Vigantol,ca cica e mai usor de administrat
JD si eu am zile in care uit sa-i dau Vigantol.Sper sa fie de ajuns si la noi cat stam pe afara.Fluor nu i-am dat nici lui Oliver si nu-i dau nici Biancai.
Multumesc fetelor pt sfaturile pt cruste,mai are vreo 4-5 ,sper sa treaca si la noi.
pupice


Mergi la inceput