Bulgarasi de ianuarie - februarie 2012 (29)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

altesa, nu prea ai cum sa alaptezi pana la 4 ani daca mai vrei copii intre timp! ar fi amuzant sa alaptezi pe rafi si puiul cel mic in acelasi timp!!! din cate am citit organismul trebuie sa acorde nutrienti si pentru alaptat si pentru fat si este un pic cam dificil sa-i satisfaca pe amandoi. de asemenea, in timpul alaptatului se pot declansa contractii uterine, care nu-s benefice sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

ileana, voiam sa-ti spun si eu sa-i dai cereale de orez facute eventual in apa de la morcovi. oricum smecta isi fae efectul, numai ca ar fi bine sa-i dai si hidrasec, sa nu se deshidrateze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Citat:
citat din mesajul lui sara_

Si eu sper macar 2

mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul
http://www.youtube.com/watch?v=SjiPAbwV6ng


Si eu! Desi de la 7-8 luni va suge doar seara si dimineata, ziua doar in week-end. Sper sa fie baiat destept si sa mai suga peste noapte si asa mai pot spera sa pastrez productia cat mai mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Offf, i-as da eu multe, dar nu pune gurita decat pe lapte...Oricum, i-am dat smecta dimineata si un pliculet de eubiotics pe la 11, laptic facut cu zeama de orez si vad ca nu a mai facut...A inceput de azi dimineata o balmajeala si o vorba cu mine de-mi vine sa-l mananc! Scoata niste "a-ba-ba", "ga-ga-ga" pe diverse tonalitati...V-am pus poze de la sedinta fot pe FB!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

gianina - noi deja folosim caruciorul la 90 grade. este singura modalitate de a o face sa stea in carucior
gabrielarusu, ileana - multa sanatate la strumfi
letitia - ce-ai mai facut cu antibioticul? eu am luat doar sub foarma de preparat farmaceutic, in ovule vaginale, cu efect local si fara a e elimina prin lapte

ne alaturam si noi grupului de bulgarasi care papa tzitzi haotic. chiar postasem pe fb o intrebare (la care nu mi-a raspuns nimeni) deoarece nu intelegam cum au altii 3 mese de lapte pe zi cand noi alaptam non-stop. intr timp, ma amagesc cu gandul ca este inca micuta, si isi va face un program la un moment dat. problema cea mai mare o vad la adormit, deoarece numai la san adoarme... mai sunt bulgarasi care adorm doar la san? aveti trucuri prin care pot sa o fac sa adoarma (dar nu in brate... prefer tzitzi decat in brate)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sara_

Si eu sper macar 2

mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul
http://www.youtube.com/watch?v=SjiPAbwV6ng


eu 3

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kraluca

altesa, nu prea ai cum sa alaptezi pana la 4 ani daca mai vrei copii intre timp! ar fi amuzant sa alaptezi pe rafi si puiul cel mic in acelasi timp!!! din cate am citit organismul trebuie sa acorde nutrienti si pentru alaptat si pentru fat si este un pic cam dificil sa-i satisfaca pe amandoi. de asemenea, in timpul alaptatului se pot declansa contractii uterine, care nu-s benefice sarcinii

mami fericita de Ariana (05.02.2012)


eu cunosc mamici care au alaptat pe timpul sarcinii si apoi in tandem.deci se poate...si nu-i nimic rau in asta.

edit: uitati un link de pe blogul unei mamici de la prima odisee din care am facut parte, care vorbeste despre acest gen de alaptare:


http://mihneapuimic.blogspot.ro/search?q=alaptare+tandem

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Citat:
citat din mesajul lui kraluca

gianina - noi deja folosim caruciorul la 90 grade. este singura modalitate de a o face sa stea in carucior
gabrielarusu, ileana - multa sanatate la strumfi
letitia - ce-ai mai facut cu antibioticul? eu am luat doar sub foarma de preparat farmaceutic, in ovule vaginale, cu efect local si fara a e elimina prin lapte

ne alaturam si noi grupului de bulgarasi care papa tzitzi haotic. chiar postasem pe fb o intrebare (la care nu mi-a raspuns nimeni) deoarece nu intelegam cum au altii 3 mese de lapte pe zi cand noi alaptam non-stop. intr timp, ma amagesc cu gandul ca este inca micuta, si isi va face un program la un moment dat. problema cea mai mare o vad la adormit, deoarece numai la san adoarme... mai sunt bulgarasi care adorm doar la san? aveti trucuri prin care pot sa o fac sa adoarma (dar nu in brate... prefer tzitzi decat in brate)


mami fericita de Ariana (05.02.2012)


Iau in continuare antibiotic, mai am 2 doze si vad ca Tudor s-a obisnuit cu el. Local am tot incercat sa rezolv timp de 6 luni si nu am reusit, din pacate nu aveam alta sansa, se pare ca am actionat in ultimul moment, deja incepuse infectia sa imi atace ligamentele. Oricum iau un antibiotic permis in sarcina si alaptare, dar am eu o strangere de inima ca stiu ca nu e tocmai indicat antibioticul pentru bebe.

Cu mancatul eu incerc sa ii dau lui Tudor mesele de solide cand e odihnit si flamand, adica daca mi se pare ca e prea obosit, ii dau san si il culc chiar dar e flamand si aman masa de solide dupa ce se trezeste si e odihnit. Asta inseamna ca mananca fructele candva in intervalul 9-12, iar legumele in intervalul 12-15. Iar san ii mai dau la 30 min - 1h dupa masa, inainte de somn. Si sunt multumita de cum ne descurcam, sa vedem de saptamana viitoare.

De adormit vad ca doar seara mai adoarme la san, in timpul zilei il pun in pat dupa ce i-am dat san si adoarme singur - nici mie nu-mi vine sa cred...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Letitia- sa treaca repede bubita... naspa cu scosul unghiei,dar daca se impunea ce puteai sa faci...o sa iti trimit pe PM (daca te intereseaza )o reteta babeasca de prisnita sa pui pe locurile care care mai coc.sa scapi de chiuretajsi salvezi unghia este verificata pe mine si functioneaza 100% asta ca sa nu plictisim fetele aici.
Noi am inceput sa papam bine pireutulde legume ,dar dupa masa un pic de laptic este biiine venit.dupa 5 aug. bagam carnita. cateva zile doar in supa ptr gust si apoi cate o lingurita maruntita (parca intreba cineva mai de mult cum dam carnita).
Sanatate bebilor cu probleme si cate unptr mamici
Toate cele bune si concediu placut celor care sunt la munte sau la mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitzuza

Letitia- sa treaca repede bubita... naspa cu scosul unghiei,dar daca se impunea ce puteai sa faci...o sa iti trimit pe PM (daca te intereseaza )o reteta babeasca de prisnita sa pui pe locurile care care mai coc.sa scapi de chiuretajsi salvezi unghia este verificata pe mine si functioneaza 100% asta ca sa nu plictisim fetele aici.
Noi am inceput sa papam bine pireutulde legume ,dar dupa masa un pic de laptic este biiine venit.dupa 5 aug. bagam carnita. cateva zile doar in supa ptr gust si apoi cate o lingurita maruntita (parca intreba cineva mai de mult cum dam carnita).
Sanatate bebilor cu probleme si cate unptr mamici
Toate cele bune si concediu placut celor care sunt la munte sau la mare.

mamica fericita a lui Andrei


Da, da-mi PM, te rog!

Mergi la inceput