Bulgarasi de ianuarie - februarie 2012 (29)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Hahaha lady, da cum sa ma supar?

Mananca haotic, aproape deloc solide, doarme prost (desi e posibil sa doarma prost si dup-aia), si consider ca e suficient. Nu o sa o fac brusc, dar pana la 8 luni cred ca e gata :)

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)

nu vreau sa te superi pe mine si nici sa crezi c-o fac pe autoritara sau iti dau lectii...dar gresesti!
Radu cand va fi pregatit, va manca...iar faptul ca manaca prost/doarme prost se datoreaza altor factori...puseu de crestere/caldura/dinti posibil/etc.Laptele e cel mai important pentru ei pana la un an si jumatate-minim.Nu va mai fi masa de baza,dar tot important este.Cunosc copii care nu au papat solide pana dupa un an.Ar fi pacat sa-l intarci, sa-ti refuze in continuare solidele si sa il treci pe lapte praf.

tu faci cum simti tu ca e mai bine, insa datoria mea civica, nu m-a putut lasa sa nu-ti spun.

Acum sper ca ai luat-o ca pe o recomandare...din inima si nu ca pe altceva.


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Lady, :) ca pe o recomandare o iau, dar decizia e deja luata
Daca refuza mancarea in continuare, asta e, va manca lapte praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

alimente interzise intre 4 luni-4 ani:

http://retetebebelusi.ro/alimente-interzise/

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna
Iaura si a mea are herpagina, am fost ieri cu ea la pediatru ca tipa mereu, facea si febra, lapte papa putin de la 1 litru pe zi am ajuns la 600-700ml, a ta a fost maraita ca eu nu ma mai inteleg cu ea de aproape o sapt. tipa mai mereu, cat a durat herapgina? ca tratament ce ti-a dat?
noua ne-a dat panadol ca avea ferbra, vit. C si cam atat, a zis ca se trec de la sine bubitele din gat , dar cat o mai dura ca ma disperat.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Ha puteti sa dati cu rosii dar eu vreau sa-l alaptez 4 ani daca-mi iese,daca nu macar 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

Si eu sper macar 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabrielarusu

buna
Iaura si a mea are herpagina, am fost ieri cu ea la pediatru ca tipa mereu, facea si febra, lapte papa putin de la 1 litru pe zi am ajuns la 600-700ml, a ta a fost maraita ca eu nu ma mai inteleg cu ea de aproape o sapt. tipa mai mereu, cat a durat herapgina? ca tratament ce ti-a dat?
noua ne-a dat panadol ca avea ferbra, vit. C si cam atat, a zis ca se trec de la sine bubitele din gat , dar cat o mai dura ca ma disperat.

mamica de Maria Elisa


o ,stati bine...a mea manacat o sapt. doar 200-300 de lapte si atat ,fara solide .o durea evident gatul si era destul de maraita vreo 3 zile apoi doar daca ii dadeam sa pape..ca trat. doar nurofen pt febra dar i-am dat doar 2-3 zile ca-l vomita si oricum nu a facut febra decat prima zi ,la noi a fost nasoala treaba dar no, trece intr-o sapt....sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

multumesc Iaura sper sa-i treaca repede ca o sa ne termine psihic, tipa tipa mereu mi-e mila de ea saracuta mai ales cand se uita in ochii mei si vrea sa-mi spuna ca o doare ceva .
A mea a papat piure de legume azi 180g dar lapte hmmmm si refuz total la fructe chiar nu stiu de ce nu-i plac merele si perele, maine o sa incerc piersica sa vad dc papa, dc nu o sa oincerc borcanasele HIPP.

Voi cum faceti sucul de meres, pere etc. la robot sau pe razatoare de sticla, vreau sa incerc cu suc poate am mai mult succes.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Da, a avut si astazi trei scaune moi, nu vrea decat lapte fara lactoza in care am pus smecta. Mi-a refuzat piureul de orez cu morcov, ceaiul de menta, zeama de la morcovul fiert. Vreau sa-i fac acum laptele cu zeama de la orezul fiert. Nu a mai facut febra si e foarte vesel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicineata spune:

Liliana,
La Nestle au cereale numai de orez, poate iti e mai usor; probiotice ii dai ceva? stiu ca ajuta la refacerea florei intestinale.
Si noi raportam azi un scaun super moale, ma speriasem si eu desi ieri am facut vaccinul, dar dupa 2 ore a mai facut unul super tare daci am scapat de data asta.
Noapte buna!!

Mergi la inceput