Bulgarasi de ianuarie - februarie 2012 (29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bulinuta27

bella stiu senzatia aia ...trece atat de repede timpul ca nu iti vine sa crezi...mie una mi se pare ireal faptul ca rares a facut 6 ani deja

aerilian merci

noi suntem la moeciu, e frumoasa rau zona asta pacat ca e populata cu romani simt asa un rau fizic aproape cand vad atata mizerie in paduri, ape etc...cum nu le cade mai nene mana astora de arunca pe jos? cum asa?...simt ca turbez aici cand vad atat bataie de joc

bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan (19.07.2006 - 9:37) si de viforel Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze






Vai Bulinuta,..m-a deprimat mesajul tau legat de mizerie. Si noi mergem de vineri dimineata(3 august) pana duminica (5 august)tot la Moeciu. Noi am rezervat o viluta cu 3 camere, 3 bai ca mergem 3 cupluri cu 3 copilasi care au pana intr-un an Nu am mai fost pana acum acolo si sa spun drept, eu nu prea am fost pt Moeciu, eu vroiam tot la munte dar la Siriu, judetul Buzau. E o zona spendida, si cu diverse obiective! Cum de altfel sunt f multe zone superbe in Ro (cu mizeria intr-adevar ai dreptate).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicole1980

SI noi am fost ieri la doctor: avem 7.200 grame si 68 cm la aproape 6 luni. Am facut si vaccinul...

Astazi i-am introdus al doilea fruct: nectarina, a papat cu asa mare placere...o nectarina mic si 3/4 din alta fff mare.

Doctora m-a sfatuit sa ii cresc portia de mancare la 100-150 ml, astfel incat sa nu mai aibe nevoie de laptic imediat dupa masa.
Apa bea la fiecare masa si intre mese, aprox 75-100 ml pe zi.

Intrebare: Cum procedati in concediu cu mancarea bebelusilor: pregatiti sau ati luat borcanele? Ce borcanele ati cumparat.

Noi plecam cateva zile la mare si nu stiu cum sa fac:
- prima optinea ar fi sa ii pregatesc mancarica, sa o congelez si sa o transport
- a doua ar fi sa ii cumpar borcanele, dar trebuie sa le incerc inainte...


Va pup si va urez o zi frumoasa!



Mami de David (16.06.2008) si Gargarita Antonia (31.01.2012)

David Adrian

Garagarita Antonia



Nicole, eu o sa ii "gatesc" acolo. Unde o sa fim cazati, vom avea bucatarie complet utilata la dispozitie (noi asa am cautat special) Si ma gandesc sa fierb legumele in abur prin metoda pe care o spuneau fetele pe aici metoda cu sita deasupra unei oale cu apa.

Eu nu i-am dat niciodata borcanas, si n-as vrea sa fac experimente pe acolo, o sa incerc alta data borcanasele .

Este prima iesire din Bucuresti cu cea mica pt mai multe zile De-abia astept. Ca in Bulgaria nu am luat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Alexa, tie iti doresc multa rabdare si putere, celui mic multa, multa sanatate!!! O sa vezi ca se va face bine!!

Eu va citesc cu drag la fiecare cateva zile, dar nu prea am avut timp sa scriu. Am mai intrat pe facebook, si v-am admirat copilasii! Fitzoasa Danielei bucalatu' Andrei cu iaurt la gurita, intalnirea fetelor in Cipru! Ma binedispune voia buna din grupul de pe facebook



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Anca_cls - felicitari ca te-ai apucat de sala/aerobic (n-am retinut la ce te duci exact)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Ligia, offfff, crede-ma ca nu vroiam niciun fel de concurenta... L-a luat pe Andrei pt ca e si foarte lung, si stii tu cu cine seamana......are 74 cm iar pe 03.07 avea 71cm. In aproape o luna a luat 3 cm si 800gr. Si mai dietetic decat mananca ce sa-i dau? Legume fierte si fructe, carnita si am inceput si oul. Laptele l-am imputinat, o masa de lapte a disparut complet iar noaptea ...mai ia asa, de rasfat cate 60-70ml pe la 4-5 dimineata ca sa adoarma la loc...ce sa fac? L-au vazut fetele in Herastrau...nici nu apuc sa iau o noua lingurita din castron, ca el e cu gura deschisa...In loc sa ma bucur ca mananca si e sanatos, eu ma tot gandesc la obezitate desi mi s-a spus ca nu e cazul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri

Aerlilian
- draga mea , eu zic sa nu iti faci probleme de obezitate de acum, este in crestere. Il am ca exemplu pe copilul meu David, care are 4 ani si 30 kg, poti sa te uiti pe FB la pozele lui...nu e obez. Copiii de varsta lui au 18-20 kg aproximativ...Daca este si lungut, atunci cu atat mai mult. Se va regla in timp greutatea... Pentru linistea ta poti merge la un endocrinolog...dar mai tarziu, dupa 1 anisor. Eu am fost si mi-a zis sa las copilul in pace, dar sa il tin sub observatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

Neata,mamici!

Eiu ieri am fost la o alta pediatra care m-a cam dezamagit. Planul ei e asa: Sa-i dau copilului toata noaptea apa sau ceai ca altfel face anemie,sotul a inteles ca face anemie de la laptele meu si acu sta cu gura pe mine si el si soacramamea sa nu-l mai alapptez noaptea. Plus ziua sa bea apa la discretie.
In 2 sapt sa-i mai dau sa suga diar dimineata si seara ,Pai in stilul asta se intarca sigur si singur.

Sa-i adaug in piure sirop de zahar sa manance mai bine,sau un praf de sare ce prefera.



Sa-i dau cereale cu lapte in conditiile in care el oricum e gras.



in curand inebunesc io n ma mai duc la nimeni stau cu copilu acasa i fac ce ma taie capul.


Fetele care alaptati voi asa faceti ii umflati noaptea de apa sau ceai?


Eu am citit ca rinichii lor nu fac fata la atata apa si se pot intoxica cu apa.

implinita de Rafael-Ioan


Sofiei nu i-am dat noaptea ceai sau apa cat a fost alaptata, decat daca a cerut ea. Lui Tudor cu atat mai putin!! Si sunt de acord cu Georgia, cred merita sa faci un drum la Bucuresti o data pe luna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Salutare!
Sper sa ma eliberez si eu sa va urmaresc dar acum este greu tare cu timpul. Facem autodiversificare, mananca din ale noastre de fapt gusta ca mancarea de bebelusi facuta de mama nu este buna. MArul copt, morcov, supele speciale de bebelusi nu le mananca asa ca amancat din supele noastre doar zeama, paine, ou, carne. Carnea este in topul preferintelor. Apa o bea din canita speciala NUK sau din cana normala dar nu se omoara o varsa apoi pe haine dupaprima gura tot sanul ramane baza si de foame si de sete.
In rest e grasuta si simpatica foc Alexandra noastra ,care mai este poreclita si Adeluta fideluta. Vecinii din cartier ma intreaba daca merge in picioare si sotul le-a spus ca ar fi record mondial la nici 6 luni sa mearga

Sara implinit 4 ani si am facut petrecere cu copilasi si un fel de inaugurare a casei. A fost frumos si obositor, a primit cadou de la rude mobila din camera ei la sugestia noastra :).

Va doresc zile mai putin calduroase si cu copilasi sanatosi!!!!!

Felicitari tuturor bulgarasilor care s-au aniversat!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Nicole, o sa gatesc si eu in deplasare, d-aia sunt asa incantata de aparatul de la Avent, ca si gateste si paseaza si nu am nevoie de foc.

Alexa, ma tineam de mult sa iti zic cat te admir pentru calmul cu care ai trecut prin toate probleme celui mic!

Ursulet, o sa incep treptat, 4 ore in aug, 6 in sep si din oct gata! Oricum, asta e planul, vom vedea! Si incep de pe 31 ca e o intalnire la care tre' sa particip...

Ileana, nu mai zic nimic, ti-au zis fetele destul. Doar mamica cu o mica bubita la cap si si baiatul PERFECT!!

Ligia, iarta-ma dar m-a bufnit rasul la scarpinatul tau... sa treaca repede!

Acum depre noi: Tudor nu s-a trezit azi noapte, a dormit de la 21 la 7!! Eu insa m-am trezit de vreo 5 ori speriata ca m-a chemat baiatul si nu l-am auzit!! Se ridica si el in 4 labe, se deplaseaza, dar e gresit sa spunem ca merge, doar i se intampla, mai degraba cand oboseste de atata batait cade in alta parte decat cea in care era si e foarte incantat! Ce m-a mirat insa la el e ca se aseaza in fund din 4 labe, Sofia parca a prins miscarea asta mult mai tarziu.

Nu vrea insa sa bea apa nici ziua, ne tot chinuim cu canuta...

Week-end placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Ligia, offfff, crede-ma ca nu vroiam niciun fel de concurenta... L-a luat pe Andrei pt ca e si foarte lung, si stii tu cu cine seamana......are 74 cm iar pe 03.07 avea 71cm. In aproape o luna a luat 3 cm si 800gr. Si mai dietetic decat mananca ce sa-i dau? Legume fierte si fructe, carnita si am inceput si oul. Laptele l-am imputinat, o masa de lapte a disparut complet iar noaptea ...mai ia asa, de rasfat cate 60-70ml pe la 4-5 dimineata ca sa adoarma la loc...ce sa fac? L-au vazut fetele in Herastrau...nici nu apuc sa iau o noua lingurita din castron, ca el e cu gura deschisa...In loc sa ma bucur ca mananca si e sanatos, eu ma tot gandesc la obezitate desi mi s-a spus ca nu e cazul...

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community




Ileana sper k nu m-ai inteles gresit am spus-o sub forma de gluma
normal k are cu cine semana la lungime ..noi ne miram k Andrei e lung knoi Dumnezeu cu mila..cat despre kg pana la un an nu sunt copii obezi ..o sa stagneze knd o sa inceapa sa mearga sa se catere..
te pup

Mergi la inceput