Bulgarasi de ianuarie - februarie 2012 (29)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Hop top, ca mai dau si eu pe la voi. chiar daca nu scriu des (imi este mai la indemana FB-ul) va citesc mereu dar cand sa raspund .. deja ati elucidat problemele .
Raluca - eu am luat de la farmacie o bratara antitantari pe care o agat undeva in lateralul caruciorului cand iesim afara si e ok. nu e indicat sa o pui direct pe pielea bebelusilor pana la 2-3 ani dar asa e ok. am auzit ca mai este de la chicco o solutie de la 0- luni.
In rest suntem bine, are o mare pasiune pt marsupiu - mai nou, si prin casa cand e agitata si nu doarme, o plimb in el si max 10 min e gata. sper sa scapam repede de "viciul" asta.
Papam f bine branzica si fructe, asa si asa supica (leg + carnita), lapte .. depinde de chef cateodata 150, alteori 120 .. alteori 180. peste o sapt mergem la ctrl sa vedem cum stam. la 5 luni, cantaream 7.200- 70 cm si dr a zis ca e f bine.
cam atat, sper sa ajung sa posetz mai des.
asteptam sa stam si noi in fundletz (sta doar tinuta de manutze sau sprijinita). ai vostri stau la 6 luni in funduletz singurei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Tocmai am vorbit cu sotul la telefon, mi-a spus ca i-a iesit si al doilea dintisor, deci, practic, au iesit amandoi odata. Of, of, mai, mai...
Eu cand aud ca bebeii vostri papa cate 120-150 ml de laptic (sau altceva) la o masa, si vi se pare putin, incep sa intru la idei. A mea nu papa NICIODATA mai mult de 80-85 ml. Dar nici nu sunt asa nelinistita cum eram la Maria, cu toate ca, fata de Maria la aceeasi varsta, Johanna are cu 1 kg mai putin. Incep sa ma intreb daca nu cumva sunt o mama denaturata, ca inca sunt calma...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Ileana, acum am citit ca ai baiatul bolnav si m-am intristat rau de tot. Sunt asa mici si firavi..... Tudor a avut o singura raceala banala pana acum dar am suferit cumplit, mai mult eu decat el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Noi raportam stare de megafrichineala!
M-am culcat la 1.15 noaptea trecuta si m-a trezit copilul de 5-6 ori, am crezut ca s-a facut dimineata pentru ca am dormit profund intre treziri si cand ma uit la ceas.....1.50.
M-am dus la el si i-am spus "Bey....tu ma trezesti din 5 in 5 minute ca bagam embargo la suzeta!"
A inteles el cine-i sefa si nu m-a mai trezit pana la biberon. ADica la 7 dupa care distractie.
Doarme putin. De la 10.30 pana pe la 7 si o ora jumatate la pranz si gata iar seara, incepand cu ora 8 e aproape isteric. Nu-l pot calma. plange cu sughituri. Am incercat sa-l culc mai spre seara. L-am pus in patut, l-am plimbat, l-am leganat, l-am pus in pat intre noi si l-am plimbat cu masina dar degeaba. E activ pana incepe brusc sa tipe si gata.
L-am verificat la gingii. Sunt subtiri si rozalii.
Asta este.

Altesa, baietul tau manca morcovul foarte bine, cum de nu mai vrea acum?
Pediatra mi-a zis sa insist cu supa crema si sa pun putina lamaie si ulei de masline ca sa aiba un dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Raportam a doua zi de diversificare, Vladut a mancat supica bine si am zis sa pisez si un pic de morcov sa vad ce face si a mancat, nu prea stie el sa manance dar invatam usor usor.

Altesa
, eu am inceput cu ceva timp inainte sa ma joc cu el cu lingurita, sa-i dau apa din cana cu supapa si acum cand am inceput mancarica el e foarte fericit, are impresia ca ma joc cu el s deschide gura fara probleme. Eu zic sa-l iei usurel, mai ales ca el trece de la san exclusiv la legume/fructe. Ai grija ca dupa fructe o sa accepte si mai greu legumele.

Ileana, pupam puiul bolnavior si tinem pumnii sa nu fie nimic grav si sa se faca bine repede. Tu i-ai facut rotarixul?

Raluca, eu pun perne pe partea cealalta de pat si si asa evit cat pot sa-l pun in pat langa mine, fara taica-sau.

Georgia, mi-am comandat si eu aparatul, astept sa-mi ajunga si iti zic, daca vrei eu l-am luat cu 100 euro de pe amazon. Ati rezolvat problema somnului de pranz ca se pare ca noi suntem pe drumul cel bun.

Amelia, drum bun la mare si distractie placuta! Nu am mai ajuns in parc ca Vladut e super marait de la dintisori, ii sunt super umflate gingiile si musca tot ce prinde (inclusiv fata mea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Acum am venit acasa...am fost la medic si am intrat pe antibiotic (Cedax). Evident ca in loc sa fie mai bine, azi noapte a facut cu sange si asta a fost motivul care a determinat-o pe dr sa-i dea antibiotic. Am recoltat si coproculura si coproparazitologic sa vedem ce este. Dr a zis ca nu are legatura cu vaccinul, este de la manutele bagate in gurita si de la toti microbii care bantuie...Nu era deshidratat si a zis ca acum asta e cel mai important, sa-l hidratam corespunzator, mai important decat sa manance. Sper sa-si revina copilul si sa nu ajungem la branula. A si slabit, acum chiar mi-e frica sa-l cantaresc.Sunt groaznic de slaba, fac ce fac si plang cu el in brate...
Permiteti-mi sa va dau un sfat: cu riscul de a parea mult prea pretioase, nu mai lasati pe nimeni sa se joace cu manutele copilasilor sau sa-i pupe pe manute.E ingrozitor de periculos pentru sanatatea lorchiar daca aparent pare un gest inofensiv...

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community



offf Ileana mititelul pupam grasunul sa se faca bine
te imbratisez si fruntea sus o sa treaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna ziua mamici La multi ani ptr bebeii sarbatoriti azi.Sa cresteti mari si sanatosi
Dari-Adc-multumesc ptr raspuns,felicitari Dari ptr rezultatele bune ale lui Vladut, Amelia drum bun si racoros ,astept sa ne vedem la mare
Suziq-spor in diversificare
Ursutetnu te necaji-10 kg nu-s multe , ai sa scapi repede de ele mai ales ca incepi serv.
Altesa-Sara cu calm mamicilor se invata si bebeii sa pape.Un sfat pe care l-am primit si eu (scriu asta nu ca sa ma dau mare ci poate unor fete le este de folos,Diversificare la varsta lor inseamna la inceput cateva lingurite.Initial pireul sa fie moale asa ca un nectar,apoi ca o smantana mai groasa si pe masura ce simt gustul il faceti mai consistent.Mancarea sa nu aiba in fiecare zi acelasi gust,eu ii pun o zi cateva pic de lamaie,in alta un pic de iaurt,sau frunza de patrunjel(pe care o scot-doar ptr aroma).
Kraluca-bine ca -i bine si nu a patit nimic.
Aerlilian-off mamicosa fi tare -acum ca este pe antibiotic sigur are sa se simta mai bine.Perfect de acord cu tine cu pupatul manutelor,cu riscul de a parea ridicola , am instituit regula asta inca de cand era micut.Nimeni in afara de mine si tatal lui nu il pupa si cu asta am pus punct.Unora nu le-a convenit dar ptr mine nu conteaza.
Danezza-felicitari ptr bilantul frumos.
Lexi- felicitari ptr dintisori- este bine ca esti calma- atat vreme cat este sanatoasa, vioaie nu ai de ce sa iti faci probleme.Copii nu se compara-fiecare are propriu sau program de crestere,chiar daca sunt din aceeasi parinti.Asa o fi ea mai finutaJohanna sa se faca mare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Am vazut poza mutata in album - multumesc de ajutor
Matza-off ii ies dintisorii..asta-i periaoda , ai incercat cu un pic de Calgel?il mai linisteste un pic...un Matzalic grasunel sa treaca repede (sa doarma si maica-sa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Lali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Suzi, da i-am facut rotarixul. Macar rotavirusul il exclud...
Ligia, Lali, Matza, va multumesc de sustinere! Nu v-am povestit... M-am dus la Synevo cu pampersul in care aveam scaun cu sange ca sa imi recolteze coprocultura si coproparazitologic. Si mi-au dat de la receptie doua recipiente si cateva explicatii, apoi m-au trimis la toaleta sa recoltez singura. Cu unul a fost mai usor, ca era o cutiuta cu o lopetica mica si era evident cam ce trebuie sa fac, dar cu celelalt a fost mai complicat. Trebuia inmuiat un betisor cu un buretel in capat in trei locuri diferite ale continutului pampersului. Si mi s-a parut incorect ca eu, care nu am niciun fel de pregatire medicala sa fac asta. Pai de unde sa stiu eu daca trebuia dat si prin sange sau numai prin kk? M-am scandalizat putin si m-am dat la ele spunandu-le ca atata timp cat platesc aceste analize mi se pare firesc sa fie recoltate de un cadru medical, nu de mine... Ma rog, sper ca am facut bine ce am facut eu acolo. Scuzati-mi detaliile, luati in considerare partea pur tehnica si aveti grija daca ajungeti in astfel de situatii.

Mergi la inceput