Bobocei de sept-oct 2012 (21)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mami. Ilinca Incerc sa vad partea plina a paharului; stau in pat si ma uit la seriale. Intre episoade mai dau un refresh sa vad ce ati mai scris

Kytana, si pe tine. La eco pe burta mi-a zis col de 3 cm, orificiul intern inchis. Dar eu stiu ca la eco astea pe burta nu se poate aprecia colul cum trebuie. La controlul cu degetul a zis ca s-a scurtat mult (nu mi-a zis cat, dar nici nu cred ca avem cum sa masoare ) si mi-a zis ca e deschis, pentru ca ii trece degetul peste, dar nu a vrut sa insiste mai mult sa nu forteze ceva pe-acolo. Cand am auzit-o p-asta iti dai seama ca m-am cam ...facut pe mine.

Un si pentru Corinuka. Asa e, tare obraznic colul meu! Wow, ce spor ai avut la cumparaturi! Tati a "primit" plasele la carat, nu?

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

kytana din pacate tati nu era pe lista de prioritati ..cheltuim noi destul si fara el...produsele sunt nemtesti, foarte bune si ca pret,am vazut ca sunt recomandate de multe mamici...
olivette tati n-a primit nici atat! ..n-a fost cu noi, am fost cu mama...cand am ajuns acasa, da, l-am sunat sa coboare sa le care sus...citeam intr-o carte cu recomandari pentru gravidute o remarca care mi-a placut tare: "nu ridicati lucruri grele, pentru asta exista barbatii!"...

_
29+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello, bulinici !

Olivette, fa orice numai NU panica. Panica si stresul sunt inamicii. Stai in patut cat mai cuminte si ai sa vezi ca se inchide colul. Bebe e bine, e viabila, nu e cazul sa va grabiti cu nasterea acum, dar daca chiar s-ar intampla, dpdv medical nu e grav, la greutatea aceasta, bebe rezista singurica. Am o prietena care luna asta a nascut gemeni cu 2.6 kg si 2.2 kg si au fost externati amandoi fara probleme, nici unul n-a fost considerat cu risc.
Vroiam sa te intreb daca tu te-ai simtit cumva deosebit, adica dureri de spate sau ca la menstra, oboseala... orice care sa dea de banuit ca ceva e in neregula cu colul.
Eu azi am mers la mama s-o ajut la curatenie pe principiul : eu stateam pe scaun si triam corespondenta veche, acte, hartogarii iar ea facea toata treaba fizica. Dupa jumatate de zi petrecuta in fund nemiscata, am plecat nitel cam jumulita, cu presiune in burtica. I-am zis ca-mi pare rau dar eu ma duc acasa, mananc si ma culc. Ma simteam prost psihic sa stiu ca l-am necajit pe bebe cu pozitia incomoda, mi-am luat pastilele de amiaza (tardiferon + no-spa) si m-am intins vreo 2 ore. Acum ma simt ok, dar imi cresc emotiile pana pe 6 august cand avem morfo, pfff.
Stela, multumim de info, sper sa pot veni si eu cu asa informatii dupa ce voi face cursuri. Am sa sun cat de curand la doamna aceea de la Elias, il astept pe sot sa intre in concediu, ca sa mearga si el la cursul de puericultura.
Corina, multumim de listuta, mai actualizez la fisier si eu.

Fetelor, am citit ieri pe internet despre sughitul la bebe din burtica. Cica e normal sa sughita si de 2-3 ori pe zi in reprize lungi de 5-10 minute. Eram chiar intrigata, de vreo sapatamana, bebe meu sughita la greu, exact ca la carte : 2/3 reprize cu minute bune. E amuzant in principiu, dar cumva nu imi place senzatia ca sta si sughite la lichid acolo, desi tocmai acest lucru cica e benefic pentru bebici, ca isi formeaza reflexul de a inghiti.

Las mesajul fara incheiere, mereu am nedumerirea asta: oare ce sa le scriu fetelor de incheiere, uneori imi ia si 5 minute sa apas Send

Pupici

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Iris la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_m51981 spune:

Kytana, am sunat doctorul dar azi e de garda si e fff ocupat, si stiam ca nu raspunde la telefon si ca il sun degeaba. M-as fi dus pana la spital, dar sunt la 100km de spital..pfff...ma simt nici nu stiu ce sa zic, tensiunea e mai buna, 11 cu 6 puls 110, deci e mai bine, am luat fier si de dim si acum si parca ma simt un pic mai bine, dar am o durere in spate stanga de mor, niste junghiuri , niste intepaturi, si doar in stanga si doar cand stau in pat...sau in fund.Pofta de mancare nu prea am,desi eu mereu am avut o pofta nebuna de orice de haleala.Azi dim am mancat un ou fiert si branzica si nu imi e foame deloc..si plus ca simt oul ala..de pffffffffffff.....nu era stricat, era proaspat de la bunica-mea..la naiba, tare greu pe ultima suta de metri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

si bebe meu sughite de cateva ori pe zi si-l tine destul de mult...intr-o zi chiar ma panicasem, mi se parea ca dureaza prea mult...dar acuma, citind mesajul de la tine bobisor, m-am linistit
merg si eu la un curs de puericultura si alaptare pe 3 august...eu ma duc la curs si tati primeste atestatul pentru cele 10 zile libere ...ma costa 100 lei, la dr de fam era 170 lei! citisem pe undeva ca unii medici de fam dau acel atestat gratuit...

_
29+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Olivette, hehehe, te cred! Oricum eu controlul manualish nu il prea suport Iar colul meu l-am avut de 3.1, max 3.1 cm. Acu stie ea ce stie, odihna si vizionare placuta Pe cand ziceai ca e urmatorul control?

M_M of, incearca sa mai papi ceva, o felie de pepene rece, un pahar cu lapte, sau un iaurt. Nu trebuie sa te tii nemancata. Poate din cauza emotiilor te simti fara pofta de papa. Haide, fa un mic efort pentru galusca din burtic Stiu ca este greu, dar prin zona nu e niciun spital de urgenta, unde sa ti se faca macar un control de rutina?

Bob, pingu meu nu sughita, chiar deloc. O singura data cred ca l-am simtit sughitand. Mai e un pic pana pe 6 august, stii cum e aia, curaj gaina, ca te tai

Spor la cursuri corinuka Si eu incep pe 31 iulie, sunt curioasa cum va fi.

Inca nitel mai avem, cu un pic de efort, tot ceea ce simtim acum va fi meritat! Ia ganditi-va voi la picii mici care ne vor incanta vazul si auzul cu glascioarele lor ascutite.

30+ cu

-= Love life, live love =-

Blog de neuron insarcinat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Of, imi pare rau sa citesc asa ceva despre mai multe burtici! Optimism si rabdare pentru toate!

Olivette: Moasa care a tinut cursul nu v-a dat nicio modalitate de contact? Noua ne-a trimis niste materiale pe mail si pe ici pe colo a dat si nr. de tel., poate la fel s-a intamplat si la voi. Ar fi pacat ca dupa 3 participari sa nu primeasca sotul atestatul... O rogi, ii explici ce s-a intamplat si sigur i-l va da! Daca nu, poate ne spune Stella cand incepe urmatorul modul si rogi pe cineva care participa sau il trimiti direct pe sot cu buletinul si rogi sa va ajute! Doamne, cum profita unii de nevoia altora! 100 RON sau chiar 170 RON pt un atestat care ar trebui emis gratis.... Bine, daca e un curs tinut la particulari (gen Euroclinic, cum spunea Tzitziri), inteleg sa coste cursul..., dar la medicul de familie e strigator la cer!
Olivette, tinand cont ca ai ramas la dr. de la CF2, daca ajungi la termen, nasti tot la Medicover, cum ti-ai propus, sau incerci la CF2?

Bob-Pixel: Apropo de zodii si de faptul ca sotul tau e scorpion nascut de ziua fetei mele, sa vezi ce distractie e la noi! Eu scorpion, sotul taur, ambele zodiid e foc. Iulia a iesit tot scorpion, iar bebelina 2 daca respecta termenul va fi balanta. Cand am ramas insarcinata sotul zicea ca oricum a pus-o cu doua scorpiute in casa, dar ce se face el cu trei? Apoi am aflat ca va fi putin mai devreme de a se naste sub zodia scorpionului, nu prea cunosc balante, dar o sa am ocazia... cum a vrut Dumnezeu, asa sa fie! Abia asteptam sa fim o familie toti patru! Sa vedeti ce moment frumos vor fi imbratisarile in trei sau patru :) Eu cu sotul cand ne pupam si Iulia e in jur, nu se poate sa nu vina la noi si sa ne ia de picioare. Apoi o luam in brate si ne ia pe amandoi in brate si ne pupam toti, rand pe rand! Abia asteptam sa vina si al patrulea membru al familiei! :)

Ma duc sa mananc ceva, ca sunt moarta de foame. Sigur mai vroiam sa raspund cuiva ceva, dar nu mai retin acum!





Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Bob, nu am avut nici o avertizare, nimic! Chiar incep sa ma intreb daca am cumva contractii si sunt eu cam nesimtita de nu-mi dau seama. Dar si doctorita mi-a zis ca nici la eco si la consult nu am avut deloc si daca si eu zic ca nu am, atunci nu ma interneaza. Dureri am avut doar cele de spate/fund, de la atata stat pe scaun. Cu tot cu drumul + serviciul ajungeam sa stau cate 11-12 ore in fund si bine nu mi-a facut. Si doctorita ieri m-a intrebat daca stau mai mult de 6 ore in fund pe scaun. Eu stateam dublu!!! Si sincer cred ca de la asta mi se trage. Tot statul asta a pus presiune pe col!

Kytana, din fericire nu am de asteptat mult. Peste o saptamana ma duc din nou la control (1 august).

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Elfica, nu am datele moasei direct, dar am sunat azi la spital, am cerut la sala de nasteri si am cerut cu ea, ca ii stiu numele. De 4 ori!!! si niciodata nu era prin zona, mi se spunea sa mai revin. O sa ma incerc maine.

La Medicover nu nasc ca nu-mi permit (6700 lei). O sa nasc in schimb la CF2, cu doctorita de la Medicover care lucreaza si la CF2. Am auzit ca maternitatea de acolo este super ingrijita. O sa vad pe 1 august cand merg cum arata.

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Olivette, da, statul pe scaun e buba. Si eu cand am fost "suspecta" de col scurtat, prima remarca a doctorului a fost : lucrati la birou cumva ?

Kytana, ce coincidenta, si eu tot pe 31 iulie incep cursurile prenatale. Am vorbit acum pe seara cu moasa de la Elias care tine aceste cursuri la attct, i-am trimis mail si acum astept sa-mi trimita adresa unde se tin cursurile. Eu am ales-o si pentru ca mi-a fost recomandata de o cunostinta de familie si pentru ca e moasa la Elias, adica fix unde nasc eu, deci condiser un avantaj sa ma pot intalni cu ea acolo, in maternitate. Mi-a placut ca era la fel de categorica ca mine in ceea ce priveste alaptatul, a zis ca "NEAPARAT ALAPTAM", deja imi venea sa chiui de bucurie ca voi avea asa sustinere. Sincer, ma cam sperie relatarile unor mamici care sunt sfatuite sa dea formula piticilor inca din primele zile.

Corina, ma bucur ca te-am linistit cu sughitul. Chiar eram intrigata spre ingrijorata cand vedeam cum se intrece bebe cu gluma cu sughitatul.

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Iris la bord !

Mergi la inceput