Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Acum a adormit buburuza mea. Si la noi tot asa este. Seara sigur are o repriza de urlete si ziua cateva, dar ii trece cand o tin in brate, o mangai, o legan, ma plimb cu ea prin casa si ii vorbesc(toate astea simultan). Am mai observat ca daca o scot dimineata la plimbare doarme legat trei ore ziua, ceea ce fara plimbare nu se intampla.
Andra, am incercat putin la inceput sa alaptez ca asa ma sfatuisera dr, insa am intrerupt de frica sa nu ii dau virusul ala idiot.
Sa stiti ca desi a mea e alimentata exclusiv cu LP nu sta nemancata mai mult de 4-5 ore maxim noaptea si 2-3 ore ziua si mananca 120 ml. Am incercat sa ii dau mai mult odata, dar nu i-a trebuit.
Elena, i-am facut si eu masaj la ochisor, i-am pus picaturi de doua feluri plus sters cu servetele Iridium baby sau pansament steril si ser fiziologic, insa tot asa este. Sunt zile in care se trezeste cu ochisorul lipit cu o secretie galbuie.
Va pup. Sa aveti o noapte usoara si voi si bebeii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Stefulici ai dreptate ca de acum, vazand ca a luat bine in greutate ar trebui sa raresc cantaritul, sper ca acum ca a plecat mama sa ma mai linistesc si sa fiu mai increzatoare in mine.
In ceea ce priveste problemele cu glicemia, trebuie sa am grija ca bb sa aiba o alimentatie echilibrata pt ca are un risc mai crescut de a dezvolta diabet inca de mic copil.
El fiind obisnuit cu glucoza mai multa din sangele meu, acum din lapte nu isi ia aceeasi cantitate si riscam sa ia f putin in greutate, ceea e s-a si intamplat la inceput pana s-a obisnuit cu noile cantitati din lapticul meu. Pe de alta parte trebuie sa am grija sa nu aiba mancare in exces.
Andra !
Onutza cum mai e Tudorica? Doamne ajuta sa se faca bine repede. Pupam zambaretul alintat.
Virgi, dozatorule de zen unde esti?
Eu am alimentat bine puiul de a picat direct la somn si termin de papat si poate prind 2 ore de somn.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

fetelor, ce sa iau de raceala? nu-s racita rau... doar simt ca ma ustura in gat :( si mi-a curs si sange din nas.. dar nu stiu de la ce-ar putea fi...
puiul a adormit ... a mai trecut o zi cu dureri...

mami Anca de Rares Mihai 6 saptamani
fotografii Rares http://http://fotosivideo.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Eu am luat paracetamol si pt durerile de gat pastile de supt din plante, eu folosesc Ricolla, dar nu am vazut in Romānia. In rest ceaiuri caldute.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Andra, tocmai am pus niste poze pe Picasa, merci oricum pt intentie.

Anitta, se pare ca eu sunt tot cu o zi dupa tine la evenimente - azi mi-a venit si mie ciclul!

Va pupacesc, fug sa mai zdranganesc chitara..aaa, nush care intreba - singura, de capul meu invat.. dar la o adica am la cine apela pentru orice nelamurire - tatl meu a fost profesionist si mai avem si ceva prieteni stiutori.

Cori, mami de Ilinca - 18 luni si Maya - puricel mic mic :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata!
Alina, la noi problema cu ochisorul curgator si lipicios s-a rezolvat. Si-asa era buboasa de la caldura, mai avea si ochiul ala, era de toata mila... Am facut masaj la ochi in felul urmator: am frecat cu degetul la comisura interna a ochiului, pe buburuza aia care e mai tare, si am tras in jos, spre fosele nazale, apasat (nu apasat tare, sa-i iau pielea). In vreo 3 zile a trecut. Masajul i-l faceam de fiecare data cand alaptam si se nimerea sa fie cu ochiul respectiv in sus. Nu m-am prins din prima cum trebuie sa fac masajul cred ca de aia a si durat pana la 6 saptamani desfundarea canalului. Vreme de cateva saptamani doar apasam buburuza aia, iar secretia se ducea in sus, in ochi, nu spre nas, si o stergeam. Sper sa se rezolve cat mai repede si la voi.
Noi mergem azi la eco de sold, m-a sunat asistentul medicului si mi-a spus sa n-o hranesc cu o ora-o ora si jumatate inainte si sa iau un biberon cu lapte sa-i dau acolo ca sa taca. Nu va spun ce chin am cu mulsul, am reusit totusi sa scot 50 de ml (manual, ca nu am pompa). Parca-s o vaca. Iar biberon, am unul jalnic, cumparat de sotul meu cand s-a nascut si eram eu in spital, si pe care l-am folosit o singura data cand am fost la serbarea feciorului si nu-mi puteam descheia rochia sa alaptez. Sper sa il accepte, ca atunci n-a vrut sa bea din biberon, maxim 10 ml am convins-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Anitta bine ca ai spus cum se face masajul ca eu cu al meu nu am reusit mare lucru, azi era bb cu ochi ul lipit iar.
Bafta la eco!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neata mamici si pui mici!
Va servesc cu un ceai bun bun!
Am si eu o intrebare: e bine daca ii dau jumatate de pliculet de linex dizolvat in 20 ml de laptic? Ca mi-e frica sa ii dau ceai. Cu Protectis nu fac nimic, e tot constipat, face kk numai stimulat cu termometrul la cate 2 zile si are o gramada de gaze, mai mereu cat e treaz se strange de burtica in incercarea de a face kk sau de a elimina gazele.
Ma duc sa-l echipez sa-l trimit cu tati la plimbarica si eu sa ma apuc de gatit, ca bucatarul a plecat acasa=)).
Va doresc un weekend splendid!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

neata!
anitta, noipt bubite am fol neopreol, iar pt ochisori si noua ne-a spus dr sa facem masaj la osisorul de la nasuc dar nu stiam de tras in jos, o sa incerc si asa, sper sa scapam si noi fiindca se fac acusi 7 saptamani de cand avem pb :(
elena multumesc de sfat, o sa intreb la farmacie...pe bb eu il mai ajut sa faca caca tinandu-l in brate in pozitia de rarait.. asa cum e in fotografie.. am vazut ca face caca daca-l tin asa... bine nu mereu... dar cand se screme el il iau asa in brate.. sau face caca daca ii trag picioarusele spre burtica (la fel, nu mereu merge) dar a tinut de vro 2 ori... chiar odata il stergem ca sa-i schimb scutecul si ii tinem piciorusele sus, el se scremea si a facut un caca mare de m-a murdarit din cap pana-m picioare :))) vb vine, defapt fu de la gat pana-n chiloti:)).. ee dar cine avea un zambet pana la urechi dupa?:)))
el meu de obicei face caca daca ii dau sa suga, asa noaptea cand se chinuie sa faca, nu pl;ange dar se screme, si ma trezesc ii dau sa suga chiar daca nu umbla cu manutele dupa papa...in rest noi nu fol nimica...
sa aveti o zi frumoasa, fara colici!

mami Anca de Rares Mihai 6 saptamani
fotografii Rares http://http://fotosivideo.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

aa, si cred ca si mie mi-a venit ciclul :|... in cazul meu au trecut 40 de zile de la nastere saptamana trecuta, si de atunci nu am mai avut lehii... pana acuma cand am scurgeri tot culoarea aceea ( un rosu mai deschis) dar de data asta secretia e vascoasa.. ceea ce ma face sa cred ca-i menstra:(

mami Anca de Rares Mihai 6 saptamani
fotografii Rares http://http://fotosivideo.blogspot.ro/

Mergi la inceput