Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Denisa, la multi ani fericiti!!! Multi pupici!

Onutza, multa sanatate puiului, sa se faca repejor bine!

Roxana, eu nu am scoica, am scaun de 0-18, sta destul de bine in el, e cel pe care l-am folosit si la sora lui. Stiu ca nu se recomanda landoul pt ca la o frana brusca se pot lovi.

Crysaaaa, este obligatoriu, doar ca nu se prea respecta, stiu de cand am vz la tv ca l-au amendat pe Irinel C pt ca mergea cu fisa fara a fi pusa in scaun.

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Stefulici, prietena mea a avut lohii 8 saptamani.

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Stefulici ei mai am si azi la 7 sapt o scurgere galbuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Multumesc Andra si Elena ptr raspunsuri!
Ptr bb e mai comod in landou, insa mai periculos ptr ca nu are sist de prindere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Multumesc pentru raspunsuri fetelor. Eu pana acum cand l-am dus c masina l-am pus in landou, care oricum are baza dintr-un plastic tare, gen cum e si scoica. Acum mai am un carut care nu are landoul asa, are baza din material mai tare si cred ca va trebui sa ma car si cu scoica si cu landoul la o plimbare pin parc.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Neata fetelor!

Vad ca vb despre scoici si landouri, etc. Aici e obligatoriu scaunul de masina (scoica), si , asa cum zicea Cryssa, dupa nastere nu te lasa sa pleci din spital decat dupa ce s-au asigurat ca bebe e bine prins in scaun. E inadmisibil sa transporti un copil fara scaun, si asta pana la 8-9 ani depinzand de provincie. Noi chiar faceam misto cu indianul zicand ca daca mai facem un bebe tre' sa schimbam si masina cu una gene mini-microbuz, ca in spate nu incap 3 scaune de copii. Aaa, si aici se recomanda ca la fiecare ora sa se faca o pauza de 15 min pt dezmortirea coloanei bebelului. Sincer mie mi se pare normal si nu as avea ever curajul sa merg cu bebe fara acest scaun special - era mai demult o reclama in Ro cu fetita care zboara prin parbriz printre scaune...mi- a ramas in minte, sinistra reclama dar p mine a fost de efect se pare.

Anitta, merci de urari, 3 anisori am implinit numai...dar asta e un fel de a doua viata pt mine, am pierdut mult timp inainte, poveste urata.... Dar in astia 3 ani am trait atatea incat parca suntem impreuna de-o viata!

va pupacesc, fug la paharul de otet!

Cori, mami de Ilinca - 18 luni si Maya - puricel mic mic :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna!
Hop si noi
Tigruta multumim de intrebare, iaca suntem ok mega ocupati! Azi am fost cu totii in parc am plimbat-o pe Eva cu poneiul era in al noualea cer!
Mirina subscriu la ce au spus fetele, daca musai vrei sa continui diversificarea lasa sa treaca cateva zile pana introduci aliment nou, altfel nu vei sti ce respinge (daca ca respinge ceva)
Despre mers in picioare la 3 luni... Ni comment. Eu stiu ca tu poate te mandresti dar o fortezi. Lasa lucrurile sa vina natural. Eu am asteptat sa se ridice aeva singura nu am fortat-o cu nimic la 8 luni s-a ridicat.
Stefulici eu am avut pb cand lohii cand pauza (am avut cezariana pe col nedilatat si s-a deschis greu colul c sa lase lohiile sa iasa) la 5 sapt de la nastere inca imi curgea si sange, am fost la dr si mi-a dat un antiinflamator arthrotec 6 pastile si s-a rezolvat de atunci au mai curs lohii cateva sile si s-a oprit. Mi-a zis ca era operatia inflamata pe interior. La 3 medici am fost ca sa ma asigur ca e toyul ok si nu am cine stie ce, pup bafta acum nu mai am lohii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Buna fetelor
Of! Ce dor imi e de discutiile cu voi!
Andra imi pare tare rau pt ce ai patit, dar ,ma bucur ca esti mai bine. Ionelu parerea mea e ca toate lucrurile in viata se intampla cu un scop si decat sa fii cu cineva care nu te merita, mai bine singura. Felicitri pt kg date jos. Eu mai am 4 kg, dar nu eram nici inainte multumita si nu ar strica sa slabesc vreo 10. Am incercat regimul tau, dar am probleme cu durerile de cap, ameteala si constipatia.
E asa de bine sa fii mamica, dar nu imi mai ramane timp de nimic! Imi este tare mila de ea si o tin numai in brate cand incepe sa planga. Si uite asa cand doarme mai fac din treburi, iar cand e treaza stau cu ea. Nu ii place deloc sa stea singurica. Numai cu cineva. Si cum sotul a inceput serviciul si altcineva nu ne ajuta, umblu capie prin casa de oboseala. Sunt plina de vanatai ca am inceput sa ma lovesc de mobila noaptea de adormita ce sunt. Mandra mea mai mult de 4 ore legate nu doarme. Doarme prima repriza vreo 4 ore si dupa aia la 3 sau la doua ore se trezeste, iar cel tarziu la 7:30 ii arde de gimnatica si de gangureala. Dar e bine ca nu o mai chinuie asa tare colicii. Noi le-am incercat pe toate si cel mai bine ne-am inteles cu Debridat si cu ceai Baby drink, pt ca se si constipa.Acum ne chinuie ochisorul drept care curge de la nastere. Am fost la doi oftalmologi: unul a zis ca are conjunctivita, altul ca are canalul lacrimar infundat si cu tot tratamentul nu i-a trecut. Mai avem putin si facem 3 luni si pediatra ei ne-a recomandat sa ii facem Rotarix-ul si tare nu stiu daca sa i-l fac. Imi este asa teama de efecte secundare. Vorbea cineva de lohii. Eu nu am avut decat vreo 15 zile legat si nu mi-a venit nici acum menstruatia. Ma gandesc sa iau anticonceptionale dupa. Eu am mai luat Logest la recomandarea dr si mi-a mers bine cu ele. Nu stiu daca sa merg iar la gineco in urma modificarilor din sarcina sa imi recomande.
Va pup. Ma duc la dr cu piciorul ca am facut RMN si nu am artrita asa cum mi-au zis 6 doctori in sarcina. Se pare ca am meniscul ciobit si tendonul intins din cauza unei cazaturi de acum doi ani. Ca sa vezi cum se pun diagnostice si cum se trateaza dupa ureche! De-aia mi-e groaza de dr. Noroc ca pt bebita am gasit o pediatra tare buna si draguta. Sper sa nu ma dezamageasca.

Alina mami fericita de Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna fetelor. Intru scurt-scurt, ca-s un pic in intarziere.
onutza, draga mea, sper ca nu te-a suparat remarca mea privitoare la aerosoli, o facusem doar in ideea ca dr n-a zis nika, ca asa am patit eu in iarna aia, nu mi-a spus ca e bine sa stau la cald dupa aerosoli si-am dat-o nasol cu laringita.
Lohii am avut si eu pana alaltaieri, cand mi-a venit menstruatia. Speram ca ma lasa vreun ana, asa, ca doar alaptez 100%. Asa am patit si data trecuta, la doua luni pac menstruatia.
Mmamita, o imbratisare speciala pentru tine, sa va iubiti mult de tot si sa te simti in largul tau in bratele indianului. Apropo, are si el un nume gen Pana de vultur?
Ionelu, excelent ca a dormit asta-noapte, ai reusit si tu sa te odihnesti mai bine, ca sa-ti refaci fortele pentru azi.
Miha, la multi ani! Sa fii sanatoasa si fericita! Petrecere frumoasa!
Va pup, ne pregatim sa iesim!
PS: Am haine de grasa, mi-a dat o prietena o valiza plina. Drept urmare, am bagat o napolitana cu ciocolata. Am 62 de kile, ar trebui sa fiu la 52, am o burta cam inestetica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Buna fetelor,

Intru si eu rapid sa va salut. M-am lamurit cu CIC-ul, tare greu a fost sa mai scot o luna de la concediu, dar cred ca atunci mai aproape de termenul de reintoarcere o sa vorbesc cu sefii mei pentru un concediu fara plata de inca cateva luni. Sa vedem ce-o fi atunci.

Ionelu vesti tare frumoase ne-ai adus, o pupam pe Bianca cea voinica si frumoasa.

Andra ziceai de autodiversificare. Mai avem drum lung pana la iarna cand vom incepe diversificarea, dar daca zici ca ai trecut prin asta o data, povesteste-ne un pic. Ma tenteaza tare mult metoda asta.

Stefulici si eu am avut lohii 7 saptamani de nu se mai terminau, apoi o saptamana pauza si apoi menstruatia (sau cel putin asta cred ca a fost: a durat doar cateva zile cu dureri de burta si aspect...cunoscute)

Pentru transportul cu masina noi am luat scoica si sta de fiecare data (adica zilnic) in ea, dar exista si landouri speciale de masina: exemplu http://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/detail.aspx?KisiID=142&nc=True . Nu stiu cum se face prinderea caci n-am vrut landou in ideea ca pe la 8-9 luni n-o sa mai stea el linistit in landou cat mergem cu masina.
Desi initial voiam carut pentru scoica (am vrut o scoica anume care avea maxim de siguranta fara isofix), pana la urma am luat alta marca de carut, asa ca scoica o folosim exclusiv pentru transportul cu masina.

Fug la joaca. Va pup.



Mergi la inceput