Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Angiutza, nepoata mea e nascuta pe 13 decembrie . Sa fie intr-un ceas bun!

Eu am DPN pe 2 ianuarie, dar tot ce e posibil sa se lase cu nascut de Mos Craciun . Totul e sa reziste pina atunci, ca numai in probleme am dus-o cu sarcina asta. Eu am diagnoza pe 23 august, si eu de abia astept (si nici eu nu stiu ce culoare are caruciorul )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Citat:
citat din mesajul lui mianda

Buna fetelor,
Imi puteti spune cum sa fac un retur la Zalando?
Am facut o comanda de ceva incaltari si desi sunt marimea mea, nu-mi vin.
Am cautat, am citit, am tradus...dar nu gasesc nicaieri unde sa completez numarul contului in care sa mi se restituie banii. Ce e drept, in colet am gasit un ordin de plata, dar la beneficiar era trecuta firma lor.
Este posibil ca dupa numarul comenzii sa vada contul din care s-a facut plata si in acelasi cont sa restituie banii? Sau cum?
Sunt la prima comanda aici in Germania si deja sunt dezamagita.

Multumesc.

Mianda,din ce scrii tu,eu nu m-am lamurit cum ai trecut tu ca faci plata la colet.
Inteleg ca i-ai platit daca zici de restituirea banilor deci le-ai dat tu contul de unde sa-si ia ei,nu?
Daca e ordin de plata inauntru,poate fi ca ai vrut plata "auf Rechnung"adica platesti dupa ce primesti coletul,tii ce iti place si ce iti vine.
Daca imi zici cum e,iti spun ce sa faci.Oricum pachetul trebuie trimis inapoi si abia dupa ce ei il primesc,in citeva zile,iti returneaza banii in cont....asta daca i-ai platit deja.

Nu trebuie sa fii dezamagita,in general comenzile la firmele cunoscute merg f usor dar e bine sa citesti si sa intelegi...mai bine intreaba aici daca nu esti sigura.

Alina,mami de 2 copii minunati


Eu plata am facut-o inainte de a primi coletul, cu cardul, de la automat. Abia in momentul in care au vazut ca plata a fost executata, mi-au trimis coletul. Din aceasta cauza nu vad rostul acelui ordin de plata.
In aceasta situatie trebuie sa mentionez undeva numarul contului meu sau ei stiu deja in ce cont sa-mi restituie banii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianda

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Citat:
citat din mesajul lui mianda

Buna fetelor,
Imi puteti spune cum sa fac un retur la Zalando?
Am facut o comanda de ceva incaltari si desi sunt marimea mea, nu-mi vin.
Am cautat, am citit, am tradus...dar nu gasesc nicaieri unde sa completez numarul contului in care sa mi se restituie banii. Ce e drept, in colet am gasit un ordin de plata, dar la beneficiar era trecuta firma lor.
Este posibil ca dupa numarul comenzii sa vada contul din care s-a facut plata si in acelasi cont sa restituie banii? Sau cum?
Sunt la prima comanda aici in Germania si deja sunt dezamagita.

Multumesc.

Mianda,din ce scrii tu,eu nu m-am lamurit cum ai trecut tu ca faci plata la colet.
Inteleg ca i-ai platit daca zici de restituirea banilor deci le-ai dat tu contul de unde sa-si ia ei,nu?
Daca e ordin de plata inauntru,poate fi ca ai vrut plata "auf Rechnung"adica platesti dupa ce primesti coletul,tii ce iti place si ce iti vine.
Daca imi zici cum e,iti spun ce sa faci.Oricum pachetul trebuie trimis inapoi si abia dupa ce ei il primesc,in citeva zile,iti returneaza banii in cont....asta daca i-ai platit deja.

Nu trebuie sa fii dezamagita,in general comenzile la firmele cunoscute merg f usor dar e bine sa citesti si sa intelegi...mai bine intreaba aici daca nu esti sigura.



Eu plata am facut-o inainte de a primi coletul, cu cardul, de la automat. Abia in momentul in care au vazut ca plata a fost executata, mi-au trimis coletul. Din aceasta cauza nu vad rostul acelui ordin de plata.
In aceasta situatie trebuie sa mentionez undeva numarul contului meu sau ei stiu deja in ce cont sa-mi restituie banii?


Cred ca tu ai trecut plata dupa primirea comenzii "auf Rechnung" dar te-ai dus fara ordin de plata,ci numai cu datele lor luate de pe site si ai platit la automat,cu cardul...asa-i?

Altfel nu-mi explic de ce ai ordinul de plata inauntru.
Acum ambaleaza frumos marfa,completezi formularul de retoure cu motivele si ce mai trebuie trecut,pui abtibildul cu retoure pe pachet (il gasesti printre foile trimise de ei)si dupa ce sosteste pachetul la ei,primesti mail de confirmare si in citeva zile primesti si banii. Precis iti vor scrie asta in mail.
Daca ai platit cu cardul precis au contul tau.
Tu ai confirmarea comenzii de la ei pe e-mail,ce scrie acolo?

Zalando e firma mare si serioasa dar uneori mai exista neclaritati si la ei.Acum 3 ani am cumparat o pereche de sandale,am platit-o pe factura si peste vreo 6 luni am primit Mahnung de la nu stiu ce avocat ca nu am platit sandalele .Am trimis imediat copie dupa factura si si-au cerut o mie de scuze,au avut ceva incurcaturi si totul a fost din vina lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Alina, nu am bifat plata la primirea coletului. Abia dupa ce am finalizat comanda am observat ca era si varianta aceasta. Nu stiu exact ce am bifat (de fapt sotul a fost cu comanda), dar era sigur cu plata in avans.
Ce e mai interesant e ca nu am primit absolut nici o confirmare pe email. Mai mult de atat, in contul meu nu apar cu vre-o comanda la ei, cu toate ca eu deja am primit coletul. Din cauza asta am spus ca-s nemultumita...ceva nu functioneaza bine si ma gandesc sa nu raman pagubita.

Acum am verificat si pe hartiile de la ei am un Kundennummer, iar daca ma loghez pe site-ul lor, am altul...

Cred ca pana la urma in colet le pun o copie a chitantei cu care eu am platit si le scriu si adresa mea de email pentru orice eventualitate.

Asta e...am fost eu ghinionista. Alta data poate merge mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

hallo fetelor

Angiutza,felicitari si sarcina usoara in continuare!

Mianda inainte sa trimitit pachetul asa cum ti-a spus alina,poti suna la nr de telefon care il au trecut pe rechnung si sa vorbesti cu tanti de acolo,ii spui ce si cum.eu am comandat pt prima oara la Soliver si m-am trezit cu un ditamai pachetul plin de pantaloni si camasi de barbati.am sunat la serviciul de clineti si s-a lamurit toata prb.am primit pachetul cu ce comandasemn eu imediat dupa ce am avut confirmarea ca a ajuns cel fals trimis la ei.


eu ma bucur ca in sfarsit e soare si la noi si putem iesi mai mult pe afara.

sa aveti o saptamana frumoasa!



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Buna seara din Hamburg

Azi am avut 28 grade, albinosii din birou deja isi inodau limbile in loc de cravata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

mianda, te descurci cu germana vorbita? Am vazut la Zalando pe site ca au un nr. de telefon gratuit, cu 0800, ai putea suna sa lamuresti toate neclaritatile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Multumesc fetelor, pana la urma cred ca-l pun pe sotul meu sa sune la ei, ca eu cu germana mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

CT,carticica careia noi ii zicem abecedar se cheama "Invatam sa citim"si e de Marcela Penes. Nu are scris de mina deloc,v-am spus ca eu nu m-am complicat sa o invat.Carticica mi se pare foarte faina,noi am parcurs-o cu drag din scoarta in scoarta .


Mianda,ai rezlvat? Daca te descurci cu scrisul,le poti scrie si mail pe adresa lor,cu tot ce ne-ai zis noua,sunt sigura ca vei primi raspuns rapid si competent.De scris le-am mai scris si eu pt ca imi trimiteau Mahnung cu plata comenzii desi comanda era pe drumul de retour sau abia ajunsese la ei,cred ca nu intotdeauna se coordoneaza dar pe mail am explicat si s-a rezolvat.Am patit asta si cu Amazonul.

Oricum,te rog sa ai maaaare grija pe unde comanzi si citeste tot si daca nu intelegi,mai bine abandonezi.
Eu am patit-o de curind cu un site,e cunoscut ca unul de tepe dar...nu am stiut inainte,normal si faza e ca una faceai tu pe site si una operau ei asa ca m-am trezit pe mail cu plata de 300 euro pt Zugang la nu stiu ce Großhandel .Bine,am sunat rapid la asigurare,am avut imediat un avocat caruia i-am povestit si mi-a zis ca au avut sute de reclamatii cu ei,etc etc si nu trebuie sa fac nimic,sa nu le mai raspund la amenintari ca se vor opri si asa a fost...

zi faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

hallo din PB!!!

in sfarsit se simte ca e vacanta,e cald,soare si ieri am fost la bazin toata ziua.
sambata dimineata plecam in alpi pentru o saptamana,la Garmisch-Partenkirchen,sper numai sa tina vremea cu noi ca am vazut ploi in primele 3 zile!

sa aveti o zi frumoasa!


mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput