Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Angiuta, multam de sfat, dar acu' o las in seama pediatrului, ca in ala macar am incredere.

Faza e ca ea a facut acum cateva luni scarlatina (stiu ca poate face de mai multe ori), dar atunci avea si febra, si o durea rau de tot gatul, intrase in greva foamei ca nu putea inghiti fara dureri. Si limba aia specifica scarlatinei, cu aspect de zmeura (desi, cum ziceam, am gasit ieri ca ar putea avea si aspect de capsuna), eu nu am vazut-o la ea. Si parca nici eruptie pe corp, dar de asta nu bag mana in foc, ca nu mai stiu exact.

Ah osna, legat de religie, ca am uitat sa-ti raspund aseara. Si eu mi-am batut capul ce-o face fiica-mea in timpul orelor de religie, pana am aflat la sedinta cu parintii ca la scoala unde am inscris-o nu se face religie , si toti parintii trebuie sa faca o cerere de "Befreiung" de la orele de religie, fara nicio motivare etc. Imi pare rau ca nu fac macar ore de etica, dar no, nu le poti avea pe toate!

Nu stiu cum e la voi, si daca e tot ca la noi daca iti permite serviciul (daca lucrezi, ca nici nu stiu), dar la scoala de la noi din sat de ex. in clasa I/a II-a anul asta religia a fost in doua zile prima ora, in clasa a III-a in doua zile ultima ora, si doar in clasa a IV-a a fost in "primele" doua ore, doar ca inainte era "ora 0" Förderunterricht Mathe (pentru cine avea nevoie). Deci puteai ori sa trimiti copilul mai tarziu la scoala, ori sa il iei acasa mai devreme. Daca nu, eventual are posibilitatea sa mearga in alta clasa (asta imi spusese directoarea scolii de la noi din sat cand inca nu era clar ca Mona nu va merge acolo si am intrebat-o cum procedeaza in aceste cazuri) sau poate la biblioteca, daca au asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Christa, halal de doctorul ala, daca nici scarlatina nu mai recunoaste .

Angiutza, felicitari pt sarcina. Pe cind e termenul? Hehe, deci vom avea aici la germanutze din nou mai multi bebei!

Alina si Kari, multzam de incurajari. Sa vedem ce ne spune mai intii la U-Untersuchung doctorita (desi si aia e cam intr-o ureche si ia totul foarte in usor sau in foarte tragic). Ne-am uitat dupa Tagesmutter si costa de la vreo 800 de euro program intreg pe luna, asa ca nu ne permitem. In plus nici nu am gasit pe careva sa aiba vreun loc, dar asta e oricum prea devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

woow Angiutza, sarcina usoara si bebe sanatos!!! Super veste Domnitza!!! zi repede in cate saptamani esti si cand va apare bebe?


Aschiutza, nah lumea e mare sunt unii care isi dau cu parerea. importantul ca indiferent cat te framanti tu sa nu influeteze prea tare copilul. Am patit-o si io cu unele si acu is la cutite cu ele, ca vezi draga Doamne ca nu era bun de scoala. atat ce m-am ciondanit cu ele ca imediat dupa aia amandoua au renuntzat la grupa de Schuki.
Copii mei au vorbit tarziu, unul vb asa cum auzi pe la altii, cam mult, altu e mai retinut si vb doar cand trebe.

CT, io ti-as spune sa nu arunci banii pe geam adika pe abecedar. ei in DE scriu altfel de mana fatza de cum am scris noi, si parol ca-s aceleasi litere. pur si simplu is altfel. Io nu am comentat fatza de copil si l-am lasat cum scrie invatatoarea lui.
io am aplicat urmatoarea varianta cu copilul meu: citim carti normale, sau cunoscute. i-am facut o lista de corespondenta : T->z, s la sch..si restul la fel.
am si io unul care adoarme cand ii citesc pe romaneste dar si mama lui la fel e cand tre sa asculte ceva pe germana asa ca nu ma las:)

Edit: in legatura cu religia, io il lasasem in aer dupa inscriere si cand am aflat ca-s doar cativa copii care nu fac si stau degeaba in ora aia i-am zis invatatoarei sa il ia la religie. Acu dintr-a doua tre sa vaz ce fac.oricum mie imi plac orele, le povesteste de obicei sarbatorile de peste an, si merg in ultima zi de scoala la biserica. Ce e rau in asta?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

aschiutza, aia am zis si eu, macar bolile "standard" ale copilariei poate sa le recunoasca, mai ales ca pot aparea si la adulti. Nu stiu nici cum il cheama, nici ce specialitate are, aia e nasol cu Bereitschaftsdienstpraxis ala, ca fac de garda toti doctorii din oras, poti ajunge cu copilul la un ortoped, sau mos fiind la un pediatru.

Didi, nu as da banii pentru scrisul de mana, ci pentru ca mi se pare de ajutor si la invatatul cititului (texte scurte, pe silabe etc.), si si la exersatul limbii, prin povestile si poeziile scurte continute.

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

Edit: in legatura cu religia, io il lasasem in aer dupa inscriere si cand am aflat ca-s doar cativa copii care nu fac si stau degeaba in ora aia i-am zis invatatoarei sa il ia la religie. Acu dintr-a doua tre sa vaz ce fac.oricum mie imi plac orele, le povesteste de obicei sarbatorile de peste an, si merg in ultima zi de scoala la biserica. Ce e rau in asta?!

Asta vor face si la scoala Monei, FARA ore de religie. Ce ma deranjeaza e ca ar fi trebuit sa invete si sa primeasca note pentru o religie care nu este a ei. Deocamdata sper sa ne tina balamalele timp de 4 ani la scoala la care am inscris-o, si apoi mai vedem ce va fi din clasa a V-a.

Fetelor, eu tocmai vreau sa prelucrez primul mesaj al fiecarui capitol, adica unde se poate sa actualizez sau sa completez adresele (cu cateva am facut-o deja), sa scot dublurile, sa verific linkurile, sa corectez greselile (am o scuza, sunt profa, defect profesional ) etc. Asa ca daca mai aveti ceva de completat la lista, ex. alti medici de care stiti, scrieti va rog aici, si voi completa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

CT ,ma uit deseara si iti zic miine cum se numeste abecedarul.

Deci leziuni albe,mucoasa iritata,dureroase,fara febra sau febra mica?
Eu zic ca nu e Scarlatina ci afta infectioasa. Circula virusul asta peste tot si in mai,fiu-miu a facut a doua oara mult mai usor decit prima oara in noembrie,anul trecut. Trece in citeva zile doar cu Nurofen daca durerile sunt mari si fara alimentatie acida,acra,fructe de genul asta,coaja de piine,eu i-am fiert paste simple,banane.

Acum cu religia care nu este a ei,depinde cum privesti lucrurile.Noi am luat si etica si religia mai mult ca ore de cultura generala,nu ore de indoctrinare.Oricum,sotul meu zice ca acum orele de religie se fac mult mai relaxat ca pe vremea lui.


Aschiutza,si aici costa la fel o Tagesmutter, cam 5 euro/ora.La Kinderfrau e 8-10 euro/ ora dar avantajul e ca se ocupa numai de copilul/copiii tau/tai,nu are mai multi ca Tagesmutter.

Didi,eu nu am luat abecedarul pt scrierea de mina,aici ii invata putin altfel.L-am luat pt invatatul cititului in romaneste si la noi chiar a avut succes.Drept e ca a mea e si o impatimita a cititului,citeste enorm si in chineza daca ar stii ,in fiecare sapt,miercurea ia de la biblioteca intre 6-10 carti pe care le da gata,si nu carti usoare...

Si la etica au facut despre sarbatorile religioasa in preajma sarbatorilor,despre fiecare religie mai cunoscuta daca sarbatoreste sau nu,despre fel si fel de obiceiuri legate de sarbatori.

Angiuta ,sarcina usoara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Alina, la mucoasa n-are nimic, doar pe limba (suprafata de sus, deci cea pe care o vezi cand te uiti in gura) avea niste puncte albe. Fara febra. Azi dimineata nu am mai prea vazut, dar mi s-a parut gatul cam rosu, acum sa vad ce zice pediatrul cand mergem acolo, la 13:30. Aftele nu apar doar pe mucoasa? Alea-s "pasiunea" mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Buna fetelor,
Imi puteti spune cum sa fac un retur la Zalando?
Am facut o comanda de ceva incaltari si desi sunt marimea mea, nu-mi vin.
Am cautat, am citit, am tradus...dar nu gasesc nicaieri unde sa completez numarul contului in care sa mi se restituie banii. Ce e drept, in colet am gasit un ordin de plata, dar la beneficiar era trecuta firma lor.
Este posibil ca dupa numarul comenzii sa vada contul din care s-a facut plata si in acelasi cont sa restituie banii? Sau cum?
Sunt la prima comanda aici in Germania si deja sunt dezamagita.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Alina, la mucoasa n-are nimic, doar pe limba (suprafata de sus, deci cea pe care o vezi cand te uiti in gura) avea niste puncte albe. Fara febra. Azi dimineata nu am mai prea vazut, dar mi s-a parut gatul cam rosu, acum sa vad ce zice pediatrul cand mergem acolo, la 13:30. Aftele nu apar doar pe mucoasa? Alea-s "pasiunea" mea.

Christa


Pai limba e acoperita de mucoasa linguala deci e tot mucoasa.Daca nu are febra e mai degraba afta.Scarlatina merge cu febra,gitul rosu spre zmeuriu cum ai descris tu,dureri de git.
Dintre 2 rele,e mai bine afta...Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianda

Buna fetelor,
Imi puteti spune cum sa fac un retur la Zalando?
Am facut o comanda de ceva incaltari si desi sunt marimea mea, nu-mi vin.
Am cautat, am citit, am tradus...dar nu gasesc nicaieri unde sa completez numarul contului in care sa mi se restituie banii. Ce e drept, in colet am gasit un ordin de plata, dar la beneficiar era trecuta firma lor.
Este posibil ca dupa numarul comenzii sa vada contul din care s-a facut plata si in acelasi cont sa restituie banii? Sau cum?
Sunt la prima comanda aici in Germania si deja sunt dezamagita.

Multumesc.

Mianda,din ce scrii tu,eu nu m-am lamurit cum ai trecut tu ca faci plata la colet.
Inteleg ca i-ai platit daca zici de restituirea banilor deci le-ai dat tu contul de unde sa-si ia ei,nu?
Daca e ordin de plata inauntru,poate fi ca ai vrut plata "auf Rechnung"adica platesti dupa ce primesti coletul,tii ce iti place si ce iti vine.
Daca imi zici cum e,iti spun ce sa faci.Oricum pachetul trebuie trimis inapoi si abia dupa ce ei il primesc,in citeva zile,iti returneaza banii in cont....asta daca i-ai platit deja.

Nu trebuie sa fii dezamagita,in general comenzile la firmele cunoscute merg f usor dar e bine sa citesti si sa intelegi...mai bine intreaba aici daca nu esti sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Multumesc frumos!

Sunt in saptamana , 19, DPN pe 13 decembrie si se pare ca va fi tot baietel, confirmarea (eu tot in sper neconfirmarea) o astept la Feindiagnostik pe 1 august.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

Mergi la inceput