Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 11

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

salutare!
Da Happy este o mare prostie cu vaccinul, nu-l gasim in tot judetul ca vrem sa-l cumparam daca nu-l produce sanepidul, asta e....am sunat si la sanepid si cica au disfunctionalitati si o sa-l produca. sper pana in 21 august ....
Cristina ce frumos vb de mamicile din odisee!
Amy nici Giulia nu doarme noaptea, adica program de bebe, adoarme la 23-sau 24 se trezeste la 3 sau 4 si apoi la 5 sau 6 si nu mai adorme, motaie pana la 7,30 si sus, iar in timpul zile are un somn de 2 sau 3 ore atat, e mare fata ce sa mai doarma!
Giulia se intoarce pe burtica si isi scoate manuta de acum 2 saptamani, iar mai nou somnul de amiaza e pe burtica si ziua isi petrece mult timp pe burta si isi suge manutele , de ieri si-a facut o vanataie pe antebrat de la atata supt
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Cristina

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

Cristina bine zis mai ales acum ca e ff cald si am impresia ca e deshidratata,ca are fontanela adancitaei na mama disperata,apropo cum ar trebui sa fie un pic de tot ca o vale ?sau plata ca tot capul?

probabil asa e la primul copil, la al doilea voi fi mai relaxata.
si in IT ca si la JD chiar daca bebelusii papa lp tot dupa 6 luni se incepe diversificarea,atunci cand stau bine in fundulet si cand iti tin capul bine.
Ronina,se taraste pe burta,vad ca acum asta e pozitia ei preferata,doarme pe burta cel mai bine si zi si noapte,se joaca pe burta,isi suge degetele pe burta si cu o pofta,e toata burta

si noi avem o chestie de aia care ziceati de la chicco,dar nu prea demonstreaza interes pt ea deocamdata i-am mai dat-o dar e doar o chestie alba pt ea probabil.

vroiam sa va intreb daca va venit la vreuna ciclul?(cu l final sau fara?)eu am dureri de burta ca la ciclu dar deocamdata nimic.
si cine se gandeste deja la al doilea copil?sau al treilea?
Chito ai multa putere mami,eu nu stiu cum as fi trecut peste toate

pupe multe la bebei si la mamici seara frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Mada mie nu mi-a venit cm inca iar de gandit la bb2 ma gandesc dar sa-l fac peste vreun an si ceva

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D., ce mi-a propus dr. nu e chiar diversificare, cu o lingurita de supa crema de morcov pe zi, la inceput, mai multe zile o singura lingurita. Adica tocmai de-aia ar fi de la 4 luni, ca sa fie extrem de lenta. E un fel mai mult de test, decat de mancare. Ca o lingurita nu inseamna mai nimic...probabil jumatate sau mai mult oricum o va da afara. Avand in vedere ca Miruna e si pe lapte fara lactoza, n-as tine-o mult fara diverse. La noi sunt mai multe motive - refluxul (daca se ingroasa mancarea e mai putin reflux), scaunul (ea e f. constipata de la laptele fara lactoza), calorii prea multe din lapte si ingrasare, lipsa lactozei din alimentatie si a altor proteine sau nu mai stiu ce nu are laptele asta special.

Amy, e periuta cu care sa cureti batista bebelusului. Ea a fost intr-adevar de la biberoanele Brown, dar arata fix ca alea care vin in cutia de Benny, batista bebelusului, pentru a curata mucisorii din interior, la apa, trece inclusiv prin gaurica din varf daca o potrivesti.

Ronina, da, curier, sotul a fost fericit ca n-a mai trebuit sa completeze hartii pentru posta obisnuita, am chemat Nemoexpress, vin acasa. Poti sa chemi si Fan curier sau Cargus ca vin. Cu Nemoexpress stiam eu mai repede pt ca trimisesem niste Clexane la o fata de pe forum din Craiova. Si daca vrei poti sa trimiti si chestii cu ramburs, de ex. eu am trimis pompa dubla la Piatra Neamt si imi va aduce curierul banii pe incasare.

Cristina, frumos sa gasesti o vorba buna pentru/despre fiecare :)


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Cristina, multumim pentru vorbele frumoase
Mada, eu nu ma gandesc la al 3-lea ca, vorba lui Andrei, nu mai e loc: mami are grija de Maria, tati de mine....cine ar avea grija de bebe?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinaelena

Cristina, multumim pentru vorbele frumoase
Mada, eu nu ma gandesc la al 3-lea ca, vorba lui Andrei, nu mai e loc: mami are grija de Maria, tati de mine....cine ar avea grija de bebe?!

Irina, mami de Maria si Andrei


super tare!!!
Cristina,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Cristina,multumesc pentru vorbele frumoase si aprecieri. Eu nu sunt foarte diplomata, dar sper ca nu jignesc pe nimeni.

Dara, stiu ca aveti niste probleme. Si eu am intoleranta la lactoza si nu au descoperit nimic pana tarziu. Nici nu i/a interesat. Asa ca abia mi/am tarat zilele pana am inceput sa accept si altceva in afara de laptele humana pe care il vomitam de fiecare data. Si am probleme cu stomacul, nu mai spun de costipatie permanenta desi beau cel putin 2 litri de apa/zi, mananca fructe, fibre, fac combinatii aiurea si degeaba.Poate si din cauza ca nu au stiut de intoleranta si mi/au bagat cu forta lapte.

Apropos de diversificare, dormit bebe, tinut in brate, etc fiecare face cum crede ca e mai bine pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Cristina,
Am luat si noi conforter de la c&a cu winnie the pooh, dar nu e foarte atras de el inca, prefera sa baloseasca o jucarie de la leganut si pumnii, bineinteles.
Vroiam sa va anunt ca la Cora au reducere la biberoane tomee tippy..e un set de 3 biberoane la 30 ron...am luat cadou pentru o cunostinta cu bebe mic de 1 luna.
Mada, ciclul inca nu mi-a venit si nici nu da semne sa vina....oricum nu-l astept prea curand
Danaang, si noi facem pentaxim si il mai asteptam sa apara...deci o sa amanam vaccinul de 4 luni pana apare.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

neata mamicutze!

Cristina

am fost ieri la Kiabi si nu ma mai dezlipeam de la standul cu confortere le-as fi luat pe toate! pana la urma am luat doar doi winnie the pooh la fel sa ma de rezerva. asta pt ca fiind reduceri asa mari m-am pricopsit si cu pantaloni si Serbanu cu doua jucarioare si sotul cu niste bluze si s-a diminuat bugetul considerabil. bai dar ce frumoase erau alea

Mergi la inceput