Guvernul Ponta (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Din cuvantarea plina de elan patriotic si revolutionar a tovarasului Tudor Chiuariu, rostita astazi la conferinta de presa a USL:
- raportul MCV este o jignire la adresa miilor de angajati in sistemul judiciar;
- raportul este un levier prin care ni se da peste mana inaintea luarii unor decizii importante;
- raportul este o arma impotriva poporului roman;
si cireasa de pe tort:
- raportul serveste interesele politrucilor Barroso, Basescu si acolitilor sai;

Asadar, USL-ul l-a facut nici mai mult, nici mai putin decat politruc pe ... Barroso, presedintele Comisiei Europene!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melaroxy spune:

reprezentantii nostrii isi bat joc de noi. imi e scarba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Asadar, USL-ul l-a facut nici mai mult, nici mai putin decat politruc pe ... Barroso, presedintele Comisiei Europene!

Cand de fapt "cine zice ala e"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Din cuvantarea plina de elan patriotic si revolutionar a tovarasului Tudor Chiuariu, rostita astazi la conferinta de presa a USL:
- raportul MCV este o jignire la adresa miilor de angajati in sistemul judiciar;
- raportul este un levier prin care ni se da peste mana inaintea luarii unor decizii importante;
- raportul este o arma impotriva poporului roman;
si cireasa de pe tort:
- raportul serveste interesele politrucilor Barroso, Basescu si acolitilor sai;

Asadar, USL-ul l-a facut nici mai mult, nici mai putin decat politruc pe ... Barroso, presedintele Comisiei Europene!


Aceasta declaratie trebuie ascultata cu propriile urechi de multa lume.
Eu am ramas efectiv socata de maniera in care a vorbit un om ce se presupune ca are un anumit nivel de educatie politica, un fost ministru al justitiei ( daca nu ma insel).

Este grav.

PS: pentru cine nu a prins declaratia, se poate vedea pe hotnews, in box-ul cu filmulete din dreapta-jos a paginii lor principale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Din cuvantarea plina de elan patriotic si revolutionar a tovarasului Tudor Chiuariu, rostita astazi la conferinta de presa a USL:
- raportul MCV este o jignire la adresa miilor de angajati in sistemul judiciar;
- raportul este un levier prin care ni se da peste mana inaintea luarii unor decizii importante;
- raportul este o arma impotriva poporului roman;
si cireasa de pe tort:
- raportul serveste interesele politrucilor Barroso, Basescu si acolitilor sai;

Asadar, USL-ul l-a facut nici mai mult, nici mai putin decat politruc pe ... Barroso, presedintele Comisiei Europene!


Am luat la cunostinta apararea justitiei de catre Tudor Chiuariu. Acum sa vedem si balacarirea ei la propriu de catre Suspendatul:

http://www.antena3.ro/politica/basescu-niciodata-justitia-unei-tari-nu-a-facut-atat-rau-pentru-tara-respectiva-cum-a-facut-cea-romana-127802.html
Mai sa fie cu palarie, am ramas cu gura cascata: era rea justitia pe vremea stimabilului si atunci de ce se lauda astia de la PDL cu Macovica in frunte ca au facut pasi importanti si asa mai departe? Cand minte Base? Atunci sau acum, cand spune ce justitie frumoasa a avut el si cum vor astia raii sa puna laba pe ea?
Voi chiar nu v-ati saturat de minciunile lui, cata frunza si iarba?
Presupun ca nu.

MCV-ul e pe 5 ani si punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S


MCV-ul e pe 5 ani si punct.




"Desi prezentul raport analizeaza ultimii cinci ani in ansamblu, controversele actuale reprezinta o amenintare grava la adresa progreselor realizate pana acum si ridica intrebari serioase in ceea ce priveste viitorul reformelor deja lansate"

Masurile adoptate recent de Guvernul Romaniei genereaza preocupari serioase privind nerespectarea principiilor fundamentale si ridica "indoieli serioase privind angajamentul fata de respectarea statului de drept sau privind modul in care este inteles statul de drept intr-un sistem democratic pluralist"

"Contestarea la nivel politic a unor decizii judiciare, subminarea Curtii Constitutionale, rasturnarea unor proceduri stabilite si eliminarea unor mecanisme-cheie prin care puterile in stat exercita controlul asupra activitatii celorlalte puteri pun sub semnul intrebarii angajamentul guvernului de a respecta statul de drept si independenta controlului jurisdictional"

Analizand evolutia pe ansamblul perioadei 2007 - 2012, Comisia constata ca "acum exista multe dintre elementele esentiale necesare, desi evenimentele recente au pus sub semnul intrebarii ireversibilitatea procesului de reforma"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Lala_D, te stradui degeaba .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Mickyyy, tu fa-te ca nu vezi linkul cu Base spumegand la adresa Justitiei si va fi bine. La fel recomand si Lalei D care l-a ocolit gratios.
Stiu ca e greu azi sa navighezi printre declaratiile contradictorii si mincinoase ale Baselului, sincer, va inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Eu Antena 3 nu servesc, o ocolesc cat de gratios pot.

Daca tu poti sa ocolesti la fel de gratios faptul ca ultimile luni de guvernare sunt disecate si aspru criticate in raport, concluziile lui fiind bazate pe acestea, pot si eu sa ignor Antenele.
Ma intereseaza mult mai mult cum suntem priviti ca tara de catre celelalte tari membre UE deoarece asta ne afecteaza pe termen lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Mickyyy, tu fa-te ca nu vezi linkul cu Base spumegand la adresa Justitiei si va fi bine. La fel recomand si Lalei D care l-a ocolit gratios.
Stiu ca e greu azi sa navighezi printre declaratiile contradictorii si mincinoase ale Baselului, sincer, va inteleg.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


Ingrid, chiar n-am avut curiozitatea sa deschid acel link , a fost suficient sa vad antena3 in fata lui. Ce vrei, am idei preconcepute. Si nu sunt singura

Hai sa nu ne mai invartim in jurul cozii, tu crezi ceva, eu altceva, sansa ca tu sa imi schimbi convingerile mele, mai ales folosind sursa credibila de informatii antena3 e zero.
De asta nici nu ma mai chinui sa argumentez. Crezi ca daca m-as apuca sa-i fac eu un piedestal acum lui basescu si sa-l fac pe ponta mincinos notoriu (cu dovezi de pe site-urile sau televiziunile la care ma uit eu), tu ai crede? Iti zic eu ca nu ai crede o iota. Asa ca la ce bun sa mai consum energie si timp?

O sa ma rezum la a da cu + sau -, si a interveni acolo unde vad ceva nou care merita comentat. La linkuri antena3, thanks, but no thanks !

Mergi la inceput