LMA Juniori de iulie-august 2004 - 8 ani!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

La multi ani Alessia!!
Andries baga niste analize!

Daria am facut rost de incubator..noroc cu DC-ul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Olivia, ce tari sunteti cu incubatorul. Ati verificat ouale sa vedeti daca sunt fecundate!?
Cum o sa impacati paunii cu pisicile!? :))))

Ieri au plecat fetele in vacanta, 2 saptamani... Mi-era dor de ele dinainte sa plece Dar trebuie sa petreaca si putin timp fara noi, cred ca le face bine.
Noi, colegi de apartament ...Eu, evident, m-am trezit azi tot la 5 dimineata!...Murphy asta...

O zi frumoasa sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
gizas, bine ca e vineri. nu stiu despre voi dar eu sunt cu bateriile pe rosu....nu mai poc. mai am 5 zile de munca, inclusiv asta.
o zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Monica cum verific? Cu lampa?? Dar se vede de acum embrionul sau mai tarziu?? Cum se vor impaca??? Nu m-am gandit! macar sa am eu pauni....ca puiul ..rata au murit (nu mai stiu daca v-am spus de ele)...am si pisoi de 2 saptamani...sau 3:)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Olivia, sa-ti traiasca matzele! Nu acum verifici, glumeam...:)
Verifici cu lampa, sa vezi daca are embrion...dar dupa ce incubeaza vreo 7 zile...(la gaini e asa, prima data la o saptamana, apoi la doua...La pauni habar n-am cum o fi...O fi ca la curcani?! )

Citez din clasici :
"Dupa 7 zile de la inceputul clocitului, o zona rotunda foarte clara la varful rotunjit al oului (care este camera cu aer), iar in prelungirea camerei cu aer se distinge o retea, asemanatoare ramurilor unui pom, de culoare rosie, ce se intinde pana la mijlocul lungimii oului sau ceva mai mult. In ziua a 14-a, aspectul oualor cu embrion in dezvoltare este urmatorul: reteaua amintita, de culoare rosie, s-a extins pe toata suprafata interna a oului, inclusiv peste varful ascutit."

Ai incubator care intoarce singur ouale?!

Roxana, ai grija cu bateriile!
Va zisei ca John s-a umplut bube (ei bine,, se pare ca e din cauza de oboseala pen' ca doctorii zic ca e un virus herpetic ...de unde si faptul ca suntem colegi de apartament )
Doctorul voia sa-l bage in concediu medical dar i-a explicat ac el pleaca la Paris, sa viziteze louvre-ul, turnul eiffel...si apoi intra in concediu de ohihna aproape 1 luna ...nu are nevoie de medical.

O zi buna sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Monica inteles...ce stiu este ca trebuie sa stea aprox 28 de cile la incubator...si nu, nu am din cel care intoarce sigur ouale..Sanatate lui John!! Adica a facut zona zoster?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Pitiriazis rozat Gibert...parca asa zicea dermatologul.
(dar arata intr-un mare fel, fiecare cm de piele avea o pata/buba)
Acum e ok, aproape a trecut, dar pentru ca se pare ca e un virus de natura herpetica suntem circumspecti...

Ai grija ca trebuie sa intorci ouale zilnic (sau chiar la 12 ore la unele incubatoare...!) si nu trebuie sa stea pe uscat ca seaca. (eu parca asa stiu, ca se pune si ceva apa?!?!) Daca nu le intorci de 2-3 ori sunt compromise...
Mama pune incubatorul in fiecare primavara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Cristalina - am avut si eu pitiriazis rozat - mi-a disparut de la sine in 2 saptamini (cum de altfel mi-a spus si dr) - e drept ca mie nu mi-a spus ca e de natura herpetica (eu de altfel nu am avut in viata mea un herpes) - mi-a spus ca se mai numeste si boala adolescentului, ca acolo apare mai des si ca nu se stie exact cum se ia, dar apare pe fond de imunitate mai scazuta. Pe mine ma minca rau de tot, asa ca mi-a dat solutie mentolata si local sa ma dau cu Locoid...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Nu-l mancau bubitele deloc, dar eu cand l-am vazut cu bube din cap pana in picioare l-am dat cu calamina vreo 2-3 zile desi nu ajuta la nimi ...Mai mult pentru psihicul meu.
Acu', dupa 2 saptamani, aproape ca nu se mai vede. Unii dermatologi zic ca "ar fi" de natura herpetica...ca e viral. Nu cred ca le e clar :)
John a luat pastile antialergice ca local nu putea sa dea cu creme...erau peste tot.

Concluzia, ii trebe odihna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

am revenit de la mare, a trecut pe nebanuite, pe nerasuflate, ca ieri am plecat si nici n-am sesizat cand s-au scurs zilele desi aveam un program 100 % rutinier zilnic. Nu ne-am plictisit insa nici o secunda.

urez LMA sanatosi tuturor juniorilor ce-au implinit 8 anisori deja, noi la mare nu am avut net asa ca am fost pe dianafara. am vrut sa o sun pe Roxi ca am mobilul ei, la un mom dat cand planuiam o excursie in CT, dar s-a anulat pana seara pe motiv de furtuna de nisip asa ca n-am mai deranjat-o....mi-ar fi placut sa ne vedem face to face :) asta e .... gasim noi o vacanta o data si-o data

inca nu-s la curent cu ce-ati mai facut asa ca ma duc in urma sa citesc

ps. Olivia sa cauti pe net regimul incubarii oualelor de paun sau ce ai tu acolo pt ca e f important sa ai o temperatura corecta si constanta la care incubezi ouale precum si umididatea, si intorsul oualelor intr-o anumita etapa a incubarii. Bravo pt initiativa ! (imi pare rau pt puiul de rata si cel de gaina ce i-ati pierdut, cred ca Luca a fost trist

o zi buna si multa sanatate tuturor, de Sf. Ilie

Mergi la inceput