Ajutor! 7 mese pe noapte la 6 luni!

Ajutor! 7 mese pe noapte la 6 luni! | Autor: andieelen

Link direct la acest mesaj

Codrut are aproape 6 luni.
Pana la 4 luni jumate renuntase la 2 mese pe noapte. Se culca pe la 9 seara si mai papa pe la 4 apoi la 6 si apoi la trezire.
De cand a invatat sa se rostogoleasca sau de cand a venit caldura (cele doua au coincis) se trezeste aproape din ora in ora. Se rostogoleste si nu isi mai gaseste locul si daca il pun la loc pe perna incepe sa planga pana ii dau sanul.
Nu papa mult, vreo 5 - 10 minute si adoarme dar face asta de 6 - 7 ori pe noapte. Iar eu sunt epuizata.
Cum sa fac sa ii scot mesele de noapte?
Am incercat sa il las sa se linisteasca singur, chiar fara sa il ating atunci cand "pleaca la plimbare prin pat" insa degeaba, la un moment dat tot incepe sa planga si trebuie sa il pun la san.
Iar ziua se vede ca e obosit. Dupa fiecare doua ore de joaca trebuie sa doarma altfel e foarte nervos.
De aproape o saptamna am inceput diversificarea in speranta ca o sa mai renunte la laptic, dar degeaba. Papa maxim 50 ml de supica si tot trebuie sa revenim la laptic.
Va rog ajutati-ma! Macar cu o incurajare!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Andi, ce faceCodrut este perfect normal . Diversificarea nu il ajuta sa renunte la mesele de noapte pt ca supa aia ce i-o dai, indiferent ce legume pui in ea, are calorii mai putine decat laptele. Aduce insa alte aporturi in organism, deci e bine.
Probabil e intr-o perioada de eruptie dentara, e in perioada cand incepe sa se miste mai mult, sa vada si sa inmagazineze mai multe informatii peste zi , ceea ce ii face noptile mai agitate. El nu suge de foame, cat de sete, de dor, de nevoia de a suge, de alint si de drag de tine . Al meu flacau a avut perioade cand nici o ora legat nu dormea noaptea. Solutia gasita de mine a fost sa il iau in pat langa mine. Era mai linistit simtindu-ma langa el, plus ca eu nu trebuia sa ma ridic, doar ma intorceam spre el, il 'mufam' si adormeam la loc instant (pana se trezea domnisoara si trebuia sa ma ocup si de ea, deci trezirile mele erau de 2 ori mai dese ). Posibil sa ii fie si foarte cald si de asta sa ii fie sete.
Ce sa iti spun? Rabdare, calm si somn ziua, noapte, langa el cat mai mult. Lasa treburile ziua prin casa, ca nu se darama nimic daca nu e ordine perfecta, mancare proaspata si haine calcate la linie. Odihneste-te cat de mult poti. E doar o perioda, va trece. Iti garantez ca nici nu va suge, nici nu te va trezi asa pana se duce la scoala . Somn dulce!




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Ooof Doamne! Mersi, Laura! Culmea e ca imi pare rau cand ma gandesc ca o data si o data o sa il intarc si nu o sa ii mai vad mutrita fericita cand papa laptic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

andieelen - de acord cu Laura.
O sa mai treaca prin perioade de-astea.
Am am alaptat pe cea mica pana la 3 ani - nici nu stiu de cate ori am trecut prin saptamani de agitatie cand se trezea noaptea din ora in ora. Solutia: dormit impreuna.
Intre 2 si 3 ani, la raceli asa se manifesta ea - agitata toata noaptea, sugea des si putin si se facea bine in 2-3 zile - fara nici un fel de leacuri in afara de energia mea nu am sa regret niciodata - noptile alea au trecut, acum dormim tun si am copila sanatoasa si echilibrata, care are incredere deplina in parinti - ca am fost intotdeauna alaturi de ea.
Feciorul (cel mare) a papat mai putin noaptea, nu a dormit profund langa mine niciodata si asta si acum imi lipseste enorm - nu am idee de ce il agita cand ma pun langa el, doar cand e bolnav are nevoie de mine si il ajuta sa doarma prezenta mea - insa e mult mai interiorizat, mai timid... poate asa e felul lui, de aceea nici nu a facut atata scandal ca sor-sa cand era micut.
Unii copii sunt mai atasati de mama, altii mai independenti - eu inclin sa cred ca cei alaptati la san sunt mai legati de mama, lucru fff sanatos pt ca nu au suzeta (e sanul), nu au biberoane date de diverse persoane (e tot sanul..) nu au asa des alergii, deranjamante la burtica si altele.
(feciorul meu a beneficiat ff putin de san, alta poveste, prea lunga)

Cand te trezeste asa des, spune-ti tu tie ca esti singura femeie din viata lui, esti universul lui, si asta nu dureaza decat cativa ani mai tarziu o sa-ti fie atat de dor de clipele astea (asta iti garanteaza orice mamica!)
Rabdare - si savureaza perioada asta, e incredibil de scurta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Adielen, te asteptam in grupul nostru: bulgarasii de ian.feb2012

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Adielen, te asteptam in grupul nostru: bulgarasii de ian.feb2012

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Multumesc pentru incurajari mamicilor!
MyLady, fac parte din grup, insa de cand cu trezirile astea dese noaptea nu am mai avut timp sa va prind din urma. Promit sa recuperez macar cele mai recente conversatii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ofof, andieelen, te intelegem, dar mai mult decat "rabdare si intelegere, caci e normal!" nu avem ce sa-ti spunem
Acum, mai in gluma mai in serios, tu te boierisesi cand a renuntat la 2 treziri si acum regreti vremurile acelea...eu nu am avut ce regreta caci de cand s-a nascut si pana la 3 ani a avut intre 2 si...99:)) supturi pe noapte. Perioadele in care: era f. cald, era racita, ii ieseau dinti erau perioade de supt non-stop mai ales noaptea, indiferent ca avea 6 luni sau 2 ani
Dar mie mi se pare normal ca la 6 luni, dupa cate 2 ore de joaca sa traga un pui de somn, de ce crezi ca face asta fiindca e obosit?...Din cate imi amintesc a mea asa a facut pana pe la 8 luni si cam toti "colegii" de odisee asa faceau, tot la 2-3 ore cate un pui de somn...
Rezumat: ce face puiul tau e normal si bine pentru el. Tu, stiind acestea, trebuie sa iti schimbi optica si sa nu mai privesti asta ca pe o corvoada ci ca pe ceva firesc si te vei obisnui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Ofof, andieelen, te intelegem, dar mai mult decat "rabdare si intelegere, caci e normal!" nu avem ce sa-ti spunem
Acum, mai in gluma mai in serios, tu te boierisesi cand a renuntat la 2 treziri si acum regreti vremurile acelea...eu nu am avut ce regreta caci de cand s-a nascut si pana la 3 ani a avut intre 2 si...99:)) supturi pe noapte. Perioadele in care: era f. cald, era racita, ii ieseau dinti erau perioade de supt non-stop mai ales noaptea, indiferent ca avea 6 luni sau 2 ani
Dar mie mi se pare normal ca la 6 luni, dupa cate 2 ore de joaca sa traga un pui de somn, de ce crezi ca face asta fiindca e obosit?...Din cate imi amintesc a mea asa a facut pana pe la 8 luni si cam toti "colegii" de odisee asa faceau, tot la 2-3 ore cate un pui de somn...
Rezumat: ce face puiul tau e normal si bine pentru el. Tu, stiind acestea, trebuie sa iti schimbi optica si sa nu mai privesti asta ca pe o corvoada ci ca pe ceva firesc si te vei obisnui

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Ma gandeam eu ca nu am ce face.
Zic ca e obosit pentru ca atunci cand renuntase la cele 2 mese dormea maxim de 2 ori pe zi. De-asta acum mi se pare neobisnuit (ma rog, mi se parea, ca m-am obisnuit) sa doarma din 2 in 2 ore.
Oricum, ma bucur ca sunt mamici care au trecut prin asta si ma inteleg.
Imi dau seama ca la un moment dat o sa inceteze sa mai suga, si sincer ma intristeaza gandul ca o sa vina si clipa asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Andieelen,
Exista o metoda de ai scoate din mesele de noapte dar nu se recomanda aproape de loc la varste de sub un an din diverse motive. Incepand cu "bombardamentul" de informatii la care sunt BB supusi, trecand prin dintat si nevoie de afectiune, ai la alegere toata paleta. Cand va apropiati de varsta de 1 an si este tot asa poti sa ma contactezi.
Pana atunci insa incearca sa-i dai sa suga mult mai des ziua, pentru ai "intoarce" un pic orarul de masa=nevoie de san de noapte catre zi.Cateodata functioneaza metoda asta.
Co sleepeng-ul e defintiv salvarea imediata si de durata si sanatoasa si afectiva si si si... si aici a functionat minunat.
In rest sa sti ca e doar o faza si trece, de cele mai multe ori mult prea repede si privind in urma te vei gandi ce era asa obositor..
Capul sus, nu sunteti singuri!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Perfect de acord cu fetele!! Dormiti la gramada ca-i mai usor pentru amandoi!
Si noi am avut treziri d-astea de n-shpe mii de ori pe noapte din ziua 0 pana acu' vreo luna (deci peste 2 ani). Chiar si acum se mai trezeste din cand in cand sa mai ia o gura de tzitzi. Tot visez si eu la o noapte de somn neintrerupt, dar.. vise!..
Asa ca tu, draga mea andieelen, ai fost norocoasa pana acum si probabil ca va reveni la sentimente mai bune dupa ce trece cauza agitatiei.
Sa nu uitam ca este si foarte cald si este absolut firesc sa-i fie sete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Noi avem 2 ani si 9 luni si mai sugem 1 data pe zi, dimineata pe la 4 jum-5, altfel cred ca s-ar trezi de tot, ca e deja lumina afara. Cine ma mai stie de pe DC, iti poate spune ca pana acu 2-3 luni, nu am avut decat poate maxim 10 nopti in care sa se trezeasca mai rar de 2-3 ori si mufat la san, desigur. Eu spun inca: e de la dinti, cand ne mai iesea cate ceva dormeam efectiv cu el la san toata noaptea. Mai avem o maseluta si scapam si de asta.
Culmea e ca acu doarme de pe la 9-9 jum. seara pana pe la 5 dimineata, iar eu ... nu pot dormi. Inca ma mai trezesc la 2 ore asa, cred ca mi s-a obisnuit si organismul cu ritmul asta.
Deci, relax exista viata (si somn) si mai departe!

Mergi la inceput