Bobocei de sept-oct 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Paula draga, foarte frumos patutul. Imi place la nebunie si culoarea, s-ar potrivi la fix si la mine, dar am unul alb de la sora-mea, asa ca n-are rost sa fac investitii inutile.
Sa se bucure bebe de el si voi de bebe

]30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dragi tovarase si pretene,

Vin si eu din grota preistorica in care am trudit sa scot din piatra seaca focul (am predat activitatea mea unui nr nici mai mic nici mai mare de 3 fete cucuiete). Eram la un moment dat pe fix intre birouri, cu o pers'ca-n gura, cu un ochi in monitorul uneia, cu mana pe mouse-ul de la calculatorul celeilalte, iar a treia ma strica din gura de sarpe sa ii mai zic odat' ca poa' poa' retine.

Dar hai cu vestile bune primele, ca asa-i frumos si ne sade noua bine. Va zisei de prietena mea care tocmai ce aduse pe lume un pui de om(sau de ursulet la greutatea dolofanei). Astazi, dupa sms-uri, telefoane neraspunse si sudori de ingrijorare, am schimbatara doua vorbe scurto-lungi.

Situatiunea a fost dupa cum urmeaza: ora 6-n zori de ziua ajunse cu dureri la spitalul cu pricina. Odata ajunsa, i se monteaza chestiunea aceea a carei denumire nu o pot retine si i se administreaza anestezia. Se asteapta, se asteapta, se mai respira. Verdict direct: teapa, nu a prins! Nici a doua si nici a treia doza... Si a tinut-o-n durerile facerii pana pe la orele 13.30, momente in care i-a suplicat pentru o cezariana dar prea tarziu. Guguloiu umflatel era prea la iesire. Acu' o alta duma: de dilatat s-a dilatat pana la 7cm, apoi nu mai vru. Motivul, poate emotiili, poate cele 3 doze de anestezie epidurala. Nimeni nu stie... Ce mai tura-bura, cu dureri si scrancete de dinti, la 13.45 a venit piticotul pe lume. Fericire cred ca a simtit, dar nu a avut timp sa constientizeze, fiind rupta de la greutatea micutei. (doamna mamica in cauza nu are mai mult de 1.60 si greutatea dumneaei in sarcina nu a crescut cu mai mult de 14 kg per total)- in caz de-ar conta!

Urmeaza o parte mai putin placuta, dar care trebe relatata. Dupa nastere a lesinat, de 3 ori. Degeaba i se administrara di toati si doctorii roira in jurul ei. Descoperirea a fost ... pe masura. Hematom. Scurt si la obiect. Locatia acestuia imi este momentan necunoscuta, urmeaza sa revin cu detaliile corespunzatoare. Operatia a fost iminenta, cu o noua anestezie. Sarmana ieri nu si-a vazut galusca, spera astazi la orele 12.00. O alta duda: dr cu care a nascut, pe numele lui de scene Tutunaru (fetiti din capitala sigur au auzit de el) dupa nascare nu a fost de gasit prin preaja, a operat-o un altul.

Toate ca toate, este bine acus, iar eu sunt sigura ca atunci cand si-a vazut fetita si-a retras cuvintele pe care mi le-a spus pe un ton sigur si ferm "eu nu mai fac copii!"

Intrebare catre fetele cunoscatoare: care-i treaba cu hematoamele astea? Gasii pe net ca si ele pot provoca dureri la nastere. Nu se putea descoperi la echo? 4d? 5d, ceva-ceva?

Trebuie sa imi spal maldarul de pacate si sa revin dupa ce va citesc, caci doar asa e frumos, nu?

Va si revin, nu scapati!

28+ cu

-= Love life, live love =-
Bobocelul nostru[img=http://lmtf.lilypie.com/Fgsvp3.png[/img]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello, bulinici !

Ioi, Kytana, ce mai peripetii pe prietena ta. Insanatosire grabnica ei si multa sanatate si fetitei, sa iasa amandoua din spital cu bine. Bine ca bebe e in regula, puternica si sanatoasa, mami isi va reveni ea, mai ales de "focul" bebelusei Cand isi mai revine mami, sa ii ceri mai multe info "logistice", legate de cazare si tratament din partea medicilor/asistentelor, te rugam.

Paula, patutul e superb, l-am ochit si eu pe Okazii, dar cred ca pana la urma o sa luam de la Ikea cam tot: patut, saltea, paturici, prosopele etc.

Asaaa, noi am fost adineauri pana la ai mei, o vizita fulger, am profitat de aerul placut de dupa mini-ploaie sa il mai oxigenez nitelus pe beib mic. Am facut o plimbare de vreo...5 minute, in jurul blocului, cu grija sa nu patim vreo nazdravanie ca ne mananca tati cu fulgi cu tot. Am poftit o cola rece toata ziua si am baut acum una miiica si receeee, ca nu m-am abtinut deloc.

P.S. uitasem sa va zic ca acum 2 seri aproape l-am apucat pe beib de piciorus M-a trezit noaptea un junghi, era sacaitor si cum eram adormita, am pus pana acolo si era o galma, o umflatura. M-am speriat, deja ma trezisem de-a binelea si tot pipaiam, era cat pe aci sa apuc galmutza cand s-a retras si atunci am priceput ca beib facea karate si-mi impingea picioare-n burta

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Iris la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

salut !

tocmai am ajuns acasa ... mi-am vazut minunea ... totul pare sa decurga perfec ; analizele super ok ; singura problema e ca domnisorica mea inca este cu capusorul in sus ... dar medicul mi-a spus sa nu-mi fac griji , pentru ca pana in saptamana a 34 se rotesc mereu ... deci sanse sunt ca sa revina la pozitia de nastere ... nu -mi este teama inca ... sunt doar foarte multumita ca pana acum am luat doar 4 kg de la inceputul sarcinii si medicul mi-a facut complimente si ca totul decurge perfect ... adica : eu am burtica mica - nu se vede decat dintr-o parte ca as fi insarcinata si atunci nu se ghicesc saptamanile ... dar medicul (la eco) mi-a spus ca e perfect dezvoltata ( 1kg 600 gr ) si daca va continua asa va ajunge la 3 kg jumatate la nastere !!! deci nu conteaza marimea burticii !!!

revin imediat !




31 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

sandy_2008 sa-ti spun ce am rezolvat :

am fost la farmacie (inainte de vizita la medic - am fost inspirata ) si mi-au cerut reteta ... si aici se fac doar pe comanda pentru ca se gasesc acelasi medicament in forma de picaturi si inca ceva , dar cerand injectabil mi-au spus ca pot face comanda , doar ca am nevoie de reteta ...
asa ca la medic i-am explicat situatia si mi-a dat reteta asa : 4 fiole de 4mg ... prescriptia este : 2 fiole se injecteaza deodata intr-un muschi mare ( sezut sau coapsa ) iar celelalte 2 tot deodata la 2 ore dupa ce ai facut prima injectie ... nu se fac 6 ! eu i-am spus ca tu voiai 6 , dar el a spus ca doza normala e de 4 ... nu am comentat ( ca deja a fost dragut sa -mi prescrie reteta ) ... dupa cum spuneam il respect f mult ; il simt ca stie ce face si am o incredere oarba ... e singurul medic la care am fost de la inceputul sarcinii ...

asa ca eu astept raspuns de la tine ... maine dimineata merg la farmacie (alta ) si vad daca au deja sau cat dureaza sa le comande ( dar deobicei intr-o zi -doua le au deja ) ...
daca le vrei , imediat cum sunt in posesia lor ti le trimt ... sa-mi lasi adresa unde trebuie sa ti le expediez ( am sa incerc prin posta sa ti le aduca acasa - sa le iei cu semnatura ) ...

ps : nu te ingriji de bani , ca nu are rost . sper doar sa fiu in timp cu trimiterea ...

31 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Asaaa, dupa o lectura indelungata, recunosc ca am citit si pe suratele noastre de la odiseea iulie-august
si nu pot sa nu ma gandesc, we're next! Ma bucur ca boboceii nostri in ghioace sa se faca pufosi si rotunjori
si ma rog la Dumnezeu, mereu, sa fim toate mamici de bebici la termen <3

Ramona, cata fericire pe tine si pe sotiorul tau! Distractie placuta in concediu si sa veniti cu bine si cu vesti
cat de poate de bune de la echo

Bob, uau, 2 saptamani si vine sotul? Oricum m-ai uri tot iti zic ca te invidiez! Ma bucur ca trece timpul repede, inca putin
si va fi din nou langa voi *hug* Mie mi se vor lungi urechile tot uitandu-ma
la mobil si verificand email-uri pana pe 15 septembrie... Stii cum e? Eu simt ca nasc inainte sa vina, nu ma intreba de ce.
Poate e o prostie, dar eu asa simt! Cand am ramas insarcinata am stiut dinainte sa fac testul, am stiut si ca va fi baiat
(ei sa zicem ca la asta am nimerit-o) dar nush de ce eu simt ca nu ajung la 40 sapt.

Voi aveti presimtiri din astea?

Un concediu bine-meritat lulutza! Iti doresc un concediu ca o vacanta de primavara, inmiresmata si plina de minuni!

Olivette, tare rau imi pare de visele urate. Eu ma bucur cand ma trezesc si realizez ca nu am (mai) visat nimic.
Ma gandeam sa ma fac regizor de filme de groaza la ce vise ma bantuiau. Sau macar scenarist :)) Cum ti-a fost astazi,
te simti mai bine?

Stella, tare aia cu conopida. Cred ca esti prima (poate chiar singura?!) persoana pe care o cunosc careia sa ii placa
conopida. Eu o pap doar murata alaturi de gogosari si castraveti. Nu m-as mai opri cand o prind. Oricum super papica,sper ca
ti-a priit :D
Arsurile din timpul noptii sunt acum cosmarul meu. Ma culc bine merci si ma trezesc de parca as fi mancat mici pe banda.

Lalu, astazi sper ca ti-a fost mai bine cu respiratul, mai ales acus pe seara cand s-a mai racorit. Cum te mai simtasti?
Hai ca stiu ca esti bine, esti liderul grupului nostru doar:D Mai ales cand ai asa vesti bune despre bebelin!

Lulutza, cum fu la doftor? Cum e micuta ta? Totul e bine, daaa? Multu de compliment, nu sunt sigura ca il merit

Uau, ce-as mai vrea si eu o balaceaalaaa, Corinuka! Bine ai revenit, ma bucur tare ca ai venit asa relaxata si ca ai scapat
de canicula asta de doi bani. Cum a fost intalnirea cu Daviduc? Detalii, detalii, insist!

[Pauza de chinchilla] Poate nu v-am zis, dar de prin primavara am prin casa in chirie un chinchiloi de ti-e mai mare dragul.
Si pentru ca acum mi-am permis sa ma sui pe un sac (din aceia cu graunte, cum s-or numi nush) si sa ii invadez teritoriul
de siesta - adica balconul - a devenit f dragalitor si mi se suie in poala, pe burtica, pe umar si acus, fix pe laptop.
Iar cum ii verde ca brotacu - leptoapa adica - s-a gandit ca ii si comestibila :))Fix din webcam a muscat :)) M-a bufnit
un hohot de ras incat s-a speriat si s-a ascuns sub o pereche de role :)) [gata pauza]

Moro, vreau si eu o ciorbita din aceea buna-buna facuta de tine, te rooog, deja oricum ma imaginez mancand-o. Mai rau e,
ca nu am neam de smantana in frigider...:(

Paula, felicitari de vestile bune! Sa o tinem tot asa toata saptamana, in fiecare saptamana pana cand va trebui sa numaram si noi boboceii Imi place grav patutul! Inca o data, ca na, omu se
mai repeta, felicitatziones pentru patut si sa il foloseasca bebe cu succes. Noi daca inca nu stim cum facemcu mutarea in Anglia
dupa nastere nici nu ne gandim sa luam patut.







28+ cu

-= Love life, live love =-
Bobocelul nostru[img=http://lmtf.lilypie.com/Fgsvp3.png[/img]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Lulutza, iuhuuu!! Inca o veste uber buna la inceput de saptamana

Sa o tinem tot asa!

Va

Maine am ultima zi de munca, deci abia pe seara voi intra si eu pe aci.
Pofta buna si un somn cat mai odihnitor pe asa o racoare mult asteptata.

28+ cu

-= Love life, live love =-
Bobocelul nostru[img=http://lmtf.lilypie.com/Fgsvp3.png[/img]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

Kytana mereu o placere sa te citesc ... draga ta prietena ce a mai patimit ... dar sa stii de la mine ca greul se uita ( eu stiu doar ca am trait greu printere straini si chiar nu a fost usor , dar am uitat durerea , au ramas amintirile si gandul ca ne-am maturizat trecand peste toate )...cum si-a luat minunatia in brate a uitat si durere si chin si tot ... incerc sa-mi inchipui si visez cu ochii deschisi si cu ranjetul pe toata fata ...

si deci intri in concediu !!! iti doresc un concediu de vis plin de vesti bune si de momente superbe de neuitat !!!



31 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Kytana, in "apararea" mea iti zic ca sotul vine in 2 saptamani (sper), dar mai pleaca apoi inca cel putin o saptamana, de data asta in partea opusa, la Constanta (acum e la Timisoara, urmeaza Arad si Oradea). Deci o sa am si eu ceva emotii legate de lipsa lui in apropierea nasterii. Sper doar sa apucam sa terminam cumparaturile pentru beib mic in fereastra cat sta acasa, ca altfel jar mananca.
Eu auzisem o vorba d-aia batraneasca, ce sustine ca baietii sunt mai lenesi si stau la "garsoniera" full-time sau chiar intarzie. Deci cred ca vei avea bebe de octombrie, nu septembrie.
Cat de dulce trebuie sa fie pufosenia de chincilla E cam caraghios din cate povestesti, cred ca e super distractie cu el. Mereu am vrut un soricel/hamster/chincilla, pufos si sperios, pe care sa-l dragalesc, dar nu se poate din motive de Killer Jonel, motonoiul nostru care ucide orice respira langa el.

P.S. si mie-mi place conopida, dar o evit acum, pentru ca imi provoaca gaze. Ocolesc legumele "problematice" gen: fasole, conopida, varza.



Bebe dragonel Andrei sau dragonita Iris la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

lulutza, felicitari pt bebelina voinica si sanatoasa...si nu-ti fa griji cu intrsu' ca se rezolva eu am simtit cand sa intors...a durat cam o zi si o noapte
Kytana, sunt bine, azi chiar am fost ff fericita cu vremea asta minunata as vrea sa fie asa mereu...Imi pare rau de prietena ta, sper noi sa nu avem probleme. Dar nu am inteles de ce a lesinat?!

lalu85 34+ cu

Mergi la inceput