Strugurasi de Sept-Oct 2011 *63*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Nanna.. chiar mi-as dori sa venim. poate poate nu ar mai merge sotul ce bine ar fi.. as castiga de 2 ori: m-as vedea cu strugurasii dragi , nu mi-ar fi ciuda pe sot ..

Ela mi-a vomat puternic de 3-4 ori in jet in seara asta, pt prima data de cand am facut-o, si pe nas i-a iesit voma, apoi a inceput sa-mi stranute iar u mucisori.. si are un ganglion dupa ureche umflat
Maine mergem acasa si emrgem la dr noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Mikka, nu ai nici un motiv de ingrijorare. Dintisorii erup usor zimtati, aceeia sunt lobii de crestere. Ulterior sunt folositi in masticatie, se tocesc, lobii de crestere dispar, si marginea incisiva va deveni dreapta.
Sa presupunem ca si la ciobit, asa cum banuiesti tu. Atata vreme cat lipsa de substanta intereseaza doar smaltul copilul nu are dureri si nu se intervine in nici un fel. Daca s-ar fi ajuns in dentina se tine dintisorul sub observatie si se intervine doar daca apare carie. In cazul in care fractura ar fi ajuns la nerv, ar fi sangerat, copilul ar fi plans f mult, nu s-ar mai fi alimentat, ai fi ajuns cu el la dentist unde ar fi foat anesteziat si i s-ar fi facut tratament de canal( acesta este scenariul cel mai complicat).

Eu zic sa ai rabdare, in cateva luni isi va toci dintisorul si nici nu o sa-ti mai dai seama unde s-a ciobit. Sper ca am putut sa-ti fiu de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

ollaaaa
ma obisnuisem sa citesc 3 posturi intr-o zi,si acuma o gramda de pagini ca nu mai stiu ce sa mai zic la fiecare, doar ca

Marryann, nu mai am ce sa zic, imi pare tare rau, cred ca a fost crunt, sa dea DFumnezeu sa se faca repede repede bine, asta estwe copilul, se poate intampla de la orice, sa nu te invinovatesti ca nu ai nici o vina....uff si eu mai am jucarii d'astea primite..si ayu le roade toata ziua, macar i le mai spal din cand in cadn, oricum pe jucariile alea de plus cred ca s epune praful non stop pana sa apuc eu sa le spal

Sei se mai intampla si cu vomitaturi d'astea, stii si de ayu, cien stie ce nu i-o fi picat ei bine...dar e f rau sa iti stii puiul ca are o problema,chair si una minore:(((

Matzaaaa, ce ma bucur ca ai revenit...si eu teec prin episoade d'astea..cred ca paan al urma sutn normale uneori,ca na suntem oameni si mai apar zile nasoale

Lali..ce nasol...cand am citit de Paul cu frica lui..

fetele, mi-as dor din sufelt sa ajungem si noi, sa vedem atatia strugurasi minunagti dar este chair imposibil:((((

ayan are diareee de doua zile, i-amd at smecta ..nimik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Anto este ceva mai bine, insa nu mai sunt chiar atat de sigura ca e roseola infantum. Ieri bubitele erau finute, azi dimineata multe din ele confluasera si se formasera niste pete ingrijoratoare. Am sunat-o pe dr lui de familie( o dr tanara, am zis sa-l vada si ea ca o parere in plus nu strica). Si soc fetelor, imi spune ca e dermatita. Bineinteles ca am combatut-o, dermatita cu 3 zile si jum de febra f mare 39,5-39,6? am incercat sa-i spun ca eu banuiesc ceva viral, atata vreme cat nu sunt mucisori, secretii oculare, tuse productiva, etc( astea ar fi indicat o infectie bacteriana) In fine, mi-a dat o reteta gratuita cu o crema care face minuni. Am luat-o de la farmacie, cand am ajuns acasa am inceput sa citesc instructiunile. Si ce credeti? Contraindicata in infectiile virale. Deci n-am s-o folosesc.

Dupa -amiaza m-am hotarat sa-l duc la Victor Babes, sa vad daca sa confirma diagnosticul meu. Ne-au chemat maine dim la analize. si ei banuiesc o infectie virala, acum sa vedem cu ce fel de virus. Diagnosticul diferential se va face intre Roseola( forma grava), rubeola sau Rujeola. In cazul in care are rubeola sau rujeola nu mai facem vaccinul, o sa aiba imunizare naturala.

Starea lui e buna, e usor mamos, vrea alinat in brate. Febra nu a mai facut de 24 ore. In schimb e atat de bubos si de rosu ca Paul zice ca "mai comunist de atat nici ca ar fi putut fi"

Revin cu detalii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mikka, scuze... la tine m-am gandit cand am scris si am uitat sa scriu numele tau. Cum sa fiu suparata pe tine?

Dbunny, Maia sta in picioruse cateva secunde, da drumu la manute si incearca sa isi tina echilibru, apoi cade in popou :)))

Mariana, sau cine intreba ce este roseola infantum, este o boala virala, noi am facuto, Se caracterizeaza prin 3 zile de febra, imediat ce scade febra apar multe bubite, care trec in cateva ore sau cateva zile, la noi au trecut in 2 zile

noapte buna va urez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

si un link http://nancyappleton.com/141-reasons-sugar-ruins-your-health/
Ganditi-va e 2 ori cand papati zahar (nu ca eu nu as manca ) sau cand ii dati copilului zahar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Azi dau eu cafeluta

Citat:
citat din mesajul lui abmariana

Anto este ceva mai bine, insa nu mai sunt chiar atat de sigura ca e roseola infantum. Ieri bubitele erau finute, azi dimineata multe din ele confluasera si se formasera niste pete ingrijoratoare. Am sunat-o pe dr lui de familie( o dr tanara, am zis sa-l vada si ea ca o parere in plus nu strica). Si soc fetelor, imi spune ca e dermatita. Bineinteles ca am combatut-o, dermatita cu 3 zile si jum de febra f mare 39,5-39,6? am incercat sa-i spun ca eu banuiesc ceva viral, atata vreme cat nu sunt mucisori, secretii oculare, tuse productiva, etc( astea ar fi indicat o infectie bacteriana) In fine, mi-a dat o reteta gratuita cu o crema care face minuni. Am luat-o de la farmacie, cand am ajuns acasa am inceput sa citesc instructiunile. Si ce credeti? Contraindicata in infectiile virale. Deci n-am s-o folosesc.

Dupa -amiaza m-am hotarat sa-l duc la Victor Babes, sa vad daca sa confirma diagnosticul meu. Ne-au chemat maine dim la analize. si ei banuiesc o infectie virala, acum sa vedem cu ce fel de virus.


exact asa am patit si noi, prima data a zis medicul roseola, apoi n-a mai fost sigur. a zis ceva viral..dar exista si posibilitatea dermatiteti de contact(la noi in apa de mare cu pisu de meduze sau similar) ce medicament ti-a prescris¿ la analize ce-ati constatat¿

la noi s-au atenuat bine, insa nu complect, cu Cytelium de la Adermna

lena mersi de info

jadeeeeeeeeeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Lena, pai simptomele astea le-a avut Eva si dr. mi-a zis ca e rubeola.De asta intrebam care e diferenta, ca parca nici eu nu i-as mai face ROR daca a facut rubeola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Ela mi-a vomat puternic de 3-4 ori in jet in seara asta, pt prima data de cand am facut-o, si pe nas i-a iesit voma, apoi a inceput sa-mi stranute iar u mucisori.. si are un ganglion dupa ureche umflat
Maine mergem acasa si emrgem la dr noastra



ganglionii aia se umfla dupa o raceala...cand e sistemul imunitar mai debil. cum e ela¿

zubi voi cu diarea¿ cereale de orez simple nu mananca ayan¿

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Sei - cum este Ela? Ati ajuns acasa? Ati fost la dr? De vomat se poate si daca are rosu in gat. Asteptam vesti bune!

Mariana - ce faceti? Ati facut analizele? Ce au zis dr?

Zubi - cum mai este Ayu?

Lena - multumim de link!

Fetelor am platit avansul pt munte, sper sa fie ok si sa nu va razganditi.

Eu m-am saturat de stat toata ziua in casa pe canicula asta :((

Voi le faceti vaccinele antimeningita, oreion si pneumonie? Ne-a recomandat dr sa i le facem. Indrei stiu ca i le-am facut si tot a facut bronhoneumonie intr0o forma fff grava chiar! La fel a fost cu cu ROR-ul, a facut boala cu mii de bubite fara probleme cu vaccinul facut!

Mergi la inceput