Podurile din Madison County ...(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Buflea, ti-am mai scris ca pentru mine arta nu este un manifest, neaparat un mesaj.
Fiecare isi gaseste (sau nu) unul. Eu nu am cautat, am ramas fermecata si dupa atitia ani pot sa-ti povestesc luminile si culorile din film.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Deci pana la urma care este mesajul filmului, dupa voi ?






o femeie asezata, simpla, casnica care gusta cateva picaturi din imensul ocean al fericirii. al iubirii interzise, de care na avut parte langa cel pe care l-a ales sa-i fie sot.
o femeie care a ales statornicia casniciei ei monotone in detrimentul (poate, nu sunt prea sigura) unei iubiri pasionale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Deci pana la urma care este mesajul filmului, dupa voi ?

Adela pare a nu da o sansa dragostei (decat sub forma discreta) cand in ecuatie sunt copiii,produsul unei iubiri pierdute ... Adela spune - ca esti dator primei iubiri, pana cand asta moare -din datorie fata de ce a fost, din datorie fata de copii si din necesitatea (?) de a te incadra, cu o imagine perfecta, in normele sociale ...



asa ti se pare? :) io am zis ca io cred ca mesaju' ii al' de-l transmise Francesca copiilor ei ... da' in interpretarea mea nu le transmise ce zici tu ... ci mai degraba "cine face ca mine, ca mine sa pateasca" :) si de aici fiecare cu ce crede ca pati Francesca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dupa mine mesajul filmului e ca dragostea invinge oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Buflea, ti-am mai scris ca pentru mine arta nu este un manifest, neaparat un mesaj.
Fiecare isi gaseste (sau nu) unul. Eu nu am cautat, am ramas fermecata si dupa atitia ani pot sa-ti povestesc luminile si culorile din film.

Ok ... Nu inteleg . Dupa mine arta transmite un mesaj care induce publicului o emotie. Inteleg ca o emotie te-a penetrat, daca stii si luminile din film ... Ce a stimulat aceasta emotie in sufletul tau ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99
asa ti se pare? :) io am zis ca io cred ca mesaju' ii al' de-l transmise Francesca copiilor ei ... da' in interpretarea mea nu le transmise ce zici tu ... ci mai degraba "cine face ca mine, ca mine sa pateasca" :) si de aici fiecare cu ce crede ca pati Francesca

Ai dreptate ... Ala era ceea ce am inteles eu si mi s-a parut ca te referi la mesajul ei de pe prima pagina ...imi place insa interpretarea ta, e un mesaj nepartinitor si echilibrat ... Si acum tind sa-ti dau dreptate ca reacti copiilor ei dupa terminarea scrisorilor a fost sa-si sune partenerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmmm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik
Filmele trebuiesc vazute pentru ceea ce au in ele de artistic si de emotionant/emotional si nu neaparat "judecat" cum si de ce. Altfel am avea de face cu manipulari.


Mik.

mik, eu am inteles ca subiectul discutiei, ceea ce vrea sa spuna in esenta buflea, este tocmai despre manipulare.
Despre faptul ca prezentat cu talent putem accepta un mesaj cu care in fond nu sintem de acord.
Despre faptul ca emotiile pot modifica judecata. (Intreaba-i pe publicisti si pe politicieni...)

miaana, eu n-am inteles acelasi lucru. N-am avut impresia ca buflea ar cere lapidarea cuiva. Eu am inteles ca, desi condamna adulterul, poate sa tina cont de circumstante atenuante.

Si tind sa cred ca desi poate nu ne convine intotdeauna, morala comuna (in fine, cea clasica) nu e complet arbitrara.
Cind esti implicat nu esti neaparat cel mai lucid in a judeca o situatie, sii inca si mai putin in a judeca consecintele pe termen lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Asa este ... desi este un termen care se potriveste, manipulare este totusi cam dur. In fine, nu-l contrazic dar ma incomodeaza sa stiu ca pot fi manipulata de un talent artistic in a rezona cu o situatie pe care educatia si societatea m-au convins pana acum ca este reprobabil.

Acum eu as mai avea resurse sa mai trag de subiectul asta - nu stiu insa cat mai tineti voi la tavaleala

De ex - de ce toata lumea care a admirat povestea aceasta de dragoste. e convinsa ca fotograful a fost marea ei dragoste ?
Ce exact inseamna "marea dragoste" ? Eu sunt convinsa ca toata lumea cand se casatoreste crede in conceptul asta care, judecand dupa rata divorturilor, se cam spulbera pe drum ... deci, ce anume v-a convinsa ca el a fost marea ei dragoste ? Eu as putea spune ca la experienta ei limitata, sunt sanse mari ca aceasta "mare dragoste" sa fi fost doar un "altceva".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Dupa mine mesajul filmului e ca dragostea invinge oricum.

De fapt DA - invince si cele mai solide principii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Dupa mine mesajul filmului e ca dragostea invinge oricum.

De fapt DA - invince si cele mai solide principii


Poate fi adevarat. Dar poate ca principiile nu erau atat de solide pe cat se credea a fi.

Mergi la inceput