Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (27)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Georgi, este incredibil cum iti spun copiii ce le place si ce nu...am pasat ceapa la fel ca si pe celelalte legume...Cu o zi inainte mancase morcov, patrunjel, pastarnac, ardei, dovlecel si a ras tot castronelul, iar urmatoarea zi a fost in plus ceapa. E adevarat, cred ca am exagerat si eu punand o ceapa de dimensiune medie intreaga, ceea ce cred ca a fost mult. A luat doua lingurite, apoi nu a mai vrut sa deschida gurita, in conditiile in care de cate ori mamanca deschide o gura pana la urechi, de nici nu apuc sa incarc o noua lingurita...L-am mai lasat putin, apoi am incercat din nou, a inghitit si a icnit ca la voma. Atunci mi-am dat seama ca nu-i place si nu e cazul sa mai insisit.In schimb, astazi a fost a doua zi cu cartof dulce si e innebunit de placere...
Uca, a inceput si al meu sa aiba scaun de trei ori pe zi.E clar ca e vorba de mancarica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Neata!

Lady, fetele pentru reusitele lor! Dar nu intelg, cum admitere la gradi??

Uca, mie mi-a placut tare la Sofia perioada asta de mers de-a busilea, mi s-a parut printre cele mai usoare, pentru ca era mai in siguranta decat in picioare si imi mutasem lucrurile prin casa astfel incat sa fie ok pentru ea, sa nu aiba ce scoate, trage si o puteam lasa pe jos fara sa fiu mereu cu mana pe ea. Acum nu o sa mai am acest lux, pentru ca Sofia are jucarii ne-safe peste tot, nu mai stam intr-un apartament si nu mai avem atatea usi pe care sa le putem tine inchise...

Apropo de par, eu m-am tuns, desi nu imi recomandase nici un medic.

Ane-Maria, a fost ceva in aer ieri, clar!! Sotul meu si-a facut cafeaua de 3 ori - intai i-a daramat-o catelul, apoi si-a turnat singur mancarea catelului in cafea... Dar a zis ca a 3-a a fost cea mai gustoasa cafea pe care a baut-o vreodata

Suzieq, subscriu la ce zice Ane-Maria, nici eu nu am incredere in marci no-name, mai ales ca mi-am luat niste tepe. Dar poate stie cineva ceva de aparatul asta!

Georgia, nu cred ca nu se satura, cred ca sunt dependenti de supt, ii calmeaza; fii-miu isi suge degetul, isi scoate tzatza din gura si isi baga degetul... l-am acuzat ca e fraier si ca nu tine cont ca imi raneste sentimentele dar nu m-a ascultat... Oricum la noi asta dureaza cam 5 minute dupa ce a adormit, apoi fie isi scoate singur degetul, fie i-l scot eu, cert e ca nu doarme cu el in gura.

Cati, fetele cu blw, v-am mai spus ca va invidiez, nu? Ca aveti libertatea sa mancati in joaca...

Izish, dupa experienta pe care ai avut-o cu cea mare, nu ma mir ca nu ti se pare grea diversificarea Iti tin pumnii sa fie mult mai bine acum!!

S-a trezit flacaul! Abia astept intalnirea de maine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia


Ane-Maria, a fost ceva in aer ieri, clar!! Sotul meu si-a facut cafeaua de 3 ori - intai i-a daramat-o catelul, apoi si-a turnat singur mancarea catelului in cafea... Dar a zis ca a 3-a a fost cea mai gustoasa cafea pe care a baut-o vreodata




Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)


Scuze dar nu m-am putut abtine...Am ras cu lacrimi! Si mie mi se intampla chestii din astea, si nu numai martea!
E clar ca se intampla ceva cu puii nostri ca si fii-mea e agitata, deja are cam o saptamana de cand e asa. Efectiv nu-mi pot da seama ce anume o deranjeaza.
Lady, felicitari pentru inscrierea domnisoarei la gradi! E bine ca va fi in grupa cu copii cunoscuti. Adaptare usoara!
Si felicitari pentru reusitele lui A. Johanna nici nu se ridica in fundulet, nici nu sta inca in fundulet decat sprijinita de perne, cat despre pofticioasa...nici vorba. Cred ca o sa avem de tras cu ea cu mancarea cand va fi mai mare, nu stiu de ce banuiesc asta.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

La multe lunite sarbatoritilor de azi: Anastasia Parascheva si Cristian!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

multumim, fete, pt.vorbele frumoase.

Leti...admitere..vorba vine

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

La multe lunite sarbatoritilor de azi: Anastasia Parascheva si Cristian!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara






Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Georgi, este incredibil cum iti spun copiii ce le place si ce nu...am pasat ceapa la fel ca si pe celelalte legume...Cu o zi inainte mancase morcov, patrunjel, pastarnac, ardei, dovlecel si a ras tot castronelul, iar urmatoarea zi a fost in plus ceapa. E adevarat, cred ca am exagerat si eu punand o ceapa de dimensiune medie intreaga, ceea ce cred ca a fost mult. A luat doua lingurite, apoi nu a mai vrut sa deschida gurita, in conditiile in care de cate ori mamanca deschide o gura pana la urechi, de nici nu apuc sa incarc o noua lingurita...L-am mai lasat putin, apoi am incercat din nou, a inghitit si a icnit ca la voma. Atunci mi-am dat seama ca nu-i place si nu e cazul sa mai insisit.In schimb, astazi a fost a doua zi cu cartof dulce si e innebunit de placere...
Uca, a inceput si al meu sa aiba scaun de trei ori pe zi.E clar ca e vorba de mancarica...

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community


vezi ca citisem pe undeva ca faptul ca refuza intr-o zi o anumita mancare nu inseamna neaparat ca nu-i place... era o regula ca incerci sa-i oferi de 3 ori la rand (ii dai, arunca, ii dai, arunca...) apoi inca 5 zile (nu neaparat consecutive )daca dupa toate astea tot nu mananca mancarea respectiva inseamna ca intradevar nu-i place si nu mai insisti
ei instinctiv o sa accepte mai repede alimentele dulci, ne nastem cu preferinta asta

am testat ceapa pe copila mea - prima data s-a strambat si a scuipat-o, iar cand a incercat taica-su mai pe seara (aceeasi zi) spunea ca a trebuit sa i-o ia la un moment dat, rontaia copilul toata ceapa
noi din weekend o sa incepem oficial auto-diversificarea, pana acum a mai gustat cate una alta o data la cateva zile dar n-am pus-o la masa in fiecare zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

neata fetele...cel putin asa e acum cand incep mesajul

georgia multumim de urari dar nu se poate ce ai zis tu...nu ma supara!

lexi multumesc mult, as vrea dar nu vreau sa te deranjez

ursulet eu merg la 2 dr: dasca la victoriei si paunescu la budapesta...sanatate multa!

altesa asa sfaturi...mai bine lipsa!

letitia asa este nu e bine sa mancam supa de la carne...eu am avut un ulcer groaznic si mult timp nu am mancat ciorba de carne...la bebelusi in nici un caz nu e recomandat!

ursulet, anca eu mai am par asa...de 2 dusuri si o baie dar asa am patit si la rares si desi am luat o tona de vitamine si-a revenit foarte greu...cam la un an am incepput sa spun ca nu imi mai cade asa rau

lady eu te inteleg cu oboseala si cu lipsa de timp

ieri am fost aproape toata ziua la sevrici si azi sunt chiuna...ce oi face eu din septembrie??? nu stiu

ucaboo ce tare! filip aseara era pe burta si i-am bagat o mana sub piept...cum a simtit si-a bagat genunchi dedesunt si da-i facea ture in pat...abia la 11 si ceva a adormit ca vroia sa faca chestia asta intr-una

aerelian si la noi dupa ce am introdus cartoful a inceput sa aiba 2-3 scaune pana atunci un scaun usor tare!

La multe lunite: Anastasia Parascheva si Cristian!

eu sunt asa si asa, incerc sa ma conving singura ca nu am ce sa fac oricum sa schimb situatia asa ca o sa vad la momentul respectiv incotro ma indrept

filip papa piuree de morcov, dovlecel, albitura, ceapa si cartof...ceapa la fel ca si Tudor nu o place ...restul papa bine plus o masa de cereale. il mai las un pic sa mai introducem si ardei gras, rosiefasole verde si spanac si pe urma o sa incepem cu fructele dar dupa masa de legume baga un bibe plin de lapte nu stiu unde ii intra

rares are program de vacanta: ba in vizita la dino, diseara la film cu fetele (2 vecine de pe strada ), maine party poimaine tot cu fetele la un curs de ceramica pictata...viata grea ce mai...si in rest poscina ...imi zice: off sunt un pic obosit




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Bulinutza, daca ma deranjai, nu ma ofeream!
Ce bine ca Rares are asa un program full, nu are timp sa se plictiseasca. Mi-ar placea sa aiba si fii-mea atatea activitati.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Ursulet, sigur o sa mai incerc! Vorbim totusi de ceapa...fiarta, care nici mie nu-mi place absolut deloc. Mai stau putin si o sa incerc cu o cantitate mai mica.As vrea ca saptamana viitoare sa bag deja carnita si as incepe cu carne de curcan, voi ce ziceti?

Mergi la inceput