Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Multumesc fetelor de primirea frumoasa.
Sotul a fost reticient la batista bebelusului, asa ca am luat o pompita care tragi cu gura.Am folosit-o 1 data si parca nu am vazut a se intampla ceva.Cred ca pana la urma vom apela la batista bebelusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Virgi tu bei cafea cu cofeina? Daca da, nu se agita bebe de la ea?

Ancuta si pe mine m-au certat bunicile mele ca i-am taiat unghiile, tot asa cica trebuia sa i le rod, dar lasa-o in colo de traditie ca al meu isi face santuri pe fata daca nu sunt taiate rotund si mai scap cate un coltisor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

E prima data cand aud de obiceiul asta cu unghiile. Eu i le-am taiat de cateva ori pana acum.Mí se pare ca ii cresc destul de repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetelor mi-a spus mama ca bb nu trebuie sa aiba rani deschise cand face Vaccinul pt polio si al meu are vreo 2 zgarieturi pe fata, credeti ca e vreo problema?
Fugim la dr!
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:


Buna dimineata la pranz si de la noi!Felicitari micilor crestini care au avut botezul in acest week-end! La multe lunite BABY BOOM!!!!
Noi in acest week-end ne-am invitat parintii la un gratar ca sa discutam despre botez (care va avea loc pe 24 august) si binentels ca pana la urma au iesit discutii. Eu m-am saturat de fite si de mega-petreceri unde nu te intanlesti om cu om si am zis din start ca vreau o petrecere mica. Dar socrul meu nu si nu ca de ce sa nu facem mare...si uite asa ca nici sotul nu m-a mai sustinut si pana la urma s-a ajuns la concluiza ca asa sunt eu ma pun mereu contra....Nu am mai rezistat si i-am zis ca e botezul copilului nostru si uite asa s-a incheiat discutia. Eu la Bianca am avut 300 de persoane si chiar nu cred ca mai este cauzul acum...dar va tin la curent ce vom face ca acum cautam sala si eu sper sa gasim una mica mica de tot!!!!
Belissima te-ai hotarat cu rochita?
Elena, vaccinurile le-a comandat medicul de familie si eu acolo am platit cei 281 ron.
Virgi ai dreptate e posibil sa fie si manifestari premenstruale, mie mi-a venit la 9 ani si jumatate. Cat despre alaptatul la restaurant si eu am fost nevoita sa o fac de vreo 2 ori si nu m-am simtit foarte confortabil.
Felicity m-am amuzat cand am citit ce ai scris de nuntile americanilor. Ce ai facut pana la urma, te-ai dus la Mc?
Mirela am gasit pe cineva (d.na Stanescu) care face si pian si canto. E femeie la 50 si ceva de ani profesoara la Liceul de Arta din Buzau iar din toamna incepem o data pe saptamana si la Daminescu. Cu d.na din Buzau face de 2 ori pian si odata canto. Stii ca in drumurile tale esti oricand binevenita la noi acasa. E valabil si pentru Claudiu binenteles.Despre Liga Campionilor am auzit numai lucruri bune poate la anu participam si noi daca ne incadram la varsta, iar la festivalul acela la Lumina participam si baietelul acela a caruia mama plangea cand ne-am intanlit la Mamaia asa ca o sa fiu la curent.
Elena de unde stii tu cat papa tata la o masa? Eu ii dau si la 30 de minute si ma dispera!!! Iar noapte niciodata la mai mult de 2 ore!!!!
Andraesti o puternica! SA iti dea Dumnezeu in continuare tarie ca eu as fi clacat pana acum.Cat despre prieteni nici eu nu stiu ce m-as fi facut fara acest forum!
Si ma intereseaza daca beti cafea cu cofeina, am vazut ca a intrebat Deea mai sus. Mi-e imi este pofta de o cafea si de o tigara....e cineva care alapteaza si fumeaza pe aici? Ma gandesc ca mi-ar mai reduce si pofta de mancare. La Bianca cat am alaptat-o nu am slabit deloc si se pare ca povestea se repeta. Am ramas cu 17 kg dupa nastere si as manca intr-una....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Fetelor, multumesc inca o data!
Hai sa ma laud si eu: ieri nu am luat niciun calmant, nimic, nimic, si nici azi pana acum. Parca nu ma mai doare asa rau, o fi din cauza ca incepe sa creasca ce trebuie acolo sau pentru ca nu mai sunt eu daramata psihic? Sau ambele deodata?
Sambata crestinam si noi puiul, ma mobilizez saptamana asta sa termin ce mai am de facut.
Bun venit fetelor noi, aici la noi veti gasi multe prietene bune, parol!
Ancutzica, eu nu cred in superstitii, i-am taiat unghiile in prima ora cum am ajuns acasa. Sunt ffff multe superstitii, daca ne-am lua dupa ele nu am mai face nimic (sa nu scoti copilul din casa pana la botez, sa nu ii lasi hainele la uscat afara noaptea, sa nu ii tai paul pana la mot, sa nu ii tai unghiile, sa nu aia, sa nu ailalta). Daca ai FB avem grup si acolo.
Virginescule, a inceput sa ii creasca parul lui LC? DEci si tu ai trecut prin aceleasi tratamente din partea prietenelor.
Anitta, Ionelu era la Brasov cu pitica in we.

Piticul asta al meu se extaziaza maxim cand vb sora lui cu el, se intoarce dupa ea, chiuie cumva, nu stiu cum sa explic sunetul scos de el :)) La mine doar rade si gangureste.
Are si el peste 5,5 kg si 61 cm (sper ca l-a masurat bine tata), vreau sa stau langa mama azi sa ii faca ordine la hainute, sa mai scapam de ele.


-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Hellowww,
Fetele, am si eu o intrebare de baraj!
La cununia religioasa, in biserica imi trebuie neaparat voal sau e ok daca imi pun o floare in par spre exemplu?
Revin cu vesti despre noi ca nu am mai scris de vreo sapt aproape

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Eu beau in fiecare zi cafea cu cofeina, am baut si in sarcina. De fumat nu fumez, nu m-a atras niciodata. A, iar de ceaiul de lactatie cred ca am devenit dependenta. Daca trec cateva ore fara sa beau macar o gura, nu mi-i indemana.
Miha, 300 de invitati la un botez??? ohohoooo, dar e ceva investitie acolo! Noi la primul botez am avut vreo 60, dar acum n-am mai vrut sa repetam experienta, sa nu se simta nimeni obligat, sa trebuiasca sa renunte la ceva ca sa vina la botezul nostru, asa ca am facut o petrecere mica-mica, maxim 30 de persoane cu tot cu copii, la casa de vacanta a nasei copiilor. A fost perfect, soare, libertatate, apa si munte deopotriva. E botezul vostru, vorba ta, faceti-l cum va simtiti voi mai confortabil.
Ancutzica, mi-a venit sa rad cand am auzit de treaba cu unghiile. Pana la un an mi se pare foarte mult, poate pana la botez ar fi fost mai rezonabil, motiv pt care as fi facut botezul foarte-foarte rapid ca sa scap de rosul lor. Si eu i-am taiat unghiile chiar din spital. La picioare cum se face, la fel? Daca il apuca rasul si-ti trage una in freza? Nu zic acum, dar pe la 8-9 luni s-ar putea sa-ti iei cate un picior.
Andra, draga noastra, ma bucur asa de mult pentru ca iti e un pic mai bine!!! Totusi, cred ca ai mai fi putut amana un pic botezul, sa iti mai revii putin.
Eva, nu stiu despre biserica si voal, imi pare rau.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Fetelor voi ce sirop de colici folositi si cum ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Buna fetelor!!!
Ufff am scapat si eu de wekendul asta de acu cu Doamne Doamne inainte.Oboseala mare cu botezul asta chiar daca nu am facut petrecere mare.A fost frumos,da bine ca s-a terminat cu toata agitatia.Acu asteptam sa plecam in august pe 20 la mare..eu cel putin asa sper,.acu sa vedem.
VB de alpatat in public..eu nu am nici o retinere,La terasa,in parc ba chiar la botez si in biserica l-am alaptat..asta e cand alaptezi la cerere tre sa te conformezi:)
Roxana de colici eu am incercat de toate..cred ca eu si cu Elishor am fost blestematele odiseii cu colicii :)) Boom al ei si acu mai are eu am scapat.Am cumparat toata farmacia de la cel mai ieftin la cel mai scump produs.Pana la urma i-a trecut cu combinatie de Alinan si cu Linex Baby,dar am tinut si regim drastic.
Anitto vara nu dormi a? las ca o sa dormi acusica.Pupam Iulica cea mica si mai pune si tu niste pozici noi cu ea nu fi zgarcita.
Virgi....ma uimeste cu cata energie ai:)) Bv tie!!! pupam copii
Am pus poze pe Fb de la botez am sa pun si pe picassa
Va pup

Mergi la inceput