Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Felicity asa e, nu prea am incredere in mine. Asta pentru ca mi se pare ca nu reusesc sa-mi dau seama ce are nevoie. Bine, in unele cazuri imi dau seama, insa uneori ma simt pur si simplu depasita de situatie.

Josefine foarte tare explicatia cu gazele. Deci nu-s eu mama rea, doar are gaze si n-am ce-i face.

Elly, of ca tare bine zici acolo! Asa ma apuca si pe mine la un moment dat ca-l intreb, "Ce ai mami, ca nu intelege mama ce ai tu nevoie?" Si ma simt tare neputincioasa cand nu reusesc sa-l multumesc.

N-am apucat sa citesc chiar tot, am zis sa raspund fetelor ca sa nu uit. Pare ca ar vrea sa se trezeasca. Revin putin mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Tocmai v-am spus ca bebe al meu e cuminte si s-a gandit sa nu stau prea linistita.
Azi nu prea a mancat, cate 5 min la san la 2-3 ore. De la 4 dimineata pana acum. Si la pranz a cam regurgitat jumatate din ce a papat. El care nu arunca aproape deloc afara.
Sa fie ceva in neregula? Se si screme saracul, dar nu are aere si de dimineata a facut foarte mult caca, ajutat cu termometrul.
De dimineata manca tot timpul mai putin, asa ca nu mi-am facut griji . Dar la pranz manca bine, 30 min de supt incontinuu.
Am tot stat cu titzi la gurita lui si poate a mancat mai fortat si de-aia sa fi dat afara?
Ati patit sa nu aiba bebeii pofta de mancare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Cryssa bb meu inghite aer ca e haplea si nu sta la ragait si sunt nevoit#259; sa-l culc pe o parte, dar in general prin somn se reaseaza pe spate.
Cat despre 2 zile linistite.... Mai avem si noi, dar urmeaza apoi zile mai agitate, e normal, e chiar sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Eu ii dau tzatzica la cate 3 ore, nu ii mai dau la cerere ca tot asa cand papa cand ba si nu prea lua in greutate. Acum papa 90-120 ml la fiecare masa si dupa masa de seara trec 5 ore pana la urmatoarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

elena_gd e adevarat ca suntem toata ziua pe drumuri, dar e mult mai bine acum. inainte eu ramaneam acasa din cauza serviciului si sotul pleca cu saptamanile. acum sunt peste tot cu el. bine, cel putin pana cand o sa avem si noi un bebe... insa am o vaga senzatie ca si atunci nu o sa stam prea mult timp pe loc, ca o sa plecam ca si acum, doar ca o sa fie mai complicat cu tot arsenalul necesar pt copil. dar toate la timpul lor. acum ma bucur de sansa de a vizita locuri la care altfel nu as fi ajuns sa le vad.



Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Aever, esti o mama perfecta! Stiu, nu e usor sa gasesti motivul pentru care plange, dar va trece usor-usor si perioada asta. Ca sa te incurajez, la 2 luni la noi, ieri aproape ca nu a plans - cred ca maxim jumatate de ora insumat.

Cryssa, acum ceva vreme se puneau copiii pe o parte. Are dreptate mama ta:) Treptat, s-a trecut la dormitul pe spate, nu se asfixiaza nici un pozitia asta (se pare ca reflexul de voma (gag reflex) e dezvoltat suficient la bebelusi incat sa nu se inece) Eu am mai gasit-o in pozitia asta regurgitand - laptele ii curgea pe langa sau era uda si nu s-a inecat.

Elena, perfect ca ai un bebster cumintel!

ClaraJ, multumesc pentru link - stiam de cartea lui Sears, chiar o aveam pusa in cos pe amazon, dar am uitat intre timp de ea. Eu sunt pentru vaccinari si in capul meu mi se pare mai bine sa nu stimulez sistemul imunitar prea tare, prea repede. Asta a fost si dorinta mea, sa spatiem vaccinarile, in asa fel incat sa pot urmari reactiile. Mi-a ramas intiparita in minte o fetiscana venita in scaun cu rotile la coafor in romania, absolut o leguma, facuse polio in copilarie (era adusa de mama ei). Apoi, recent, mamei i s-a activat o hepatita B pe care nu stie de unde a luat-o, a avansat fulminant, intr-un timp extrem de scurt, ca aproape a ajuns pe lista de transplanturi. Eu le voi face pe cele obligatorii (pe de o parte, ca nu o primesc in scoala decat daca ai un motiv religios sa refuzi vaccinuri), iar la cele recomandate o sa zic pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Hello!

N-am mai scris de foarte multa vreme, dar am reusit sa va mai citesc printre picaturile cu mutatul. Am reusit si noi in sfarsit sa ne mutam la casa cea noua, la Ploiesti. Ma ajuta ai mei acum, si e muuuult mai bine. Dar inca mai avem de lucru mult la apartament si e o perioada destul de grea.

Andra, Doamne ce sa patesti. Bine ca ai scapat. Cum te mai simti?

Acum sa va spun ca am si eu o problema. Cred ca mi-a aparut un hemoroid. Stiu ca se poate face in sarcina (Elena si Virgi si Elly parca ati patit) dar mie mi-a aparut acum o saptamana Voi ce ati luat? Ati scapat de tot? Offf...

Corina mami de Vlad Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzica85 spune:

Buna ziua mamici
Nu cred ca va mai amintiti de mine, am postat putin la inceputul odiseei dar apoi nu am mai postat o perioada lunga de timp. In tot acest timp totusi v-am citit mereu si m-am bucurat pentru fiecare bebelus care a aparut in marea familie a floricelelor si fluturasilor.
Acum sa spun cateva si despre minunea mea. In data de 21 mai 2012, la ora 2:30 a venit pe lume lumina vietii mele, David Andrei, cantarind 3,900 kg si masurand 55 cm. Am nascut natural la 38 de saptamani. Aveam programata operatie de cezariana pe 25 mai dar bebe a vrut sa vina mai devreme.
Acum la aproape 2 luni bebe este un zambaret, foarte activ in timpul zilei, asculta atent si raspunde cu zambet de fiecare data cand i se vorbeste, este cuminte noaptea (daca nu are colici). Are aproape 6 kg (5,900 kg avea duminica trecuta).
Cam atat despre noi deocamdata. Sper sa ne primiti si pe noi in aceasta frumoasa familie pentru ca aici am gasit multa caldura si de cele mai multe ori raspunsul la multele intrebari pe care fiecare dintre noi, in calitate de proaspata mamica, ni le punem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Corina felicitari pt casuta noua!
De hemoroid nu prea se mai scapa, il mai dai cu o crema, el se mai retrage, mai mananci ceva cel deranjeaza, mai scoate coltii si tot asa.
Cum mai stati cu greutatea? Cat are acum bb Vlad?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Elena, dar ce crema ai folosit? Cam in cat timp isi face efectul?

Bebe Vlad are 5.07 kg si peste o saptamana face 2 luni. Suntem in grafic , rezistam fara LP deocamdata E si el un pic colicios, si parca in loc sa treaca se intetesc reprizele de colici, dar acum suntem 3 sa avem grija de el in timpul zilei, eu, mama si tata. Cel mai bun e umarul bunicului in mijlocul crizei de colici, se linisteste si adoarme.

Corina mami de Vlad Alexandru

Mergi la inceput