Portret de preşedinte: Crin Antonescu

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Cred ca discutia intre cei anti si cei pro Antonescu e in van... Noi (=anti) il vedem ca pe un lenes, un om care nu a realizat nimic in viata (si cum ar fi putut, cand el nici macar nu catadicseste sa mearga la serviciu), o forma fara fond, un balon de sapun umflat cu orgoliu si crize de isterie, ceilalti (=pro) il vad ca pe un om inteligent, care merita sa ocupe cele mai inalte functii in stat, si caruia i se poate ierta orice (pe principiul "Si ce daca nu se duce la serviciu si nu-i place munca? Las' ca Basescu e mai rau!"). Cele doua tabere sunt necoplanare, ca sa zic asa, adica se pare ca traim in realitati paralele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Salcia stai linistita ca persoana isi consuma ultimile momente de ...audienta(era sa zic de glorie )!
Dupa mine este finalul sau politic! Primii care il vor ingropa sunt chiar ai lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melaroxy spune:

voi stati (sau noi) ne certam din ce cauza? toti cei de la putere sunt vinovati de rahatul in care traim. toti parlamentarii si senatorii sunt aceiasi. si tot EI ne vor conduce. corect, base ne-a adus in starea asta de revolta, de saracie....,dar oricare ar fi fost presedinte in perioada asta ar fi facut la fel. ar fi taiat salarii si la fel ne-ar fi ingropat in datorii. antonescu o sa faca la fel. in primele luni ne va da cate ceva(pensii sau salarii un pic marite) apoi iar criza.
si totusi criza financiara de la noi sau din restul tarilor nu a fost din cauza lui base.
prima oara eu l-am votat pe base pt ca am avut incredere in el.
a doua oara pt ca nu avem deloc incredere in geoana si i-am mai dat o sansa.
acum tot pe base in votez pt ca nu il vreau pe antonescu sub nici o forma si nici pe PONTA
iar se v-a scumpi mancarea si restul pt ca euro a crescut. a cui e vina? poate a mea ca nu incetez si votez acelasi om care ne-a dezamagit pe toti. dar nu a condus singur. noi dam vina pe un singur om. cati senatori si parlamentari avem? eu sincer nu le stiu numarul si nu am auzit de multi din cei care ar trebui sa ma reprezinte .
TOTI SUNT VINOVATI!!!!!!
noi le numim curve pe femeile care se prostituiaza pt cativa bani la colt de strada.(si chiar ele muncesc cinstit) pe acesti domni cum ii numim???????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Pe mine discursul lui Crin ma surprinde in mod neplacut. Mi se pare din cale-afara de infatuat si plin de el si de pozitia lui.
Cateva citate din ultimele discursuri ale lui Crin Antonescu:

Totul a inceput cu "Eu voi fi un presedinte interimar discret..."

"Poporul nu suntem doar noi, alegatorii, ci toata istoria noastra si viitorul nostru, inseamna parintii nostri care nu mai sunt si copiii care nu s-au nascut inca. Veniti sa spuneti duminica daca mai credeti ca putem avea un viitor prosper sau demn, da sa nu, victorie, victorie, victorie!".

"pe 29 este razboiul lui Traian Basescu cu Romania, veniti la aceasta lupta pentru ca de ea depinde soarta noastra si a copiilor nostri!".

"Nu stiu cum intampina noaptea Traian Basescu si Macovei. La usa constiintei mele in pragul fiecarei nopti, apar ei, cei mai frumosi dintre noi, si ma intreaba in fiecare noapte 'Ce ati facut cu sangele nostru? Ce ati facut cu viata noastra? Ce ati facut cu jertfa noastra intreaga si curata?'. In 1989, decembrie, oamenii aceia si-au dat viata..."

si nu in ultimul rand:

"vreau in numele vostru si in numele tuturor romanilor care cred in demnitatea noastra nationala, in destinul nostrum european, in stat de drept, justitie libera, vreau sa le spun tuturor prietenilor: 'Ich bin ein Berliner ' adica 'Si eu sunt berlinez'. (...)

Noi suntem berlinezi, noi suntem europeni, noi suntem voi si voi sunteti noi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

n-or fi reusind sa-l trezeasca pe Crin din somnicul de dupa-masa? a intarziat deja juma' de ora la numirea noilor ministri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Auzi...Antonescu, cocotat in trei zile pe fotoliul prezidential in urma asaltului uselisto bolsevic asupra statului de drept isi permite sa numeasca un presedinte ales, in mond ironic - omul acela.

Dar omul acesta cine este exact? Un nenea intrat pe usa din dos a Parlamentului, de pe locul al doilea, prin redistribuire, printr-o lege pe care si-au dat-o cu dedicatie...

Doamne, imi vine pur si simplu sa vars!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu-ti fa griji...antonescu va ramane in istorie, pentru totdeauna, ca presedintele de carton al aliantei bolsevice (cum bine spui).
Va pleca, indiferent daca il va da afara Basescu sau altcineva.
Cata diferenta intre el si Nicolae Vacaroiu, cel care a asigurat interimatul la suspendarea precedenta!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Pe mine discursul lui Crin ma surprinde in mod neplacut. Mi se pare din cale-afara de infatuat si plin de el si de pozitia lui.
Cateva citate din ultimele discursuri ale lui Crin Antonescu:


"Nu stiu cum intampina noaptea Traian Basescu si Macovei. La usa constiintei mele in pragul fiecarei nopti, apar ei, cei mai frumosi dintre noi, si ma intreaba in fiecare noapte 'Ce ati facut cu sangele nostru? Ce ati facut cu viata noastra? Ce ati facut cu jertfa noastra intreaga si curata?'. In 1989, decembrie, oamenii aceia si-au dat viata..."

si nu in ultimul rand:

"vreau in numele vostru si in numele tuturor romanilor care cred in demnitatea noastra nationala, in destinul nostrum european, in stat de drept, justitie libera, vreau sa le spun tuturor prietenilor: 'Ich bin ein Berliner ' adica 'Si eu sunt berlinez'. (...)

Noi suntem berlinezi, noi suntem europeni, noi suntem voi si voi sunteti noi"




macar acum stim de ce doarme si ziua . ma gandesc ca e tare greu sa dormi noaptea cand iti bate la usa constiintei astfel de amintiri, in fiecare seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
noi suntem voi si voi sunteti noi"


Fereasca Dumnezeu !! Daca erau si nemtii romani, chiar ca ne duceam pe copca toata Europa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Rufus si pe mine ma batea acelasi gand si am zis ,,ptiu drace " !

Daca am ajuns sa il regretam pe Vacaroiu et comp, prima legea ce ar trebui data ar fi despre reinfiintarea Academiei Stefan Gheroghiu !

Mergi la inceput