Portret de preşedinte: Crin Antonescu

Portret de preşedinte: Crin Antonescu | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Daca dorim sa traim mai bine maine, decat ieri, trebuie sa participam la referendum si sa alegem in deplina cunostinta de cauza pe cel care urmeaza sa ne conduca tara. Il inlocuim pe Basescu cu Antonescu, dar facem oare o alegere mai buna? Va fi Crin Antonescu un bun si vrednic conducator de stat? Asta-i intrebarea!

1. Se spune ca presedintele trebuie sa fie un om instruit… si el este.
Crin a absolvit, cu greu ce-i drept, in sase ani si nu in patru, Facultatea de filozofie-istorie.
Cei doi ani de repetentie au fost pusi pe seama unor tulburari adolescentine intarziate, mai intai prin “nonconformismul” fata de sistemul comunist (!?) iar apoi prin “pasiunea sentimentala” pentru cea care urma sa-i fie sotie.
Fara comentarii!
2. Se spune ca presedintele trebuie sa aiba abilitati de comunicare si le are!
Crin se exprima fluent, dezinvolt, ironic, superficial, zeflemitor, chiar si atunci cand trateaza probleme grave.
Pentru a ne reprezenta tara, indeosebi in relatiile externe, cunoasterea unor limbi de circulatie internationala este mai mult decat necesara. Crin nu poseda insa astfel de abilitati sau nu si le valorifica (?) si va avea intotdeauna nevoie de prezenta unor translatori.
Nu comentez mai mult!
3. Se spune ca inainte de a intra in politica, sau de a ocupa functii importante de conducere, si in mod special de conducere a statului, “aspirantul” trebuie sa-si fi dovedit anterior calitatile si sa fi performat in profesia de baza.
Crin a intrat ce-i drept de tanar in politica, la doar patru ani de la absolvirea Facultatii, si a avut doar patru locuri de munca: la Solvesti (Vaslui), la Niculitel si la Tulcea, unde a predat istoria la gimnaziu, apoi a fost muzeograf.
Crin nu a performat, nu a capatat experienta in organizarea si conducerea unor colectivitati (altele decat cele politice). Chiar daca lacunele vor fi acoperite prin alegerea unor consilieri priceputi, raspunderea pentru deciziile luate ii va reveni in totalitate.
In tara sunt numeroase personalitati care au obtinut remarcabile performante profesionale. De asemenea, avem multi tineri care au studiat la universitati prestigioase din lume (unii fiind chiar bursieri ai statului roman) si care si-au aratat disponibilitatea de a renunta la functii bine platite din strainatate pentru a reveni in tara si a-si pune competentele si cunostintele in folosul Romaniei.
4. Se spune ca un conducator, si cu atat mai mult un presedinte de tara, trebuie sa fie competent, harnic, activ, punctual, responsabil, capabil sa antreneze si sa catalizeze activitatea celor pe care ii conduce, prin exemplul personal.
Crin si-a castigat banii de la Parlamentul Romaniei, dar despre cum si-a indeplinit indatoririle, Institutul pentru Politici Publice informeaza astfel:
• Inca din anul 2006, Crin se afla pe primul loc al absenteismului de la lucrarile Parlamentului.
• In perioada 2006 – 2008 a participat la doar 15,6% din totalul sedintelor
• In perioada 2008 – 2010 a fost prezent la 1,4% din sedinte.
• In sesiunea sept – dec 2011 a inregistrat un record absolut: prezenta “zero”.
Nu a luat parte la niciuna dintre cele 218 sedinte in care s-a dat vot final pentru adoptarea unor legi.
Abia acest aspect poate fi socotit deosebit de grav si cu atat mai mult cu cat Crin Antonescu ofera urmatoarea explicatie, de-a dreptul halucinanta: “Niciodata nu a trebuit sa fiu undeva si… sa lipsesc. Acolo unde a trebuit sa fiu… am fost. Dorm cat vreau! E treaba mea” (Crin Antonescu – Antena 3, iulie 2012)
Este cu siguranta si treaba noastra si va intreb ce s-ar alege de un stup de albine care ar fi condus nu de regina ci de un trantor? Dar de o tara?
Crin a fost si vrea sa fie in continuare “sinecurist”, sa aiba o slujba bine retribuita, care necesita munca putina sau chiar deloc. Nu se vrea un presedinte responsabil, activ, jucator. El vrea doar “sa ne reprezinte”, dar noi, noi romanii dorim sa fim astfel reprezentati?
Uneori precaritatea pregatirii profesionale a putut fi compensata prin munca, pasiune, capacitati organizatorice si, in acest sens, Vanghelie, ca primar de Sector, poate fi un exemplu.
Lenea, indolenta, lipsa de responsabilitate, de pasiune, de punctualitate, nu pot fi suplinite prin nimic si in nici un caz prin zeflemea si smecherie.
Crin, conducator al Partidului Liberal, nu respecta nici principiile de baza ale liberalismului: competenta, performanta, munca cinstita, dreptate, demnitate, corectitudine!
5. Se spune ca un conducator, deci si primul conducator al tarii, nu trebuie sa-si insuseasca bani nemunciti.
Daca prin neprezentare la locul de munca (Parlament) nu a contribuit cu nimic la activitatea legislativului, la elaborarea unor legi mai bune, atunci de ce si-a primit drepturile banesti?
In orice alta activitate, absenteismul si nemunca sunt penalizate, nu numai financiar, ci si prin pierderea locului de munca.
Crin, nu numai ca si-a insusit bani nemunciti, colectati de la noi toti, platitorii de taxe si impozite, nu numai ca nu a fost penalizat, dar a fost chiar promovat in cea mai inalta functie in stat (chiar daca e o functie interimara).
Declaratia de avere a d-lui Crin Antonescu arata urmatoarele:
• Teren 4000m2, cumparat in 2003
• Apartament in Bucuresti, 96 m2, din 2001
• Casa de locuit in Drajna, 84 m2, din 2007
• Apartament in Bucuresti, 205m2, din 2011
• Autoturisme 3 din care doua BMW
• Bijuterii de 18000 Euro din 2009 si 2010
• Depozite bancare de 83.000 Euro si 4000$
Este posibil ca familia Antonescu, el parlamentar roman, ea parlamentar European, sa fi desfasurat si alte activitati banoase. Poate ca a descoperit minunea prin care poti face bani multi cu munca putina sau chiar deloc.
Am folosit dreptul de opinie si solicit corectarea afirmatiilor printr-o dezmintire publica, punctuala, pentru ca atat calitatile, cat si defectele actualului presedinte interimar si probabil candidat la presedintie din partea unui puternic grup politic, sa ne fie bine cunoscute noua, cei care avem dreptul si datoria de a alege.
Interesati de binele tarii, vrem sa avem certitudinea ca inlocuitorul este mai bun decat cel pe care il inlocuieste, altfel, confirmam zicala “schimbarea regilor, bucuria nebunilor”.





www.nouarepublica.ro/portret-de-presedinte-crin-antonescu/" target="_blank">Portret de presedinte

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy


Pentru a ne reprezenta tara, indeosebi in relatiile externe, cunoasterea unor limbi de circulatie internationala este mai mult decat necesara. Crin nu poseda insa astfel de abilitati sau nu si le valorifica (?) si va avea intotdeauna nevoie de prezenta unor translatori.


DaaAa,ca Iliescu si Basescu, mari anglofoni si cunoscatori de limbi straine, ne-au reprezentat stralucit in discutiile internationale!!
Personal, nu cred ca un presedinte da bine daca exprima direct un mesaj intr-o limba, alta decat a tarii pe care o reprezinta.
La punctul asta (si la altele, dar asta mi-a sarit in ochi), e o exagerare voita a articolului, ca sa se adune alineate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dar la restul?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ia uite Mickyyy cum le-ai enervat tu pe PNL-istele noastre!
Eu daca mi-as fi dorit sa-mi apar idolul luam pe puncte cele zise de tine si le combateam cu argumente.
Aici, un pomelnic de evaluari negative incearca sa te intimideze!
Iar ajung la vorba mea:"Pe'n ce Naica?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hai sa vedem...de unde a avut bani Ioana Basescu sa cumpere apartament de 1000000 de euro?Mama cate legalizari de acte o fi facut...

Mi se pare o copilarie.Daca iei la bani marunti aveile parlamentarilor PDL...te intrebi cum din 45 milioane indemnizatie pot strange conturi si cate cinci masini?
Cred ca asta e faza cu paiul si barna...putem fi corecti?Alaturi de caracteristicile lui Crin, trecute si ale lui Basescu,in acelasi mod...sa facem comparatie...avere Crin..avere Basescu si tot asa....hm...se poate?
Adica facut un fel de tabel Crin si Traian,astfel incat toata lumea sa vada si sa oata verifica veridicitatea celor scrise.Asa ar fi fair-play.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu ma refer de exemplu la un model de presedinte care:
4. Se spune ca un conducator, si cu atat mai mult un presedinte de tara, trebuie sa fie competent, harnic, activ, punctual, responsabil, capabil sa antreneze si sa catalizeze activitatea celor pe care ii conduce, prin exemplul personal.
Crin si-a castigat banii de la Parlamentul Romaniei, dar despre cum si-a indeplinit indatoririle, Institutul pentru Politici Publice informeaza astfel:
• Inca din anul 2006, Crin se afla pe primul loc al absenteismului de la lucrarile Parlamentului.
• In perioada 2006 – 2008 a participat la doar 15,6% din totalul sedintelor
• In perioada 2008 – 2010 a fost prezent la 1,4% din sedinte.
• In sesiunea sept – dec 2011 a inregistrat un record absolut: prezenta “zero”.
Nu a luat parte la niciuna dintre cele 218 sedinte in care s-a dat vot final pentru adoptarea unor legi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sau la acest punct:
5. Se spune ca un conducator, deci si primul conducator al tarii, nu trebuie sa-si insuseasca bani nemunciti.
Daca prin neprezentare la locul de munca (Parlament) nu a contribuit cu nimic la activitatea legislativului, la elaborarea unor legi mai bune, atunci de ce si-a primit drepturile banesti?
In orice alta activitate, absenteismul si nemunca sunt penalizate, nu numai financiar, ci si prin pierderea locului de munca.
Crin, nu numai ca si-a insusit bani nemunciti, colectati de la noi toti, platitorii de taxe si impozite, nu numai ca nu a fost penalizat, dar a fost chiar promovat in cea mai inalta functie in stat (chiar daca e o functie interimara).

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius,inainte de aveni USL-ul,ce faceau parlamentarii puterii?Absentau sau se jucau pe telefoane si ipaduri...Offf de ce nu putem fi corecti?

Pacat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Hai mai Madalino ca eu credeam ca poti mai mult!
Ai argumente in favoarea lui Crinutu, spune-le!
Nu ii ataca pe altii ca asa seamana a ...altceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu pot draga mea,ca nu eu am deschis subiectul ,as propune doar schimbarea titlului...
Nu ma bag dar nu mi se pare un subiect de intervenit pe el ci doar unul de criticat.Iar eu nu-mi critic seful cat sunt sub "aripa lui".

Eu zic doar sa fie totul fair play...asa seamana a "aruncat cu rosii".Nu-s de acord cu metoda prin care a ajuns Crin pe fotoliul de presedinte,nu-s de acord cu circul dar nici nu pot sa nu-i dau nici o sansa....

Si gata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Apreciez fairplay-ul indiferent de moment!

Mergi la inceput