Portret de preşedinte: Crin Antonescu

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

"El vrea doar sa stea acolo, la Cotroceni, cu orice pret!", nu crezi ca este valabil si pentru Basescu?
Sau mai degraba el este cel care tine cu dintii de putere, de scaun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

http://www.mafiilepdl.ro/traian-basescu/
si acesta este tot un portret de presedinte, nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

"El vrea doar sa stea acolo, la Cotroceni, cu orice pret!", nu crezi ca este valabil si pentru Basescu?
Sau mai degraba el este cel care tine cu dintii de putere, de scaun.

stoian

diferenta este ca basescu in doi ani pleaca. dupa cum se misca astia acum cred ca nu mai scapam de ei nici in 50 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Difenta e ca pe basescu l-am ales pt 5 ani

,.,.,, si inca nu m-am prins ce articol din constitutie a incalcat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

nu cred ca a afirmat cineva in aceste discutii sa ramana Antonescu sau Ponta la putere, se vor face alegeri si cine va fi mai bun si va inspira incredere, acela va castiga. Iar despre articolul la care am facut referire, ma intreb oare chiar nu se vede ce a facut, sau mai bine spus ce au facut, pentru ca sunt convinsa ca nu a facut singur?
Dar se pare ca ne place sa vedem defectele doar ale celuilalt, ale noastre nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

http://www.mafiilepdl.ro/traian-basescu/
si acesta este tot un portret de presedinte, nu-i asa?

stoian


sa adaugam pe lista si afacerea cu rapirea din irak... peste cca 50 de ani vom afla (vorba vine "vom") cine a incasat si cat a incasat din rascumpararea ziaristilor asa zis rapiti, ca a avut grija tatucu sa clasifice dosarul si ne-a mai batut si din pumni sa ne faca in ciuda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Nada, diferenta dintre cei doi este ca unul e ales cu 5 milioane de voturi iar altul s-a cocotat in scaunul de presedinte, prin frauda, in doar 3 (TREI) zile, fiind ajuns pana si in Parlament de pe locul doi, prin redistribuire.

In momentul asta Antonescu are in spate strict 9000 de voturi. E oare in regula ce se intampla?

Incalcarile grave ale Constitutiei de catre Traian Basescu nu le-a dovedit nimeni. Daca tu crezi ca un presedinte ales ar trebui demis pentru declaratii, atunci ce facem in cazul unuia neales care:

- a fost prezent la mitinguri cu caracter politic
- a fost prezent la intalniri de partid
- a facut presiuni asupra ministrului de interne ( confirmate de acesta din urma)
- face presiuni asupra CCR

Tot ceea ce n-a putut dovedi ca ar fi facut Basescu face el acum fara urma de rusine. A jurat sa respecte Constitutia tarii si totusi e primul care o tavaleste.

Stiati de exemplu ca exista in Constitutie si articolul asta?
ARTICOLUL 99
Daca persoana care asigura interimatul functiei de Presedinte al Romāniei savārseste fapte grave, prin care se īncalca prevederile Constitutiei, se aplica articolul 95 si articolul 98. , adica poate fi suspendat si el!

Dar cum sa-l suspenzi pe el cand Parlamentul ii este aservit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

2 articole excelente despre Antonescu:

http://www.contributors.ro/editorial/gol-si-fudul/

si

http://www.contributors.ro/editorial/pre%C8%99edintele-inchipuit/




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

"In momentul asta Antonescu are in spate strict 9000 de voturi" de unde ai scos numarul asta?
Dupa cate stiu eu, referendumul a fost pentru altceva, nu pentru Antonescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

De la alegerile parlamentare, Magdalena. Cu DOAR 9000 de voturi a ajuns onor Antonescu in Parlament, de pe locul al doilea din colegiul lui ( un alt candidat luase mai multe voturi decat el in colegiul respectiv). PNL "si-a aranjat" atunci legea uninominalului ca sa poata sa obtina prin redistribuire niste parlamentari in plus.

In eternul judet Teleorman, un alt parlamentar PNL, George Dumitrica ( cel cu guerilla digitala a PNL despre care vorbeste Fenechiu in stenogramele PNL) a ajuns in Parlament de pe locul trei. Inaintea lui obtinusera mai multe voturi reprezentantul PSD ( primul loc) si reprezentantul PDL.

Deci da. Un om cu doar 9000 de voturi "polueaza" astazi Palatul Cotroceni. Asta da legitimitate, nu?

Mergi la inceput