Bv Nycosia&Ramona!!!Hai Gabitza!!! (51)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Multumim mult pentru urari
Se pare ca piersicutele noastre sunt cu personalitate :) EU aveam programata cezariana pe data de 18 La 38 sapt si 4 zile. Ieri dimineata ca un facut mi-am terminat bagajul pt spital, i-am facut instructajul Alexandrei cu ce sa ia in caz de urgenta. Am fost toata ziua pe drumuri, la pranz am mancat copios la socri si seara aveam in program un party . Pe la 7 am facut un dus si am stat un pic in pat. M-am trezit din somn cu o scurgere abundenta si calduta - mi-am dat imediat seama ce e, am sunat la dr si m-am prezentat la maternitate. Alexandra s-a comportat exemplar, tzopaia de fericire dar a fost foarte matura si sigura pe ea, m-a ajutat sa ma pregatesc si mi-a adus bagajele. Pitikul e copia fidela dar in miniatura a surorii lui, abia astept sa- mi scoata sonda ca sa mi- l aduca in camera. Deja a luat primul laptic de la mine, cu mult efort din partea lui.
Felicitari Anaoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ola fetelor,

acum apuc sa intru si eu, a trecut ziua cu plimbarica in parc, papa, trimis pe tati la cumparaturi, eu am facut un gratar...
acum piciul doarme si il astept pe tati sa mancam ca indata se trezeste micu si e randul lui..
eu ma incapatanez sa alaptez exclusiv si vad ca am slava domnului lapte tot mai mult, dimineata curg ca de la robinet sanii mei, nu ma mai pot lipsi de tampoane de sani. ii mai dau si supliment ca oricum ma mulg sa detensionez sanul negolit, ce altceva sa fac cu laptele? dar nu la fiecare supt, de exemplu noaptea mai alaptez in pat cca o ora (timp in care mai atipim, ne mai trezim) si nu ma mai mulg. al meu nu mananca mult la o masa, in medie vreo 70 ml dar pare ca ii ajunge, doarme linistit dupa. cateodata cere mai des sanul, cred ca de sete si nu suge mult, parca ar cere: un paharel de laptic, te rog .

Daconst, ma confunzi, eu nu dau copilului ceai nici apa, doar lapte matern.Hai ca mai ai si tu putin pana la intalnirea cu bb2!

Bravo Ioana(Anaoi), sa-ti traiasca flacaul!
Bravo Mygirl, sa fiti sanatosi si fericiti cu noul membru al familiei! Tu ai fost singurica daca retin bine, doar cu fetita, inca o data bravo!
Niccostea sper ca a decurs cu bine cezariana si sunteti bine sanatosi! Da-ne de stire cand poti.

Va pup, o noapte linistita si racoroasa sa aveti!


Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Asa, am revenit.

Se zice ca la varsta asta ei nu prea fac diferenta. Oricum plange la fel de tare si in patut si in brate. Se mai calmeaza doar cu sanul in gura. Suzeta o scuipa. Ma rog, ideea e ca incercam sa ne adaptam, ca nu ma lasa inima nici sa-l las sa planga pana ramane fara aer.

Ieri a implinit 3 sapt, am fost sa-l vada pediatra. A crescut 2 cm de la nastere si vreo 500 gr in ultimele 2 sapt. Avem o mica problemuta la un ochi, ii curge :), desi il spal cu ser fiziologic cat de des. Are si o mica iritatie pe fata pt care tre sa-l spalam cu apa termala avene sau sa o lasam sa treaca de la sine.

Se vorbea de anestezie. Eu la cezariana am avut rahie. Nu am avut dureri de cap, mi-am revenit imediat, si mi s-au dezmortit picioarele cam in 2 ore. Cica secretul ar fi sa nu va ridicati capul imediat dupa ( asa mi s-a spus la apendicita). Am avut cateter, mi s-au pus calmante, m-am ridicat a doua zi. Cand am venit acasa deja nu mai aveam dureri decat putin cand ma ridicam din pat.

Rog pe cine are timp sa ma treaca si pe mine pe prima pagina cu 3140 gr, 50 cm, apgar 9, cezariana la 38 sapt incheiate fix.

Mami de brotac Patrick Andrei
nascut la 38 sapt, pelviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetele ,

Felicitari noilor mamici

Nu am mai avut rabdare si am cumparat cantar , ne-am externat din spital cu 3275 gr si azi a-10-a zi de viata avem 3600 gr ... cat am avut la nastere . Din ce am citit si eu in 10 zile trebuie sa ajunga la greutatea cu care s-a nascut , se pare ca am reusit
Dana , eu ii dau ceai 25 ml de doua ori pe zi , eu ii cam dau doar o data , asa ni s-a recomandat din spital de medicul neonato cat si de pediatra cand a venit acasa , la noi a fost mai delicata situatia ca am ajuns acasa deja deshidratati si au spus sa-i dau un pic de ceai ca nu este nici o problema , mai ales ca este foarte cald.
Azi daca am fost pe drumuri cred ca l-am obosit destul de tare si sper sa am o noapte plina de somn , cred ca zgomotul de afara ia pus capac si dupa baita i-am dat sa pape si soooomn, pana acum cel putin ...sper sa tina asa pana dimineata .

Inca sunt prin zona , pupici

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina_s spune:

Buna fetelor,

hai ca mai apar si eu cu vesti.
Nu, inca nu am nascut, Mirunica se pare ca se incapataneaza sa stea acolo. DAR de vreo 2 zile am contactii seara, dar din cele nedureroase. aseara m-a durut si mijlocul un pic, dar am pus pe seama statului in picioare vreo 15 min. azi (adica acum) am cateva contractii, dar nu organizate cat sa le cronometrez, am o mica durere de mijloc....si.....am inceput (iar) sa pierd din dopul gelatinos (adica o secretie maronie) deci, Mirunica vrea sa iasa in w/e

ma duc sa-mi fac un dus, sa ma spal la cap....ca daca vine...sa fiu si coafata
si am o pofta de bere de-aia cu lamaie.... si mi-e teama sa beau ca daca ma apuca nasterea sa nu rada aia la spital de mine ca am venit...hac...sa nasc...hac....

mai intru dupa dus.

fetele

40 + Miruna Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Carmina poate vrea Miruna un picut de bere ca sa capete curaj pt. da ochii cu lumea.

Muraturica ce mai faci? E mai bine bunica ta? Te-ai mai linistit?

Bea sa stapaneasca sanatoasa micuta lucrurile cumparate. Ce ai mai facut cu examenul si cu licenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria0408

Carmina poate vrea Miruna un picut de bere ca sa capete curaj pt. da ochii cu lumea.


daaaaa, da de unde.... e incapatanata ca mama-sa si ca ta-su
dar si cand o sa vina......

40 + Miruna Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

buna dimineata,

dau cafeaua daca tot bantui pe aici

la noi e miezul noptii, papam la san...

niccostea si nycosia va asteptam cu vesti

Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata ,

Multumesc Fleur de cafea , chiar am nevoie am avut o noapte agitata , l-a durut burtica si toata noaptea a scancit
Eu sunt chiauna la maxim , citesc fetele care asteapta cu entuziasm bebelusii , ii spuneam sotului aseara, ca vreau sa-l mai bag in burtica macar o sapt. sa pot dormi si eu o noapte legata
Azi vreau sa iesim mai mult pe afara , sa mergem in parc , singurul lucru de care imi este groaza.... ca-l apuca foamea prin parc si trebuie sa ii dau tzatza , mai ales ca el nu are un program inca .
PUPICI , sunt prin zona ....

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Neata fetelor!

Felicitari noilor mamici, Mygirl si Anaoi!

M-am trezit si eu dupa o noapte de somn bun, de care sincer aveam mare nevoie. Ma simt ca si cum as trai intr-un rollercoaster, o zi sunt bine si uit de toate, o zi sunt la pamant. Ieri am plans de 100 de ori, din orice. Parca nimeni nu ma intelege, desi toata lumea isi da silinta sa nu ma calce pe coada, tot acolo se ajunge. Nu stiu daca exista asa ceva, dar eu cred ca intru in depresie prenatala cat de curand. Ma enerveaza ca nu mai pot sa ies din casa mai mult de 1-2 ori pe saptamana, cate o ora, iar statul asta mai mult in pat si-a pus amprenta pe psihicul meu. Prietenii se ofera sa vina pe la mine, dar parca nici de asta nu am chef, nu vreau sa ma vada asa daramata si sa se mire de starea mea, sa aud iar povestea cu "dar mai ai asa de putin" sau cu "n-ai motive sa fii deprimata"... stiu si eu asta, dar tocmai faptul ca sunt constienta de lucrurile astea dar totusi nu pot sa ma adun, ma enerveaza si mai tare.
Apoi iar ... ma doboara povestile "de succes" ale unora care imi baga "aaa, pai ce te plangi, eu cand eram gravida in luna a 9-a mergeam la servici inca, si faceam si cumparaturi, si menaj, si aia , si aia..." Ma fac sa ma simt si mai inutila decat sunt deja, parca eu nu as vrea sa POT sa fac in continuare ce faceam pana acum o luna, ca doar n-oi fi nebuna sa vreau sa zac in pat toata ziua... Aseara mi-a aplicat bebe o repriza de picioare exact cand incercam sa mananc cina, de mi-a taiat respiratia. S-a lasat burta si nu ii mai place sa stau pe scaun, ori eu in alta pozitie nu pot sa mananc. Apoi cand m-am pus in pat au inceput durerile gen menstruale, ft puternice, dar fara contractii. Pana la urma am adormit, sunt curioasa ce ma mai asteapta azi. Sper sa pot sa ies macar la o inghetata pe seara....

37+ Ana Grace

Mergi la inceput