PRIETENE FARA TITLU (86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Buna,

Moni te rog da-mi un raspuns pe FB sau pe messenger. vreau sa iti spun ceva...
De ce crezi ca Zelboraful nu va merge? Asa ti-au spus doctorii?
Inca ceva vezi ca pe situl celor de la BMS se poate intra si cere o sponsorizare pentru medicamentele lor. De ce nu incerci si asa...

pe de alta parte, TIMPUL e cel care nu asteapta! trebuie sa te misti repede...daca nu gasesti Ipi, incearca cu zelboraf, nu mai astepta...
pentru orice ma poti deranja...

multa sanatate!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ALINA mersi N-am apucat sa mai scriu nimanui inca.Sper sa apuc sa o fac candva.

Azi-dimineata am fost la oncoloaga - avea program de la 7 la 11.Am sosit acolo pe la 10 si erau cca 20 de oameni la usa ea numai ce sosise.Ca de obicei a chemat cate 4 persoane inauntru asa ca pe banda cu concediile medicale si 2 cuvinte la fiecare eventual.Asa decurg consultatiile la noi ...
CATA m-am incumetat si i-am zis ce si cum si mi-a tras un "nici vorba" ,evident ca nici urma de primit reteta cu pricina.Nici nu prea cred ca avea cum.Nu e un medicament obisnuit.S-a primit doar in cateva spitale din Bucuresti,plus in Iasi,Cluj si Timisoara si gestionate de anumiti medici,care or fi primit si instructiunile de rigoare Asta mai are si efecte adverse urate si trebuie luat sub stricta monitorizare a medicului ce il administreaza,deci nu se ia dupa ureche.Azi dimineata a mai sunat Ingrid inca odata (rugata de mine)la farmacia aia de care ziceai si a primit acelasi raspuns negativ.Chiar nu stiu cum de tie ti-au raspuns ieri ca-l au.
ANYMONY am scris ieri cum sta treaba cu zelboraf.E tot un inhibitor al genei BRAF,exact ca medicamentul ce-l iau incepand din august anul trecut.Inca in iau fiindca se da in continuare "de compasiune" chiar daca nu mai are efect asta pana apuc la altceva.Poate te lamuresti daca citesti despre ele pe net: ala se cheama vermurafenib (comercial e zelboraf),iar ce iau eu e dabrafenib - denumire comerciala n-are inca ,ca probabil doar la anul apuca sa il aprobe oficial.
DANIELA m-am gandit si la formularul ala,dar dupa mine e mai simplu sa intru intr-un studiu clinic,in care si toate investigatiile nu doar tratamentul sunt gratuite.Unde sa mai pun ca mi-e greata numai cand ma gandesc iar la intocmit dosare si sa ma reintorc sa ma milogesc la oncoloaga mea si pentru asa ceva Dar daca va fi musai,o fac si p-asta.
ANDA ma bucur ca ai mai scris si aici
GIO ooooof nu stiu cum sa va explic ca sa intelegeti si voi si fetele de la aradence care ma pisalogesc la cap
La umanitarele de pe forum exista niste reguli clare.In general se deschide subiect de strans bani pentru ceva ce are o finalitate,gen cum a fost cazul Cristinei (Maria Rubi) de la aradence.A avut o operatie scumpa si complicata in strainatate,a reusit si acum e sanatoasa si super ok La mine e cu totul alta treaba.Pentru ipi nu se poate strange,e o suma enorma,care nici in timp nu s-ar putea aduna,darmite urgent.In plus e un tratament nesigur,are o rata de raspuns de doar maxim 25%.Deci nu se poate deschide subiect la umanitare.Eu nu neg ca nu am cheltuieli pe toate planurile,dar sunt de genul "la negru" majoritatea,nu pot fi probate cu acte cum se face la actini de gen,nu exista un tratament sau o operatie care sa fie platita cu banii aia si basta.E vorba de bani / cadori date pe la medici (inclusi in Ungaria) ,transport (motorina,bilete avion),telefoane, platit traducatoarea ce vine cu mine, cumparat naturiste si mancare sanatoasa ,ar mai fi de acelasi gen consultatii si tratamente la "naturisti" etc.
De exemplu astistenta din Ungaria mi-a dat un nume de medic din Argentina ,Buenos Aires - Dr.Jose Mordoh,cica sa caut pe net.Ca o pacienta de-a lor le-a povestit de un prieten de-a ei cu melanom avansat inclusiv la plamani, care s-a tratat acolo si metastazele de la plamani s-au inchistat si au devenit operabile si e ok.Si ca si costuri undeva la 6000 lei pe luna ar fi iesit.Nu m-am grabit sa butonez,ca ma gandeam ca cine stie despre ce vraci e vorba,dar azi-noapte am dat totusi un google rapid si mi-a sarit in ochi ca la clinica aluia se face ceva gen cum voiam eu in Bruxelles, adica si cu vaccinul ala cu celule dendrice,deci totusi e ceva stiintific,asa ca o sa mai caut sa vad ce si cum.Nu stiu cand ca mintenas trebuei sa ma pregatesc de plecat,ca in seara asta avem intalnire aradencele la mall-ul de alaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

deci am sunat iar la coltea si am luat-o de la capat cu intrebarile. Le-am spus ca acum 2 zile mi s-a comunicat cu totul altceva, cum ca exista produsul, ei bine, acum au dat-o la intors. Ca poate s-a inteles gresit, ca ei nu l-au avut, ca putem verifica, etc, bla, bla, deci invers de ce au zis. Nu stiu ce sa cred...mie imi suna destul de dubios, dar in ziua de azi orice e posibil.
Astept niste informatii Monica si sper sa le primesc in weekendul asta. Ma enerveaza ca nu stiu sigur daca el exista la noi in tara, indiferent unde se gaseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Moni am intrat si am citit de dr. asta din Buenos SAires...suna destul de bine studiul lui clinic.....i-ai trimis mail? tin pumnii!
In legatura cu umanitarele eu tot imi sustin pdv, dar decizia iti apartine. Dovezi pt ce cheltui banii nu-ti cere nimeni, doar actele doveditoare ca suferi de boala x pt a deschide subiecttul.
Cata sunt sigura ca tipa cu care ai vb ieri nu stia pe ce lume traieste...din pacate asa se intampla la noi.
Alina mami ce mai faceti voi? Stefan? nu mai stim nimic de voi, poate intri pe Fb la grupul zmeuricilor. ma bucur ca incerci sa o ajuti pe Moni, esri o fata deosebita. te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Moni draga , chiar daca acum nu te gasesti in unul din cele mai bune momente ale vietii , iti doresc din suflet ca aceasta aniversare sa ramana doar o amintire neplacuta . Iti doresc (si imi doresc ) sa se rezolve cat repede aceasta etapa a vietii , sa ai parte de multa multa multa sanatate si sa fii mereu puternica , optimista , vesela si fericita !!!! LA MULTI ANI !!!!!!
Noi peste 3 ore plecam spre Ro si niciunul nu doarme , ma si intreb daca are rost sa ma culc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

LA MULTI ANI MONICA! ITI UREZ MULTA SANATATE SI FERICIRE!

Sa te distrezi de ziua ta, ok?
Anam, drum bun sa aveti si va asteptam.
Ioana, ti-am scris ieri pe mess, aseara am ajuns pe la 9 acasa, m-am aruncat in pat...
Sa termin odata cu nebunia asta de curs si voi fi mai linistita.
Cata, nu mai era nevoie sa suni, pentru ce, sa ti se confirme ca sunt nesimtiti sau aiuriti? Asa sunt unii oameni, n-ai ce face.
Fug sa ma imbrac, plec iar la curs. Si duminica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Monica! Iti doresc sa gasesti o solutie la problema ta, sa te trezesti si sa realizezi ca totul a fost un vis urat! Iti doresc ca peste ani sa nici nu-ti mai amintesti de aceasta perioada! Ii doresc sa fii fericita si optimista! sa e bucuri de toti cei dragi din jurul tau!
Ingrid am vazutt, ti-am si raspuns (ok).
Ana drum bun sa aveti. sa ne auzim cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Eu ce sa mai scriu dupa Gio!

Moni, la multi ani! Sa fii sanatoasa, la fel de vesela si optimista ca pina acum, si sa treci cu bine peste aceasta incercare! Multa putere si poate si un pik de noroc!
MUUULTI, MUULTI ANI!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

LA MULTI ANI MONI!


Multa sanatate! Multe bucurii! Mult noroc! Petrecere frumoasa! Sa te bucuri de copilasii tai adorabili!

Un gand bun de la noi, un buchet imens de si multi !

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Buna fetele,

In primul rand LA MULTI ANI, MONI, iti doresc din tot sufletul sanatate si sa reusesti sa treci peste etapa asta dificila din viata ta!
Pusi multi de la mine (si de la baieti) si ne auzim la telefon

Sa aveti o zi frumoasa, fetele, ne pregatim si noi de iesit la cumparaturi asa ca incerc sa revin mai pe seara.
INGRID, curs placut
Fetele.

Mergi la inceput