Ce gatim azi (90)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

kari, cum faci bratkartofell?

chiftele cu sos
ciorbita de fasole cu afumatura si tarhon
dovlecei umpluti cu carne


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

kari, cum faci bratkartofell?




fierb cartofii in coaja, de preferinta cu o zi inainte. apoi ii curat, ii tai felii si ii pun in tigaia incinsa in care am pus doua linguri de unt. ii las sa se prajeasca putin, pana se rumenesc usor. cand ii servesc, presar schnitlauch tocat.
avantajul este ca pot sa fac exact cat se mananca la o masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

ciorbitza de cartofi a la Giulia
piept de curcan la gratar cu salata de rosii


Diplomatia e arta prin care vorbesti frumos cu un câine rau, pana gasesti o bata cu care sa te aperi.

"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Multe idei aici, ma mai inspir si eu

Dar voi reusiti sa gatiti in fiecare zi? Cum reusiti? N-as avea deloc timp dupa amiaza/ seara sa mai petrec timp si cu copiii, as fi vesnic in bucatarie cu gatitul si "smotrul" de dupa... Ma refer la mancarea de pranz, asa pt seara fac rapid chestii usoare. Oricum, in timpul anului scolar, fetele mananca la gradi. In vacante insa, mamanca acasa, dar nu am timp sa le gatesc zilnic 2 feluri de mancare (supa si felul 2)
Pana dupa masa sunt la lucru, deci nu-s acasa peste zi....

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

Ardei umpluti
Ciorba de legume
Chec aperitiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Multe idei aici, ma mai inspir si eu

Dar voi reusiti sa gatiti in fiecare zi? Cum reusiti? N-as avea deloc timp dupa amiaza/ seara sa mai petrec timp si cu copiii, as fi vesnic in bucatarie cu gatitul si "smotrul" de dupa... Ma refer la mancarea de pranz, asa pt seara fac rapid chestii usoare. Oricum, in timpul anului scolar, fetele mananca la gradi. In vacante insa, mamanca acasa, dar nu am timp sa le gatesc zilnic 2 feluri de mancare (supa si felul 2)
Pana dupa masa sunt la lucru, deci nu-s acasa peste zi....

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



eu nu gatesc in fiecare zi, in ultimul timp mai rar pe la cratita. dar fac mancare cat se mananca de doua maxim trei ori, apoi se uita mustele la mancare.
seara in special merg mult pe salate si preparate rapide. dar nu in fiecare seara.

azi am pus doar o placinta cu branza la cuptor, de-aia congelata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

pulpe de pui la tigaia magica

eu felul doi gatesc zilnic, supa/ciorba pt 2-3 zile. insa la noi sunt conditii impuse de nutritionist, nu pot sa ma abat de la cele 3 mese principale si 2 gustari...uneori imi vine sa o iau raznain pana de idei....noroc cu googleghinion cu una bucata "copchil"mofturos...dar ii impac eu cumva


Diplomatia e arta prin care vorbesti frumos cu un câine rau, pana gasesti o bata cu care sa te aperi.

"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Multe idei aici, ma mai inspir si eu

Dar voi reusiti sa gatiti in fiecare zi? Cum reusiti? N-as avea deloc timp dupa amiaza/ seara sa mai petrec timp si cu copiii, as fi vesnic in bucatarie cu gatitul si "smotrul" de dupa... Ma refer la mancarea de pranz, asa pt seara fac rapid chestii usoare. Oricum, in timpul anului scolar, fetele mananca la gradi. In vacante insa, mamanca acasa, dar nu am timp sa le gatesc zilnic 2 feluri de mancare (supa si felul 2)
Pana dupa masa sunt la lucru, deci nu-s acasa peste zi....

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



si eu ca si Giulia ciorba pt 2-3 zile mancare zilnic sau cel mult 2 zile.
seara fac ciorba sau dimineata devreme. cand lucram ma trezeam cam cu o ora si jumate mai devreme. acum depinde cat de cald e si cum ma coafeaza.
azi s-a terminat supa asa ca acum fierb niste carne de vitel si fac o ciorba.
felul 2 am avut spaghete cu sos din comert si ce mai exista prin frigider... gata in 30 de min. minunat!

baiatul a avut orez cu piept de pui... maine ii bag niste spanac. Il am in congelator pe portii mici cat mananca o data sau de 2 ori.
dimineata ce gasim prin frigider ...iaurt cu cereale, lapte cu cereale, mar cu biscuite, orez cu lapte etc...
gustari avem una cu ceva dulce dupa pranz... una felie tort azi,
si una cand se trezeste.... un snitel in mana, mar, portocala, banana la alegere, ou fiert cu branza tot cu mana se mananca direct din farfurie. e alegerea copilului ce vrea dar oferta mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

pentru pranz -dovlecei umpluti
seara un piure cu gratar de pui si salata de vara. As incerca si o placinta dar nu am inca curaj pe caldura asta.

Moni eu sunt in prenatal si profit ca am timp liber, pana curand cand mergeam la serviciu gateam pentru doua/trei zile cateva feluri de mancare odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

azi... peste..peste..peste

-salata de icre de crap
-salata cu cartofi si macrou afumat
- crap prajit/ mamaliga (rece), mujdei de usturoi/lamaie
- negresa de post cu visine din dulceata, stafide si coacaze deshidratate
(asta pt cina pt ca am un "eveniment" si trebuia sa prepar mai multe)

In rest.. ciorba/supa si eu fac pentru 2- 3 zile (maaaxim) Nu va zic a 3-a zi ce critici am din partea lu' fiu-meu



LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput