Actiunea "Suspendation"(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Cine a politizat justitia? Monica Macovei.

www.mediafax.ro/politic/ioan-ghise-pnl-basescu-care-a-pus-gheara-pe-justitie-e-speriat-ca-nu-cumva-sa-puna-altii-gheara-9845313" target="_blank">Ioan Ghise (PNL): Basescu, care a pus gheara pe justitie, e speriat ca nu cumva sa puna altii gheara

Citat:
"Ea, ca ministru al Justitiei, a initiat o ordonanta si i-a santajat pe parlamentarii PD sa o voteze īn Parlament, eram de fata la Comisia juridica cānd facea acest santaj, ca daca nu i se aproba ordonanta īsi da demisia, ea find la acea vreme preferata presedintelui Traian Basescu, pentru ca procurorii sa fie numiti de ministrul Justitiei si nu de CSM, asa cum scrie īn Constitutie, la articolul 134.
Noi avem un Parchet General, respectiv DNA, DIICOT, īn māna presedintelui Basescu, respectiv Monica Macovei si numitii sai, Kovesi si Morar, iar acestia ne ofera spectacole televizate īn justitie, īnainte ca persoanele respective sa fie trimise īn judecata", a mai afirmat Ghise.


ARTICOLUL 134
(1) Consiliul Superior al Magistraturii propune Presedintelui Romāniei numirea īn functie a judecatorilor si a procurorilor, cu exceptia celor stagiari, īn conditiile legii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

In tot maldarul asta de OUG si legi si hotariri etc, mai este in vigoare OUG care restringe drepturile CC?
CC s-a pronuntat pe LEGE, dar OUG mai e in vigoare?

Mi se pare extrem de important.
Pt ca apoi se pot pronunta asupra ordon. cu av poporului, cu seful senatului si a camerei deputatilor.
Si in cazul asta presedinte interimar devine Blaga.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

In tot maldarul asta de OUG si legi si hotariri etc, mai este in vigoare OUG care restringe drepturile CC?
CC s-a pronuntat pe LEGE, dar OUG mai e in vigoare?

Mi se pare extrem de important.
Pt ca apoi se pot pronunta asupra ordon. cu av poporului, cu seful senatului si a camerei deputatilor.
Si in cazul asta presedinte interimar devine Blaga.





Tocmai am verificat pe site-ul MOf si decizia CC de neconstitutionalitate nu e publicata... Acelasi lucru l-am spus si eu cu cateva pagini in urma, cred ca n-o sa riste sa ajunga Blaga presedinte inainte de referendum, si vor publica doar dupa referendum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Oricum hotarirea CC nu a fost publicata in MOF.
In acelasi timp mai este in vigoare si OUG, cu fix acelasi text ( ca si la legea/OUG referendumului ).

Deci CC inca e legata la miini de OUG.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Cine a politizat justitia? Monica Macovei.

www.mediafax.ro/politic/ioan-ghise-pnl-basescu-care-a-pus-gheara-pe-justitie-e-speriat-ca-nu-cumva-sa-puna-altii-gheara-9845313" target="_blank">Ioan Ghise (PNL): Basescu, care a pus gheara pe justitie, e speriat ca nu cumva sa puna altii gheara
Citat:
"Ea, ca ministru al Justitiei, a initiat o ordonanta si i-a santajat pe parlamentarii PD sa o voteze īn Parlament, eram de fata la Comisia juridica cānd facea acest santaj, ca daca nu i se aproba ordonanta īsi da demisia, ea find la acea vreme preferata presedintelui Traian Basescu, pentru ca procurorii sa fie numiti de ministrul Justitiei si nu de CSM, asa cum scrie īn Constitutie, la articolul 134.
Noi avem un Parchet General, respectiv DNA, DIICOT, īn māna presedintelui Basescu, respectiv Monica Macovei si numitii sai, Kovesi si Morar, iar acestia ne ofera spectacole televizate īn justitie, īnainte ca persoanele respective sa fie trimise īn judecata", a mai afirmat Ghise.


ARTICOLUL 134
(1) Consiliul Superior al Magistraturii propune Presedintelui Romāniei numirea īn functie a judecatorilor si a procurorilor, cu exceptia celor stagiari, īn conditiile legii.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Domnul Ghise ar trebui sa se linisteasca putin. Premierul USL tocmai a declarat la Bruxelles ca justitia in Romania a facut in ultimii 7 ani pasi importanti inainte si ca e independenta de politic.

Justitia, nu o parte a ei, dupa cum ne convine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Am ascultat conferinta de presa a lui ponta, a zis de 2 ori ca referendumul va fi conform deciziei curti! 50%+1 prezenta pentru validare.
Ramane de vazut daca nu cumva e tot o minciuna pentru bruxelles. Ca s-o intoarca, ca n-am inteles bine nu are cum.

La plagiat nu a vrut sa raspunda, a zis o gluma cu ungurii pe care eu n-am priceput-o :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Oricum hotarirea CC nu a fost publicata in MOF.
In acelasi timp mai este in vigoare si OUG, cu fix acelasi text ( ca si la legea/OUG referendumului ).

Deci CC inca e legata la miini de OUG.


Lasa, nu va mai agitati, a promis Ponta la Bruxelles (acum 10 minute, public, in conferinta de presa) ca daca europenii constata ca e ceva gresit vor corecta imediat, ca legislatia sa reintre pe traseul normal.

Sa-l credem ? Si-o mai aminti maine sau ii va parea din nou rau ca in cazul declaratiilor la adresa lui Merkel ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Am ascultat conferinta de presa a lui ponta, a zis de 2 ori ca referendumul va fi conform deciziei curti! 50%+1 prezenta pentru validare.
Ramane de vazut daca nu cumva e tot o minciuna pentru bruxelles. Ca s-o intoarca, ca n-am inteles bine nu are cum.

La plagiat nu a vrut sa raspunda, a zis o gluma cu ungurii pe care eu n-am priceput-o :))))


Sunt convinsa ca nici ungurii n-au inteles-o. Dar pe langa conflictul cu Merkel, un pic de agitatie cu maghiarii e parfum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Ponta ieri: referendumul conform OUG
Ponta azi: referendumul conform CCR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Pentru mine faptul ca un presedinte isi jigneste propriul popor, este important.


Pentru mine faptul ca opozitia a jignit in continuu institutia prezidentiala, si pe presedintele acestei tari de-a lungul ultimilor ani, aratand o totala lipsa de respect si un dispret nedisimulat, este si mai important! Niciun alt presedinte nu a beneficiat de un asemenea atac in cei 20 de ani de "democratie", oricat ar fi fost el de criticat, se pastra o limita de diplomatie si bun simt!


Pai asta nu face decat sa confirme faptul ca intelegem diferit lucrurile si le apreciem diferit.
Lupta politica nu are legatura cu atitudinea dispretuitoare a unui politician pentru poporul sau. Un om care si-a imbogatit suspect de mult familia din salariul lui de bugetar si care a comis fraude, inclusiv electorale, nu este indreptatit, in opinia mea, sa indemne oamenii sa plece din tara daca nu le convine ce le ofera aceasta.

Mergi la inceput