PINGUINII delibereaza - capitol interimar

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Mianna vacanta de exceptie!

Buflea si tu cand ajungi in Ro?
..pentru tine o urare potrivita destinatiei...
'o vacanta surprinzatoare!'
(placut!!!!!!!!! )


zile frumoase fetelor

eu tot cu trei copii si cu asta cred am spus multe




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu ajung joi ... Vineri imi flutur fizicul pe litoralul romanesc ... Sunt complet denaturata, am trimis copiii la soacra-mea, sa nu ma vada cand ajung . Pai nu are rost sa ma vada jumatate de zi si apoi sa plec iar o saptamana ... Ce explicatii sa le mai dau si sincer, mi-e si mie mai usor asa.

Va spun sincer ca nu am asteptari marete de la turismul romanesc, nu ma intereseaza pur si simplu ... De altfel eu am insistat sa mergem la marea noastra, ca prietenele mele, ca toti romanii din categoria lor, nu au mai vazut litoralul romanesc de ani de zile ... Eu ma duc sa-mi aduc aminte de tinerete, sa-mi fie sila de manele, sa ma calc in picioare cu turistul roman, vreau in Vama si la 2 Mai, acolo unde odata strangeam sticle pe plaja ca sa facem rost de bani , vreau sa mananc hamsii cu mamaligutza si usturoi .... Or mai avea hamsii in 2 Mai ? In plus o sa mergem in Constanta, la Palace care este hotelul unui fost coleg de liceu, manageriat de o fosta colega a mea de clasa si de grupa mai tarziu in facultate ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Alinuk, am citit ca treci printr-o situatie delicata ... Nu stiu exact cat esti de apropiata si de implicata dar daca ai 3copii acum, inseamna ca esti ...
O sa-ti spun un singur lucru ... Eu am o relatie contradictorie cu divinitatea, nu prea cred in existenta ei ... Dar imi face bine emotional sa cred ca pe lumea asta exista un echilibru si ca ceea ce dai de la tine, neconditionat si fara regrete o sa se intoarca inapoi spre tine, nu neaparat din aceeasi directie in care ai dat, dar pentru pentru ca tu incerci sa balansezi ceva ( o situatie, o viata) dezechilibrandu-ti confortul tau cotidian, undeva, candva, ceva sau cineva iti va completa echilibrul tau, atunci cand el va fi zdruncinat.
Ai un suflet bun si mai mult ca altii, te implici si ajuti ... Si meriti respect pentru asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

buflicio (imi vine sa te alint, mai ales ca am o imagine mai clara acum despre tine ... dupa nick mi te imaginam cam la 1.70 si peste 85 de kg)

iti multumesc de gandul bun
motto ul care apare la fiecare mesaj pe care-l postez... concetreaza ceea ce frumos ai spus tu mai sus

asa e, undeva candva trebuie sa existe niste raspunsuri, niste contrabalansari
(si aici nu ma refer la gestul meu, nu am pregetat o secunda, nu am luat vreo alta varianta in calcul atunci cand s-a pus problema ca cineva sa aiba grija de fetitza de 3 ani a verisoarei mele care la 33 de ani trece printr-o situatie ca cea a Monicai, doar ca are metastaze cerebrale ...)

Ma refer la mititica si la viata ei fara mami.
Nu intelege de ce mami a ei de o luna de zile nu mai e cu ea... :(( ofofff e cumva suparata pe mami ca "a plecat" la acel serviciu (asa i s-a spus initial) si nu a mai venit inapoi. De cand e cu noi ii repet periodic ca mami a ei o iubeste mult mult si ca ar vrea sa fie si ea cu noi dar ca e bolnavioara si nu poate veni. Ba mai mult, am insistat sa mearga sa o vada la spital. A fost de cateva ori, desi mami nu mai e cum o stia, cred ca a fost bine...
La culcare imi spune mititica povesti cu o mamica si o fetiza suparata, dar curajoasa.
eu sunt iremediabil indragostitia de fetitza


fugiti in vacante si bucurati-va de lucurile simple, de intalnirea cu tineretea, cu voi ...cu familiile






Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

daca ajungeti sa va ganditi la variante de calatorie...
luati in caclul si trenul


nu ca nu as vrea sa ii fac reclama

merg rar desi sunt implicata in domeniu
uitati cum era vineri intr-un Intercity


(ofer consiliere de alegere a variantei avantajoase dpdv pret si alegere tren....caci desigur mai sunt si vg din 1900 toamna)





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

buflicio (imi vine sa te alint, mai ales ca am o imagine mai clara acum despre tine ... dupa nick mi te imaginam cam la 1.70 si peste 85 de kg)

Am o veste proasta si una buna

Am 1.58 m (asta e vestea proasta) si NU am 85kg (asta e vestea buna).
Am o voce pitzigaiat-enervanta, ma agit mult si fara rost si cand ma supar, de cele mai multe ori, plang, indiferent unde sunt, in ce imprejurare, frustrarea imi sugruma vocea si imi pisha ochii. Mi s-a intamplat de cateva ori la serviciu si in loc sa imi sustin punctul de vedere, nu stiam cum sa ies din zona de conflict ca sa apuc sa ma smiorcai la baie.

Cam atat despre mine, acum despre subtzioarele mele ... fetelor, am reusit aseara sa mi le fac praf, de nu pot acum sa imi misc bratele prea tare ca imi ia subratzul foc .

Deci aseara ce m-am gandit eu sa fac o economie familiei si sa nu ma mai depilez la salon decat de la mijloc in jos ... mi-a spus o amica ca ea nu se rade la subratz ci se da cu crema depilatoare si mi s-a parut mie o idee buna. Am cumparat crema, am aplicat-o la axila si m-am apucat sa-mi fac unghiile la picioare. Nu cred ca fi durat 5 min, e drept ca pe tub zicea 3 ... ideea este ca am simtzit asa o arsura la subratz si cand am spalat cu apa, fetelor, mai avea putzin si ma depilam si de ganglioni si glanda sudoripara sau cum s-o numi ea, si de tot ce mai e pe sub bratzul nostru acolo. Parul desigur ca a cazut primul si repede, mai ales ca nici nu era prea mult, dar pielea a ramas asa roshie ca de la o arsura ... si ce usturime ? Evident ca nu am avut pudra de talc, sa pun ceva cu alchool nici nu s-a pus problema, m-am culcat asa cu mainile in sus si i-am spus lui barbata-meu daca se risca sa doarma langa mine ca eu trebuie sa tzin subtzioara la aerisit. Nu s-a riscat , mai bine ca il simtzeam un pericol pentru arsura mea.

M-am trezit in miezul noptzii de usturime si am avut o sclipre de inteligentza - m-am dat cu crema de fund pentru bebelusi, din aia cu oxid de zinc, ca m-am gandit ca daca aia linisteste o piele de bebe, poate am si eu subtzioara similara cu un fund oparit. Parca mi-a facut bine crema aia, dar si acum sunt cu subratzul in pioneze ...
Aveti si alte sfaturi despre cum trece rana asta cauzata de crema depilatoare ? Cu se sa ma mai dau ?

Eu nu pricep de ce arde crema aia asa ? Asa se intampla si pe picioare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ai lasat-o prea mult daca pe ambalaj scria 3 minute. Alea de se gasesc in ro or fi mai slabe ca nici parul nu-l iau si trebuie sa stai si 10 minute cu ele. De-aia m-am lasat eu de prostia asta de crema. Sau se poate sa fii alergica la ea. Ai incercat-o in prealabil sau ai aplicat-o direct? Alte sfaturi nu stiu sa-ti dau, tot creme calmante. Cand ajungi in ro sa-ti faci vreme sa intri intr-un plafar si sa cumperi carpicon. Sa nu razi eu mi-am luat supozitoare cand am gasit ca nu stiam ca e si crema si le tin in frigider. Nu le-am folosit niciodata pentru scopul lor initial, dar la arsuri e singurul lucru care ma calmeaza. Mai am prostul obicei sa ma oparesc cu ulei incins. Ma dau cu carpicon si in cateva secunde nu mai simt nimic, ca si cand n-as avea nimic. Asa ca zic ca e bun de avut in casa.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oh ! Daca vrei iti aduc eu crema asta, se pare ca e foarte buna, ia si pielea de pe tine. Sau pielea acolo la subtzioara este mai sensibila, nu ca aia de pe picioare ... in vecii vecilor nu mai pun asa ceva pe mine.

Am citit pe net acum - cica am Chemical Burn - nu e alergie, ca daca era alergie nu ramanea local. Se rezolva cu calmante de arsuri si crema cu antibiotic (neosporin). Pot sa va spun ca nu mi-e bine deloc la subratz, ma usturaaa si daca tzin bratele nemiscate, ca acum cand dau doar din degete. Si eu am toleranta mare la durere, sau in fine, asa credeam. Am gasit in cutia medicala de la serviciu neosporin si am dat acolo, dar nu mi se pare ca mi-a facut mare lucru ... ma gandesc la crema aia de care spui ca la un miracol. Imi trebuie un analgezic care sa imi potoleasca usturimea asta.

Nici nu cred ca ma pot duce la zumba azi ca acolo trebuie sa misc bratele, ceea ce ma deranjeaza foarte tare ca mai aveam 2 zile de zumba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

auch ..activitati cu senzatii tari?

nu stiu daca ai tu pe acolo pt arsuri ar merge BIOXITERACOR, spray sau NEOPREOL, unguent. Bune de avut in casa, poate iti faci o lista cu 'ce imi iau din ro'


oare mai face careva ca mine, dar de ani buni eu rezolv cu aparatul: axila, mustata, brate ..in max 15 min e gata tot!

partea ..de la mijloc in jos, las placerea cosmeticienei




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

ia de incearca si de astea de are tot omu prin casa
unge zona arsa cu miere, cu zeama de la un cartof ras sau cu un albus de ou batut spuma.

sau unge cu o crema ce contine urmatoarele ingrediente: un morcov ras amestecat cu o lingurita de miere sau un fir de praz maruntit bine si fiert in lapte

precizez ca nu am incercat niciuna din astea , dar zic ca mai rau nu-ti pot face



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput