Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 10

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Salutare!
Ronina merci de urare ptr botez! nu stiu tehnici de adormit bebeii, ptr ca si eu ma gandesc cum va adormi cand nu o sa-i mau dau san, pana atunci indoparea plodului e la ordinea zilei de aia are 7 kg deja.
Anca bine ca v-a ferit Dumnezeu de o nenorocire.
Chiar voiam sa va intreb daca stiti cumva ceva marca de scutece un pic mai largi decat pampers deoarece Giuliei ii fac cute pe fundic chiar daca avem nr 4, ea e mai bombata la fund si bulane.
si mie mi-ati adus aminte de copilarie, si mi-ar placea sa se joace afara jocurile pe care le jucam noi, elastic, sotron, cama cama etc.
Amy si a mea sta in brate mult si bine, si cand o pun jos urla.
Tala sper sa nu se imbolnaveasca copiii, sanatate multa!
in rest dupa botez nu s-a cumintit, doar are un somn de 2 ore in plus pe zi dar azinoapte s-a trezi la 1, 3,5, 7 dupa ce a adormit la 23.30.
peste noapte in patut se intoarce pe orizontala si ajunge cu capul la gratiile de la patut, ca nu i-am pus aparatorile decat pe o parte, mor de frica sa nu se loveasca.
pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Ronina, Strumfy mie mi-a placut articolul acesta: http://www.pediatricblog.info/2011/03/diversificarea-alimentatiei-1.html, pe care ni l-a dat Meg, asta apropo de divesrificare. Tipa care are blogul respectiv e pediatru si mamica, si am vazut-o la diverse emisiuni cu si despre mamici. Imi place cum gandeste si cum scrie, bineinteles. De aici "graba" cu diversificarea.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ronina la noi e cam la fel cu adormitul... adoarme singur doar cand il scot afara in carut, in rest pe picioare (stiu c-o sa scap greu de asta) si la san. Nu mai adoarme nici in leagan, nici in bouncer nii in patut
Dana eheee ce amintiri unde esti copilarie?? Noi o sa incercam sa-l tinem departe de toata tehnica asta moderna (ma refer la pc, tableta, telefon etc) cat putem de mult desi aici e mult mai greu decat in Ro. Aici de la 5-6 ani deja au telefoane, tablete si toate cele .
Dia sper sa scapati de raceala si sa reusiti sa faceti vaccinul sa va tihneasca si voua concediul
Happy mult succes cu diversificarea! Sa ne povestesti cum e . Si Dia are dreptate, suntem aici sa ne povestesti orice
Danaang si eu pateam la fel la inceput cu intorsul in patut dar pana la urma am pus aparatori pe toate laturile si acum dorm si eu linistita ca nu se loveste copilul.
Miha si mie mi-a placut ce am citit pe blogul ala

pupici

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ronina, fata mea adoarme si singurica, dar prefera la san. cand suntem acasa o alaptez exclusiv stand amandoua intinse in pat, asa ca dupa ce adoarme eu ma ridic usor de langa ea si ..gata! nu mai retin de ce ziceai tu ca nu alaptezi la orizontala..

aredwynn, vai e mine, ce inger pazitor ati avut!

dana, poate or sa reinvie oracololele din vremea noastra daca ne incurajam pruncii in directia asta..jucarii de fetite am sa ii iau daca va cere, nu am de gand sa o indoctrinez cu papusele neaprat. bucatarie de jucarie are deja matei (din asta: http://www.toyz.ro/bucatarii-interactive/smoby/bucatarie-bon-appetit/ ) , lui mereu i-au placut jucariile de fete zise, gen aspirator, fier de calcat, set de curatenie, bucatarie..probabil din dorinta de a imita ce vede la noi..apropo tot de asta: tati vrea musai pentru fi-sa hainute "de camuflaj" si nu am gasit nicaieri body-uri sau pantalonasi din astia..idei, cineva?

fetele , ne vedem vineri intr-un mall, la racoare? papam o salatica impreuna, ebm, un suc ceva? e? ..e? sovi, vii cu atomicii?

happy, spor la diversificare!

kovacsc , felicitari pentru bilant!






meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Fetele, s-a facut o noua odisee de martie aprilie 2013 ...pe mine m-a luat nostalgia
Meg, noi mergem in Vama in weekend, iar weekendul urmator plecam din Bucuresti si ne intoarcem in August...asa ca sunt nevoita sa spun pas.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Citat:
citat din mesajul lui megbeng
fetele , ne vedem vineri intr-un mall, la racoare? papam o salatica impreuna, ebm, un suc ceva? e? ..e? sovi, vii cu atomicii?



mmmhm mult popcorn ti-ar trebui sa stai la spectacolul oferit de atomici, si de ma-sa dandu-se peste cap sa gestioneze conflictele dintre 2 capiati de caldura :))

Hai pup! Mi-a zis Dara ca v-ati complotat pe aici sa ma strigati. Ma declar vinovata ca am pus forumul bine deoparte, la pastrare. Greu fetelor, greeeeu... imi vine sa ma bag menajera in alta parte, si cu banii castigati sa imi platesc mie o menajera, doar ca sa mai schimb decorul. Mi-e omu des in delegatii (ca si acum), asa ca imaginati-va, eu trebuie sa le tin pe toate pe aici.
Altfel, Doamne-ti multam ca sunt relativ sanatosi, au ceva muci acum de la AC-ul de la gradi, dar trec ei.

Vad ca vorbiti de diversificare deja uauuu ce cresc pruncii! abia astept sa faca 3 luni sa il incerc in jumper putin, la cat ii place sa dea din picioare, cred ca va fi delir ca si cu frac-su.

Io-s la dieta, deci nu va fluturati prea mult prin fata mea, ca odata ma enervez si scot kalasnicovu atata nevoie de zahar n-am avut in viata mea. dar am reusit de am dat jos 1 kil si jumate de joi incoa.

Mi-a placut ca vorbiti de copilarii si m-am intors si eu cu gandul la vacantele din Delta salbatica. oh, ce era de aur, cat puteam sa exploram.

Am citit numai din capitolul asta deocamdata. Am trecut peste articolul din blog despre pampersi. interesant, voi vizita si eu DM-ul de langa mine. alaltaieri am reusit performanta sa iau pampers parfumat si fara elastic nici nu stiam ca mai exista asa ceva. am vazut eu ca e pachetul de alta culoare, dar credeam ca e din cauza ca are mai putini pampersi in el.

Am fost cu ei cu toti pe munte, am reusit sa ma ard eu si ana prin nori si vo 19 grade . Bine ca Iustin a dormit intr-un coviltir dinala cu UV de la imaginarium, si n-a patit nimic, cred ca ma predam singura la protectia copilului.

am vazut filmulete cu razaciosi pe picasa
eu inca nu am reusit sa il filmez razand, ca de obicei am nevoie de maini ca sa il fac sa rada bine :)

cei 3 care au speriat vestul http://family.webshots.com/photo/2039102440102206853sXFGvb (ala in roz e sasa :D )

de cand scriu la mailul asta
ma cheama datoria
nice to "see" you!
pupam, sper sa revin curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Tala, nu cred ca acelasi lucru se potriveste la toti. Cu pampers premium nu am avut probleme nici cu Finn si nici cu Euan. In schimb cele active baby nu i/au fost bune lui Finn. Babylove de la DM mi se par foarte bune cel chilot. Comentariul cucuoanei cu blogul m/a lasat masca insa - cel cu caca si scosul chilotului. Nu si/a dat seama ca se rupe in parti? am mai folosit babydream de la drogeria schlecker si inca o marca de la rossmann. La dm exista niste scutece ecologice, babylove nature si sunt bune. Huggies sunt oribile. Sotul le/a lasat in fata unui bazar cu lucruri pentru copii dupa ce a folosit unul singur din pachet.

Dara, am inteles ideea cu fetele. Legat de diversificare pot sa spun ca Finn a pus mult cand am inceput sa/i dau fructe. El la 7 luni manca cel putin 2 fructe intregi pe zi plus legume, cereale si laptele de rigoare. El a fost mereu mai zdravan, dar pediatra nu ne/a zis sa incepem la 4 luni sau mai devreme. Atentie mare pentru ca pot fi probleme cu digestia sau cu stomacul. Si se vad peste ani, nu imediat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Sovi bine ai revenit! ai fost mortala cu popcornul
Meg mersi
Miha chiar ca te apuca nostalgia , vai dar ce minunat este sa iti poti strange in brate bebelusul, orice ar fi ma bucur ca nu mai sunt la aspirante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Happy: sper ca stii ca mi-esti tare draga, nu? Sa nu te superi pe mine te rog dar nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la tine
Tala: cum l-ai culcat pe David dupa ce ai intarcat? Zbaterea mea cea mai mare e de fapt daca e ok sa continui sa o adorm la san in ideea ca se rezolva apoi cu adormitul cand e mai mare si nu mai papa lm sau sa continui sa gasesc o solutie potrivita pt ea acum cand inca e micuta. Tot ce am citit legat de a invata copilul sa adoarma singur inainte de 3-4 luni ma sperie si de aici stresul meu, imi tot reprosez ca nu fac bine. Of, ce oameni, sper sa scapati fara raceala.
Dara: asa-i, e normal sa doarma mai putin ziua avand in vedere ca doarme noaptea bine dar eu incerc sa o adorm doar cand da semne vizibile de oboseala, altfel stau si ma joc cu ea ca-mi e draga tare. Azi de ex. am incercat iar mai bine de o ora sa o adorm si se enerva ca nu o pun la san sa adoarma cum stie ea, plangea inclusiv in brate in pozitie verticala cum ii place ei la maxim. M-am intins langa ea asa cum o alaptez si i-am strecurat suzeta in loc de san, s-a prins in secunda 1 si a scuipat-o, iar cand am insistat a inceput sa traga o criza de plans. Nimic n-a mers, desi era rupta, cand i-am dat sanul a adormit in 5 min. Eu tot incerc suzeta aia in speranta ca, asa cum spui si tu, poate ce nu a mers va merge la un moment dat, dar saraca nu stie ce sa faca cu ea, in cel mai bun caz in loc sa o suga o roade ca pe deget sau ca pe o jucarie de dentitie, dar in maxim 1 minut o scapa sau o scuipa. Si eu am folosit pampers premium care pana de curand cand l-am incercat pe cel active baby si mi se pare mult mai subtire si mai potrivit pt vara decat cel premium care. As incerca babylove de la DM daca gasesc pachet mai mic, dar vad ca tipa zice ca e doar bunicel ca absorbant.
Dia_tm: sa-ti traiasca bebica cumintica!
Kovacsc: of ce stres acum pe noi sa nu pateasca bebeii una alta, eu n-am treaba cu dormitul ei in alta camera dar sunt agitata in masina, mereu mi-e teama de vreun accident
Danaang, Monna: inseamna ca pe cand terminam alaptatul vom fi colege de suferinta cu adormitul Eu am pus aparatorile de la o luna, ca deja pe-atunci reusea sa-si scoata piciorusul printre gratii, acum in curand va trebui sa si cobor salteaua ca dimineata e tot cu picioarele urcate pe marginea patului
SuperMami: dap, si mie mi-a placut articolul, dar n-am retinut sa recomande inceperea diversificarii inainte de 6 luni, parca zicea doar sa nu fie mai tarziu de 6 luni jumate. Bine, pe mine ma macina usor si prematuritatea si astept sa-si dezvolte stomacelul mai bine, mi-e teama de probleme digestive (am citit si-n astrograma ca e predispusa la probleme cu stomacelul). Ce nostalgie, mi-am amintit ca eu abia pe 13 iulie am vazut cele 2 liniute ca nu ma asteptam luna aia sa se fi intamplat minunea si nu m-am grabit cu testul... cu o seara inainte bausem ultima mea bericica cu alcool
Meg: la fel alaptez si eu la orizontala de cand cu fluxul mare de laptic si greva suptului si la fel ma strecor de langa ea. Asa merge, drept e ca uneori din 3 vreo incercari, ca ma simte cand plec de multe ori. Problema mea e ca m-a speriat ce am citit prin carti cum ca va fi fff greu de dezvatat de asta la varste mai mari, la intarcat. De asta ma chinui sa gasesc alternative, si de fapt intrebarea mea era pt mamicile care mai au un copil care adormea doar la san cum au procedat in momentul in care masa de pranz a fost complet inlocuita de solide si bebe nu mai statea la san decat dimineata/seara. Cu cat trece timpul, cu atat mai urat face cand ii este somn pt ca ea doar la san stie ca e rost de adormeala. Ocazional mai adoarme si ea in carucior dar dupa maraiala buna si mers in viteza, de ma intreaba toti unde alerg.
Sovi: ce ma bucur sa te citesc, imi era dor de istorioare cu atomici

Fetele, dar de joaca cu tubermanele mai stiti? Eu eram mai baietoasa asa, ma jucam pac-pac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haydee spune:

Hello, hello! Rember us?
N-am mai scris de foaaarte mult timp, din diverse motive, dar nici unul foarte intemeiat; pe langa pregatiri de botez, care ne-au ocupat ceva timp, am intrat intr-o combinatie foarte placuta de lancezeala, relaxare si o oarecare rutina, in sensul ca nu am mai deschis calculatorul cu zilele, televizorul doar la stiri; in schimb am citit la greu, m-am apucat usor usor de sport si masaj si am mai facut una alta prin casa.
Din pacate, desi am citit din urma, nu am retinut decat cate ceva din ultimele disutii:
Anca, slava Domnului ca nu vi s-a intamplat nimic; nici nu vreau sa ma gandesc prin ce ai trecut
Meg, foarte tare blogul recomandat de tine; multumesc mult
Dana, m-ai facut sa ma gandesc cu nostalgie la copilarie.. ce vremuri...
Happy, succes cu diversificarea

Despre noi, pe scurt:
- bilant la 3 luni, 63 cm si 5700 g
- de colici am scapat de la 2 luni jumate dintr-o data.
- In ce priveste somnul, cred ca sunt dintre cei norocosi: ziua are perioade de veghe de maxim 2 ore in care ne jucam pe salteluta; uneori se joaca singura si vorbeste cu papuselele; apoi urmeaza de 1-2 ore de somn; seara avem deja un ritual: cantam inainte de baita, radem si ne jucam pe masa de infasat, facem baie in jur de 20:30 – 21:00, papa,apoi pana eructeaza ii cant 2-3 cantecele de leagan, dupa care ramane cu suzeta si caruselul cateva minute pana adoarme singura; si se mai trezeste la 6:30-7:00. Sub nici o forma nu mai vrea sa doarma/adoarma in brate, se zbate si incepe sa planga pana o las in patut; uneori mi-e dor sa o legan in brate pana adoarme.
- Am avut si botezul acum 2 saptamani, a fost foarte cuminte, a ras cu toata lumea, s-a simitit foarte bine sa fie in centrul atentiei. Din pacate, albumul nostru nu este gata si nu am recuperat decat cateva poze, asa ca pun si eu cateva pe picasa
- Desi suntem pe LP, diversificarea o vom incepe la 5 luni, cel putin asa am discutat ultima data cu pediatrul

Cam atat, deocamda . Pup mamicile si strengareii; nu mai promit ca scriu mai des ca nu ma mai crede nimeni…

Mergi la inceput