Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 10

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

sunt intr-o depresie maxima. una din prietenele mele, plecata de ani buni din Ro, si-a dorit un copil enorm. dupa 10 ani de incercari, a ramas insarcinata. a nascut duminica noapte de urgenta din cauza unei tensiuni f mari. ieri a murit.. a lasat in urma o fetita superba.. un gandacel de 2600g.. de aseara nu mai sunt om. nu-mi revin.
am intrat sa scriu.. sa ma mai racoresc putin.
va rog sa nu-mi transmiteti condoleante si vorbe frumoase. m-ar afecta si mai rau. am vrut doar sa ma descarc.

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

ronina, da. e decizia mea. am inceput de ieri cu morcov. ii place deocamdata. vedem mai departe.

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana_cp

Vaai, Dara, mi-ai amintit de copilarie

Eu imi amintesc cu drag de carbitul pe care-l puneam in balti sa bolboroseasca, de copacii din care cadeam la tara, de bicicleta mea pegas verde ("o chema" Silver, dupa celebrul calut din desenele animate). Am urat cu patos bermintonul si papusile. Am iubit cazematele, flori filme sau baieti si oracolele :))

Ai nostri copii le-or mai scrie?!

Mami de Vlad aka Gaza din 19 Martie 2012



... si pietrele cand jucam cu baietii pe calareti sau cartoane de chibrit, si de-a v-ati ascunselea cand ne piteam in copaci si elasticul care-l saream pane ne juleam genunchii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ronina cum Doamne iarta-ma sa va uit???? nu voi m-ati tinut de burta pana am nascut?
Cu adormitul si la noi tot agatata de tzatza (ca si la David). Doar daca iesim afara papate(si nu putem decat dimineata devreme sau dupa 8 seara) atunci adoarme in carut.
La noi doar urechea dreapta e agresata in caz de somn sau suparare. Eu ii mai dau degetul meu si o impiedic astfel sa traga de ea. Mi-e teama de un obicei de genul asta - stiu un copil caruia i se casuna pe urechea mamei, iar mama are rana la acea ureche
Cu tv-ul e adevarat ca uitatul la el duce la deficit de atentie, dar asta e problema cand e copilul mai mare. Deocamdata le dauneaza ca imaginile se succed cu o viteza mai mare (parca) decat in realitate si astfel oboseste ochiul f tare. Desi la David dupa ce am citit mult pe marginea subiectului vedeam tv ca inamicul nr 1, am cedat pe la 7 sau 8 luni cred cand din disperarea de a-l face sa pape am inceput sa-i pun filmuletele Baby Einstein (dar rulau doar in timpul mesei - nesanatos, stiu , dar nu mai stiam ce sa fac )
Da, Sovi! unde esti?
Si celelalte mamicute? suntem cam codase la umplut capitole.
Dia sper ca sunteti mai bine.
Eu sunt suparata pt ca luni au venit in vizita 2 colegi de gradi de-ai lui David. Desi nu sunt f pe aceeasi lungime de unda cu parintii lor, i-am invitat (adica le-am acceptat autoinvitatia) pt ca stiam ca se va bucura David. Insa nu inteleg cum mama lor nu s-a gandit nici o clipa sa-mi spuna ca sunt raciti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

despre scutece...descumpanitor aici
Adevarul este ca si David a facut reactie la pampers sensitive...atunci am trecut pe Libero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:


Anca, bine ca nu ati patit nimic.

Dara, noi i/am luat lui Finn jucarii si carti de nu mai avem unde sa le punem. Si tot mai luam altele pt Euan. Cand avem bani. Mie nu mi/au placut papusile. Am avut una marinar pe care mi/a adus/o maica/mea din germania in 1981 si una primita din grecia de la prieteni de familie. in rest masini, trenuri, experimente si multe carti. eu nu as lua jucarii speciale pt fete. Finn vrea o bucatarie, dar cele de calitate sunt scumpe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cica medicii recomanda de la 4 luni diversificarea la bebeii cu lapte praf (deci nu cu LM!) pe criterii de greutate. Daca-s grasuti, se considera ca alimentele noi, chiar asa, in cantitati mici, vor mai reduce din caloriile laptelui praf. Adica vor fi mai putine calorii pe zi pentru ei.

Ronina, era un post pe babycenter, dar nu am timp sa-l caut, in care o tipa zicea ca-s 2 feluri de copii, cei care dorm intrerupt noaptea si dormiteaza si ziua si cei care dorm destul de bine si multe ore noaptea si f. putin ziua, cica ea asa intalnise in cariera ei de consultant in alaptare sau nu mai stiu ce era. Adica ori bucati egale si scurte tot timpul, ori dorm ca lumea noaptea, aproape dintr-o bucata. Cam asa e si Miruna.

Eu folosesc Premium Care de la Pampers, habar nu aveam ca celelalte au lotiune, astea Premium Care cica e bine ca nu au lotiune din aia. Verisoara mea a trecut de la Pampers (nu stiu daca obisnuite sau Premium Care) la unele de la DM (nu stiu marca) si a facut multe bube la fund copilul.
Drept sa zic am citit de vreo doua ori articolul si tot n-am ramas cu ideea care scutece ar fi mai ok, adica sa nu fie albite cu clor, dar sa fie ok si pt. bebe din celelalte puncte de vedere. Adica inteleg ca albitul cu clor e foarte rau pentru bebe, nu? Scuzati-mi nestiinta - dar desi obisnuiam sa reciclez hartie si tot felul de chestii - nu ma intereseaza in mod deosebit sa nu poluez cu scutecele Mirunei, ci sa ii fie ei bine. La faza asta sunt egoista sau oricum vreti sa ziceti. Adica mi s-a parut ca unele criterii prezinta aspecte daunatoare pentru bebe si altele pentru mediu, iar pe mine ma intereseaza numai alea daunatoare pentru bebe, iertata (sau nu) fie-mi nesimtirea la faza asta

J.D. as lua si papusi, pt. ca mi-as dori ca Miruna sa fie mai feminina decat mine la niste chestii, ma rog, sper ca va avea noroc cu nasa s-o invete sa fie un pic de tot pitzi, nu "camarada" ca mine. Mie nu-mi placeau papusile in sine, ca erau cam urate pe vremea lu' Ceasca multe, ci rolurile pe care le puneam sa le joace, cu celelalte fetite, sau imi placea sa le fac haine mai cool decat alea de la magazin, care erau oribile, nu ca acuma. Nu ca imi ieseau mie cine stie ce...dar parca tot erau mai haioase decat alea de la magazin. Bine, 1/2 sau 2/3 din joaca cu papusile era amenajatul "casei" pe la bloc, adica sa ne maturam unde punem presurile fiecare, sa imprejmuim sau mai stiu eu ce, papusile erau motivul pentru care amenajam, dar cel mai mult timp pierdeam cu amenajatul (mai multe fetite). Alteori plecam la "razboi" cu alt bloc, cu baietii, cu bate si bulgari de pamant, sau ma jucam cu carbid, ca Dana


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, am citit o chestie la un moment dat, am uitat-o si apoi am constatat-o in practica, ce nu merge acum la bebe s-ar putea sa mearga peste 10 minute. Adica de ex. daca o tinem pe mana dreapta prea devreme, nu vrea sa stea, daca o mai punem pe mana dreapta (in timp ce mergem) dupa 10 minute, sta si adoarme, pt. ca sta cu fata mai spre noi, nu mai spre exterior, cum sta pe mana stanga, de se uita dupa toate alea.
Sau nu vreau suzeta acum si peste 10 minute o vrea, dupa care iar n-o mai vrea si tot asa. Are la un moment dat momente de nu mai vrea nimic din ce vrea de obicei si le luam iar la rand pe toate cu incercatul, pana cand una din ele functioneaza, dar trebuie mereu reamintit sa re-aplici ceva dupa 10-15 minute, chiar daca mai devreme n-a mers. Ma rog, nu ceva ce o enerveaza profund.
Mai adoarme daca-i canta taica-su cam o ora folk (in timp ce se plimba cu ea in brate) :).Eu cred ca e cam ca la Tala cu "ohm" al sotului ei, au voci mai groase.
Problema e cand o trezeste vreun part, stranut ceva si tre' sa o luam de la capat over and over, cu adormitul. Cel putin seara cam de vreo 4 ori pana doarme toata noaptea.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Anca, ma bucur ca sunteti ok - nu e prima patanie de acest fel de care aud (din fericire cele pe care le-am auzit pana acum au fost toate cu final fericit - adica singura victima a fost masina); cam multi nebuni la volan... a devenit periculos sa stai in masina parcata.

Ronina, noi cu dormitul n-avem probleme, asa ca nu stiu ce idei sa-ti dau.
E incredibila bebelina asta, de nici mie nu-mi vine sa cred. De regula adoarme pur si simplu, cumintica si fara nici un circ - eventual isi cere suzeta, dar apoi e zen - chiar peste orice asteptari. Chiar si acum bolnavioara e la fel de cumintica si dulcica.
Am remarcat insa de vreo 2 saptamani ca incepe sa aiba tot mai des momente cand e maraici si plange de oboseala ... atunci uneori nu-i buna nici suzeta, o scuipa cat de tare poate si se pune pe plans si tipat...dar atunci de regula e atat de obosita incat adoarme in cateva minute.
Probabil se va mai agrava cu timpul - la gandesc ca si beblusii, cu cat cresc cu atat rezista mai mult si se impotrivesc somunului care le da tarcoale ... cum Bianca e mai maricica, presupun ca voi va confruntati mai repede cu astfel de probleme. Dar sper sa gasesti o solutie.

Happy, mult succes cu diversificarea.
Sper ca stii ca suntem aici alaturi de tine indiferent in ce stare esti si indiferent ce vrei sa ne povestesti, si ca ne esti draga

Lavinia e cam tot asa...un pic bolnavioara, tuseste din cand in cand...
Ieri a avut 37-38, seara a ajuns la 38,3 si i-am dat paracetamol, ca mi-era frica sa nu-i creasca si mai mult peste noapte; partea buna e ca aparent nu se agraveaza (azi a revenit sub 38 si a fost foarte linistita, a dormit mult), dar partea proasta e ca nici nu-i trece.
Inca n-am vorbit cu pediatra - tot zic ca daca se agraveaza o sun, dar stagnam intr-o zona in care nu e nici ok, dar nici prea grav. oricum ar fi, maine cel tarziu o sun - mai ales ca vineri ar trebui sa-i facem vaccinul de 3 luni, si tare mi-e ca va trebui sa amanam...si cum plecam saptamana viitoare in vacanta nu stiu cat o sa amanam si cum o sa facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Ronina nu mai stiu ce ai zis de adormit, poate nu am citit, la noi este bine. Seara ii dau sa pape si adoarme imediat, daca nu, functioneaza suzeta de minune. Acum doarme in camera cu noi, in patut pt ca deja aveam cosmaruri. In fiecare noapte visam ca o pierdeam sau mi-o fura cineva si asta pt ca imi era greu sa o las singura in cealalta camera, noaptea ma intrebam daca este bine si nu dormeam linistita. Iar ziua doarme cam 30 minute la 2 ore o pun jos in patut chiar dc este treaza, ii dau suzeta si adoarme. Ieri s-a intamplat ceva miraculos, a dormit vreo ora dupaamiaza, s-a trezit si i-am dat sa pape si o lasasem cu sotul meu, in cateva minute a adormit din nou inca 2 ore. Asa ceva este rarism. Ce o fi avut habar nu am.
Acum sta ziua si singurica, nu mult, dar suficient cat sa termin o mancare sau sa fac ceva marunt, in rest imi este tare tare drag sa o tin in brate si sa ma joc cu ea. Deja 20 ani mi se pare prea putin cat o sa o mai am langa mine, pana se marita . Daca traiesc pana la 80 ani tot imi mai raman 30 de ani sa tot fac curat si sa spal si alte prostii. Asa ca profit cat pot acum.

Azi am fost la control si are 64 cm si 6700 gr. Am avut si eu controlul de lauzie pt ca pana acum m-au amanat ei si totul este foarte bine.

Mai vroiam eu sa mai zic cate ceva dar nu mai stiu...revin

Mergi la inceput