Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 10

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Miha, uite aici s-a mai discutat despre asta!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=163552&nm=Scafocefalie


Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui magddalena

Maya mi/a facut o criza de plans,nu stiu de la ce,, era vesela si de odata plans,isteric,sunt disperata ca nu am medic pediatru aici,nu stiu incotro sa o iau,acum e linistita,a dormit vreo doua ore,a mancat si e ok.
Mamici cu experienta,de la ce ar putea fi?ma gandeam la dinti dar ar fi cam devreme,burtica nu parea sa o deranjeze,urechile le/am verificat cum am stiut nu o dor,in rest nu mai stiu,plangeam cu ea in brate si nu stiam ce sa ii fac..am scris si la bulgarasi ca este o mamica din Bc si poate imi recomanda un pediatru bun sa merg la el la un control..
E groaznic sa nu stii ce sa ii faci copilului tau cand sufera

Mada mami de albinuta MAYA-ELENA 14.03.2012 01:40




ti-am trimis PM-abia acum am obs. ca mi-ai scris la bulgarasi.sanatate!.daca doresti sa tinem legatura, lasa-mi adresa ta de facebook, daca ai.acolo e un grup de mamici si tatici din Bacau.si ti-as da un add.

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Multumesc fetelor pentru gandurile voastre bune!!!

Citat:
citat din mesajul lui buburuza1979

lakioana eu am avut problema asta cu baietelul. in consecinta dupa chinurile alaptarii cu rani, apoi alaptat doar in somn ca era singura solutie ca sa accepte sanul,la 4 luni a zis gata cu chinul (el) si a refuzat a mai suga. asa ca am trecut la muls si dat la biberon laptele meu pana pe la 8 luni cand am scos ultimul strop. regret si acum ca nu am gasit explicatia atunci si am fost foarte frustrata. abia dupa intarcare am descoperit problema.... bine, eu i-am vazut limbuta prinsa inca din maternitate, dar nu am stiut ca asta va fi o problema si cum nici doctorii nu s-au deranjat sa imi spuna... nu mai zic ca ar fi trebuit sa i-o taie inainte de externare si nu au facut-o...
am mai pus un link inainte sa invcepen sa naste cu privire la prosblema asta...il mai pun o data pentru cele care sunt interesate...
http://www.bestforbabes.org/booby-trap-docs-who-wont-snip-tongue-tie-thousands-of-breastfeeding-moms-babies-suffer/

si asta: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2794828/

baiatul si acum are limba prinsa. dar acum daca nu mai suge nu il deranjeaza. numai ca nu poate scoate limba. de vorbit vorbeste bine. nu pronunta inca litera "L" si "R" dar mai asteptam sa vedem daca e din cauza limbutei sau doar ca este inca la inceput si o sa invete in timp.

mami de doua comori: Serban si Mara


Mersi pentru ca mi-ai impartasit experienta voastra. Felicitari pentru hotararea de a continua cu laptele tau...chiar daca i l-ai dat la biberon. Vad ca Evelyne este din ce in ce mai hotarata sa renunte si ea san...si o inteleg draga de ea. Pentru un bebe infometat biberonul este paradisul comparat cu chinul suptului la san (cu toate ca si biberonul il scapa de nenumarate ori si tzocaie...se enerveaza). Am cerut o programare pentru o consultate si eventuala taierea a frenului la un spital de copii...insa din pacate, aici chiar si ca urgenta poti fi vazut doar in cam 2-3 saptamani...si nu stiu sincer daca Evelyne mai rezista pe baricade...azi si ieri cand vedea sanul urla ca din gura de sarpe...iar cand doarme, daca incerc sa o hranesc...ea doarme in continuare...nici nu se mai chinuie sa traga. Iar daca insist...se trezeste si plange. In rest la noi...e numai urlet in casa pana cand primeste biberonul, pe care a trebuit sa i-l dau de altfel, deorece prezenta deja semne clare de deshidratare ( fontanela vesnic adancita, toropeala si pieles uscata...plus ca nu mai lua in greutate).
Dar daca nu reusesc sa o mentin la san pana rezolvam problema, m-ar interesa cum te descurcai tu cu mesele lui. Adica...pentru mine, a ma mulge tot timpul si a-i da laptele din biberon, ar insemna consemnarea in casa si a mea si a ei...deci sa nu putem iesi mai mult de 2-3 ore. Tu ce ai facut? Cum il hraneai cand erati iesiti...de exemplu?
Mersi!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Miha, m-am uitat la poze, nu pare asa pronuntata afectiunea, Vladut arata foarte bine, plus ca ma gandesc ca mai e timp pana la 11 luni sa mai afli opinii si sa decizi oarecum "mai la rece" pe cat posibil. Pana acum n-am auzit de probleme cu anestezia, daca decideti operatie, la Chito ma gandesc ca l-au anesteziat pe Edu chiar mult mai mic.

Mada, My_Lady, v-am dat "suggest friends" pe FB, ca sa va gasiti mai usor.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

lakioana eu am avut "norocul" (daca ii pot zice asa) sa fie perioada de iarna. asa ca iesirile erau scurte si mi le planificam in functie de masa lui. daca mergeam in vreo vizita luam pompa cu mine si inainte de ora mesei ma retrageam in alta camera pt muls.
nasol pt mine a fost ca aveam pompa stricata si nu am stiut chestia asta. se slabisera garniturile de silicon si nu mai tragea cum trebuie asa ca dura chiar si o ora mulsul pana sa reusesc sa scot cantitatea necesara de laptic. habar n-aveam ca si pompa se strica (Avent) si de aia am si ramas in final fara lapte ... pt ca pompa nici nu tragea cum trebuie si sanul nici nu a fost stimulat... abia cand am pierdut laptele am discutat cu alta mamica care presta acelasi lucru si a adus in discutie garniturile pompei si asa am gasit explicatia pierderii laptelui. deci atentie mare sa fie pompa buna ca sa mearga treaba bine!

noaptea cand dormea il hraneam natural pt ca atunci era linistit si adormit si nu mai protesta la san, desi dura mult masa.

sfatul meu este urmatorul... incearca sa grabesti programarea sa ii taie frenul mai repede. explica-le ca e in joc alaptatul... pt ca doua saptamani la biberon conteaza mult si apoi nu cred ca se mai intoarce ea la san dupa asa mult timp... intre timp, pana la "operatie" incearca sa o hranesti cu siringa si cat mai putin biberon sa nu se invete cu el. mai trage de timp si cu metoda adormirii inainte de masa si alaptatul in somn. la noi a mers asta cam o luna intreaga (de la 4 la 5 luni, daca imi aduc bine minte). il adormeam leganandu-l cand se apropia ora mesei si apoi in somn il mufam si papa saracu, greu dar papa. daca simteam ca nu a papat cum trebuie ii dadeam restul al biberon dar nu inainte de a-l pune la san. acelasi lucru te sfatuiesc si pe tine ca sa nu uite de tzitzi.

daca as fi stiut si eu de ce refuza el sa imi pape natural...ehehee! am dat de articolul ala cu explicatia cand avea deja 1 an feciorul si era intarcat deja :((
asa am suferit cand a inceput sa refuze sa suga... si apoi cand am vazut ca mi se duce laptele...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

si inca ceva (ca am vazut faza cu scapatul biberonului si tzocaitul).
daca ajungeti la biberon incearca sa ii pui tetine rotunde nu ortodontice. eu am remarcat asta la suzete. alea ortodontice le scapa din gura (nu le scuipa, le scapa) iar cele rotunde reusea sa nu le mai piarda. la fel cu tetinele la biberon. la alea avent rotunde reusea sa suga mai bine si nu mai tzocaia chiar asa mult ca la cele ortodontice din care nu reusea sa suga nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Buna mamici,
revin si eu dupa o lungaaa perioada de absenta...motivata
Am ramas o perioada fara net,apoi am avut pregatirile pt botez si pe 1 iulie botezul iar acuma tocmai ne-am intors de la mare din vacanta.
La botez nu au mers treburile cum am planificat,a plouat torential de cand am iesit din biserica asa ca ne-am mutat cu tot balamucul in sufragerie la noi(aranjasem intial o masa frumoasa la noi in gradina).Bianca nu prea suporta sa fie tinuta in brate asa ca a plans non stop la biserica,doar cand punea preotul mana pe tacea(interesant,nu?).Dar am fost in familie si ne-am simtit bine si ne-am bucurat de botezul printesei noastre.
La mare a fost tare frumos,Bianca adormea instantaneu cum ajungeam pe plaja.Am alaptat-o peste tot chiar si in timpul unui spectacol.Drumul a fost mai greu,am facut 12 ore pana in Italia dar ne-am oprit tot la 2 ore si am scos copiii la plimbare.
Despre Bianca la 3 luni: are 5900g si 63cm.
Am pus poze noi pe Picasa
Pupice la mamici si bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Happy, Dara multumim
Am fost la dr Stoica Sergiu la Euroclinic si ne-a zis ca pana in 6 luni sa-l operam ca se corecteaza mai repede si mai bine forma cutiei craniene, deocamdata mergem pe mana lui, ca alta parere medicala nu am mai cautat.Ne-am hotarat sa facem operatia in septembrie la Budimex, dar pana atunci mai culegem informatii, asa ca daca mai auziti ceva printre cunostinte, recomandari de medici, le ascultam cu mare interes.
Tot domnul dr ne-a zis ca nu e forma avansata sau foarte vizibila, dar nu stim cum va evolua in timp si pe masura ce va trece timpul(dupa 6 luni ale copilului)e mai grea operatia si randamentul mai slab.
Dara, in poze nu prea se vede ca-l pozez din fata, insa are fruntea bombata si lateralele capului sunt drepte, si mai are si o creasta mica pe linia mediana a capului(vertical)dar e acoperita de par si nu se vede
Tala, v-am admirat pozele si filmuletulsunt frumosi ca tine puii mici

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Miha ma tot gandesc de ieri ce sa-ti spun, sa ma pun in locul tau. Ca mama as alege sa nu-i fac operatia (ma gandesc ca sunt dureri dupa operatie, anestezia, oarece riscuri) insa baiatul nu va gandi ca o mama si daca atunci cand va creste o sa fie vizibil va avea de suferit si probabil te va condamna pt o astfel de alegere... Ce pot sa fac este sa-mi intreb pediatra de un chirurg bun. si multumim pt complimente mama frumoasa de baieti frumosi
Marci botezul l-ai facut aici? tu ai gatit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Monna,multumim pt urari.Esti o draguta ca nu uiti niciodata de noi
Tala botezul l-am facut in Germania la biserica catolica.Mancarea am comandat-o la un restaurant,a fost tare buna si ieftina-4 feluri de mancare pe persoana a costat 14€.Dar am gatit in rest destul ca au fost la noi parintii si sora mea plus nasii din Austria(si au stat 10 zile).
Lakioana si Bianca are limbuta prinsa.Eu am observat de cand s-a nascut pielicica de sub limba dar dr nu i-au facut nimica pt ca nu am avut probleme cu alaptatul.Am iesit din spital cu 200g in plus fata de cat avea cand s-a nascut.Rani nu mi-a facut deloc la sani dar nici nu se chinuie prea mult sa suga;suge 5 min(dar laptele efectiv imi curge din sani si trebuie numai sa inghita) apoi se oboseste si nu mai vrea.O pun la ragait si apoi iar la san.A pus cam 600g pe luna,nu e prea mult dar dr. spune ca nu se face nimica cat timp ia in greutate.Acuma sa vedem cum o sa fie in continuare dar mie mi se pare ca mananca tare putin.Daca afli noutati sa-mi zici si mie.
Am vazut poze si filmulete pe Picasa Avem o odisee cu cei mai frumosi bebelusi si mamici.

Mergi la inceput