Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 10

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

dorinutza, doamne ajuta sa fie bine! mai mult ca sigur e vorba de rotavirus. am o prietena care a fost exact in starea ta, copilul de 2 ani si 3 luni internat, si ea si sotul au facut forme usoare iar bebelusul nu a avut nimic ptr ca era alaptat (nu stiu daca e si cazul tau).

curaj si capul sus ca va trece!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dorinutza, cand a patit ca Stef baietelul prietenei mele, care are 3 ani, in 10 minute i-au facut analiza la spitalul Gomoiu ca sa vada daca e rotavirus sau adenovirus, sa stie exact cum il trateaza. Si i-au pus perfuzii de rehidratare acasa, venea o asistenta - ii lasa copilului o branula in mana, pansata ca sa nu se traga de ea, dar la voi poate e mai bine asa, ca sa nu-i dea microbi celei mici.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

lakioana eu am avut problema asta cu baietelul. in consecinta dupa chinurile alaptarii cu rani, apoi alaptat doar in somn ca era singura solutie ca sa accepte sanul,la 4 luni a zis gata cu chinul (el) si a refuzat a mai suga. asa ca am trecut la muls si dat la biberon laptele meu pana pe la 8 luni cand am scos ultimul strop. regret si acum ca nu am gasit explicatia atunci si am fost foarte frustrata. abia dupa intarcare am descoperit problema.... bine, eu i-am vazut limbuta prinsa inca din maternitate, dar nu am stiut ca asta va fi o problema si cum nici doctorii nu s-au deranjat sa imi spuna... nu mai zic ca ar fi trebuit sa i-o taie inainte de externare si nu au facut-o...
am mai pus un link inainte sa invcepen sa naste cu privire la prosblema asta...il mai pun o data pentru cele care sunt interesate...
http://www.bestforbabes.org/booby-trap-docs-who-wont-snip-tongue-tie-thousands-of-breastfeeding-moms-babies-suffer/

si asta: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2794828/

baiatul si acum are limba prinsa. dar acum daca nu mai suge nu il deranjeaza. numai ca nu poate scoate limba. de vorbit vorbeste bine. nu pronunta inca litera "L" si "R" dar mai asteptam sa vedem daca e din cauza limbutei sau doar ca este inca la inceput si o sa invete in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dorinutza82

L-am internat pe Stef in seara asta pt ca iar a vomat desi e pe antibiotic de duminica seara si nu mai vomase de ieri si dr il vrea sub supraveghere stricta; eu am stare de lesin, voma si scaune proaste, deocamdata doar cate 1 din fiecare dar am niste crampe groaznice. Probabil voi ajunge si eu la urgente, deocamdata ma rog la D-zeu sa nu imi mai fie rau. Si mai ales ma rog sa nu ia si fata nenorocitul asta de microb ca innebunesc. In viata mea nu mi-a fost mai frica decat imi e acum pt copiii nostri. Stef nu a stat nici o noapte fara noi si acum sta cu bunica in spital, ma prapadesc de mila lui...
M-am programat maine la un dr sa-mi dea analize de facut, sa vedem daca ajung cu bine pana atunci.
Va rog sa va rugati pt noi, sa fie fata sanatoasa si sa se puna baiatul pe picioare repede.

Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si de Maria-Teodora (11 aprilie 2012)


el are vaccinul pt Rotavirus facut? sa nu fie asta, caci vara cam explodeaza infectiile cu virusul asta, mai ales la copii si sunt tare urate...

sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

si tot pt interesate aici o cartulie despre diversificare scoasa de World Health Organization: http://www.euro.who.int/data/assets/pdf_file/0004/98302/WS_115_2000FE.pdf

cand mai gasesc chestii care mi se par utile si interesante va mai pun linkuri


edit ca am mai dat peste niste linkuri:
http://www.westonaprice.org/childrens-health/including-baby-at-the-family-table

http://www.westonaprice.org/childrens-health/nourishing-a-growing-baby

http://www.westonaprice.org/childrens-health/sacred-foods-for-exceptionally-healthy-babies-and-parents-too

http://www.westonaprice.org/food-features/living-with-phytic-acid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Mona am si uitat!
multumim mult pt urari! ca de obicei esti o scumpa! nu uiti niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Cristina: cum sa ma supar, sper doar sa nu uit ca eu de multe ori dau in viteza copy+paste la nick, nu-l mai scriu, decat la Anca ca mi se pare prea complicat nick-ul ei Mie poti sa-mi zici linistita si ronina ca-s invatata cu nick-ul asta.
Corina: sper sa se rezolve usor si rapid cu masaj la gatut. La mine nici acum nu ia suzeta, cum o vede cum se zbate de zici ca i-as pune botnita
Magddalena: si Bianca f greu prinde de jucarii dar in schimb ochelarii mei nu-i iarta de cate ori poate Legat de rochii eu zic ca mai bine probezi decat sa iei de pe site ca cine stie cu ce te alegi.
Dara: merci de info. Poate conteaza si la ce interval de timp se foloseste IPL si la ce intensitate. Cu astea pt acasa mi-e teama ca o poti comite daca nu stii cand sa te opresti. Totusi inca mai rumeg si eu ideea
Happy: suculetul il dai Alexiei cu lingurita?
Lakioana: of ce de patanii si pe capul tau cu alaptatul. Frenul lingual cred ca se observa daca exista sub limbuta, cred ca te poti uita si tu. E primul lucru de care am intrebat in maternitate daca il are, ca prindea extrem de greu sanul, insa Bianca mea era f mica si de aici problema. Si da, asa stiu si eu ca daca aia e problema se rezolva instantaneu dupa ce se taie pielicica aia. Multa bafta sa scapati repede de problema!
Tania: sa ne tii la curent, sper sa te linisteasca nefrologul
Carstea: am mai incercat si in sezut dar nu mai vrea, se arcuieste si zbate la fiecare 2 minute. Nu pricep ce anume e diferit pt ea ca tare-as vrea sa stiu sa pot gasi o solutie.
Dorinutza: of mamica ce trebuie sa fie in sufletul tau Maria nu cred ca va lua ca o alaptezi si primeste anticorpii inainte sa o ajunga virusul. Tin pumnii sa scape, Doamne ajuta!
Buburuza: multumim! Of de-as apuca sa citesc cate as vrea

LE: am uitat sa spun, am gasit gripe water cu girafa si la farmacia stejara la doar 10 ron: http://www.farmaciastejara.ro/gripe-water-100-ml-p-3329.html Numai bine ca acolo au pe stoc si aparat cu ultrasunete contra tantarilor, il vanam la farmacia tei dar nu mai e pe stoc de ceva vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Happy multumim de intrebare, a fost bine. A plans putin la intepatura, dar s-a linistit repede. Ma speriasem putin pt ca a gasit-o cu craniul moale intr-o laterala spate,insa mi-a zis ca se remediaza de la inca o picatura in plus de vigantol si expunere la soare (eu o feream de numa' pana acum). Fierul trebuia sa-l incepem de la 2 luni(eu retinusem ca de la 4) si ma bucur ca il accepta (David vomita de la el). In rest a zis ca a crescut f bine, are 7300g si 64 de cm. Si Davidutu e bine, s-a razgaiat acolo ca de obicei

Miha, vad ca aveti 'bafta' la medici...si eu zic sa nu-l mai vizitezi pe asta.

La David i-am gatit pt fiecare masa pana tarziu pe la 2 ani. Sper sa-mi iasa si acum. Daca nu, voi raci instant mancarea si recipientele care se inchid ermetic sunt perfecte, dar la incalzire in bain marin eu nu incalzesc in plastic.

Tania vorba Darei pana creste el se va gasi si leacul sau poate nici nu o sa fie nevoie si nu se vor dezvolta.

Dara eu stiu de la o prietena ca SPL e mai smecher decat IPL,dar nu stiu detalii

Magdalena incearca pe shop.unica - au nissa reduse

Happy va doresc sa aveti aceleasi bucurii si la mancare, eu am niste emotii maxime stiind ce am patit cu David

Lakioana la noi s-a rezolvat problema cu suptul cam intr-o saptamana, cred ca a fost greva suptului urmata de puseu. La voi s-a confirmat frenul?

Dorinutza sper din suflet sa treaca repede si simptomele si spaimele. Bine totusi ca ai o bunica sa te ajute. Sanatate multa!

Am admirat si eu poze,dar pe super fuga si n-am apucat sa dau like-uri.
Am mai pus si eu cateva pe picasa si 2 filmulete

pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Adevarul este ca de cand am nascut-o am observat ca nu scoate limbutza mai departe de linia buzelor, mi-a facut rani ingrozitoare la mameloane si tzocaie, scapa sanil cam mult. Chiar ma gandeam ca nu a invatat inca sa suga cum trebuie la 3 luni. Acum e adevarat...timpul trece si ne va fi mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Multumesc de incurajari!
Stef va iesi maine dim din spital, pt ca nu mananca mai nimic trebuie sa-i bage glucoza si sa-l hidrateze.
Eu am trecut cu bine noaptea, insa nu am inchis un ochi, mor de dorul lui Stef, am un nod in piept de nici nu pot sa respir bine si plang de mila lui....
Am fost azi la dr, nu mi-a dat de facut analize pt ca le-am facut luna trecuta si erau normale, mi-a zis ca nu se modifica ca si fe-ul de la o luna la alta ca sa am acum deficit. Insa am tensiune mica, 10 cu 6-7 si mi-a spus ca asta e motivul ametelilor. Nu am nik de facut, mi-a spus ca nici calciu nu tre sa iau pe langa vitaminele postnatale, am intrebat un alt dr si mi-a spus ca cel mai probabil am facut o vasodilatatie, sa mananc sare, lichide multe si cam atat. Sunt tot timpul ametita, mi-a frica sa merg cu fata in brate, draga de ea e asa cuminte azi, nu se cere deloc in brate, ii dau sa pape intinsa si o mut in patut unde sta cumintica, se cearta cu pumnisorii si doarme.

Lui Stef nu i-am facut Rotarix, trebuia sa-i fac Mariei zilele astea, acum nush ce sa fac. Daca e virusul activ si periculos cateva zile, nu-l afecteaza iar pe baiat?

Mergi la inceput