Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 10

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

buna intrebare lelu . si eu ma framantam zilele astea gandindu-ma cum e bine de facut. e ok daca tinem recipientul in frigi si-i mai dam si a doua zi? sau facem cat sa ajunga la o masa?

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Eu planuiesc sa tin chestii si la frigider. Am un incalzitor de biberoane care are setare speciala pentru incalzit din frigider. Si separat are setare speciala pentru incalzit borcanele in loc de biberoane, de la temperatura camerei, de la frigider sau de la congelator. Stiu ca prietenele imi ziceau ca tineau borcanele Hipp la frigider sau mancare preparata de ele la frigider, sau la congelator. Nu zic ca tot timpul o sa fac multa sa bag la frigider, ci doar ca n-o sa ma dau in laturi sa tin si la frigider.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Lelu, nu stiu daca ajungi sa-i dai la bebe de mai multe ori in aceeasi zi aceeasi papica... presupun si eu ca sunt pt frigider; la Adri n-am folosit, am preferat sa-i fac de fiecare data proaspat.

Ronina, peste 2 zile ne luam zborul de aici...de-abia astept...
si mai incolo, la inceput de august, poate organizam si fetele din Tm o mica intalnire, o plimbare ceva (daca nu sunteti plecate prin concedii).

Avem certificat de nastere romanesc ... deci o sa ne testam norocul la pasapoarte in tara, din pacate fara programare pentru ca nu mai e nimic liber pana tarziu in august. Presupun ca va fi o zi horror, dar sper cel putin sa nu o pierdem degeaba si sa reusim sa depunem actele pt pasapoarte (probabil vineri o sa ne incercam norocul....ne tineti pumnii?)

Gata, ne pregatim de nani.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dia deci in 2 zile plecati in Ro? Drum bun si distractie placuta! Si tinem pumnii sa scapati repede cu pasapoartele

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Dia la noi a mers repede la pasaport.Intr-o zi am depus actele si a facut fata poza si a doua zi am ridicat(se putea ridica si in aceeasi zi daca depuneai actele de dimineata).Noi am ales sa-i facem pasaport simplu nu din cel digital ca se rezolva repede, celalalt dura cel putin 2 saptamani.O chestie care nu am stiut-o:pt ca nu am facut pasaportul in Bucuresti unde avem noi resedinta a trebuit si buletinul unuia din parinti si cerere de mana prin care solicitam sa-l facem in Buzau nu Bucuresti.

Legat de mancare , si eu lui Rares ii faceam in fiecare zi in primele 2-3 luni.Aveam un steamer pe care il foloseam.
Megcrezi ca se merita investitia cu Philipsul?E mare ?Il poti folosi si pt cel mare?Are diferite nivele de blenduire?Ma gandesc ca blender tot trebuie sa-i iau si tot dau un ban pe unu bun

La Emma intentionez sa-i fac zilnic la inceput dar in cateva luni cand intram bine in diversificare putem chiar congela.Depinde de timpul fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Fetelor oare ce as putea sa ii dau Karinei seara inainte de culcare ca sa nu o mai doara burtica peste noapte? In fiecare noapte se tot framanta acolo in pat dar de obicei nu se trezeste si o aud si cum are gaze. Insa azi noapte la 3 deja se framanta destul de mult si am luat o in brate si i am dat putin laptic, s-a linistit si am mai dormit pana la 6 cand iarasi i am mai dat putin laptic, la 8 aceeasi chestie. Pana nu face kk nu este bine si culmea face atat de des si totusi noaptea se chinuie. Ieri dupa amiaza pt prima oara de cand s-a nascut am vazut o plang foarte foarte tare si nu a tinut doar cateva secunde. Cu toate ca tocmai facuse kk de vreo ora totusi a mai avut ceva crampe ca altceva nu stiu ce sa fi avut. A adormit dupa ce i am dat putin laptic, am tinut o in brate aproape doua ore. Doamne daca nu s ar linisti la san ar fi groaznic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Citat:
citat din mesajul lui kovacsc

Fetelor oare ce as putea sa ii dau Karinei seara inainte de culcare ca sa nu o mai doara burtica peste noapte? In fiecare noapte se tot framanta acolo in pat dar de obicei nu se trezeste si o aud si cum are gaze. Insa azi noapte la 3 deja se framanta destul de mult si am luat o in brate si i am dat putin laptic, s-a linistit si am mai dormit pana la 6 cand iarasi i am mai dat putin laptic, la 8 aceeasi chestie. Pana nu face kk nu este bine si culmea face atat de des si totusi noaptea se chinuie. Ieri dupa amiaza pt prima oara de cand s-a nascut am vazut o plang foarte foarte tare si nu a tinut doar cateva secunde. Cu toate ca tocmai facuse kk de vreo ora totusi a mai avut ceva crampe ca altceva nu stiu ce sa fi avut. A adormit dupa ce i am dat putin laptic, am tinut o in brate aproape doua ore. Doamne daca nu s ar linisti la san ar fi groaznic

Karina fetita noastra draga 07.04.2012






pe al meu il ajuta Gripe Water dinala cu girafa pe cutie. Scoate gaze multe dupa ce ii dau.

ronina din euro am luat colacul. Tot am zis ca imi fac timp sa pun si eu niste poze pe picasa si n-am avut timp. Dc reusesc pun si poza cu colacul dc esti curioasa cum arata.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Multumesc Lady, o sa incerc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania82 spune:

Buna fetelor!

Am fost ieri cu Stefan la nefrolog in Cluj si am primit vesti proaste. Are chisturi la ambii rinichi si nu se poate face nimic. Chisturile vor continua sa se formeze in rinichii lui si pana la urma acestia nu vor mai putea functiona normal. Dar asta in timp. Vom mai merge la control peste 6 luni.
Mi-a facut si mie ecografie si se pare ca boala e mostenita de la mine, am si eu aceeasi problema. Ecografie la rinichi nu tin minte sa fi facut, asa ca nu stiu la mine cum a evoluat. Singura speranta e ca daca eu pana acum n-am avut nici o pb, sa nu aiba nici el de suferit. Mai tarziu merg sa fac un CT si dupa ce am rezultatul va anunt.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cristina, eu seara ii mai dadeam Gas Bimbi [picaturi]. Plus Infacol inainte de masa ca sa scoata gazele mai usor. Dar seara oricum avem program de supozitor si m-am obisnuit cam cat kk tre' sa iasa, daca iese mai putin, are probleme noaptea. Si mai depinde cat de lacom a tras laptic, asa ne-a explicat doctorul, ca cica inghite aer si pe langa san/pe langa biberon, zice el. Aerul din gurita, etc.

Tania, pai daca tu n-ai avut probleme pana acum, pana o fi el de varsta ta, descopera astia tratament!


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput