Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 10

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, ce fel de colacel are Gaza? Si ce fel de piscinuta?

Fetele, stie cineva ceva de astea http://www.amazon.co.uk/Philips-Precision-SC2002-01-Attachment/dp/B007CUV4HO/ref=sr_1_1?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1342433269&sr=1-1 sau altele asemanatoare, care-i mai bun?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Dorina, eu am avut stari de ameteala si lesin, si desi analizele imi erau bune, carenta de minerale si vitamine a fost la mine. Elevitul ma salveaza. Cand uit sa il iau, ma apuca din nou. Aveam impresia ca o sa pic cu copilul in brate cand uitam sa iau Elevitul, asa tare ameteam
La tine fiind si voma poate fi altceva, nu stiu. Eu ti-am spus ce m-a ajutat pe mine. Multa sanatate

Noi avem alta problema. Bebe isi tine capul tot mai bine, dar il tine inclinat in stanga. O sa vedem zilele urmatoare ce si cum la medic. Am inteles ca se va rezolva cu cateva sedinte de kineto, dc nu se rezolva de la sine. Momentan o sa incercam sa-l stimulam noi in partea opusa.

Am gasit si noi colac de gat pentru bebe, intr-un complex comercial din timisoara la doar 15 ron. Imi era teama de cum o sa reactioneze cand il pun la gatut, dar el a inceput sa rada

ronina sarbatoriti multe zilele astea. felicitari





Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Ieri au stat amandoi in aceeasi camera, nu stiam ce ne asteapta seara. De azi vad cum fac sa nu intre Stef in dormitor, dar oricum microbii se deplaseaza usor si nici usile nu le poti tine inchise. Daca e sa aiba sistemul imunitar slab oricum ar face si Mariuca chiar daca incercam de-acum sa-i izolam....
A venit Stef de la perfuzie, daca nu mai vomita, merge diseara la 6 pt o alta perfuzie si o doza de antibiotic. Acum doarme de cand a venit si mai tuseste prin somn, cred ca si-a iritat gatul de atata vomat.
Mariuca e vesela tare azi, de parca ma simte disperata si incearca sa ma aline. A avut deja un scaun care se vede ca e de LP ca e mai consistent. Acu stau cu ochii pe pampers ca pe butelie sa vad eventualele modificari.
Am chemat-o pe soacra-mea in seara asta de la 120 de km, in caz ca il interneaza pe Stef sa stea ea cu el, ca nu lasa aici taticii cu copiii internati, ar fi stat tati. Numai ca ar suferi Stef tare dupa noi si oricum numai in spital sa nu stai, ca scapi de unele si dai de altele. Eu am fost internata cu el la 6 sapt tot datorita unei enterocolite si cred ca a ramas sensibil la stomacel, cum intra in contact cu un microb din asta cum facem boala. Mor de mila lui, el e o fire vesela si extrem de comunicativa, acum de-abia a reusit sa schiteze un zambet si sa spuna vreo 2 fraze ca s-a intins pe perna:'' mami, cred ca mi-e un pic cam somn, voi dormi putin''
In cazul meu, m-am gandit si eu ca ar fi o carenta de vitamine/minerale, ca am uitat vitaminele acasa si nu le-am luat vreo 5 zile, sper sa se vada o ameliorare ca de azi iau Vitamax, de 2 zile iau calciu efervescent, dar nush daca sa iau si Natalvit-ul pe langa Vitamax.
Tensiunea o am normala, senzatii de voma nu mai am, insa sunt ametita rau, cum inchid ochii cum se-nvarte totul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Va pup!

Noi suntem tot timpul plecati, de asta scriu mai rar. Ba la mall, ba la soacra, ba la mama... Am inceput sa conduc cu el in masina si mi-am reluat drumetiile

Meg - sa te relaxezi la ai tai! Pupam Ana dulce si Matei zburdalnic
Chito - nici Gaza nu se intoarce de pe fata pe spate la 4 luni fara cateva zile.. insa nu ma ingrijorez, o s-o faca in ritmul lui. Stiu ca din pacate ai avut numa' belele, dar incerca sa te relaxezi
Irina - am murit de ras cu "jbang, jbang". Si Gaza face box cu mine, numai ca la burta n-am treaba, insa cand imi prinde un picior in san, parca simt cum se formeaza chisturile!
Dia - pot sa confirm ca si Meg, si Ana arata f bine! Ana e mare si frumoasa (departe de a fi "grasa"), iar Meg zici ca are 16 ani.
O sa retin si eu asta, amestecatul iaurtului simplu cu fructe proaspete!
Tala - am mai zis-o, mi se pare ca esti o mamica minunata, altfel n-avea cum sa iasa David asa (remember i'm a fan). Sigur faci tot ce e mai bine pt ei. Cat despre patania in sine.. m-am stricat de ras, auzi, sa-i dea sa pape scame :))) genial!!!
Carstea, condoleante! Mersi de sfaturi
Ronina, ce frumos povestesti tu acolo de amintirile tale .. ce minunat e cand trece timpul asa frumos

Dorinutza, o singura data am avut stari similare ca ale tale, ameteala si stare de voma care m-a tinut cam 24ore, timp in care gaza parca "m-a simtit", ca a dormit aporape non stop. Nu am luat niciun medicament, dar am mancat mai bine (mai sanatos, cu branza, lapte mult, fructe). E drept ca la mine, nemaiavand si alt copil, a fost mai simplu.. Bafta multa si sanatate!!

Dara
Asta e colacelul http://omidy.ro/colac-copii-swimtrainer-classic-rosu--3-luni-4-ani/95.htm Piscinuta e luata din carrefour, 50 ron parca..
I-a luat Mister de la Decathlon si bluza de protectie, 30 sau 40ron.. ne mai trebuie sapcalie cu tot cu "umeri" sa-i acopere si gatutul si gata, we're all set..
Am vazut ceva asa http://omidy.ro/sapca-copii-deepsea--upf-80/34.htm, dar mi se pare totusi cam scumpa. Mai cautam.. daca gasesti ceva mai ok, sa-mi zici si mie pls.

Saptamana asta facem si noi 4 luni si ne pregatim de vaccin.. O sa sun azi pediatra sa vad cand vine si sper sa trecem cu bine peste, fara febra si maraieli..
Daca aveti chef de intalniri, sa-mi ziceti ca eu vin. Prefer in mall, nu in parc, din cauza caldurii insuportabile, dar cum ziceti si voi..

Va pupic pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Wali: mai scrie-ne, nu te tot ascunde
Dia_tm: la Sun Beach am fost pe Buziasului (in spatele terenurilor de tenis de langa Brithouse). Of ce vreme ciudata aveti pe-acolo, cand vii la noi la canicula?
Irinaelena: dap, mall-ul e o alegere buna pt racorit. Din pacate eu am rarit iesirile la mall ca desi au 'mama si copilul' Bianca s-a sucit si nu mai vrea sa pape cu mine stand in sezut, doar intinse pe pat, si face un scandal la papat de imi crapa obrazul de rusine
Dorinutza: of saracul Stef ce chinuiala pe dragul de el, sunt urate rau enterocolitele astea. Poate ca si la tine e tot o varianta mai blanda. Nu stiu ce sa spun, eu de cand am nascut n-am avut stari de voma sau lesin, dar e drept ca iau Elevit aproape zilnic (in afara de zilele in care uit ) Analize nu poti face sa vezi daca ai intr-adevar carente de ceva anume?
Dara: ce chestie interesanta ai gasit Vad ca nu recomanda folosirea pe pielea bronzata, deci vara nu e chiar util. Oricum mi-ar placea asa ceva pt zona inghinala. Daca dai de cineva care a incercat asa ceva pls share info, ma tenteaza si pe mine.
Lady_X: in ce centru comercial din TM ai gasit colac de gat pt bebe?
Dana: nu mai stiu ce-am povestit dar ma bucur ca ti-a placut Ce smecher e Gaza in colacel

Azi am incercat si eu leganatul pe pernuta pe picioare. Esec total, a plans non stop pana mi s-a facut mila si am ridicat-o. La plimbarea pe hol in viteza nu a plans dar nici n-a adormit Tot la san am ajuns Dupa ce a adormit am zis ca-s smechera si am incercat s-o fac sa ia suzeta in somn... alt esec, am reusit doar s-o fac cat pe ce sa se trezeasca. Eu credeam ca mai incapatanat decat mine nu exista, dar m-a demontat fii-mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ronina

Buna fetele!

Eu credeam ca mai incapatanat decat mine nu exista, dar m-a demontat fii-mea.

Mamica fericita de Bianca Maria (23.02.2012)

orice nas isi are nasu' incapatanata mica.La multi ani frumosi si fericiti in noua formula!
Noi am fost la mare in weekend si au fost tare cuminti copiii si le-a placut si de-abia asteptam sa mergem si in august ,cand ne-am luat biletele.Rares s-a balacit la greu, Vladut l-a sustinut de pe margine, de la umbreluta

Azi am fost la ecograf transfontanelar si iar am dat de ecografistul nesigur(la care am fost si atunci cu soldul) si ne-a trimis la neurolog sa-si dea si el cu parerea ca are emisferele cerebrale usor diferite una de alta...iar diseara merge la neurolog...dar sunt sigura ca e perfect normal copilul...si e ultima oara cand ii mai fac echo la dr asta!
Dorinuta, imi pare rau.Va urez multa sanatate, sa treceti usor peste episodul asta nasol. Si eu m-am gandit ca la tine ar fi tot o enterocolita, ca prea a coincis cu boala lui Stef, dar du-te totusi la un drEu am facut ceva de genul la cateva zile dupa nasterea lui Rares, stiu ca am baut un lapte alterat(fara sa observ termenul de garantie) si pe fond de corp slabit dupa nastere si anestezie, am lesinat, m-am deshidratat, parca nu am vomat, dar diaree am avut la greu
Bubu, sa-ti traiasca buburuzele mici multi ani si sa va fericeasca vietile!
Dara, la dr Oz show am vazut ceva similar...cica e cea mai recenta inventie in materie de IPL...la americani era undeva la 300-400 $, in Europa vad ca e 300 de lire nu e drept

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

La multe lunite Simina!

Dorina ufff, imi pare rau ca treceti prin asta. Sper sa scapati repede, multa sanatate si tie si lui Stef
Miha ce fain, vreau si eu la mare
Dana ce fain e colacul lui Gaza si ce bine sta el in piscina
Dia of of, sper sa scapati cat mai repede de raceala asta

pupici

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, IPL sigur functioneaza la salon, ca am incercat eu. Treaba e ca nu reusesc sa ajung si oricum e 200 ron o sedinta pe fata...dar cand ai mare nevoie...ce sa faci...
Iar alte prietene au incercat IPL si inghinal, si pe corp integral maini picioare la salon si a functionat si la ele.
Cica ar fi mai bune alea cu laser, dar pe mine la laser ma durea rau pe fata sau era proasta tanti aia, nush. Plecam plangand de-acolo si rosie, cu laser...dar poate-s mai multe tipuri de aparate cu laser sau oameni mai priceputi la folosire. Cert e ca fata de laser, la IPL nu am avut probleme.
Acu' nush daca astea pt home sunt la fel de bune ca alea pt salon, ca maine as face si credit sa iau daca ar fi, ca am avut super rezultate cu alea de la salon. Hormonii mei erau rau de tot si aveam super-barba si acum nu mai am. Dar au reaparut niste fire in sarcina.

Supermami, nu am gasit pe ebay decat la 600 USD, deci cred ca e tot aia cu 300 lire?
Eu as vrea din asta care are si adaptor pt. fatza si nush ce, care e cu vreo 38 lire mai scump. Adica 01 in loc de 00. Dar nush daca de la alte firme n-or fi mai bune, ziceam poate a folosit cineva.

Merci Dana, e misto colacul ca nu mai sta spanzurata de gat.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, am uitat sa zic, si la noi de cele mai multe ori pe picioare (sau direct cu mainile) adormitul pe perna dureaza cam 25-30 de minute. Functioneaza cam in 85% din cazuri. Seara trebuie si tinuta de maini, sa nu dea din ele, altfel nu functioneaza.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Si la noi functioneaza cu succes adormitul pe perna, leganata pe picioare!

Vreau sa va intreb ce parere aveti de vasele de depozitare a mancarii pt bebelusi, acelea inchise ermetic... Se merita sa ai asa ceva? sa faci o cantitate mai mare de pireut, sa-ti ajunga toata ziua, dar sa nu le depozitezi la frigider ma gandesc, sa stea bine la temperatura camerei.
Sau cum se practica? facem o cantitate mica de papa, doar pt o masa? ... sunt cam in dilema

Mergi la inceput