Obtinerea Autorizatiei de libera practica

Obtinerea Autorizatiei de libera practica | Autor: doinabita

Link direct la acest mesaj

O sa incerc in cuvinte cat mai putine sa explic ce ni se intampla:
Fiica mea a terminat facutate de kinetoterapie in cadrul ANEFS Bucuresti, licenta in kinetoterpie, master in nutritie si remodelare corporala.
S-a intros in orasul Zimnicea(acasa) cu dorinta de a lucra aici. Directorul spitalului cat si primarul au facut demersurile pentru infiintarea postului. Vor sa aduca tinerii inapoi in oras dupa termianrea studiilor superioare. Pana acum inca nu sa infiintat postul si exista varianta de a lucra cu contract de colaborare in candrul spitalului . Pentru acest lucru sunt necesare doua lucruri:
1.obtinerea de la D.S.P. Teleorman de catre fiica mea de : Autorizatia de libera practica
2. sa isi faca un P.F.A.
La D.S.P. TR, ni s-au cerut pentru eliberarea acestei autorizatii urmatoarele documente:
1. ADEVARINTA DE SALARIAT(KINETOTERAPEUT)?????ca lucreaza...
2. copii dupa diplome si originalele pe care le avem
3. copie C.I. - avem.
4. cazier judiciar - avem.
5. cerere - facem
Intrebarea mea este: Cum poti sa ai adeverinta cand acum te angajezi?
Ati intalnit situatii similare care au reusit sa fie rezolvate?
P.F.A. facem- dar fara Autorizatie nu poti sa il faci?
Cum sa reuseasca tinerii absolventi sa se angajeze cand exista bunavointa din partea primarului, a directorului spitalului de a aduce in spital cadre noi, cand piedica este pusa prin lege?
Ce putem face?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Buna.
Mai precis ce te deranjeaza?
Pentru serviciile medicale,este necesara o autorizatie de libera practica,asa este.Mama are autorizatie de libera practica,reinnoita anual prin diverse cursuri la care se obtin credite.
Fiecare specializare are tipul ei de autorizare.

Uite azi vorbesc cu cineva care are exact studiile fetei tale,dar e autorizata de 7 ani.Si aflu exact ce-i trebuie si pasii care trebuie facuti pentru fiica ta.Inclusiv institutiile.E bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Daca nu lucreaza e normal sa nu aiba de unde lua adeverinta,iar autorizatia de libera practica se acorda ca sa poti lucra.Eu te sfatuiesc sa vorbesti la spital,si sa-ti dea un act la mana ,o hartie,ceva prin care sa arate ca este colaboratoarea spitalului.Sau,trebuie sa existe vreun cabinet de kinetoterapie prin oras...incercat sa aiba o angajare de o luna,platiti voi darile si ii elibereaza o adeverinta cu care obtine autorizatia.
ai p.m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Nu ma deranjeaza decat ca fiind acum iesita de pe bancile facultatii, nu am de unde sa scot adeverinta. In oras la noi nu exista cabinet de kinetoterapie si nici de recuperare. Cautam variante ca cea mentionate de tine, asta in alt oras din judet...e greu cand nu cunosti...si cand nu au nevoie de angajati...De la spital nu pot sa ii dea pana nu ii fac contractul de colaborare in baza avizului de libera practica.
In anii de master ea a lucrat in Bucuresti dar cine a stiut ca va avea nevoie de adeverinta, ca o cerea inainte de a pleca acasa cu dorinta de a lucra in orasul natal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui doinabita

Nu ma deranjeaza decat ca fiind acum iesita de pe bancile facultatii, nu am de unde sa scot adeverinta. In oras la noi nu exista cabinet de kinetoterapie si nici de recuperare. Cautam variante ca cea mentionate de tine, asta in alt oras din judet...e greu cand nu cunosti...si cand nu au nevoie de angajati...De la spital nu pot sa ii dea pana nu ii fac contractul de colaborare in baza avizului de libera practica.
In anii de master ea a lucrat in Bucuresti dar cine a stiut ca va avea nevoie de adeverinta, ca o cerea inainte de a pleca acasa cu dorinta de a lucra in orasul natal...

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!



Ei poate rezolva la Bucuresti.....e interesul vostru,oricum,mai ales ca spui ca nu exista alti kineto pe acolo......este loc vreau sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Asa este, e in interesul nostru, dar ne era frica sa nu ceara adeverinta de salariat eliberata din judetul Teleorman, unde are domiciliul...la legile care sunt , ne asteptam la orice.98% e rezolvata.

Mergi la inceput