Licurici de ianuarie-februarie 2009 (168)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Citat:
citat din mesajul lui fil_lily
Nu stiu ce o sa ne facem din octombrie cand vine bebe2,dar tinem pumnii stransi sa fie totul bine.
Am vrut doar sa spun ca Daria nu este singurul licurici 'dificil'.Eu nu ii consider dificili, din contra, dupa cum o vad eu pe Arianna, inteligenti, carora le place sa impinga limitele la maxim, ca sa vada daca li se permite sau nu acest tip de comportament.


Papusa mea Arianna Timea creste...


Felcitari! Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

Fil_lily, felicitari pentru sarcina! Sa fie cat mai usoara!

Raluca, superbe pozele, se vede cat de relaxati ati fost!

Crisspy, bine ati revenit si voi, sunt superbi puii tai! Si tu esti one sexy mama!

Pitica mea face saptamana asta tranzitia la preschool, zice ca-i place mult, sper s-o tina! Am avut sedinta cu educatoarele din fosta clasa, care i-au analizat dezvoltarea. Erau foarte incantate in privinta englezei, ca se asteptau ca dupa 6 saptamani de pauza sa-i fie greu sa-si reintre in ritm. Din contra, cica si-a imbogatit vocabularul si structura propozitiilor, este foarte vorbareata si dornica de explicatii. Este o buna observatoare, de ex daca doi copii se cearta pentru o jucarie, ea merge sa caute una similara ca sa le-o dea. De asemenea, ii place sa urmeze regulile clasei si sa le reaminteasca si copiilor. Lucruri negative nu mi-au spus, ca de-aia platim o gramada de bani. O sa-mi lipseasca mult educatoarele astea, sunt atat de calde si rabdatoare si cu bun simt, nu stiu daca de celelalte se va apropia asa bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fil_lily spune:

Multumesc fetelor pentru urari.Se pare ca va fi baietel, alt motiv de suparare pt ca Ary vrea o surioara.
Ce vroiam sa spun este ca Arianna nu si-a schimbat comportamentul cand i-am spus despre bebe2, ea tot timpul a avut o personalitate puternica, dar in acelasi timp este si foarte sensibila,imediat curg lacrimile din ochisorii ei frumosi.( si da, inca este mofturoasa la mancare, nu bea lapte, nu mananca branzeturi, oua, carne,decat daca le amestec eu in mancare fara ca ea sa stie sau sa vada, si nu orice mancare, pireu, paste cu abcd si din cand in cand orez-este o dulce, cand ii dau ceva sa manance ce nu vrea tine in mana o perioada dupa care vine la mine si imi spune' lasa ca mananc maine cand e sunny day',.)
Si da, pe mine ma asculta, chiar daca eu sunt cea care impune limitele si stabileste regulile, pe cand pe tata-su de cele mai multe ori il ignora, devine violenta cu el si tot timpul,dar tot timpul se lasa cu plans cand sta cu el, asta din cauza ca el nu i-a acordat destula atentie.Si trebuie sa il fac si pe el sa inteleaga ca vina este al lui, pt ca respectul unui copil de 3 ani nu se castiga prin simplu fapt ca esti parintele lui,este o munca continua si foarte dificila, dar cea mai frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fil_lily spune:

Si ca sa nu fiu inteleasa gresit, nu am intrat pe forum sa ma plang vai de mine saracuta de mine ce probleme am eu cu copilul meu.Nu, eu imi iubesc enorm papusa, o alint cand am ocazia( prea mult din pct de vedere al sotului), sunt ferma cand este necesar, chiar daca ma doare sufletul ca o vad plangand.
Am vrut doar sa ii arat Selenei ca nu exista reteta copilului perfect.Acum e cel mai cuminte copil de pe pamant, peste un minut devine un mic monstrulet care tipa intruna si nu te poti intelege cu el.Sunt sigura ca toate ne confruntam cu astfel de probleme.
Selene multa rabdare in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

La noi e invers, tati e cel pe care il percepe ca fiind parintele cu autoritate, pe cand eu... parintele preferat, dar bun de contrazis, de ignorat, de comandat...

Azi am avut asa de clar confirmarea faptului ca are nevoie de atentie secunda cu secunda, ca ma intreb pentru ce ma mai duc sa vorbesc cu tanti aia maine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fil_lily spune:

Este foarte posibil sa faca asa deoarece este inconjurata si de bunica, matusa,..., care ii acorda atentie, ea de fapt cautand doar atentia si aprobarea ta.
Eu am observat zilele trecute, cand am fost in vizita la matusa mea in alt oras ca comportamentul ei a suferit o schimbare, in rau, pt ca daca eu ii spuneam nu , imi facea o criza de nervi si fugea imediat la matusa-mea.10 zile cat am stat la ea am crezut ca mi s-a schimbat copilul. Am revenit acasa , fata mea a revenit la normal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Fil_lily, felicitari pt sarcina, bebe sanatos, iar Arianna sa o asculte pe mami mereu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

fil_lily felicitari pt bb2!! sa fie sarcina usora si tu si bb sanatosi;

selene dc "tanti" aia e pregatita profesional o sa te/va ajute; ca cel putin din ce vad eu degeaba vezi unde e problema, nu o poti depasi singura

naty am vazut poza cu fetele, arati/aratati incredibil
si da, pitica ta pare capricoarna veritabila;la ei nu tine niciodata sa impui ceva, sa ii spui ca trebuie pt ca tu esti adultul si stii mai bine; insa functioneaza extraodinar sa ii responsabilizezi si sa ii exlici de ce
de ex sa ii spui nadiei cat de mult conteaza ca sta cu bunicii pt ca ... (sa vada cum ii ajuta ea pe altii, nu ca ei fac asta pt ea); ca stiind o cu bunicii ai putut sa fi linistita si tu si ioana sa rezolvati x chestie...
se spune ca piticii capricorni sunt adulti in miniatura si tr tratati ca atare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

fil_lily, si noi am fost in "concediu" 10 zile, dar acelasi comportament l-a avut, aceleasi prostioare, aceeasi morocaneala. Desi o ruda a rugat-o de "n" ori sa nu atinga o anumita chestie, a fugit cu ea in mana, a alunecat si a spart-o. Era o amintire draga. A aruncat lucruri peste geam, in curte, a ignorat atentionarile, rugamintile, nu a fost zi in care sa nu gaseasca ceva de bodoganit.

Ieri, de exemplu, am petrecut o ora pictand amandoua, activitate aleasa de ea. Un zambet n-am vazut in ora aia, nu s-a bucurat deloc de faptul ca faceam ceva impreuna. In schimb, a morocanit incontinuu - de ce e cercul verde si nu roz, de ce nu acopera patratul toata foaia, de ce am facut un cerc in loc de ou, de ce o fatza nu seamana nu alta, de ce e modelul albastru si nu roz, de ce am desenat buline si nu nush ce semne...

Nu e normal, mi se pare complet ilogic sa ii lasi copilului libertate de alegere, sa aleaga o activitate care ii face placere, sa te implici alaturi de el in aceasta activitate si totusi, in loc sa-l vezi bucuros, surazator, il vezi morocanos, nemultumit.

Am inceput consilierea, om vedea ce o fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Selene, o sa reusiti sa va reveniti la normal. Eu nemultumirea pe care o spui ca o arata Daria acum am vazut-o de multe ori ls tine, de cand era mica, imi amintesc ca erai nemultumita ba ca nu mananca, ba ca daca manca facea mizerie (si era doar un bebelus), ca te deranja noaptea ca te inghesuia, ca nu te lasa sa lucrezi...etc. astea sunt lucruri pe care copilul le-a resimtit si a invatat o altfel de atitudine pe care acum o manifesta...dar eu sunt convinsa ca un consilier o sa va ajute pe amandoua sa va aratati cat de mult va iubiti una pe alta si cat de mult va bucurati ca va aveti si petreceri clipele una langa alta. va imbratisez

Mergi la inceput