Licurici de ianuarie-februarie 2009 (168)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu nu i-am mai schimbat antibioticul, am fugit direct la spital, au trecut-o pe injectabil si mi-e ciuda ca nu i-au facut prima injectie la cabinet, ca plateam, daca era, dar si eu, toanta, m-am gandit la asta cand deja ne indreptam spre taxi, atunci am vazut ca era 11:30...

Amigdalita acuta, Ampicilina injectabil cica macar 3 zile, blamatele Novocalmin supozitoare de 3 ori pe zi, Paracetamol 1/2 pastila de 3 ori pe zi.

E moale, fara vlaga, de-abia se tine pe picioare, doarme intruna, de azi-dimineata de pe la 9 si pana acum daca a fost treaza o ora, si nici aia continua, ci asa, pe bucatele...

Am chemat pe cineva sa-i faca injectiile acasa, ieri i-am facut si frectie, si cu crema mentolata (Pulmex Baby), si cu otet, si sosete cu otet i-am pus, si febra tot nu scade...

Am anulat si biletele, am pierdut aproape 70 de lei pe faza asta, aviz celor care circula cu trenul si vor sa anuleze biletele, sa stiti ca penalizarea de 10% se aplica PER BILET si PER TRONSON, deci, daca schimbati 2-3 trenuri, la fiecare tren pierdeti 10%... Ca si eu am calculat 10% din 318, valoarea totala a biletelor, cand colo, am primit inapoi doar 250 de lei...

Am mai dat si 55 de lei pe medicamente, pisici albastri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Selene sanatate multa Dariei. Important acum e sa fie ea sanatoasa.

Patri sper sa nu fie nimic cu Vlad si sa va bucurati de vacanta.

Andra nu a mai facut febra de aseara, insa suntem inca sub antitermice. O sa i le raresc la 6 ore si dupa la 8, si daca pana maine dimineata nu mai face deloc le opresc. Insa nu a vrut sa manance azi deloc, cand vede biberonul isi face sila si varsa. Acum dupa-amiaza era obisnuita sa bea laptic...a varsat tot, pana si masa de la pranz, alea cateva lingurite. Si mai sunt si singura acasa

Ma bucuram ca ieri a mancat lapte, azi nici p'asta nu-l vrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Crisspy ai grija sa fie hidratata cu apa, nu o mai stresa cu papa daca nu vrea, sa isi revina stomacelul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Imi pare tare rau ca sunt bolnaviori atatia copilasi. Si ma gandesc si eu cu frica la zilele dinainte de concediu. Pana acum de fiecare data a facut si Marius febra si de 2 ori am plecat cu tratamentul dupa noi. Acum sunt 2, sa vedem cum decurg ostilitatile.

Sanatate multa la toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Tocmai cand ma bucuram ieri ca nu mai face febra, intr-o jumatate de ora a trecut de la veselie si energie si 37.7 la plansete si letargie si 38. I-am dat antitermic, nu a vrut sa ia decat 4 lingurite de mancare si abia am adormit-o. In somn a mancat 90ml de lapte.

A dormit cam o ora si jumatate si cand s-a trezit vai de sufletul meu: a plans in continuu aproape 1 ora, temperatura nu avea, insa e clar ca avea un discomfort in gat, ca inghitea tare greu pana si apa. Asa ca m-am hotarat sa incep cu antibioticul. Pana l-a luat si pe asta a mai varsat o data :(.

Azi-noapte a fost Ok, temperatura nu a mai facut, a baut si un pic de laptic. La fructele de dimineata a fost greu, abia a mancat 100ml intr-o ora, tine in gura si ma dispera. La 10:15 a adormit, avea 37.5 si a mancat in somn 120ml lapte. Pe la 11 ar fi trebuit sa-i dau antitermicul insa o las sa doarma.

Credeti ca e o idee buna sa o scot diseara afara? Nu a mai iesit de vineri de cand am fost la dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Off,ce de copilasi bolnaviori.:(
Imi pare rau,sanatate multa,multa.

Selene,imi pare rau ca ati ajuns la injectabil..e groaznic,nici nu vreau sa-mi inchipui.Da-i naibii de bani,banii se fac..important e sa fie copila bine..draga de ea..off..

Crisspy,sanatate Andrei..ai grija sa fie hidratata pe caldurile astea si daca nu vrea laptic las-o..

Patricia,cum e Vlad?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Am cumparat iar bilete, cu plecare maine, in jur de 15, sa apuce sa aiba injectiile facute macar pana la 12. Iau restul de medicamente cu noi. Oricum, e mult mai bine, inca de la prima injectie nu a mai facut febra.

Amigdalele ii sunt pline de punctulete albe, iar in gurita, afte destule. Dar e vesela si fara febra. Cica "ma simt foarte bine, nu mai am nevoie de doctor".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata doamnelor
sanatate multa multa tuturor!!! vad ca a actionat Murphy din plin zilele astea. sper sa isi revina cu totii cat se poate de repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Neata si de la noi.

Mai fetelor eu credeam ca pe caldurile care sunt in Ro mor toti virusii.
Sanatate multa bolnaviorilor.

Si Ilinca e racita. Bronsita. Fara febra. A fost sotul la urgenta, dr. bulgaroaica, i-a dat antibiotic si o solutie pentru aerosoli care nu stiu cum se cheama. In 5 zile mi se pare ca nu a evoluat excelent. Ufff, macar in Ro il aveam pe Stanciu. Aici inca n-am gasit medicul ala ok.

Ieri am fost la ziua unui coleg, la muzeul jucariilor, n-o mai luam de acolo. Au o multime de jucarii, majoritatea antice si jerpelite, dar mamaaa ce interesante erau .
Apoi am fost in parc, unde a cazut si si-a facut niste julituri. De atunci ii e frica sa mearga, ca are "bubu".

Am inceput AMR = 2 SAPTAMANI!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Roxana, super tortul cu angry birds!!! La fel si carliontii mitzulinei.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput