Hai Carmina, Anaoi & Niccostea! (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Nycosia nu poti sa o trimiti pe mail-ul comun ca sa avem acces toate fetele?
Eu sunt interesata, daca poti iti dau PM cu adresa mea de mail poate iti faci timp sa mi-o trimiti si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

sincer eu sunt mai noua pe forum si nu stiu care este mail-ul comun
am pus adresa mea de mail si poti sa-mi trimiti mail u adresa ta si rezolvam!

fetelor voi aveti vergeturi pe burta?
Daca da...dupa nastere ce putem face?


38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Citat:
citat din mesajul lui nycosia

sincer eu sunt mai noua pe forum si nu stiu care este mail-ul comun
am pus adresa mea de mail si poti sa-mi trimiti mail u adresa ta si rezolvam!

fetelor voi aveti vergeturi pe burta?
Daca da...dupa nastere ce putem face?


38+




Adresa comuna este iul_aug_2012@yahoo.com. Poti trimite materialul aici, si fiecare mamica interesata il poate descarca. E mai usor si pt. tine, trimiti un singur mail.


Multumim frumos.

37+ Sara


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:



Multumim de capitol,nu stiu cine l-a facut!

Carmina,la tine apare DPN 4 iulie si la saptamani 38+.Eu eram derutata de ce nu nasti si daca esti peste termin.

Ilenutza,nu e de la branza,cu siguranta.Din contra nu trebuie sa scoti sarea si sa bei mai multa apa.
Si eu ma umflu la picioare de numa.


Ada,vad ca mi-a luat-o Maria inainte.La tine cred ca e cel mai important acum sa iei si vitamine.Mai ales ca bb trebuie sa creasca.Hai ca o luna-doua nu te ingrasi tu de la ele,ca stiu ca tu tii la silueta.

Valy,si eu o sa-l scot pe bb afara fara popi si alte ritualuri.Eu aici nici nu am cum sa ajung pe la biserici romanesti si nici nu cred in babisme.

Porumbita,imi pare rau ca trebuie sa suferi asa...of.
La mine a mers cu Hemorzon si bai calde la sezut.Tineam dusul cu apa calda in locul cu pricina si tare m-a ajutat.



www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



38+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

fetelor v-am trimis cartile! sa va fie de folos!

si eu vreau sa-l scot afara...am prieteni care s-au botezat copilul pe la 6 luni si nu s-a intamplat nimic!

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello fetele! revin si eu in forta
nu prea am avut chef de socializat zilele astea...nu m-am simtit extraordinar, ceva puisori de depresie+am fost destul de preocupata cu pregatiri pt bebelina. mi-a venit patutul si comoda de infasat si ne-am apucat sa le montam. patutul ok, insa la comoda imi lipsesc niste piese si m-am enervat maxim plansete, crize etc i-am sunat pe aia si mi le trimit sapt viitoare. in w/e au fost ai mei la curatenie, am spalat+calcat toate lenjeriile pt patutz si m-am cam obosit drept pt care mi-a fost rau sambata seara azi vreau sa spal lucrusoarele si sa le calc si sunt gata cu pregatirile ma rog, mai am sa decorez camera cu stickerele pe care le-am cumparat
si acum sa va zic si de bine am fost azi la dr si bebelina e ok, are 3 kg, toate in grafic, e cu capul in jos, dar inca nu ff coborata, insa s-a imputinat lichidul si mi-a zis dr sa ne mai vdm la un control lunea viitoare si decidem atunci ce si cum. nu vrea sa ma mai lase prea mult k sa nu riscam sa scada prea mult lichidul. mi-a zis sa fiu atenta la pierderile de lichid - nu am cum sa le ratez pt k sunt k o scapare involuntara de urina care se prelinge. legat de negii de pe sani - nu prezinta risc, se duc dupa nastere. tb sa beau cafea si sa mananc mai sarat k sa-mi tin tensiunea sub control (si umflaturile de la maini). daca am contractii care nu cedeaza la no spa forte - merg direct la spital.
mi-a spus ca deja pot sa nasc in orice moment asa ca...teoretic ma mai lasa max 10 zile dupa care imi provoaca dk nu se declanseaza. oricum de vreo 3 zile am dureri f mari de bazin, abia mai merg iar seara am contractii, dar nu ma doare burta ci doar mijlocul (exact k in prima zi de menstruatie) a zis k astea clar sunt contractii si sa le monitorizez.

ada - ti-am dat PM. felicitari pt progresul lui Nectarel Dragonel
cristina - la multi ani pt ziua ta
porumbita - felicitari pt vestile bune de la dr ai mare grija cu hemoroizii si nu-i neglija k pot aparea complicatii nasoale...
carmina,anaoi -

Roxy
37+ AMR 3 sapt!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Nycosia eu am scos fetita afara la sfatul medicului dupa 7 zile, acum am de gand sa il scot si mai repede. In spital era un preot care venea si citea gravidutelor care doreau, poate unde nasti tu este unul si poti vorbi cu el. La fel, alta superstitie si cu strigatul copilului pe nume, daca nu i-a citit preotul si nu l-ai botezat cum sa nu-l stigi pe nume? Dar cum? Pt. linistea mea eu o sa trec dupa nastere cand o sa pot si pe la biserica, dar copilului ii spun pe nume inca din burtik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Roxypuy vestile despre bebe sunt super bune.Dar daca nasti natural de ce vrea sa-ti induca nasterea? Cu depresia hai nu lasa hormonii sa-si faca de cap acum, mai este atat de putin, bucurati-va de burtika si de perioada asta de odihna (cine poate si nu are copil mic pe acasa, care nu cunoaste termenul). Papusica mea doarme si profit si eu un pic.

A si fiindca vorbeai de neseriozitate, sa va povestesc ce-am patit mai devreme. Caut fetitei gradi ca sa o inscriu de la toamna. Printre cele gasite in zona, care sa corespunda criteriilor am gasit si una care isi face reclama chiar pe forum. Sun si vorbesc cu patronul si il rog sa imi dea cateva detalii, cand pot sa o vizitez, daca au o ora anume sau pot veni oricand, in ce zi, date despre meniu, cati copii sunt in grupa, daca mai au locuri s.a. Nu mi-a venit sa cred cat de acru mi-a spus ca pot citi toate datele pe site, altele el nu are????, de ce trebuie sa intreb cand sa vin? poate fiindca copii, dorm sau mananca si nu vreu sa deranjez sau poate fiindca nu gasesc pe nimeni. In final mi-a spus sa sun sa incerc sa gasesc o educatoare ca el oricum nu sta mai mult de ora 12 pe acolo. Asa ca am sters respectiva locatie de pe lista. insa ot nu pot sa cred ca nici atunci cand e vorba de propria afacere de poti comporta astfel cu un posibil client.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

se pare ca tr sa ma operez :(

cu internare de 24 de ore, sa fiu monitorizata si ar tr ca ginecologul sa fie in permanenta legatura cu chirurgul...

acum incerc sa dau de ginecolog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria0408

Nycosia eu am scos fetita afara la sfatul medicului dupa 7 zile, acum am de gand sa il scot si mai repede. In spital era un preot care venea si citea gravidutelor care doreau, poate unde nasti tu este unul si poti vorbi cu el. La fel, alta superstitie si cu strigatul copilului pe nume, daca nu i-a citit preotul si nu l-ai botezat cum sa nu-l stigi pe nume? Dar cum? Pt. linistea mea eu o sa trec dupa nastere cand o sa pot si pe la biserica, dar copilului ii spun pe nume inca din burtik.


maicamea e mai cu traditii/religie/superstitii... nu stiu cum sa le numesc

la cateva zile dupa externare a venit preotul si a citit ceva copilului si mi a zis ca ii putem zice pe nume de atunci
mi a lasa o sticla cu aghiasma sa il sterg pe fata corp

Mergi la inceput